Тақырып бойынша 11 материал табылды

Лексикалық бірліктерді сатылай кешенді талдау

Материал туралы қысқаша түсінік
Лексикалық бірліктерді сатылай кешенді талдау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Тіл мәдениеті


Бөлім:



Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып:

4 сынып



Сабақтың тақырыбы:

19 сабақ Лексикалық бірліктерді сатылай кешенді талдау


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Сөйлеу, тіл мәдениеті машықтарын меңгерген, коммуникативтік біліктілігі артқан, логикалық ойлауы өз деңгейіне сәйкес дамыған, мәдениетті сөйлеуге бейімделген оқушыны тәрбиелеу және қазақ тілі сабақтарында ақпараттық,тілдік қарым – қатынасты дамытып, өзінің ана тілі-қазақ тілін сапалы меңгерген тұлға қалыптастыру


Сабақтың мақсаты

Сөздер туралы оқушылардың бұрын алған білім дағдыларын пысықтыу. Сөз мағынасын терең ұғындырып, кейбір сөздерді бірінің орнына бірін қолдануға болса, екіншісін қолдануға болмайтынына оқушылардың көзін жеткізу.


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Апта дәйексөзі: «Әділ заң - аспан тірегі»


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут

























Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6мину


















Қосымша тапсырма

2минут









Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту


«Досыңа жақсы көңіл күй сыйла» деп аталатын тренинг жүргізіледі.

Шарты: Әр оқушы қасында отырған көршісінің көңілін көтеру үшін стикерге бір сөз жазады немесе бір сурет салады. Көршісіне сыйлайды.


Өткенді пысықтау

Қарлы кесек ойыны

Сұрақтарға жауап береді


Жаңа тақырып

1-тапсырма.Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап жаз.

Менің атым-Анар.Мен үйде анама көмектесемін. Мен дастарқан жасаймын. Мен дастарқанға ыдыстарды қоямын. Мынау-қасық. Мынау –шанышқы. Мынау –тәрелке. Мынау-пышақ. Біздің отбасымызда үш адам бар. Сондықтан мен дастарқанға үш қасық, үш шанышқы және үш тәрелке қоямын. Дастарқанға тамақты анам қояды. Біз тамақ ішеміз.

1.Анар үйде кімге көмектеседі?

--------------------------------------------------------------------------------

2.Ол не істейді?

------------------------------------------------------------------------------------

3.Ол дастарқанға қандай ыдыстарды қояды?

--------------------------------------------------------------------------------

4.Дастарқанға тамақты кім қояды?

--------------------------------------------------------------------------------

Сергіту сәті

 

Топпен жұмыс: 

1-топ: Жіктік жалғауын жалға.


Мен бара------------- Біз бара---------------

Сен бара------------- Сендер бара------------------

Сіз бара------------- Сіздер бара-------------------

Ол бара-------------- Олар бара-----------------


2-топ:Толықтырып жаз.

Біз Астанаға бара....... . Сендер Атырауға бара........... . Мен Семейге бара........... . Сіз Өскеменге бара ........... . Сен Өскеменге бара........... . Сіздер Таразға бара........... .


3-топ: Мәтіннен жалқы есімдерді теріп жаз.

Қазақстанның жері үлкен, табиғаты әдемі.Елімізде өзен,көлдер,биік таулар,жасыл ормандар бар.Астанада Есіл өзені,Семейде Ертіс өзені, Көкшетауда Бурабай көлі бар. Алматының мақтанышы –Алатау тауы.


ҚЖ:

Мәтіннен жалқы есімдерді теріп жаз.

Қазақстанның жері үлкен, табиғаты әдемі.Елімізде өзен,көлдер,биік таулар,жасыл ормандар бар.Астанада Есіл өзені,Семейде Ертіс өзені, Көкшетауда Бурабай көлі бар. Алматының мақтанышы –Алатау тауы.





Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.







Сұрақтарға жауап береді














Жеке жұмыс жасайды







Сұрақтарға жауап береді






Тапсырманы орындайды
















Саралау тапсырмасын орындайды






Сұрақтарға құастырады











Кері байланыс жасайды









Мақтап, мадақтап отыру




ҚБ:

«Домбыра» әдісі




Сұрақтарға жауап береді


Тамаша жауап!





Дескриптор:

Жіктік жалғауын жалғап жазады

Сөйлемді толықтырады










Дескриптор:

Мәтіннен жіктік жалғауы бар сөздерді теріп жазады















Дескриптор:

Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып жазады








«Тик Ток» әдісі





Суреттер








оқулық











Жұмыс дәптері




Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері



Суреттер






оқулық





Суреттер























Кері байланыс тақтасы







































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Тіл мәдениеті

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

20 сабақ Морфология. Сөз таптары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Сөйлеу, тіл мәдениеті машықтарын меңгерген, коммуникативтік біліктілігі артқан, логикалық ойлауы өз деңгейіне сәйкес дамыған, мәдениетті сөйлеуге бейімделген оқушыны тәрбиелеу және қазақ тілі сабақтарында ақпараттық,тілдік қарым – қатынасты дамытып, өзінің ана тілі-қазақ тілін сапалы меңгерген тұлға қалыптастыру

Сабақтың мақсаты

Сөздер туралы оқушылардың бұрын алған білім дағдыларын пысықтыу. Сөз мағынасын терең ұғындырып, кейбір сөздерді бірінің орнына бірін қолдануға болса, екіншісін қолдануға болмайтынына оқушылардың көзін жеткізу.

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Апта дәйексөзі: «Әділ заң - аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут

























Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6мину























Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту


«Досыңа жақсы көңіл күй сыйла» деп аталатын тренинг жүргізіледі.

Шарты: Әр оқушы қасында отырған көршісінің көңілін көтеру үшін стикерге бір сөз жазады немесе бір сурет салады. Көршісіне сыйлайды.


Өткенді пысықтау

Қарлы кесек ойыны

Сұрақтарға жауап береді



Жаңа тақырып

1-тапсырма. Сөзге жіктік жалғауын жалғап жаз.

Мен жасап отыр............ Біз жасап отыр.................

Сен жасап отыр............. Сендер жасап отыр..........

Сіз жасап отыр.............. Сіздер жасап отыр............

Ол жасап отыр.............. Олар жасап отыр.............


2-тапсырма.-ып,-іп,-п толықтырып жаз.

Мен кітап оқы.... отырмын.Мен хат жаз..... отырмын.Біз ашықхат жаса.... отырмыз.Ол теледидар көр.... отыр. Сен үй жұмысын істе......... отырсың. Олар мұғалімді тыңда......... отыр. Сендер сыйлық жаса..... отырсыңдар.


Топпен жұмыс

1-топ:

Сұрақтарға жауап жаз.

Сен не оқып отырсың?

Сен не жазып отырсың?

Сен кімді тыңдап отырсың?

Сен не көріп отырсың?


2-топ:Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап жаз.

Бүгін Наурыз мерекесі. Әжем наурызкөже пісіріп жатыр.Анам бауырсақ пісіріп жатыр. Әкем ауланы тазалап жүр. Атам ағаш отырғызып жатыр. Мен атама көмектесіп жүрмін.

Содан соң біз алаңға барамыз. Біз концерт көреміз, ұлттық ойындар ойнаймыз. Маған Наурыз мерекесі ұнайды. Наурыз мерекесі қызықты және көңілді өтеді.

Сұрақтар:

Болатқа қандай мереке ұнайды?

Болаттың әжесі не істеп жатыр?

Болаттың анасы не істеп жатыр?

Болаттың әкесі не істеп жүр?

Болаттың атасы не істеп жатыр?

Болат не істеп жүр?


3-топ:

Кестені толтыр

Зат есім

Сын есім

Сан есім

ағаш

биік

үш

















Сергіту сәті

 

3-тапсырма.Мақалдарды жалғастырып жаз.

«.........................» баласын «аппағым» дейді, «....................» баласын «жұмсағым» дейді.

Ас атасы- «..................».

Көз «...........................», қол «................................» .

Отансыз адам- «...............................................» .

Туған жердей «.....................» болмас,

Туған елдей «........................» болмас.

Жігітке жетпіс өнер де «.....................» .

Бірінші байлық- «...........................» .

4-тапсырма. Мына сөздерге көптік жалғауын жалғап жаз.


Есік..............,тақта................,үстел...............,парта..................,терезе...................,орындық.............. ,кітап........., дәптер......, күнделік......., қалам........, қарындаш........., сызғыш........., өшіргіш......., ұштағыш......., қайшы..........., желім..........., бояу.............






Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.







Сұрақтарға жауап береді














Жеке жұмыс жасайды







Сұрақтарға жауап береді






Тапсырманы орындайды
















Саралау тапсырмасын орындайды






Сұрақтарға құастырады



























Кері байланыс жасайды









Мақтап, мадақтап отыру




ҚБ:

«Домбыра» әдісі




Сұрақтарға жауап береді


Тамаша жауап!





Дескриптор:

Жіктік жалғауын жалғап жазады

Мақалды толықтырады










Дескриптор:

Мәтіннен жіктік жалғауы бар сөздерді теріп жазады



















Дескриптор:

Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып жазады




















«Тик Ток» әдісі





Суреттер








оқулық











Жұмыс дәптері




Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері



Суреттер






оқулық





Суреттер









































Кері байланыс тақтасы
























Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Тіл мәдениеті


Бөлім:



Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып:

4 сынып



Сабақтың тақырыбы:

22сабақ Морфологиялық бірліктерді сатылай кешенді талдау


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Сөйлеу, тіл мәдениеті машықтарын меңгерген, коммуникативтік біліктілігі артқан, логикалық ойлауы өз деңгейіне сәйкес дамыған, мәдениетті сөйлеуге бейімделген оқушыны тәрбиелеу және қазақ тілі сабақтарында ақпараттық,тілдік қарым – қатынасты дамытып, өзінің ана тілі-қазақ тілін сапалы меңгерген тұлға қалыптастыру


Сабақтың мақсаты

Сөздер туралы оқушылардың бұрын алған білім дағдыларын пысықтыу. Сөз мағынасын терең ұғындырып, кейбір сөздерді бірінің орнына бірін қолдануға болса, екіншісін қолдануға болмайтынына оқушылардың көзін жеткізу.


Құндылықтар айы:

Сабақ құндылығы:



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут

























Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6мину























Қосымша тапсырма

2минут




















Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту


«Досыңа жақсы көңіл күй сыйла» деп аталатын тренинг жүргізіледі.

Шарты: Әр оқушы қасында отырған көршісінің көңілін көтеру үшін стикерге бір сөз жазады немесе бір сурет салады. Көршісіне сыйлайды.


Өткенді пысықтау

Қарлы кесек ойыны

Сұрақтарға жауап береді



Жаңа тақырып

Морфологиялық бірліктердің негізгі түрлері:


1. Түбір — сөздің мағыналық негізі, басқа сөздерден бөлу үшін өзгеріссіз қалады. Мысалы: оқы- (оқу), жаз- (жазу).



2. Жалғау — түбірге қосылып, сөздің грамматикалық мағынасын өзгертеді (жақ, сан, тәуелдік және т.б.). Мысалы: -ды (оқыды), -лар (балалар).



3. Қосымша — түбірге қосылып, жаңа мағына немесе жаңа сөз жасайды. Мысалы: -шы (жазушы), -лық (балалық).


Талдау қадамдары:

1. Сөздің түбірін анықтау.

2. Жалғаулар мен қосымшаларды ажырату.

3. Әр бөліктің грамматикалық қызметін анықтау.


Мысал 1: «Балалар ойын ойнады».

Сөздердің бөлінуі:

Балалар — түбірі бал- (мағынасы «бала») және қосымшасы -лар (көптік мағынасы).

Ойын — түбірі ой- (мағынасы «ойын») және қосымшасы -ын (зат есім жасайды).

Ойнады — түбірі ойна- (мағынасы «ойнау») және жалғауы -ды (өткен шақ).


«Ұстаздар шәкірттеріне білім берді».

Сөздердің бөлінуі:

Ұстаздар — түбірі ұстаз (мағынасы «ұстаз») және қосымшасы -дар (көптік мағынасы).

Шәкірттеріне — түбірі шәкірт (мағынасы «оқушы») және қосымшасы -тер (көптік), -іне (жақтың көрсеткіші).

Білім — түбірі білім (мағынасы «білім») — бұл сөздің қосымшалары жоқ.

Берді — түбірі бер- (мағынасы «беру») және жалғауы -ді (өткен шақ).



«Жазушылар кітап жазып отыр».

Сөздердің бөлінуі:

Жазушылар — түбірі жаз (мағынасы «жазу») және қосымшасы -ушы (іс-әрекетті жасаушы).

Кітап — түбірі кітап (мағынасы «кітап»).

Жазып — түбірі жаз (мағынасы «жазу») және қосымша -ып (қимылдың жалғасы).

Отыр — түбірі от (мағынасы «отыру») — бұл етістік тек қимылдың уақытын білдіреді, бірақ қосымшасы жоқ.




Кешенді талдау жасау жолдары:


1. Сөздің түбірін табу. Сөздегі негізгі мағынаны білдіретін бөлшекті анықтаймыз.

2. Қосымшаларды ажырату. Қосымшалар сөздің мағынасын толықтырады немесе өзгертеді.

3. Жалғауларды талдау. Сөздің грамматикалық қатынастарын анықтаймыз.

4. Мағынасына назар аудару. Талдау барысында әр морфеманың сөздің мағынасын қалай өзгерткенін қарастырамыз.



Талдау үшін мысалдар:

1. Сөз: «Жазушы»

Түбір: жаз

Қосымша: -ушы (іс-әрекетті жасайтын тұлға)

Талдау: Түбірі "жаз", қосымша "-ушы" іс-әрекетті атқарушы адамды білдіреді.





Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.







Сұрақтарға жауап береді














Жеке жұмыс жасайды







Сұрақтарға жауап береді






Тапсырманы орындайды
















Саралау тапсырмасын орындайды






Сұрақтарға құастырады































Кері байланыс жасайды









Мақтап, мадақтап отыру




ҚБ:

«Домбыра» әдісі




Сұрақтарға жауап береді


Тамаша жауап!





Дескриптор:

Жіктік жалғауын жалғап жазады

Мақалды толықтырады










Дескриптор:

Мәтіннен жіктік жалғауы бар сөздерді теріп жазады



















Дескриптор:

Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып жазады

























«Тик Ток» әдісі





Суреттер








оқулық











Жұмыс дәптері




Оқулық






Суреттер







Жұмыс дәптері



Суреттер






оқулық





Суреттер














































Кері байланыс тақтасы









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11