Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Квадрат теңдеулерді шешу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Квадрат теңдеулерді шешу
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
Квадрат теңдеулер |
|
Педагогтің аты-жөні |
Жакамбаева Самал Зейноллаевна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Дискриминант формуласын колданып, мәніне байланысты түбірлер санын анықтай алады; Оқушылардың басым бөлігі: Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын қолданып, теңдеулерді шеше алады; Кейбір оқушылар: квадрат теңдеуге келтірілетін мәтінді есептерді шығара алады. |
|
Бағалау критерийі |
Дискриминант формуласын колданады; Дискриминант мәніне байланысты түбірлер санын анықтайды; Квадрат теңдеу түбірлерін формуланы қолданып табады; Квадрат теңдеуге келтірілетін мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шығарады. |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
түсіну, қолдану |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3
минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындықтарын тексеріп сәттілік тілеу. Психологиялық атмосфера құру үшін «Маған мен жайлы айтып бер» ойынын өткізеді. Сонымен қатар пазлдар арқылы оқушыларды топқа бөледі.
Өзін-өзі бағалау парағы таратылады.
|
Оқушылар қойылған мақсатты ой елегінен өткізеді «Маған мен жайлы айтып бер» ойынын өткізу барысында сыныптастарының жақсы қасиеттерін айтады. Топтарға бөлінеді
Сабақ барысында әр тапсырмаға өзіне-өзі бағалау жүргізіп отырады |
пазлдар Өзін-өзі бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||
3-7 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың білімін «Ашық микрофон» әдісін қолдану арқылы тексереді
|
Оқушылардың бірі өткен тақырып және үй тапсырмасы бойынша сұрақ қойса, екіншісі жауап береді |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7-9 минут
|
Білімді жаңғырту Ауызша. «Артығын алып таста» -5х2+х-27=0 3х+15=0 х2/2-7х-3=0 2х2-11=0 -7,5х2-2=0 6х2+5х+13=0
Квадрат теңдеуді шешу алгоритмін еске түсіру. |
Оқушылар толық квадрат теңдеуден өзгесін айтады |
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||
9-13 минут
|
1 тапсырма Кестені толтырыңыз. «Кім жылдам»
Дескриптор: Білім алушы - толық квадрат теңдеулердің дискриминантын есептейді -квадрат теңдеулердің түбірлерінің санын анықтайды |
Есептерді шығарады. Алдын-ала дайындалған (слайд) дұрыс жауаптармен тексереді.
|
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||
13- 20 минут
|
«Ойлан, тап!» әдісі. Жұппен жұмыс. 2 тапсырма Теңдеулерді.шешіңіз. Шыққан нәтижелерінің қосындысын өсу ретімен орналастырып, жасырын сөзді табыңыз а) 2х2-х-1=0 А ә) 3у2-4у+1=0 И б) 9х2-12х+4=0 В в) -х2+5х+14=0 Н г) х2-11х-152=0 О д) 3х2+7х+4=0 В е) 5х2-9х-2=0 Л
Квадрат теңдеудің даму
тарихына қысқаша шолу. Дескриптор: Білім алушы - дискриминанттың мәнін формуланы қолданып есептейді - түбірлер санын анықтайды - теңдеудің түбірлерін табады ҚБ мадақтау арқылы |
Тақырып бойынша алған білімдерін қолданып теңдеулерді шешеді. Жасырын сөзді табады.
Квадрат теңдеудің даму тарихы жайлы ақпарат тыңдайды
|
Үлестірмелі материал
Оқулық «Алгебра» 8 сынып Алматы «Атамұра»2018
|
||||||||||||||||||||||||||||
20-28 минут
|
3 тапсырма «Джигсо» әдісін қолданып топтық жумыс ұйымдастыру. 1-топ а) Теңдеуді шешіңдер: х2+11х-26=0 ә) 30х2+13-1=0 теңдеуінің оң мәнді түбірін табыңдар б) Біріншісі екіншісінен 5-ке артық сандардың көбейтіндісі 266 тең. Осы сандарды табыңдар в) Ұзындығы енінен 3 м-ге артық сыныптың еденінің ауданы 28м2. Еденнің периметрін табыңдар. .... 2-топ а) Теңдеуді шешіңдер: х2-9х-10=0 ә) -7х2+х+6=0 теңдеуінің теріс мәнді түбірін табыңдар б) Көбейтіндісі 35-ке тең сандардың біріншісі екіншісінен 2-ге артық. Осы сандарды табыңдар. в) Аудармашы х сағаттың ішінде сағатына х+4 бет аудара отырып, барлығы 21 бет қолжазбаны аударды. Аудармашы барлық қолжазбаны неше сағатта аударды, және сағатына неше беттен аударып отырды? ..... Дескриптор: Білім алушы
ҚБ «Бас бармақ» әдісі |
Оқушылар берілген тапсырмалардың шешімін табу үшін бірлесе отырып жұмыс істейді. Кейбіреулері түсінбей жатқан тұстарын талқыға түсіріп бір-біріне түсіндіреді. Тапсырманың шешімін тапқан соң, өз жауаптарын ортаға салады. Соңғы есептің мәтініне қарап квадрат теңдеулер арқылы шешілетін (мәселелер) есептер жайында айтады/тыңдайды.
|
Үлестірмелі материал
Алгебра 8 сынып «Мектеп» 2008ж. Дидактикалық материалдар
smk.edu.kz
|
||||||||||||||||||||||||||||
28-29 минут
|
Сергіту сәті. Мөлдір бұлақ Аяқ арасын иықпен тұстас етіп тұрады 1.Тізе бүкпей алға иіледі. 2. Алақанмен бұлақтан су алады. 3.Суды ішеді (сіміріп ішу). 4. Рахат сезіміне бөленеді (екі колды жанымызға созып, жауырынды қозғалту) |
|
/wp-ontent/uploads/ 2020/02/ Б.Жалмуханова |
||||||||||||||||||||||||||||
29-36 минут
|
Саралау тапсырмасы 4 тапсырма. «Диалог және қолдау көрсету» әдісін қолдану арқылы. Таңдауына қарай
а) а=1; в=7; с= - 60 Берілген коэффициенттер арқылы квадрат теңдеу құрыңыз және шыққан теңдеу бойынша мәтінді есеп құрастырып көріңіз. Квадрат теңдеуді шешіңіз. Дескриптор: Білім алушы - коэффициенттер арқылы теңдеу құрады - квадрат теңдеуді шешу алгоритмін қолданып түбірлерін табады
ә) Бөлменің түпкі қабырғасын әрлеу үшін теңдей екі бөлікке бөлді. Пайда болған диагональдің ұзындығы 20 см-ге тең. Қабырғасының ені ұзындығынан 4 см-ге қысқа. Қабырғаның әр бөлігін әрлеуге қанша бояу қажет?
Дескриптор: Білім алушы
|