Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
8.3В .Квадраттық функция |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Ештаева Г |
||
|
Күні: |
|
||
|
Сынып: |
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.3у |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық
оқушылыр:у |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7
минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Оқушыларды түгендеу.Үй тапсырмасын тексеру,қайталау сұрақтарымен . «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтар-ды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Ақпан:Жасампаздық пен жаңашылдық айы. 1-апта дәйексөзі: Жасампаздық –бәрімізге өнеге. «Жасампаздық пен жаңашылдық» құндылығын сабақ барысында қолданамын. Оқушыларға оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру,талқылау |
|
|
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Осыны
дәлелдейік.
Бұдан
Осыларды ескере отырып, квадраттық функцияның графигінің сұлбасын салуға болады.
а>
0 болғандағы 1. Функцияның анықталу облысы — нақты сандар жиыны.
2. Егер D >
0 болса, функцияның нөлдері
Егер D=0
болса, функцияның нөлі Егер D < 0, то функцияның нөлі жоқ. Топтық жұмыс Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз:
1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); Басбармақ әдісі арқылы топтық бағалау,мұғалімнің кері байланысы. Жұптық жұмыс
Басбармақ әдісі арқылы жұптық бағалау,мұғалімнің кері байланысы Жеке жұмыс . Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 1)
1) (0;2) 2) (0;-5). І
ІІІ деңгей тапсырмалары.
а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. Жауабы: а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). Математикалық сауаттылық есебі: Балауса мен Жансезім төмендегі тоғыз санды өзара бөлісіп алды: 1, 3, 7, 8, 9, 11, 14, 25, 32 Әркім өзіне төрт сан алды және бір сан артық қалды. Балаусаның сандарының қосындысы Жансезімнің сандарының қосындысынан үш есе көп болса, артық қалған санды анықтаңыз A)3 B)11 C)14 D)8 E)9 |
Есептер шығарады |
Бағалау критерийі: у Дескриптор: параболаның тармақтарының бағытын анықтайды-1; параболаның төбесінің координатасын анықтайды-1; симметрия осін табады-1;функция нөлдерін табады-2; функцияның Oу осімен қиылысу нүктесін анықтайды (симметрия осіне қатысты симметриялы нүктені табады)-2; функциясының графигін салады-1; функцияның өсу, кему аралығын анықтайды-1; функцияның ең үлкен/ең кіші мәнін анықтайды-1 ҚБ:оқушылар дескриптор бойынша бағаланады,мұғалім кері байланыс береді |
Оқулық, жұмыс дәптері слайд |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Бүгін сабақ маған ұнады,себебі мен...үйрендім Маған ..............................қиын болып көрінді. Мен енді...................................үйренгім келеді Үйге тапсырма: |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадраттық функция және оның графигі
Квадраттық функция және оның графигі
Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
8.3В .Квадраттық функция |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Ештаева Г |
||
|
Күні: |
|
||
|
Сынып: |
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.3у |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық
оқушылыр:у |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7
минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Оқушыларды түгендеу.Үй тапсырмасын тексеру,қайталау сұрақтарымен . «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтар-ды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Ақпан:Жасампаздық пен жаңашылдық айы. 1-апта дәйексөзі: Жасампаздық –бәрімізге өнеге. «Жасампаздық пен жаңашылдық» құндылығын сабақ барысында қолданамын. Оқушыларға оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру,талқылау |
|
|
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Осыны
дәлелдейік.
Бұдан
Осыларды ескере отырып, квадраттық функцияның графигінің сұлбасын салуға болады.
а>
0 болғандағы 1. Функцияның анықталу облысы — нақты сандар жиыны.
2. Егер D >
0 болса, функцияның нөлдері
Егер D=0
болса, функцияның нөлі Егер D < 0, то функцияның нөлі жоқ. Топтық жұмыс Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз:
1) (3;-2); 2) (-4;3); 3) (-2;-7); 4) (1;5); Басбармақ әдісі арқылы топтық бағалау,мұғалімнің кері байланысы. Жұптық жұмыс
Басбармақ әдісі арқылы жұптық бағалау,мұғалімнің кері байланысы Жеке жұмыс . Функция графиктерін салмай-ақ парабола төбесінің координаталарын жазыңыз: 1)
1) (0;2) 2) (0;-5). І
ІІІ деңгей тапсырмалары.
а) парабола төбесінің координатасын және симметрия осінің теңдеуін; б) функция нөлдерін; в) ордината осімен қиылысу нүктесін табыңыз. Функция графигін салыңыз. Жауабы: а) парабола төбесі -(2; -2), симметрия осінің теңдеуі x=2; б) функция нөлдері: 1 және 3; в) ордината осімен қиылысу нүктесі: (0; 6). Математикалық сауаттылық есебі: Балауса мен Жансезім төмендегі тоғыз санды өзара бөлісіп алды: 1, 3, 7, 8, 9, 11, 14, 25, 32 Әркім өзіне төрт сан алды және бір сан артық қалды. Балаусаның сандарының қосындысы Жансезімнің сандарының қосындысынан үш есе көп болса, артық қалған санды анықтаңыз A)3 B)11 C)14 D)8 E)9 |
Есептер шығарады |
Бағалау критерийі: у Дескриптор: параболаның тармақтарының бағытын анықтайды-1; параболаның төбесінің координатасын анықтайды-1; симметрия осін табады-1;функция нөлдерін табады-2; функцияның Oу осімен қиылысу нүктесін анықтайды (симметрия осіне қатысты симметриялы нүктені табады)-2; функциясының графигін салады-1; функцияның өсу, кему аралығын анықтайды-1; функцияның ең үлкен/ең кіші мәнін анықтайды-1 ҚБ:оқушылар дескриптор бойынша бағаланады,мұғалім кері байланыс береді |
Оқулық, жұмыс дәптері слайд |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Бүгін сабақ маған ұнады,себебі мен...үйрендім Маған ..............................қиын болып көрінді. Мен енді...................................үйренгім келеді Үйге тапсырма: |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
екенін аламыз.
функция графигін екі рет параллель
көшіру керек, яғни х осімен жылжыту және у осімен жылжыту.
,
. параболаның симметрия осі -
х = m түзуі.
функциясының қасиеттерін
қарастырайық.
және
.
.














