Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№14 Жас алаш жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тексерілді: _________________
№32 сабақ
|
Бөлім |
8.2 А Квадрат теңдеулер |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиқызы Маржан |
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
20.11.2023ж. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
Сабақтың құндылығы |
Есеп мазмұны бойынша ортақ шешім қабылдау, топта айтылған пікірдің дұрыстығын дәлелдеу үшін тез ой қорытуда ынтымақтастық құндылығы қалыптасады. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Виет теоремасын және оған кері теореманы біледі,түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Виет теоремасын пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерін табады және кері теореманы қолданып квадрат теңдеулерді құру есептерін шығара алады. Кейбір оқушылар істей алады: Виет теоремасы мен кері теореманы пайдалану арқылы параметрі бар квадрат теңдеулерді түрлендіреді және ықшамдап шығара алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин. 3 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Психологиялық хал ақуал «Шаттық шеңбері» Квадраттар сөйлейді. Оқушыларға квадрат ұсынылады. Топқа біріктіру. Қанқыз әдісі арқылы оқушылар топтарға бірігеді Үй тапсырмасын сұрау. Айналма дәптертерлер алмастыру. Ширату жаттығулары арқылы оқушылардың ойын шоғырландыру. Қолдарына D>0; D<0; D= 0 жазулары бар парақшалар беріледі. Топтарға екі түбір (формуласымен), бір түбір (формуласымен), түбірі жоқ деген парақшалар таратылады. Сәйкестендіріп формулаларды аяқтау керек. |
Мұғаліммен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылар бір біріне квадратты ұзату арқылы өз тілектерін айталы Парта үстіндегі қанқыздың біреуін таңдап алып, өз тобы жазылған орынға барып жайғасады Берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дискриптор: Дискриминантқа қарап түбірлер санын анықтайды. -Түбір табу формуласын жазады. - бір топ сараптама жасайды. Жалпы балл -3 |
Квадрат пішінді додокаедр Тарқатпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқулықпен жұмыс Жеке жұмыс Оқулықтағы №2.35 есеп |
Оқушылар орындарында отырып есепті шығарады |
Дескриптор -дискриминатты табады Теңдеудің шешімін жазады Жалпы балл -2 |
Оқулық, Дәптер, Қаламсап |
|
|
5 мин |
Cергіту сәті Сіріңкемен басқатырғыш деп аталады
|
|
Дескриптор Екі сіріңкені қозғалтып тура теңдік жасайды Жалпы балл - 2 |
Сіріңке |
|
|
10 мин |
Топтық жұмыс Ноутбук әдісі
2 топ тапсырмасы 3 топ тапсырмасы |
Топтасып есепті шығарады |
Дескриптор: - Жақшаны ашады; - aх2 + bx + c = 0 түріне келтіреді; - Теңдеудің түбірін табады. Жалпы балл - 3 |
Ноутбук тәрізді қима қағаз |
|
|
5 мин |
«Бір минут» әдісі арқылы қорытындылау. Әр оқушыға кесте беріледі |
Оқушы кестені толтырып өз нәтижесін көрсетеді |
|
Кесте жасалған таратпа |
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5 мин |
Өзін-өзі бағалау парағы Бүгінгі сабақтан ұққан 3 тірек сөз Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ Мені қызықтырғаны Бүгінгі сабақтан алған бағам
Үйге тапсырма: |
Нәтижені талдайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеулерді шешу
Квадрат теңдеулерді шешу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№14 Жас алаш жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тексерілді: _________________
№32 сабақ
|
Бөлім |
8.2 А Квадрат теңдеулер |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиқызы Маржан |
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
20.11.2023ж. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
Сабақтың құндылығы |
Есеп мазмұны бойынша ортақ шешім қабылдау, топта айтылған пікірдің дұрыстығын дәлелдеу үшін тез ой қорытуда ынтымақтастық құндылығы қалыптасады. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Виет теоремасын және оған кері теореманы біледі,түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Виет теоремасын пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерін табады және кері теореманы қолданып квадрат теңдеулерді құру есептерін шығара алады. Кейбір оқушылар істей алады: Виет теоремасы мен кері теореманы пайдалану арқылы параметрі бар квадрат теңдеулерді түрлендіреді және ықшамдап шығара алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин. 3 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Психологиялық хал ақуал «Шаттық шеңбері» Квадраттар сөйлейді. Оқушыларға квадрат ұсынылады. Топқа біріктіру. Қанқыз әдісі арқылы оқушылар топтарға бірігеді Үй тапсырмасын сұрау. Айналма дәптертерлер алмастыру. Ширату жаттығулары арқылы оқушылардың ойын шоғырландыру. Қолдарына D>0; D<0; D= 0 жазулары бар парақшалар беріледі. Топтарға екі түбір (формуласымен), бір түбір (формуласымен), түбірі жоқ деген парақшалар таратылады. Сәйкестендіріп формулаларды аяқтау керек. |
Мұғаліммен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылар бір біріне квадратты ұзату арқылы өз тілектерін айталы Парта үстіндегі қанқыздың біреуін таңдап алып, өз тобы жазылған орынға барып жайғасады Берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дискриптор: Дискриминантқа қарап түбірлер санын анықтайды. -Түбір табу формуласын жазады. - бір топ сараптама жасайды. Жалпы балл -3 |
Квадрат пішінді додокаедр Тарқатпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқулықпен жұмыс Жеке жұмыс Оқулықтағы №2.35 есеп |
Оқушылар орындарында отырып есепті шығарады |
Дескриптор -дискриминатты табады Теңдеудің шешімін жазады Жалпы балл -2 |
Оқулық, Дәптер, Қаламсап |
|
|
5 мин |
Cергіту сәті Сіріңкемен басқатырғыш деп аталады
|
|
Дескриптор Екі сіріңкені қозғалтып тура теңдік жасайды Жалпы балл - 2 |
Сіріңке |
|
|
10 мин |
Топтық жұмыс Ноутбук әдісі
2 топ тапсырмасы 3 топ тапсырмасы |
Топтасып есепті шығарады |
Дескриптор: - Жақшаны ашады; - aх2 + bx + c = 0 түріне келтіреді; - Теңдеудің түбірін табады. Жалпы балл - 3 |
Ноутбук тәрізді қима қағаз |
|
|
5 мин |
«Бір минут» әдісі арқылы қорытындылау. Әр оқушыға кесте беріледі |
Оқушы кестені толтырып өз нәтижесін көрсетеді |
|
Кесте жасалған таратпа |
|
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5 мин |
Өзін-өзі бағалау парағы Бүгінгі сабақтан ұққан 3 тірек сөз Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ Мені қызықтырғаны Бүгінгі сабақтан алған бағам
Үйге тапсырма: |
Нәтижені талдайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
шағым қалдыра аласыз















