Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
___________________________________________
(сабақтың тақырыбы)
|
Кезеңі |
Дыбысты машықтандыру кезеңі |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Л» дыбысын тұйық буында машықтандыру. Пайдалы және зиянды тағамдар |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе кезеңі 5 мин
Сабақтың басы 10 минут |
Кел, балалар ,тұрайық, Сәлемдесіп алайық. Көтеріңкі көңілмен Сабақты біз бастайық.
Ең алдымен сабағымызды тілге арналған жаттығуларды жасаудан бастайық.
Артикуляциялық гимнастика «Кесе» жаттығуы
«Нан илеу жаттығуы»
«Сылақшы» жаттығуы
«Сағат» жаттығуы
Ал енді «Л» дыбысын айтқанда біздің тіліміз қандай қалыпта болады, кім айтады? «Л» дыбысының кескінін еске түсіру
Тілдің ұшы жоғарғы тіске немесе жоғарғы тістердің артындағы төбешікке тіреледі. Тіл ортасы төмен түскен, тілдің артқы жағы көтеріңкі, тілдің бүйір жақтары төмен түскен.ауа тілдің бүйір жағынан өтеді. - Қане барлығымыз бірге тілімізді суреттегідей қойып, «Л» дыбысын айтайық |
- Сәлеметсізбе мұғалім! - Көңіл күйіміз жақсы (қолдарын шапалақтайды)
Жаттағыларды логопедке қарап ,дұрыс орындайды.
|
|
Артикуляциялық жаттығулар суреті
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 минут |
«Л» дыбысын тұйық буындарда машықтандыру 1-тапсырма Дидактикалық ойын: «Жаңғырық» Логопед: мен қазір буындарды сіздерге ақырын айтамын, сіздер қтты айтуларыңыз керек. АЛ - АЛ – АЛ ОЛ - ОЛ - ОЛ УЛ - УЛ - УЛ ЕЛ - ЕЛ - ЕЛ ИЛ - ИЛ- ИЛ ҰЛ - ҰЛ - ҰЛ ЫЛ – ЫЛ - ЫЛ ҮЛ- ҮЛ - ҮЛ 2-тапсырма «Мен бастаймын, сен жалға» ойыны Сөздің алғашқы буынын логопед айтады, балалар екінші тұйық буынды тауып, жалғап сөзді аяқтайды.
Сам – ал
Мар-ал Сақ-ал Ас-ыл Сергіту сәті
Бойды сергек
тік ұста, 3-тапсырма «Ойлан, тап!» берілген шашылған буындарды қосып, сөз құра
4-тапсырма Пайдалы және зиянды тағамдарды көрсетіп түсіндіріп өтемін
Жеке жұмыс Пайдалы тағамдар мен зиянды тағамдарды сызықтармен қосыңдар
|
Қатты дауыспен АЛ - АЛ – АЛ ОЛ - ОЛ - ОЛ УЛ - УЛ - УЛ ЕЛ - ЕЛ - ЕЛ ИЛ - ИЛ- ИЛ ҰЛ - ҰЛ - ҰЛ
ЫЛ
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспары
___________________________________________
(сабақтың
тақырыбы) Кезеңі Дыбысты машықтандыру
кезеңі Логопедтің тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда) Күні:
Сынып/топ Қатысушылар
саны: Қатыспағандар саны:
0 Сабақтың
тақырыбы
«Л» дыбысын тұйық
буында машықтандыру. Пайдалы және зиянды
тағамдар Сабақтың
мақсаты
«Л» дыбысының
артикуляциясын бекіту; «Л» дыбысын тұйық буында дұрыс
айтуға жаттықтыру; Дыбыстық-буындық талдау мен
жинақтау дағдыларын дамыту; Пайдалы және зиянды тағамдар
аттарын белсенді сөздік қорына
енгізу
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт
Логопедтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Кіріспе
кезеңі
5 мин Сабақтың басы 10 минут
Сәлеметсіңдерме
оқушылар?
Бүгінгі көңіл күйлерің
қалай? Кел, балалар ,тұрайық, Сәлемдесіп алайық. Көтеріңкі көңілмен Сабақты
біз бастайық.
Өткен сабақта біз «Л» дыбысын
ашық буындарда айтып үйренсек, бүгінгі сабағымызда «Л» дыбысын
тұйық буындарда айтуға машықтанамыз.Пайдалы және зиянды тағамдармен
танысамыз.
Ең алдымен сабағымызды тілге
арналған жаттығуларды жасаудан
бастайық.
Артикуляциялық
гимнастика
«Кесе»
жаттығуы
«Нан илеу
жаттығуы»
«Сылақшы»
жаттығуы
«Сағат»
жаттығуы
Ал енді «Л» дыбысын айтқанда
біздің тіліміз қандай қалыпта болады, кім
айтады?
«Л» дыбысының кескінін
еске түсіру
Тілдің ұшы жоғарғы тіске
немесе жоғарғы тістердің артындағы төбешікке тіреледі. Тіл ортасы
төмен түскен, тілдің артқы жағы көтеріңкі, тілдің бүйір жақтары
төмен түскен.ауа тілдің бүйір жағынан
өтеді.
- Қане барлығымыз бірге
тілімізді суреттегідей қойып, «Л» дыбысын
айтайық - Сәлеметсізбе
мұғалім! - Көңіл күйіміз
жақсы (қолдарын
шапалақтайды)
Жаттағыларды логопедке қарап
,дұрыс орындайды. Біздің тіліміздің ұшы жоғары
тістерге немесе жоғары тістердің артындағы төбешікке тіреледі. Тіл
ортасы төмен түседі. Тілдің артқы жағы көтеріңкі болады, бүйір
жақтары төмен түскен, ауа тілдің бүйір жағына
өтеді
«Л» дыбысының кесінімен
танысады, тілдің қалпын қойып
үйренеді «Л» дыбысын жеке
айтады Артикуляциялық жаттығулар
суреті
Сабақтың ортасы
22
минут
«Л» дыбысын
тұйық буындарда
машықтандыру
1-тапсырма
Дидактикалық
ойын: «Жаңғырық»
Логопед: мен қазір
буындарды сіздерге ақырын айтамын, сіздер қтты айтуларыңыз
керек.
АЛ
-
АЛ
– АЛ
ОЛ
-
ОЛ
- ОЛ
УЛ
-
УЛ
-
УЛ
ЕЛ
-
ЕЛ
-
ЕЛ
ИЛ
-
ИЛ-
ИЛ
ҰЛ
-
ҰЛ
- ҰЛ
ЫЛ
–
ЫЛ
- ЫЛ
ҮЛ-
ҮЛ
-
ҮЛ
2-тапсырма «Мен бастаймын, сен
жалға» ойыны
Сөздің алғашқы
буынын логопед айтады, балалар екінші тұйық буынды тауып, жалғап
сөзді аяқтайды.
Сам – ал
Мар-ал
Сақ-ал
Ас-ыл
Сергіту
сәті
Бойды сергек
тік ұста,
3-тапсырма
«Ойлан, тап!» берілген
шашылған буындарды қосып, сөз
құра
4-тапсырма
Пайдалы және зиянды
тағамдарды көрсетіп түсіндіріп
өтемін
Жеке
жұмыс
Пайдалы тағамдар мен зиянды
тағамдарды сызықтармен
қосыңдар
Қатты дауыспен
АЛ
-
АЛ
– АЛ
ОЛ
-
ОЛ
- ОЛ
УЛ
-
УЛ
-
УЛ
ЕЛ
-
ЕЛ
-
ЕЛ
ИЛ
-
ИЛ-
ИЛ
ҰЛ
-
ҰЛ
- ҰЛ
ЫЛ
| |||||||||||||||||||||||||||||||
























