|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3В |
Мектеп: №222 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп |
||||
|
Күні: 09.02.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Скакова Ж.М. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.4аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Функция графигінің қалай аталатынын білу, төбесінің координаталарын анықтай алу, функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерінің координаталарын анықтай білу, графигін салып білу, графикті пайдаланып, өсу-кему аралықтарын табу, ең үлкен және ең кіші мәндерін табу |
||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық, ауызбіршілік, өз бетімен білім алу құндылықтарына баулу топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сынып тазалығына
назар аудару. 2. Сыныпты топқа
бөлу. |
Функция формулалары мен графиктері салынған таратпа қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы Білу 4минут Түсіну 6минут ҚОЛДАНУ 3минут ТАЛДАУ 3минут ЖИНАҚТАУ 15минут |
Осыдан соң парабола төбесінің координаталарын табуды қарастырамыз. Мәлімет алу.
Функцияның нолдерін табуда төмендегі үш жағдайды түсіндіріп өтемін:
Жоғарыда айтып өткен материалдарды пайдаланып, берілген функциясының төбесін, нолдерін және симметрия осін анықтап,оны координаталық жазықтыққа белгілеп, оқушылар мұғаліммен бірге функция графигінің дұрыстығын GeoGebra https://www.geogebra.org/graphing?lang=ru программасын пайдаланып тексереді. Т
Практикалық жұмыс. https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/kvadrattyq-funkcziya-zhane-onyng-grafigi тапсырмаларын орындайды және графиктер салынған кеспе қағаздардағы тапсырмаларды ауызша орындайды.
|
GeoGebra программасы
|
|||
|
Сабақтың соңы 2минут |
|
Табыс ағашы |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадраттық функция және оның графигі
Квадраттық функция және оның графигі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3В |
Мектеп: №222 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп |
||||
|
Күні: 09.02.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Скакова Ж.М. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.4аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Функция графигінің қалай аталатынын білу, төбесінің координаталарын анықтай алу, функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерінің координаталарын анықтай білу, графигін салып білу, графикті пайдаланып, өсу-кему аралықтарын табу, ең үлкен және ең кіші мәндерін табу |
||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық, ауызбіршілік, өз бетімен білім алу құндылықтарына баулу топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сынып тазалығына
назар аудару. 2. Сыныпты топқа
бөлу. |
Функция формулалары мен графиктері салынған таратпа қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы Білу 4минут Түсіну 6минут ҚОЛДАНУ 3минут ТАЛДАУ 3минут ЖИНАҚТАУ 15минут |
Осыдан соң парабола төбесінің координаталарын табуды қарастырамыз. Мәлімет алу.
Функцияның нолдерін табуда төмендегі үш жағдайды түсіндіріп өтемін:
Жоғарыда айтып өткен материалдарды пайдаланып, берілген функциясының төбесін, нолдерін және симметрия осін анықтап,оны координаталық жазықтыққа белгілеп, оқушылар мұғаліммен бірге функция графигінің дұрыстығын GeoGebra https://www.geogebra.org/graphing?lang=ru программасын пайдаланып тексереді. Т
Практикалық жұмыс. https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/kvadrattyq-funkcziya-zhane-onyng-grafigi тапсырмаларын орындайды және графиктер салынған кеспе қағаздардағы тапсырмаларды ауызша орындайды.
|
GeoGebra программасы
|
|||
|
Сабақтың соңы 2минут |
|
Табыс ағашы |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: |
|||||
шағым қалдыра аласыз



абиғат құбылыстарының
көптеген заңдары осы парабола түріндегі қисықпен кескінделеді.
Параболаның айрықша қасиеттерінің бірі –физикада қарастырылатын
оптикалық қасиеті. Параболаны өз симметрия осінен айналдырғаннан
келіп шыққан «шұңғыл қазан» пішінді фигура параболоид деп аталады.
Автомобиль пары, прожектор, телескоп осы пароболид пішінді
жасалады. Парабола сондай-ақ соғыс техникасында, құрылыста, аспалы
көпірлер құрылысында жиі кездеседі. Оқушыларға сабақ барысында
парабола қасиеттерін ескеріп параболаны өмірде қолдану туралы
мәлімет беремін.
















