Қосшы қаласы №2 жалпы орта білім беретін мектеп
Тексерілді
ДТІЖО: _____________
«15» қыркүйек 2025ж
Тақырыбы: Мен өзгелерге ұқсамаймын

Сынып: 3 «Ә»
Сынып жетекші: Ыбырайқызы Рыскүл
2025-2026 оқу жылы
|
Мұғалімнің аты- жөні |
Ыбырайқызы Рыскүл |
|
Күні: |
15.09.2025 |
|
Сынып: |
3 «Ә» |
|
Сынып сағат тақырыбы: |
«Мен өзгелерге ұқсамаймын» |
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы «Ақырын жүріп анық бас, Еңбегің кетпес далаға» А. Құнанбаев |
|
Мақсаттары |
–
оқушылардың өзіндік даралығын
дамытуға деген |
|
Қауіпсіздік сағаты |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» |
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйым дастыру 7 мин |
Әнұран айту Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Ынтымақтасу атмосферасында «Сыйлаймын» әдісін жасаймыз. Оқушылыр бір бірінің қолдырын ұстап тұрып, бойындағы жақсы қасиеттерін сыйлайды. Тақырыпты бейне ролик көру арқылы бастаймыз |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. -Әр оқушы анасына арналған бір жылы сөз айтады. Оқушылар көршісімен алақандары арқылы жұмыс жасайды |
Стем панель. Интернет желісі. |
|
Сабақ басы 13 мин |
Тақырыпты «Мен ешқашан....» әдісі арқылы тақырыпта ашамыз. Тақырып бойынша сұрақтар Барлық оқушы неге бірдей емес? Сабақты неге тыныш отыра алмаймыз? Өз өнеріңді жасырмай айта аласың ба? Адам адамға ұқсау міндетті ме? Әлемдегі балалар қандай деп ойлайсыз? |
Ұшақ жасап жаман әдеттерді ұшырамыз, жүрек жасап жақсы әдеттерді қабылдаймыз Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
А4 парақтары |
|
Қауіпсіздік сағаты 10 мин |
Балалар мектепте және көшеде сіздерге тиісіп, қорқытып жүрген адамдар болса, ұстазыңызға немесе ата -анаңызға жылдам хабар беріңіз. Ол қорқақтық емес, сақтық екенін есіңізде сақтаңыз. Өзіңіз кері күш қолданбаңыз |
Сөздерді айтып, ой бөліседі.
Сабақтың негізгі идеясын есте сақтайды.
|
|
|
Соңы 20 мин |
Мектеп пен жанұяда жақсы қасиеттерді бойға сіңіріп, тәрбиелі, мәдениетті, білімді адам болуға ұмтылуымыз керек. Қоғамға зияндығын тигізетін әрекеттерге бармауымыз керек. Олай болса, өзімізді және қасымыздағы адамдардың жеке басын қадірлеп, құрметтейік, Мектеп пен жанұяда жақсы қасиеттерді бойға сіңіріп, тәрбиелі, мәдениетті, білімді адам болуға ұмтылуымыз керек. «Мен өзгелерге ұқсамаймын» Сіздің талғамыңыз басқаша. Өмірлік ұстанымдарыңыз әртүрлі болғандықтан олармен тіл табысу қиын. Осыдан соң жалғыздықты сезінесіз. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен білімдерін қорытындыла йды. |
|
№ 3 САБАҚ. «НЕ ЖӨНІНДЕ ҮНДЕМЕЙ ҚАЛУҒА ЖӘНЕ АТА- АНАЛАРДАН ЖАСЫРУҒА БОЛМАЙДЫ?»
Сабақтың мақсаты: балаларды буллингіге және психологиялық немесе физикалық зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин).
Мақсат қою. Тақырыпты анықтау
Бейнежазбаны қарау. Сабақ тақырыбын анықтау. - Бейнежазбадан не білдіңдер? Не айтар едіңдер?
Сабақтың мақсаты: буллинг пен зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету.
Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Г.Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік.
-Ертегінің қай бөлігінде буллинг пен зорлық-зомбылықты байқауға болады?
Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындау шешімдері (6 минут).
-Үйрекке неге әлімжеттік жасады?

-Үйректің қателігі неде? Оны ренжітпес үшін не істеуі керек еді?
-Балалардың бір қиындыққа тап болғанын, біреудің оларды ренжіткенін ата аналарынан жасырған жағдай кездесті ме?
-Осы әңгімемізден қандай қорытынды шығаруға болады?
Бекіту. -Әлімжеттікке ұшыраған балаға қандай кеңес айтар едің?
Қорытынды. Рефлексия ( 2минут) Сөйлемдерді толықтыр:
-Бүгінгі сабақтан мен ............... білдім.
-Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде………………
-Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда……
«Әлімжеттікке жол жоқ!» тақырыбында сурет сал.
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/AdGoe5qeIco
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
l"Досболike" бағдарламасы Мен өзгелерге ұқсамаймын
l"Досболike" бағдарламасы Мен өзгелерге ұқсамаймын
Қосшы қаласы №2 жалпы орта білім беретін мектеп
Тексерілді
ДТІЖО: _____________
«15» қыркүйек 2025ж
Тақырыбы: Мен өзгелерге ұқсамаймын

Сынып: 3 «Ә»
Сынып жетекші: Ыбырайқызы Рыскүл
2025-2026 оқу жылы
|
Мұғалімнің аты- жөні |
Ыбырайқызы Рыскүл |
|
Күні: |
15.09.2025 |
|
Сынып: |
3 «Ә» |
|
Сынып сағат тақырыбы: |
«Мен өзгелерге ұқсамаймын» |
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы «Ақырын жүріп анық бас, Еңбегің кетпес далаға» А. Құнанбаев |
|
Мақсаттары |
–
оқушылардың өзіндік даралығын
дамытуға деген |
|
Қауіпсіздік сағаты |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» |
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйым дастыру 7 мин |
Әнұран айту Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Ынтымақтасу атмосферасында «Сыйлаймын» әдісін жасаймыз. Оқушылыр бір бірінің қолдырын ұстап тұрып, бойындағы жақсы қасиеттерін сыйлайды. Тақырыпты бейне ролик көру арқылы бастаймыз |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. -Әр оқушы анасына арналған бір жылы сөз айтады. Оқушылар көршісімен алақандары арқылы жұмыс жасайды |
Стем панель. Интернет желісі. |
|
Сабақ басы 13 мин |
Тақырыпты «Мен ешқашан....» әдісі арқылы тақырыпта ашамыз. Тақырып бойынша сұрақтар Барлық оқушы неге бірдей емес? Сабақты неге тыныш отыра алмаймыз? Өз өнеріңді жасырмай айта аласың ба? Адам адамға ұқсау міндетті ме? Әлемдегі балалар қандай деп ойлайсыз? |
Ұшақ жасап жаман әдеттерді ұшырамыз, жүрек жасап жақсы әдеттерді қабылдаймыз Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
А4 парақтары |
|
Қауіпсіздік сағаты 10 мин |
Балалар мектепте және көшеде сіздерге тиісіп, қорқытып жүрген адамдар болса, ұстазыңызға немесе ата -анаңызға жылдам хабар беріңіз. Ол қорқақтық емес, сақтық екенін есіңізде сақтаңыз. Өзіңіз кері күш қолданбаңыз |
Сөздерді айтып, ой бөліседі.
Сабақтың негізгі идеясын есте сақтайды.
|
|
|
Соңы 20 мин |
Мектеп пен жанұяда жақсы қасиеттерді бойға сіңіріп, тәрбиелі, мәдениетті, білімді адам болуға ұмтылуымыз керек. Қоғамға зияндығын тигізетін әрекеттерге бармауымыз керек. Олай болса, өзімізді және қасымыздағы адамдардың жеке басын қадірлеп, құрметтейік, Мектеп пен жанұяда жақсы қасиеттерді бойға сіңіріп, тәрбиелі, мәдениетті, білімді адам болуға ұмтылуымыз керек. «Мен өзгелерге ұқсамаймын» Сіздің талғамыңыз басқаша. Өмірлік ұстанымдарыңыз әртүрлі болғандықтан олармен тіл табысу қиын. Осыдан соң жалғыздықты сезінесіз. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен білімдерін қорытындыла йды. |
|
№ 3 САБАҚ. «НЕ ЖӨНІНДЕ ҮНДЕМЕЙ ҚАЛУҒА ЖӘНЕ АТА- АНАЛАРДАН ЖАСЫРУҒА БОЛМАЙДЫ?»
Сабақтың мақсаты: балаларды буллингіге және психологиялық немесе физикалық зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин).
Мақсат қою. Тақырыпты анықтау
Бейнежазбаны қарау. Сабақ тақырыбын анықтау. - Бейнежазбадан не білдіңдер? Не айтар едіңдер?
Сабақтың мақсаты: буллинг пен зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету.
Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Г.Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік.
-Ертегінің қай бөлігінде буллинг пен зорлық-зомбылықты байқауға болады?
Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындау шешімдері (6 минут).
-Үйрекке неге әлімжеттік жасады?

-Үйректің қателігі неде? Оны ренжітпес үшін не істеуі керек еді?
-Балалардың бір қиындыққа тап болғанын, біреудің оларды ренжіткенін ата аналарынан жасырған жағдай кездесті ме?
-Осы әңгімемізден қандай қорытынды шығаруға болады?
Бекіту. -Әлімжеттікке ұшыраған балаға қандай кеңес айтар едің?
Қорытынды. Рефлексия ( 2минут) Сөйлемдерді толықтыр:
-Бүгінгі сабақтан мен ............... білдім.
-Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде………………
-Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда……
«Әлімжеттікке жол жоқ!» тақырыбында сурет сал.
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/AdGoe5qeIco
шағым қалдыра аласыз













