Бекітемін»
Мектеп директоры: ----------------- К.Абдуллаев
-------------------2024ж
«М.Жұмабаев атындағы №15 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:
Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап.
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2 «Ә»
Бастауыш сынып мұғалімі: Куримбаева Салтанат Махамбеталиевна
2024-2025 оқу жылы
Тексерілді: Г.Букеева
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу 29 -сабақ |
|
|
Бөлім |
Менің мектебім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
С.Куримбаева |
|
|
Күні: |
13.11.2024ж |
|
|
Сынып:2 «Ә» |
Қатысушылар саны:19 |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау,үзіндісін мазмұндау, сахналау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндайды Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|
|
Сабақтың кезеңі Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 8-минут |
Психологиялық ахуал «5» болсын алар бағамыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Бақыт деген-Осы шаттық шеңбері Қол ұстасып Тұрайықшы,кел бері Бақыт деген-Көрмей қалса сағынып Мен іздейтін,Адал жүрек сендегі. Үй жұмысы «СМС» әдісі арқылы өтеді. «Қулық» түсініп оқып, мазмұндау Жаңа тақырып Квест арқылы тақырыпты іздеп табу. 1-қатардағы 2- партада отыратын оқушының әдебиеттік оқулығының арасында. К 2-қатардағы 3-партаның асты І -Терезе Т -Тақта А -Мұғалімнің орындығының асты П Әр тапқан әріпті тақтаға жабыстырады. -Дұрыс таптыңдар ,балалар! -Ондай болса,бүгінгі сабағымыз кітапқа байланысты болады. -Бүгін біз кітаптың шығу тарихымен танысамыз. |
Психологиялық тренингкке қатысады.
СМСтегі сұрақтарға жауап береді. Ұжыммен нұсқаулық бойынша жасырынған әріптерді тауып,тақырыпты ашады. |
ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Психоло-гиялық ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсіру Тапсырма-лары.
|
|
10-мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. 1- тапсырма.Топтық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну,қолдану Айтылым Нұсқау: Оқушыларға сурет бойынша ашық сұрақтар ұсынады.
Сұрақтарға сурет бойынша жауап беру арқылы әңгімелеуге жетелейді.
Кітап
– арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани
қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие
құралы. Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар
ғана білген. Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей
еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі
«Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі
«Құран». |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен кітаптың қалай пайда болғаны туралы болжам жасайды. Қосымша ақпарат: Кітаптың алғашқы түрлері ежелгі Шығыс елдерінде, Грекияда, Римде қыш текшелерге, тақтатастарға сына жазуымен жазылды. Мысырда жазу үшін қамыс (папирус) қолданылды. |
ҚБ Бағалау ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық
|
|
10-минут |
2 -тапсырма. ТЖ «Күбірлеп оқу» әдісімен іске асады Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұсқау: Ежелгі халықтар кітапты неден жасады? «Ол кім? Бұл не?» жинағынан алынған «Ең керемет кітап» үзіндісін оқу.мәтінде кездескен «сазбалшық тақтаны күйдіру» деген сөз тіркесі мен «бамбук» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді. |
«Ең керемет кітап» үзіндісін оқушылар іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады.
|
Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды.5 балл ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық, дәптер
|
|
2 мин |
Сергіту сәті: Абайдың әні «Ғылым таппай мақтанба» |
|
Жарайсың-дар! |
|
|
10 мин |
3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын білдіріп, дәлелдер келтіруіне бағыт береді. Айтылым ТЖ «Бес қадам» әдісі 1-топ. Кітапты күтіп ұстауға байланысты ережелер. 2-топ. Кітап туралы негізгі мағлұматтар. 3-топ. Кітап сөзіне дыбыстық талдау жасау. Жазылым. ТЖ 1-топ. Кітапханадан кітап алу ережесін құрау. 2-топ. Кітап сөзіне ассоцация құру. 3-топ. Кітап сөзіне синквейн құрастыру. |
Оқушылар Ежелгі Александрия кітапханасы мен заманауи кітапхананы салыстыра отырып,өз ойын ортаға салады. Дескриптор: -Кітап алу ережесін құрайды. -Кітап сөзіне қатысты ойларын жинақатайды. -Шығармашылық тапсырма орындайды. |
Дескрипто ры: кітапхана туралы өз ойын ортаға салады. 5 балл ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық дәптер |
|
Сабақ тың соңы 5 мин Кері байланыс |
Денгейлік тапсырма
«Соңғы оқыған кітабым» жұмыс парағын толтырады.
|
«Кітап-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» деген мақалды болжап айтады. Әр тапсырма сайын жинаған жұлдызшаларын санайды. |
Дескрипторы: білімдерін тиянақтайды. ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Кері байланыс парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ең керемет кітап.
Ең керемет кітап.
Бекітемін»
Мектеп директоры: ----------------- К.Абдуллаев
-------------------2024ж
«М.Жұмабаев атындағы №15 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:
Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап.
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2 «Ә»
Бастауыш сынып мұғалімі: Куримбаева Салтанат Махамбеталиевна
2024-2025 оқу жылы
Тексерілді: Г.Букеева
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу 29 -сабақ |
|
|
Бөлім |
Менің мектебім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
С.Куримбаева |
|
|
Күні: |
13.11.2024ж |
|
|
Сынып:2 «Ә» |
Қатысушылар саны:19 |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау,үзіндісін мазмұндау, сахналау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндайды Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|
|
Сабақтың кезеңі Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 8-минут |
Психологиялық ахуал «5» болсын алар бағамыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Бақыт деген-Осы шаттық шеңбері Қол ұстасып Тұрайықшы,кел бері Бақыт деген-Көрмей қалса сағынып Мен іздейтін,Адал жүрек сендегі. Үй жұмысы «СМС» әдісі арқылы өтеді. «Қулық» түсініп оқып, мазмұндау Жаңа тақырып Квест арқылы тақырыпты іздеп табу. 1-қатардағы 2- партада отыратын оқушының әдебиеттік оқулығының арасында. К 2-қатардағы 3-партаның асты І -Терезе Т -Тақта А -Мұғалімнің орындығының асты П Әр тапқан әріпті тақтаға жабыстырады. -Дұрыс таптыңдар ,балалар! -Ондай болса,бүгінгі сабағымыз кітапқа байланысты болады. -Бүгін біз кітаптың шығу тарихымен танысамыз. |
Психологиялық тренингкке қатысады.
СМСтегі сұрақтарға жауап береді. Ұжыммен нұсқаулық бойынша жасырынған әріптерді тауып,тақырыпты ашады. |
ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Психоло-гиялық ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсіру Тапсырма-лары.
|
|
10-мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. 1- тапсырма.Топтық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну,қолдану Айтылым Нұсқау: Оқушыларға сурет бойынша ашық сұрақтар ұсынады.
Сұрақтарға сурет бойынша жауап беру арқылы әңгімелеуге жетелейді.
Кітап
– арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани
қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие
құралы. Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар
ғана білген. Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей
еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі
«Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі
«Құран». |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен кітаптың қалай пайда болғаны туралы болжам жасайды. Қосымша ақпарат: Кітаптың алғашқы түрлері ежелгі Шығыс елдерінде, Грекияда, Римде қыш текшелерге, тақтатастарға сына жазуымен жазылды. Мысырда жазу үшін қамыс (папирус) қолданылды. |
ҚБ Бағалау ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық
|
|
10-минут |
2 -тапсырма. ТЖ «Күбірлеп оқу» әдісімен іске асады Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұсқау: Ежелгі халықтар кітапты неден жасады? «Ол кім? Бұл не?» жинағынан алынған «Ең керемет кітап» үзіндісін оқу.мәтінде кездескен «сазбалшық тақтаны күйдіру» деген сөз тіркесі мен «бамбук» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді. |
«Ең керемет кітап» үзіндісін оқушылар іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады.
|
Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды.5 балл ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық, дәптер
|
|
2 мин |
Сергіту сәті: Абайдың әні «Ғылым таппай мақтанба» |
|
Жарайсың-дар! |
|
|
10 мин |
3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын білдіріп, дәлелдер келтіруіне бағыт береді. Айтылым ТЖ «Бес қадам» әдісі 1-топ. Кітапты күтіп ұстауға байланысты ережелер. 2-топ. Кітап туралы негізгі мағлұматтар. 3-топ. Кітап сөзіне дыбыстық талдау жасау. Жазылым. ТЖ 1-топ. Кітапханадан кітап алу ережесін құрау. 2-топ. Кітап сөзіне ассоцация құру. 3-топ. Кітап сөзіне синквейн құрастыру. |
Оқушылар Ежелгі Александрия кітапханасы мен заманауи кітапхананы салыстыра отырып,өз ойын ортаға салады. Дескриптор: -Кітап алу ережесін құрайды. -Кітап сөзіне қатысты ойларын жинақатайды. -Шығармашылық тапсырма орындайды. |
Дескрипто ры: кітапхана туралы өз ойын ортаға салады. 5 балл ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Оқулық дәптер |
|
Сабақ тың соңы 5 мин Кері байланыс |
Денгейлік тапсырма
«Соңғы оқыған кітабым» жұмыс парағын толтырады.
|
«Кітап-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» деген мақалды болжап айтады. Әр тапсырма сайын жинаған жұлдызшаларын санайды. |
Дескрипторы: білімдерін тиянақтайды. ҚБ: « Смарт сағат» әдісі
|
Кері байланыс парағы |
шағым қалдыра аласыз






















