Медерханова Аякоз Сагымбаевна Пәні: математика
Байзақ ауданы Үлгілі орта мектебі Тренер: Дауылбаева Бибигул Сейсенбаевна
«МАТЕМАТИКА САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ» курсы бойынша «Квадрат үшмүше» САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Пәні |
Алгебра |
|
Педагогтің аты-жөні |
Медерханова Аякөз Сағымбайқызы |
|
Күні |
|
|
Сыныбы: 8 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
8.2А Квадрат теңдеу |
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат үшмүше |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.2 квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алу; 8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты |
- квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын ажыратады ; -квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді; -Ауданды есептеуде квадрат теңдеудің формуласын қолданып есептер шығарады |
|
Құндылықтарға баулу |
Біртұтас тәрбие бағдарламасының құндылықтары: Бірлік және ынтымақ, әділдік және жауапкершілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдатсыру кезеңі 3 мин.
|
Оқушылармен амандасады, түгелдейді. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Сынып 3 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Бағалау парағын үлестіреді. Әр топ басшысы білім алушылар орындаған тапсырма балын бағалау парағына түсіреді. |
Білім алушылар мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын дайындап, зейіндерін сабаққа аударады. «Квадрат үшмүше», «Квадрат түбір», «Квадрат теңдеу» топтарына бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ басшылары бағалау парағын толтырып отырады. |
|
Түрлі-түсті қима қағаздар суреттері Интерактивті панель Оқулық Жұмыс дәптері Бағалау парағы |
||||||||||||||||
|
4 мин
|
Қайталау – оқу айнасы. «Жұбын табу» әдісі.
|
Білім алушылар өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді. Жұбын табу арқылы сәйкестендіреді.
|
Мадақтау сөздері: «Жарайсың», «Тамаша», «Өте жақсы» |
Интерактивті панель Learningapps платформасы https://learningapps.org/watch?v=p7025qsit25
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 9 мин |
Ж Оқушыларға бұл тақырыпты өздері игеруге бағыттаушы сұрақтар беріледі. https://chatgpt.com/ арқылы сұрақтарға жауап алып, түсіндірме жасайды. 1- тапсырма.
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. lum.io ЖИ арқылы тест құру платформасы арқылы берілген есептерді жауаптарын тап
|
Оқушылар жаңа сабақты түсінеді, дәптерге конспект жазады. Оқушылар өздері ізденіп, сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар жұптасып, берілген есептерді шешеді және дұрыс жауабын табады. Дескриптор: 1. квадрат үшмүшенің түбірлерін табады
|
Жалпы балл-3 балл.
БК:
Өрнектерді түрлендіріп, көбейткіштерге жіктейді -2 балл |
Интерактивті панель https://www.hellosmart.com/link/846150
Бағалау парағы
|
||||||||||||||||
|
10 мин |
Топтық жұмыс 3-тапсырма. Мән мәтін (контекст) Топтық жұмыс. Әр топқа А3 форматта тапсырма жазылған дайын қағаздар таратылады. Функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған тапсырма. (математикалық сауаттылық) - Білім алушылар, квадрат түбірді қоршаған ортада қандай жағдайда қолданамыз? «Квадрат үшмүше» тобына 1.Көгалдандыру
Аянға тіктөртбұрышты
алаңды көгалдандыру үшін ерекше есептеулер берілді, тіктөртбұрыштың
ауданы і)Тіктөртбұрыштың ұзындығы нешеге тең? іі) Егер х-тің мәні 5см болса периметрі неше?
«Квадрат түбір» тобына Сынып бөлмесі. Жөндеу жұмыстары кезінде
сыныптың едені мен жақтауын (плинтус) ауыстыру қажет болды.Сынып
бөлмесінің еденінің ауданы (Жауабын өрнек түрінде жазыңыз) і)Сынып бөлмесінің ұзындығы қанша? іі)Егер х-тің мәні 7 болса периметрі неше?
«Квадрат теңдеу» тобына Кинотеатр Кинотетр залында бір
қатарында і)Кинотеатрда неше қатар орналасқан? іі)Егер бір қатардағы орындықтар саны 18-ге тең болса, онда неше орындықтар бар?
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. Топ мүшесі дескриптор бойынша топтық бағалау жүргізеді. Сыныптағы білім алушыларға сұрақтар қойылады. 1-сұрақ. Есеп шығару барысында квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеу алгоритмге сай ма? 2-сұрақ. Есептеу барысында қандай геометриялық формулаларды қолдандыңыздар? |
Квадрат түбірдің қоршаған ортада қолданылу ортасын мысалдармен айтады.
Білім алушылар топта бірлесе отырып жұмыс жүргізеді. Дайын болған қорытынды нәтижені постерге түсіреді. Дескриптор: квадрат үшмүшенің түбірлерін табады квадрат үшмүшеге түрлендіру жүргізеді, қысқарту орындайды Айнымалы мәнін өрнекке дұрыс қойып, есептейді «Квадрат үшмүше» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
«Квадрат түбір» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
«Квадрат теңдеу» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
|
БК: Берілген тапсырмаға сай теңдеу құрады, оны шешеді- 3 балл |
Қима-қағаздар А3 қағазы Түрлі-түсті фломастер |
||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5 мин |
4-тапсырма. «Ақиқат немесе жалған» әдісі. Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыздар.
|
Білім алушылар әр тұжырымның ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
Дескриптор: -дұрыс тұжырымды анықтайды -дұрыс емес тұжырымды анықтайды |
БК:
Құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіріп орындайды-2 балл
|
Интерактивті панель Қима қағаздар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин.
|
Үй тапсырмасы №9.4-есеп, оқулықтың 76 -беті Бағалау Педагог топ басшылары берген бағалау парақтарына сай бағалау жүргізеді.
Кері байланыс: «Өз ойыңды толықтыр» әдісі.
|
Үй жұмысын жазып алады. Білім алушылар бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасайды.
|
Жалпы -10 балл
|
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат үшмүше
Квадрат үшмүше
Медерханова Аякоз Сагымбаевна Пәні: математика
Байзақ ауданы Үлгілі орта мектебі Тренер: Дауылбаева Бибигул Сейсенбаевна
«МАТЕМАТИКА САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ» курсы бойынша «Квадрат үшмүше» САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Пәні |
Алгебра |
|
Педагогтің аты-жөні |
Медерханова Аякөз Сағымбайқызы |
|
Күні |
|
|
Сыныбы: 8 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
8.2А Квадрат теңдеу |
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат үшмүше |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.2 квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алу; 8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты |
- квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын ажыратады ; -квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді; -Ауданды есептеуде квадрат теңдеудің формуласын қолданып есептер шығарады |
|
Құндылықтарға баулу |
Біртұтас тәрбие бағдарламасының құндылықтары: Бірлік және ынтымақ, әділдік және жауапкершілік |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдатсыру кезеңі 3 мин.
|
Оқушылармен амандасады, түгелдейді. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Сынып 3 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Бағалау парағын үлестіреді. Әр топ басшысы білім алушылар орындаған тапсырма балын бағалау парағына түсіреді. |
Білім алушылар мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын дайындап, зейіндерін сабаққа аударады. «Квадрат үшмүше», «Квадрат түбір», «Квадрат теңдеу» топтарына бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ басшылары бағалау парағын толтырып отырады. |
|
Түрлі-түсті қима қағаздар суреттері Интерактивті панель Оқулық Жұмыс дәптері Бағалау парағы |
||||||||||||||||
|
4 мин
|
Қайталау – оқу айнасы. «Жұбын табу» әдісі.
|
Білім алушылар өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді. Жұбын табу арқылы сәйкестендіреді.
|
Мадақтау сөздері: «Жарайсың», «Тамаша», «Өте жақсы» |
Интерактивті панель Learningapps платформасы https://learningapps.org/watch?v=p7025qsit25
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 9 мин |
Ж Оқушыларға бұл тақырыпты өздері игеруге бағыттаушы сұрақтар беріледі. https://chatgpt.com/ арқылы сұрақтарға жауап алып, түсіндірме жасайды. 1- тапсырма.
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. lum.io ЖИ арқылы тест құру платформасы арқылы берілген есептерді жауаптарын тап
|
Оқушылар жаңа сабақты түсінеді, дәптерге конспект жазады. Оқушылар өздері ізденіп, сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар жұптасып, берілген есептерді шешеді және дұрыс жауабын табады. Дескриптор: 1. квадрат үшмүшенің түбірлерін табады
|
Жалпы балл-3 балл.
БК:
Өрнектерді түрлендіріп, көбейткіштерге жіктейді -2 балл |
Интерактивті панель https://www.hellosmart.com/link/846150
Бағалау парағы
|
||||||||||||||||
|
10 мин |
Топтық жұмыс 3-тапсырма. Мән мәтін (контекст) Топтық жұмыс. Әр топқа А3 форматта тапсырма жазылған дайын қағаздар таратылады. Функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған тапсырма. (математикалық сауаттылық) - Білім алушылар, квадрат түбірді қоршаған ортада қандай жағдайда қолданамыз? «Квадрат үшмүше» тобына 1.Көгалдандыру
Аянға тіктөртбұрышты
алаңды көгалдандыру үшін ерекше есептеулер берілді, тіктөртбұрыштың
ауданы і)Тіктөртбұрыштың ұзындығы нешеге тең? іі) Егер х-тің мәні 5см болса периметрі неше?
«Квадрат түбір» тобына Сынып бөлмесі. Жөндеу жұмыстары кезінде
сыныптың едені мен жақтауын (плинтус) ауыстыру қажет болды.Сынып
бөлмесінің еденінің ауданы (Жауабын өрнек түрінде жазыңыз) і)Сынып бөлмесінің ұзындығы қанша? іі)Егер х-тің мәні 7 болса периметрі неше?
«Квадрат теңдеу» тобына Кинотеатр Кинотетр залында бір
қатарында і)Кинотеатрда неше қатар орналасқан? іі)Егер бір қатардағы орындықтар саны 18-ге тең болса, онда неше орындықтар бар?
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. Топ мүшесі дескриптор бойынша топтық бағалау жүргізеді. Сыныптағы білім алушыларға сұрақтар қойылады. 1-сұрақ. Есеп шығару барысында квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеу алгоритмге сай ма? 2-сұрақ. Есептеу барысында қандай геометриялық формулаларды қолдандыңыздар? |
Квадрат түбірдің қоршаған ортада қолданылу ортасын мысалдармен айтады.
Білім алушылар топта бірлесе отырып жұмыс жүргізеді. Дайын болған қорытынды нәтижені постерге түсіреді. Дескриптор: квадрат үшмүшенің түбірлерін табады квадрат үшмүшеге түрлендіру жүргізеді, қысқарту орындайды Айнымалы мәнін өрнекке дұрыс қойып, есептейді «Квадрат үшмүше» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
«Квадрат түбір» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
«Квадрат теңдеу» тобы
Ш
іі)
Жауабы: і) іі)
|
БК: Берілген тапсырмаға сай теңдеу құрады, оны шешеді- 3 балл |
Қима-қағаздар А3 қағазы Түрлі-түсті фломастер |
||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5 мин |
4-тапсырма. «Ақиқат немесе жалған» әдісі. Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыздар.
|
Білім алушылар әр тұжырымның ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
Дескриптор: -дұрыс тұжырымды анықтайды -дұрыс емес тұжырымды анықтайды |
БК:
Құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіріп орындайды-2 балл
|
Интерактивті панель Қима қағаздар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин.
|
Үй тапсырмасы №9.4-есеп, оқулықтың 76 -беті Бағалау Педагог топ басшылары берген бағалау парақтарына сай бағалау жүргізеді.
Кері байланыс: «Өз ойыңды толықтыр» әдісі.
|
Үй жұмысын жазып алады. Білім алушылар бағаланады.
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасайды.
|
Жалпы -10 балл
|
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



аңа
сабақ









, 



























