Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
дефектология |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Л дыбысы мен әрпі. 2 саны мен цифры
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
-Әріпті тануды, ажыратуды және оны дыбыспен сәйкестендіруді үйренесің; Лл дыбысы мен әріпін меңгересің; сөзді, сөздегі дыбыс орнын, сөздегі буын санын белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдануды білесің;
санақты пайдалана отырып сандық пішінде, суретте (2 аралығында) топтастырылудан заттардың санын анықтау. «Қанша?» деген сұраққа жауап беруді үйренесің Оқушының ұсақ саусақ қол моторикасын дамыту |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Армысың, Әлем! Армысың, Жарық күн! (Қолын жайып, көкке көтереді.) Армысыздар, қонақтар! (Қолын алға созады.) Армысың, менің досым! -деп оқушымен сәлемдесу, сабаққа отырғызу, оқу құралын түгендеу Үй тапсырмасы: алдыңғы сабақта біз сенімен О әріпімен және 1 санымен таныстық. Ал енді есімізге түсіріп кетейікші « Ойлан, тап!» әдісі бойынша. Тапсырма: Оқушы О әріпі бар сөздерді 1 санымен сәйкестендіреді. Ол үшін қайшы мен желімді пайдаланады. О әріпі кездесетін суретті қиып алып, 1 саны бар шеңберге жабыстырады.
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді.
Оқушы мұғалімнің көмегімен суреттерді қайшымен қиып алып желіммен жабыстырады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! Жарайсың, балақай сенің қолыңнан келді! |
Суреті бар парақ Қайшы желім |
|
Сабақтың ортасы 18 мин Сауат ашу 2 мин Математика 17 мин Сабақтың соңы 3 мин Үй тапсырмасы |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Сауат ашу: « Л дыбысы мен әріпі» Матеметика: «2 саны мен цифры»
Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта Л дыбысы мен әріпін жазуды үйренесің. Сөзді, сөздегі дыбыс орнын, сөздегі буын санын белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдануды білесіңдер
санақты пайдалана отырып сандық пішінде, суретте (2 аралығында) топтастырылудан заттардың санын анықтау. «Қанша?» деген сұраққа жауап беруді үйренесің Қолдың ұсақ саусақ моторикаын дамытамыз
Жаңа сабақ: Сауат ашу. Л дыбысы және әріпі Лимон, лақ, лала, лупа сөзінде бірінші қай дыбыс естіледі? (Л) Ұшбұрышқа ұқсайды, Бұл екі таяқша Бір-бірінсіз тұрмайды. Л әріпін құрайды
Ерін күлімсіреген күйде созыңқы.Тілдің ұшы
жоғарғы тістің үстіндегі бұдырдларға тиіп тұрады, ортаңғы бөлігі
көтеріліп, артқы бөлігі төмендейді. Тіл шиеленіскен. Шығарылған ауа
тілдің екі жағынан шығады. Дауыс сіңірлері жұмыс істейді, тамақ
дірілдейді.(дауыс шығады) «Л» деп
айтамыз. «Л» дыбысын естісек, енді көреміз. Дыбыстың жазудағы таңбасы әріп.
Баспа түрі - кітапта, газеттен көріп оқимыз. Жазба түрін - дәптерге жазамыз -ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. 1 тапсырма 29 беттегі тапсырмаларды орындайық Тапсырманың шартын мұғалім оқиды, оқушы қайталайды «Миға шабуыл» әдісі бойынша 1 тапсырманы орындау Л дыбысы кездесетін сөздерді тауып аттарын айту, қоршап шығу
Л әріпін үлгі бойынша бастырып жазу, мұғалімнің көмегімен https://www.youtube.com/watch?v=PByjDCZ9hYE
2 тапсырма. «Ізде, тап!» әдісі.Бидай ішіне салынған әріптерді жинап Л әріпін қатыстырып сөз құрап оқу, мұғалімнің көмегімен (қолдың ұсақ саусақ моторикасын дамытуға арналған тапсырма ) Лақ, лала, дала, бала, қала, ала Сергіту сәті. «Алма кетті домалап..... жасырынбақ шумақтарын суджок добын айналдыра отырып орындау. Жаңа сабақ : Математика. 2 сан мен цифрі -Тақтадағы суреттен 2 санын табу саусақпен сәйкестендіру. Тақырыбын толығрақ ашу үшін Ноутбукпен жұмыс жасаймыз. - Суреттен көріп тұрған 2 санына суреттерді сәйкестендіреміз «Ой, қозғау» әдсісі
2 тапсырма. Дәптермен жұмыс Оқушы мұғалім көмегімен тапсырма шарттарын оқып, орындайды.
3 тапсырма Сандар арасынын 2 санын тауып, үстінен бастырып жазып шық
2 тапсырам. Суретте көрсетілген үлкен 2 санының ішіндегі 2 сандарын түрлі түсті тастармен жауып шығады ( ұсақ саусақ қол моторикасын дамыту) .
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды.
Оқушы мұғалімнің сұрақтарына жауап береді
Оқушы мұғаліммен бірге қайталайды, Тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді
Үлгі бойынша Л әріпін жазып шығады
Бидай ішінен тапқан әріптерімен мұғалімнің көмегімен сөз құрап оқид Сергіту сәтін мұғаліммен бірге орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындап шығады
Оқушыны мұғалім көмегімен жұмысты орындайды
Тастарды пайдаланып оқушы өзі тапсырманы орындайды
|
Тамаша, сен сабаққа жақсы қатысып отырсың! Керемет, сен бұл тапсырманы да орындай алдың! Жарайсың, сенің қолыңнан келеді Тамаша! Керемет! Жарайсың, бұл тапсыр-маны да орындай алыдың
Керемет, сен тапсырма-ларды жақсы орындауға тырысып отырсың. Жарайсың, сен бәрін дұрыс орындауға тырысып отырсың! Тамаша! Сен бәрін дұрыс орындадың |
Сауат ашы дәптері Сауат ашы дәптері Бидай және әріптер Суджок добы. Ноутбук Математика дәптері Сандар суреті бар карточкалар Түрлі түсті тастар |
|
Рефлексия. «Микрофон ортада» Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? Не үйрендің? |
Оқушылар сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Микрофонға арқылы,алған әсерлерімен бөліседі. |
Жарайсың! |
Микрафон |
|
|
Сауат ашудан- 30 бет Л әріпін тап және қорша
Математикадан -12 беттегі тапсырманы орындау |
Оқушыға үйге берілген тапсырманы дәптерден белгілеп беру |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Л дыбысы мен әрпі. 2 саны мен цифры тақырыбы
Л дыбысы мен әрпі. 2 саны мен цифры тақырыбы
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
дефектология |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Л дыбысы мен әрпі. 2 саны мен цифры
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
-Әріпті тануды, ажыратуды және оны дыбыспен сәйкестендіруді үйренесің; Лл дыбысы мен әріпін меңгересің; сөзді, сөздегі дыбыс орнын, сөздегі буын санын белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдануды білесің;
санақты пайдалана отырып сандық пішінде, суретте (2 аралығында) топтастырылудан заттардың санын анықтау. «Қанша?» деген сұраққа жауап беруді үйренесің Оқушының ұсақ саусақ қол моторикасын дамыту |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Армысың, Әлем! Армысың, Жарық күн! (Қолын жайып, көкке көтереді.) Армысыздар, қонақтар! (Қолын алға созады.) Армысың, менің досым! -деп оқушымен сәлемдесу, сабаққа отырғызу, оқу құралын түгендеу Үй тапсырмасы: алдыңғы сабақта біз сенімен О әріпімен және 1 санымен таныстық. Ал енді есімізге түсіріп кетейікші « Ойлан, тап!» әдісі бойынша. Тапсырма: Оқушы О әріпі бар сөздерді 1 санымен сәйкестендіреді. Ол үшін қайшы мен желімді пайдаланады. О әріпі кездесетін суретті қиып алып, 1 саны бар шеңберге жабыстырады.
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді.
Оқушы мұғалімнің көмегімен суреттерді қайшымен қиып алып желіммен жабыстырады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! Жарайсың, балақай сенің қолыңнан келді! |
Суреті бар парақ Қайшы желім |
|
Сабақтың ортасы 18 мин Сауат ашу 2 мин Математика 17 мин Сабақтың соңы 3 мин Үй тапсырмасы |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: Сауат ашу: « Л дыбысы мен әріпі» Матеметика: «2 саны мен цифры»
Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта Л дыбысы мен әріпін жазуды үйренесің. Сөзді, сөздегі дыбыс орнын, сөздегі буын санын белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдануды білесіңдер
санақты пайдалана отырып сандық пішінде, суретте (2 аралығында) топтастырылудан заттардың санын анықтау. «Қанша?» деген сұраққа жауап беруді үйренесің Қолдың ұсақ саусақ моторикаын дамытамыз
Жаңа сабақ: Сауат ашу. Л дыбысы және әріпі Лимон, лақ, лала, лупа сөзінде бірінші қай дыбыс естіледі? (Л) Ұшбұрышқа ұқсайды, Бұл екі таяқша Бір-бірінсіз тұрмайды. Л әріпін құрайды
Ерін күлімсіреген күйде созыңқы.Тілдің ұшы
жоғарғы тістің үстіндегі бұдырдларға тиіп тұрады, ортаңғы бөлігі
көтеріліп, артқы бөлігі төмендейді. Тіл шиеленіскен. Шығарылған ауа
тілдің екі жағынан шығады. Дауыс сіңірлері жұмыс істейді, тамақ
дірілдейді.(дауыс шығады) «Л» деп
айтамыз. «Л» дыбысын естісек, енді көреміз. Дыбыстың жазудағы таңбасы әріп.
Баспа түрі - кітапта, газеттен көріп оқимыз. Жазба түрін - дәптерге жазамыз -ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. 1 тапсырма 29 беттегі тапсырмаларды орындайық Тапсырманың шартын мұғалім оқиды, оқушы қайталайды «Миға шабуыл» әдісі бойынша 1 тапсырманы орындау Л дыбысы кездесетін сөздерді тауып аттарын айту, қоршап шығу
Л әріпін үлгі бойынша бастырып жазу, мұғалімнің көмегімен https://www.youtube.com/watch?v=PByjDCZ9hYE
2 тапсырма. «Ізде, тап!» әдісі.Бидай ішіне салынған әріптерді жинап Л әріпін қатыстырып сөз құрап оқу, мұғалімнің көмегімен (қолдың ұсақ саусақ моторикасын дамытуға арналған тапсырма ) Лақ, лала, дала, бала, қала, ала Сергіту сәті. «Алма кетті домалап..... жасырынбақ шумақтарын суджок добын айналдыра отырып орындау. Жаңа сабақ : Математика. 2 сан мен цифрі -Тақтадағы суреттен 2 санын табу саусақпен сәйкестендіру. Тақырыбын толығрақ ашу үшін Ноутбукпен жұмыс жасаймыз. - Суреттен көріп тұрған 2 санына суреттерді сәйкестендіреміз «Ой, қозғау» әдсісі
2 тапсырма. Дәптермен жұмыс Оқушы мұғалім көмегімен тапсырма шарттарын оқып, орындайды.
3 тапсырма Сандар арасынын 2 санын тауып, үстінен бастырып жазып шық
2 тапсырам. Суретте көрсетілген үлкен 2 санының ішіндегі 2 сандарын түрлі түсті тастармен жауып шығады ( ұсақ саусақ қол моторикасын дамыту) .
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды.
Оқушы мұғалімнің сұрақтарына жауап береді
Оқушы мұғаліммен бірге қайталайды, Тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді
Үлгі бойынша Л әріпін жазып шығады
Бидай ішінен тапқан әріптерімен мұғалімнің көмегімен сөз құрап оқид Сергіту сәтін мұғаліммен бірге орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырмаларды орындап шығады
Оқушыны мұғалім көмегімен жұмысты орындайды
Тастарды пайдаланып оқушы өзі тапсырманы орындайды
|
Тамаша, сен сабаққа жақсы қатысып отырсың! Керемет, сен бұл тапсырманы да орындай алдың! Жарайсың, сенің қолыңнан келеді Тамаша! Керемет! Жарайсың, бұл тапсыр-маны да орындай алыдың
Керемет, сен тапсырма-ларды жақсы орындауға тырысып отырсың. Жарайсың, сен бәрін дұрыс орындауға тырысып отырсың! Тамаша! Сен бәрін дұрыс орындадың |
Сауат ашы дәптері Сауат ашы дәптері Бидай және әріптер Суджок добы. Ноутбук Математика дәптері Сандар суреті бар карточкалар Түрлі түсті тастар |
|
Рефлексия. «Микрофон ортада» Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? Не үйрендің? |
Оқушылар сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Микрофонға арқылы,алған әсерлерімен бөліседі. |
Жарайсың! |
Микрафон |
|
|
Сауат ашудан- 30 бет Л әріпін тап және қорша
Математикадан -12 беттегі тапсырманы орындау |
Оқушыға үйге берілген тапсырманы дәптерден белгілеп беру |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















