|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Квадрат теңдеулер |
Мектеп: №222 Т.Рысқұлов атындағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.11.2021ж |
Мұғалім: Скакова Ж.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-Виет теоремасын және оған кері теореманы біледі,түсінеді. -Виет теоремасын пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерін табады және кері теореманы қолданып квадрат теңдеулерді құру есептерін шығара алады. -Виет теоремасы мен кері теореманы пайдалану арқылы параметрі бар квадрат теңдеулерді түрлендіреді және ықшамдап шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут 2-6 минут 6- 10минут |
а) Сәлемдесу, түгендеу ә) "Шаттық шеңбері. "Көңілді күн" әуеніне дене қимылдарын жасау «Мозаика» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. 1- топ: Жалпы түрдегі квадрат теңдеу; 2-топ: Толымсыз квадрат теңдеу; 3-топ:Келтірілген квадрат теңдеу; Оқушылар ,әрі сол топтың мүшесі екендерін біледі..Өз топтарының атын постер арқылы қорғайды ҚБ: Смайликтер арқылы өз-өздерін бағалайды
Әдіс: «Квадрат теңдеу тақырыбына қатысты 4 сөзді атаңыз» І кезең:
«Қызығушылықты ояту»
1.
ах2+вх+с=0,
(a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат) -квадрат теңдеуді біледі -квадрат теңдеуді шешуді дисриминант әдісін біледі -квадрат теңдеудің коэффициентін анықтай алады -квадрат теңдеуді ажырата алады ҚБ: Шапалақ Мұғалім сөзі: Тарихи дерек (математик Француа Виет туралы айту) Француа Виет (1540-1603) – француз математигі, алгебралық шартты белгілер жүйесін енгізген элементар алгебраның негізін қалаушы. Ол алғашқылардың бірі болып сандарды әріптермен белгілеуді енгізіп, теңдеулер теориясын едәуір дамытқан. Негізі мамандығы бойынша заң қызметкері. Сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10-20 минут
20-25 минут
25-35 минут
|
Теорема.Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынғанекінші коэффицентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең. Теорема
Теорема.(Виет теоремасына
кері теорема)Егер екі санның
қосындысы –p-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол
сандар ҚБ: Бағдаршам Саралау тәсілі «Жіктеу» Әдіс: «Джигсо» сыни тұрғыдан ойлай алатын дарындылар таланттылар, көшбасшылар анықталады және негізгі мәселелерге көңіл бөлуге үйренеді. Есептерді талдайды,қателерін анықтайды,бір-бірін басбармақ әдісімен бағалайды. Топтық жұмыс:
Дескриптор: -квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. ҚБ. «Басбармақ әдісі» «жасыл» –түсіндім, «сары»- көмек керек, «қызыл» –түсінген жоқпын
Деңгейлік тапсырмалар №151 A деңгейі
Дескриптор: - квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. В деңгейі №156 Берілген түбірлері бойынша квадрат түбір құрындар
Дескриптор: - квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. -квадрат теңдеудің жалпы түрін құрады. С деңгейі
№163
х1, х2 сандары
Дескриптор: -квадрат теңдеудің түбірлерін табады. -түбірлердің квадраттарының қосындысын табады.
ҚБ: «Бағдаршам» Қызыл-түсінген жоқпын, Сары-әліде көмек қажет, Жасыл- бәрін түсіндім |
Алгебра 8 сынып «Мектеп» баспасы А.Әбілқасымова, З. Жұмағұлова, А. Абдиев, В. Корчевский
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 минут
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушылырға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық дәне қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушылар бірге бірлесе отырып топтық жұмыс орындайды. Сабақты саралауда «диолог және қолдау көрсету», «тапсырма», «қарқын» тәсілдері және белсенді оқу әдістері «допты қағып ал», «кір жайғыш жіп», «Джигсо», «дыбыстау» әдістерін қолданып тақырыаты меңгертуге септігін тигізіп, пәнге қызығушықтарын арттыра аламын. |
Оқушыларды материалды меңгеруін тексеру үшін «смайлик», «мадақтау», «бағдаршам», «шапалақ», «бас бармақ» қалыптастырушы бағалауларын пайдаланамын. |
Оқушылардың партада дұрыс отыруы. Жарықтың дұрыс түсуі. Оқу құралдарының қауіпсіздік ережесімен жұмыстануы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеулерді шешу
Квадрат теңдеулерді шешу
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Квадрат теңдеулер |
Мектеп: №222 Т.Рысқұлов атындағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.11.2021ж |
Мұғалім: Скакова Ж.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-Виет теоремасын және оған кері теореманы біледі,түсінеді. -Виет теоремасын пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерін табады және кері теореманы қолданып квадрат теңдеулерді құру есептерін шығара алады. -Виет теоремасы мен кері теореманы пайдалану арқылы параметрі бар квадрат теңдеулерді түрлендіреді және ықшамдап шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут 2-6 минут 6- 10минут |
а) Сәлемдесу, түгендеу ә) "Шаттық шеңбері. "Көңілді күн" әуеніне дене қимылдарын жасау «Мозаика» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. 1- топ: Жалпы түрдегі квадрат теңдеу; 2-топ: Толымсыз квадрат теңдеу; 3-топ:Келтірілген квадрат теңдеу; Оқушылар ,әрі сол топтың мүшесі екендерін біледі..Өз топтарының атын постер арқылы қорғайды ҚБ: Смайликтер арқылы өз-өздерін бағалайды
Әдіс: «Квадрат теңдеу тақырыбына қатысты 4 сөзді атаңыз» І кезең:
«Қызығушылықты ояту»
1.
ах2+вх+с=0,
(a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат) -квадрат теңдеуді біледі -квадрат теңдеуді шешуді дисриминант әдісін біледі -квадрат теңдеудің коэффициентін анықтай алады -квадрат теңдеуді ажырата алады ҚБ: Шапалақ Мұғалім сөзі: Тарихи дерек (математик Француа Виет туралы айту) Француа Виет (1540-1603) – француз математигі, алгебралық шартты белгілер жүйесін енгізген элементар алгебраның негізін қалаушы. Ол алғашқылардың бірі болып сандарды әріптермен белгілеуді енгізіп, теңдеулер теориясын едәуір дамытқан. Негізі мамандығы бойынша заң қызметкері. Сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10-20 минут
20-25 минут
25-35 минут
|
Теорема.Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынғанекінші коэффицентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең. Теорема
Теорема.(Виет теоремасына
кері теорема)Егер екі санның
қосындысы –p-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол
сандар ҚБ: Бағдаршам Саралау тәсілі «Жіктеу» Әдіс: «Джигсо» сыни тұрғыдан ойлай алатын дарындылар таланттылар, көшбасшылар анықталады және негізгі мәселелерге көңіл бөлуге үйренеді. Есептерді талдайды,қателерін анықтайды,бір-бірін басбармақ әдісімен бағалайды. Топтық жұмыс:
Дескриптор: -квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. ҚБ. «Басбармақ әдісі» «жасыл» –түсіндім, «сары»- көмек керек, «қызыл» –түсінген жоқпын
Деңгейлік тапсырмалар №151 A деңгейі
Дескриптор: - квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. В деңгейі №156 Берілген түбірлері бойынша квадрат түбір құрындар
Дескриптор: - квадрат теңдеу түбірлерінің қосындысын табады. -квадрат теңдеу түбірлерінің көбейтіндісін табады. -квадрат теңдеудің жалпы түрін құрады. С деңгейі
№163
х1, х2 сандары
Дескриптор: -квадрат теңдеудің түбірлерін табады. -түбірлердің квадраттарының қосындысын табады.
ҚБ: «Бағдаршам» Қызыл-түсінген жоқпын, Сары-әліде көмек қажет, Жасыл- бәрін түсіндім |
Алгебра 8 сынып «Мектеп» баспасы А.Әбілқасымова, З. Жұмағұлова, А. Абдиев, В. Корчевский
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 минут
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушылырға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық дәне қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушылар бірге бірлесе отырып топтық жұмыс орындайды. Сабақты саралауда «диолог және қолдау көрсету», «тапсырма», «қарқын» тәсілдері және белсенді оқу әдістері «допты қағып ал», «кір жайғыш жіп», «Джигсо», «дыбыстау» әдістерін қолданып тақырыаты меңгертуге септігін тигізіп, пәнге қызығушықтарын арттыра аламын. |
Оқушыларды материалды меңгеруін тексеру үшін «смайлик», «мадақтау», «бағдаршам», «шапалақ», «бас бармақ» қалыптастырушы бағалауларын пайдаланамын. |
Оқушылардың партада дұрыс отыруы. Жарықтың дұрыс түсуі. Оқу құралдарының қауіпсіздік ережесімен жұмыстануы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















ж
ж
ж
ж
ж
ж


















