Пәні: қазақ тілі | Сыныбы: 11 Мұғалімі: Даулетбекова Ш. М. Мерзімі: 09.02.18ж |
Тақырыбы | Латын әліпбиі – заман талабы |
Мақсаты | Оқушыларды латын әліпбиін қабылдау жолымен таныстыра отырып, құрметтеп, түсініп оқуға үйрету, тілін, ой өрісін дамыту; білімділікке, ізденімпаздыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу. |
Жалпы мақсат | Тақырыпты өмірмен байланыстыра білу, логикалық ойлау қабілеттерін ұштау |
Күтілетін нәтиже | Тақырып мазмұнын біледі; Қосымша өздері ізденеді; бір-біріне түсіндіру барысында қарым-қатынас жасауы артады, сөйлеу тілдері дамиды, өмірмен байланыстыра алады |
7 модульдің қолд-ы | “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Әдіс-тәсілдер | Топтастыру, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу, тапсырмаларды орындау арқылы іздену. |
Ресурстар | интербелсенді тақта, слайд суреттер, үлестірмелі материалдар. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау |
Білу 7 мин. | Жаңа латын әліпбиінің үлгісімен таныстыру | берілген сөздерді латын әліпбиімен жазадысөздерден латын әліпбиін қолдана отырып сөйлем құрайды.
| Өздерін суммативті бағалау . |
Түсіну 6 мин | Оқушалар сөйлемдегі әріптердің айырмашылығын талдайды және диаграфтарды жинақтайды. | - көшіріп жазу:-мұғалімнің оқуы;-іштей оқу;-хормен қайталау | Бағдаршам түстері бойынша түсінгенін бағалау |
Қолдану 8 мин.
| ІV. Білімдерін бекіту:Бүгін қандай тақырып өттік? Сендерге Ә. Жүнісбектің Қазақ латын әліпбиінің «Ұлттық жобасы» беріледі, сол арқылы өз есімдеріңді латын қарпімен жазып қарастырып, дайындауларың керек болған. Ал, енді шығармашылық жұмыстарыңды ортаға салыңдар! | Әр оқушы жазып тақтаға іледі1 Өз есімдерін латын әріптерімен жазады.2. Бүгінгі сабақ кестесін жазады.3. Теледидар каналдарының атауларын жазады.4. Тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
Талдау 7мин.
| Білімімізді бекіту үшін топтың тірек-үлгісіне оралып, бүгінгі сабақты талдайық. Балалар сендер бірігіп жұмыс істеп соңғы кедергіден де өттіңдер, өз білімдерінді көрсеттіідер, бірақ сендер кітаптарды мектептің табылдырығына ғана әкелдіңдер, енді есікті ашу үшін алған бімдерімізді бекітіп, мысалды талдап, ерекшелігін анықталық | Ойлана отырып, өз пікірін білдіреді. бәсекелесттікке образдар ұлы мұраларды оқи білу тәрбиелік мәні(мораль) | ББҮ үйрендім жағын толтырады. |
Жинақтау7 мин | Бүгін сабақта не істедік, неге үйрендік?-Балалар, біз бүгін қазақтың қандай белгілі тақырыппен таныстық?-Ол неге, не үшін керек?-Біз осы латын әліпбиі арқылы неге қол жеткіземіз? -Енді мына кестеге назар аударыңдар,мұнда адамның әр түрлі қасиеттері жазылған. Сендер қалай ойлайсыңдар, біздің қоғамымызға қандай адамдар қажет? - Сендерден осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын | Кәне, мына қасиеттерді оқып, қажеттісін белгілейік:1)еңбекқор 7)зиялы2)әдепсіз 8)залым3)мейірімді 9)Өз Отанын сүйетін патриот4)ақылсыз 10)еріншек5)надан 11)сауатты6)дарынды 12)білімді
| Білгім келеді жағын толтырады |
Бағалау (3 мин)Сабақ тур.оқушы пікірімен санасып, бағдар алу. | Ауызша бағалату Мұғалім оқушылардың білі мен белсенділігін формативті бағалайды | Оқушылар әр топтан бір адам шығып, бағалайды.Оқушылар өздерін өздері критерийлер бойынша бағалайдыТоптардан 1-2 бала өз ойын білдіреді. | Өзін- өзі бағалау мен топтық бағалау.
|
Рефлексия 2мин | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Үйге тапсырма: | Үйге тапсырма. 1.Латын әліпбиі туралы мәтінді оқу, мәтіннен зат есімдерді теріп жаңа әліпбимен жазып келу. |