Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім |
Мен зерттеушімін |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
М.Ж.Селибаева |
|||||
Күні: 06.09.2022ж |
Пәні: жаратылыстану |
|||||
Сыныбы: 2А |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Əлемдегі барлық жаңалықты қайдан білуге болады? |
|||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары |
2.1.1.1 қоршаған əлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды жəне зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау; 2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру. |
|||||
Сабақтың мақсаттары |
Зерттеу жүргізу үшін қажетті тұлғалық қасиеттер мен ақпарат көзін анықтау. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
І. Сабақтың басы (10–12 мин) |
Оқушылармен сəлемдеседі. Сабаққа келмеген оқушыларды белгілейді. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексереді. Сабақтың мақсатымен таныстырады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастырады. Күн ғажайып болсын! Қарапайым, үйлесімді болсын! Қателіктер болмасын, Жүздерің бал-бұл жайнасын! |
Мұғаліммен сəлемдеседі. Сабаққа дайын екендіктерін жеткізеді. Мұғалімді тыңдайды. Сабаққа зейіні артады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптасады. |
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. |
|
||
|
Мұғалім оқушыларға «Жаратылыстану» оқулығымен танысуды ұсынады. – Балалар, сендердің əрқайсысыларыңның алдарыңда оқулықтар жатыр. Мұқабасы мен түптемесіне қараңдар. Мұқабада басылым туралы негізгі деректер берілген. Мұқабаны ашыңдар. Бұл өңірбет – мұқаба |
Оқулықпен танысады. «Оқулықты арнайы қаптамамен қапта. Оқулығыңа өз есіміңді жаз. Бетбелгің болсын. Оқулық парақтарының арасында қарындаш, қалам жəне басқа да заттарды салма. Бұрыштарын майыстырма, жыртпа, сурет |
|
|
|
мен кітапты өзара бекітетін айқарма парақ. Өңірбетті аударыңдар. Кітаптың (оқулықтың) келесі элементі – негізгі бет. Онда авторлардың аты-жөні, кітаптың атауы, баспахана туралы мəліметтер, кітапты шығару мерзімі көрсетіледі. Оқулықтың бірнеше авторы бар екеніне назар аударыңдар. Олардың қатарында педагогтер мен ғалымдар да бар. Олар сендер үшін, оқу қызықты болуы үшін көп күш-жігерін салды. Сендерден кейін оқулықтарды тағы басқа оқушылардың қолданатынын есте сақтаңдар. Оқулықты мұқият жəне ұқыпты ұстаңдар. Келесі бетте «Шартты белгілер», оқулықтың QR-кодын пайдалану жөніндегі нұсқаулық, оқулыққа арналған AR қосымшаны орнату жөніндегі нұсқаулық орналасқан. Сендер «Шартты белгілер» деген түсінікпен таныссыңдар. Мұның не екенін есімізге түсірейік... Мұғалім əрі қарай оқулықтағы «Қымбатты оқушы!» деп басталатын алғы сөзбен жəне «Оқулықпен қалай жұмыс істейміз?» деген сілтеме схемамен таныстырады. Оқушыларға оқулық парақтары бойынша саяхат жасауға көмектесетін кейіпкерлер – Қуаныш, Айсұлу жəне ғалым Білгішбекке назар аудартады. |
салма, ешқандай белгі салма. Оқулықты айқара бүктеме. Бүлінген немесе жоғалған оқулықты алмастыруға міндеттісің. Егер оқулық жыртылса, онда оны желімде» деген оқулықтарды пайдалану жəне сақтау ережелері мен талаптарды естеріне түсіреді, орындайды. Оқушылар «Қымбатты оқушы!» деген үндеумен, «Оқулықпен қалай жұмыс істейміз?» деген сілтеме схемамен танысады. Оқулыққа саяхат жасауға көмектесетін кейіпкерлер – Қуаныш, Айсұлу жəне ғалым Білгішбекпен танысады. |
|
|
Бірінші бөлімнің атауымен, тақырыппен таныстырып, сабақтың мақсатына назар аудартады. |
Бөлім атауымен, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады жəне оны талқылауға қатысады. Мақсатты дауыстап айтады. |
Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі |
Оқулықтағы мақсат қою кестесі |
|
– Мақсат сендер нені үйреніп, нені білетіндеріңді көрсетеді. Бұл өте маңызды, өйткені адам не істейтінін, қандай нəтижеге қол жеткізу керектігін білмесе, онда оған оқуда қандай да бір жетістікке жету қиын болады. Сондықтан авторлар əрбір сабақта сендер меңгеруге тиісті білім мен мəліметтерді тұжырымдап қойған. |
|
|
|
ІІ. Сабақтың ортасы (25–23 мин) |
Суретке зер салуды ұсынады, сұрақтарға жауап берулерін тапсырады.
|
Суреттерді көреді, салыстырады, талдайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушы жауаптары: – Ересектер ақиқатты жəне адамзатқа беймəлім білімді іздейді. Олардың мақсаты – жаңалық ашу жəне оның негізінде адамдардың өмірін жақсартатын өнертабыс жасау. Балалар дүниенің қалай құрылғаны, қандай заңдарға бағынатыны туралы білгісі келеді. Олардың зерттеу жүргізудегі мақсаты – осы əлемде жемісті өмір сүру үшін оны танып-білу, түсіну жəне меңгеру. |
Оқушылардың бастамасын қажетті бағытта қолдайды. |
Оқулық |
|
Бұдан əрі мұғалім немесе оқушылардың бірі мəтінмен жəне Білгішбектің анықтамасымен таныстырады, сұрақ қояды. 1. Қазіргі адамның өмірін қандай нəрсесіз елестету мүмкін емес? |
Сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін айтады. Өз пікірін нақтылайды, дəлелдейді. |
ҚБ: «Ду қол шапалақ». Сабақ тақырыбына байланысты түйін сөздерді |
Оқулық |
|
|
|
меңгерулерін бағалау. |
|
Мұғалім күнделікті өмірде оқушыларға жиі зерттеу жүргізу қажет болатындығы туралы айта келе, бірнеше сұрақтар қояды.
Мұғалім əрі қарай оқушылардың жаз мезгілінде жүргізген зерттеулерін естеріне түсірте отырып, сұхбатты жалғастырады.
|
Сұрақтарға жауап береді, өз тəжірибесі негізінде пікірін айтады. Жаз мезгілінде жүргізген зерттеулері туралы əңгімелейді. Зерттеу жұмыстарын жүргізуге білімпаздық, төзімділік, табандылық сияқты қасиеттердің көмектестіндігін түсінеді. |
Балалардың жазғы зерттеулерінің нəтижелерін бағалайды жəне ауызша көтермелейді. |
|
|
Мұғалім балаларға өзара жұптаса отырып, «Зерттеуші ғалымдар» кластерін зерделеуді жəне сұхбат барысында ғалымдардың есімдерін айтуды ұсынады.
|
Кластерді зерделейді. Зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін атайды, өздерінің бойында бар қасиеттерді тізіп атайды. |
Жұптардың жұмысын бақылайды. |
|
|
|
Мұғалім «Енді сендер зерттеушілерге қандай қасиеттер керек екенін жəне өз зерттеуіңе қажетті ақпаратты ненің көмегімен алуға болатынын білесіңдер. 1. Нағыз ғалым зерттеуді неден бастайды? |
Оқулықтағы сызбамен жұмыс жасайды жəне сызба бойынша барлық ақпарат көздері туралы əңгімелейді. |
Ауызша жұмыс барысында əрбір оқушының қатысуын бақылайды. |
|
|
сызбамен жұмыс жасауды жəне сызба бойынша барлық ақпарат көздері туралы əңгімелеуді сұрайды.
|
|
|
|
5-тапсырмадағы суреттерге оқушылардың назарын аударту арқылы олардың қызығушылығын арттырады. 1. Кез келген зат ақпарат көзі болуы мүмкін. Осы ақпарат көздерінен қандай мəлімет алуға болатыны туралы ойлан. Мұғалімге арналған ақпарат:
|
Берілген мəселе бойынша гипотеза ұсынады. Талқылауға қатысады:
«Абайлаңыз, балалар!» жол |
Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді. |
Оқулық |
|
пайда болған кезде жылдамдықты күрт төмендетуді талап етеді.
|