1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Шахноза Шамхатовна |
|
Күні: |
4.05.2026 |
|
Сыныбы:2 |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Лепті сөйлем |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау 2.2.1.1* - сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу |
|
Сабақ мақсаты |
•Оқушыларға лепті сөйлем туралы түсінік алады •«Дүние», «табиғат», «су» туралы білімдерін кеңейтеді •Оқушылардың сөйлеу, ойлау, мәтін құрастыру қабілеттерін дамытады •Табиғатты қорғауға, суды үнемдеуге тәрбиелейді |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2-минут |
Сабаққа дайындық жасау Топқа бөлу «Медал» әдісі арқылы Психологиялық ахуалды жақсарту «Жарты жүрек әдісі» |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Психологиялық ахуал қалыптастырады |
Ауызша бағалау Жарайсыңдар Керемет |
Интерактивті тақта Слайд |
|
Сабақтың Ортасы 10-минут |
Жаңа сабақ Лепті сөйлем – адамның қуанышын, таңдануын, ренішін, бұйрығын немесе көңіл күйін білдіретін сөйлем. Мұндай сөйлемнің соңында леп белгісі (!) қойылады. Қызығушылықты ояту Сұрақ: •Дүние деген не? •Табиғатқа не жатады? 1-жаттығу Оқылым Жеке жұмыс — Дүние деген не? – деп сұрады кішкентай шабақ. — Дүние дегеніміз – телегей-теңіз су, – деді үлкен балық. — Дүние деген не? – деді ақ аюдың қонжығы. Оның енесі: — Дүние… – деп біраз ойланды да, – ол – мұзды таулар, мұз алаңы, оның астындағы су, – деді. — Дүние деген не? – деп сұрады кішкентай бота. — Дүние деген – көп құм, аздаған саз және аздаған шөп, тәтті тікен, – деп жауап берді түйе. —Алақай, дүние дегеннің не екенін енді білдім! Ал, балалар, бұл туралы сендер не білесіңдер? Сұрақтар: •Мәтін не туралы? •Мәтінге ат қой. 2-жаттығу. Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Мақалдарды қатесіз көшіріп жаз, мәнін түсіндір. 1.Таулы жер бұлақсыз болмас, Сулы жер құрақсыз болмас. 2.Су – ырыстың көзі, Еңбек – кірістің көзі. •Судың пайдасы туралы әңгімелеп көр. •Су туралы төмендегі сұрақтарға жауап бер: 1.Судың тіршілік үшін қандай маңызы бар? 2.Адамдар суды ластамау үшін не істеуі керек? 3-жаттығу Топтық жұмыс «Постер қорғау» Әр топқа тақырып беріледі: •1-топ: Су •2-топ: Табиғат Постер жасап, 2 лепті сөйлем қосады. 4- жаттығу Жұптық жұмыс «Сөзден сөйлем құра» Берілген сөздерден бірге лепті сөйлем жасайды: •ауа / таза •қыс / суық Сергіту сәті Видео ролик |
Жаңа сабақ лепті сөйлем туралы түсінік алады Оқушылар сұрақтапға жауап береді 1-жаттығуда оқушылар мәтінді жеке жеке тұрып оқып береді Мәтінді түсініп оқып алған соң Мәтін не туралы екенін айтады Мәтінге ат қояды Оқушылар мақалдарды қатесіз көшіріп жазады 3-жаттығуда Топ пен постер қорғайды Постерде лепті сөйлем болуы керек 4-жаттығуда берілген сөздерден лепті сөйлем құрайды Сергіту сәтіне қатысады |
Ауызша бағалау Жарайсыңдар Керемет өзін-өзі бағалау «Алтын теңгелер» әдісі арқылы бағалау өзін-өзі бағалау Дескриптор:Мәтінге ат қояды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Жақсы «Алтын теңгелер» әдісі арқылы бағалау өзін-өзі бағалау Дескриптор:Сұрақтарға жауап береді 2 балл Жарайсыңдар Керемет Дескриптор:Постер қорғайды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Дескриптор:Сөзден сөйлем құрайды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта Слайд Интерактивті тақта Слайд Оқулық 105-106 беттер Интерактивті тақта Слайд Оқулық 105-106 беттер Интерактивті тақта Слайд Интерактивті тақта Слайд |
|
Сабақтың соңы 3-минут |
Қорытынды •Бүгін не үйренді? •Қандай сөйлем түрін білді? Кері байланыс https://wordwall.net/resource/28792149 Рефлекция «Қоржын»әдісі Бағалау ✔ Ауызша мадақтау ✔ «Тиын» әдісі ✔Өзін –өзі бағалау парағы Үй тапсырмасы: •Лепті сөйлемге 3 мысал жазу |
Оқушылар қорытынды сұрақтарға жауап береді Оқушылар кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын жазып алады |
Ауызша мадақтау Керемет Жарайсыңдар Жақсы |
Интерактивті тақта Слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Лепті сөйлем
1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Шахноза Шамхатовна |
|
Күні: |
4.05.2026 |
|
Сыныбы:2 |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Лепті сөйлем |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау 2.2.1.1* - сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу |
|
Сабақ мақсаты |
•Оқушыларға лепті сөйлем туралы түсінік алады •«Дүние», «табиғат», «су» туралы білімдерін кеңейтеді •Оқушылардың сөйлеу, ойлау, мәтін құрастыру қабілеттерін дамытады •Табиғатты қорғауға, суды үнемдеуге тәрбиелейді |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2-минут |
Сабаққа дайындық жасау Топқа бөлу «Медал» әдісі арқылы Психологиялық ахуалды жақсарту «Жарты жүрек әдісі» |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Психологиялық ахуал қалыптастырады |
Ауызша бағалау Жарайсыңдар Керемет |
Интерактивті тақта Слайд |
|
Сабақтың Ортасы 10-минут |
Жаңа сабақ Лепті сөйлем – адамның қуанышын, таңдануын, ренішін, бұйрығын немесе көңіл күйін білдіретін сөйлем. Мұндай сөйлемнің соңында леп белгісі (!) қойылады. Қызығушылықты ояту Сұрақ: •Дүние деген не? •Табиғатқа не жатады? 1-жаттығу Оқылым Жеке жұмыс — Дүние деген не? – деп сұрады кішкентай шабақ. — Дүние дегеніміз – телегей-теңіз су, – деді үлкен балық. — Дүние деген не? – деді ақ аюдың қонжығы. Оның енесі: — Дүние… – деп біраз ойланды да, – ол – мұзды таулар, мұз алаңы, оның астындағы су, – деді. — Дүние деген не? – деп сұрады кішкентай бота. — Дүние деген – көп құм, аздаған саз және аздаған шөп, тәтті тікен, – деп жауап берді түйе. —Алақай, дүние дегеннің не екенін енді білдім! Ал, балалар, бұл туралы сендер не білесіңдер? Сұрақтар: •Мәтін не туралы? •Мәтінге ат қой. 2-жаттығу. Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс Мақалдарды қатесіз көшіріп жаз, мәнін түсіндір. 1.Таулы жер бұлақсыз болмас, Сулы жер құрақсыз болмас. 2.Су – ырыстың көзі, Еңбек – кірістің көзі. •Судың пайдасы туралы әңгімелеп көр. •Су туралы төмендегі сұрақтарға жауап бер: 1.Судың тіршілік үшін қандай маңызы бар? 2.Адамдар суды ластамау үшін не істеуі керек? 3-жаттығу Топтық жұмыс «Постер қорғау» Әр топқа тақырып беріледі: •1-топ: Су •2-топ: Табиғат Постер жасап, 2 лепті сөйлем қосады. 4- жаттығу Жұптық жұмыс «Сөзден сөйлем құра» Берілген сөздерден бірге лепті сөйлем жасайды: •ауа / таза •қыс / суық Сергіту сәті Видео ролик |
Жаңа сабақ лепті сөйлем туралы түсінік алады Оқушылар сұрақтапға жауап береді 1-жаттығуда оқушылар мәтінді жеке жеке тұрып оқып береді Мәтінді түсініп оқып алған соң Мәтін не туралы екенін айтады Мәтінге ат қояды Оқушылар мақалдарды қатесіз көшіріп жазады 3-жаттығуда Топ пен постер қорғайды Постерде лепті сөйлем болуы керек 4-жаттығуда берілген сөздерден лепті сөйлем құрайды Сергіту сәтіне қатысады |
Ауызша бағалау Жарайсыңдар Керемет өзін-өзі бағалау «Алтын теңгелер» әдісі арқылы бағалау өзін-өзі бағалау Дескриптор:Мәтінге ат қояды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Жақсы «Алтын теңгелер» әдісі арқылы бағалау өзін-өзі бағалау Дескриптор:Сұрақтарға жауап береді 2 балл Жарайсыңдар Керемет Дескриптор:Постер қорғайды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Дескриптор:Сөзден сөйлем құрайды 2 балл Жарайсыңдар Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта Слайд Интерактивті тақта Слайд Оқулық 105-106 беттер Интерактивті тақта Слайд Оқулық 105-106 беттер Интерактивті тақта Слайд Интерактивті тақта Слайд |
|
Сабақтың соңы 3-минут |
Қорытынды •Бүгін не үйренді? •Қандай сөйлем түрін білді? Кері байланыс https://wordwall.net/resource/28792149 Рефлекция «Қоржын»әдісі Бағалау ✔ Ауызша мадақтау ✔ «Тиын» әдісі ✔Өзін –өзі бағалау парағы Үй тапсырмасы: •Лепті сөйлемге 3 мысал жазу |
Оқушылар қорытынды сұрақтарға жауап береді Оқушылар кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын жазып алады |
Ауызша мадақтау Керемет Жарайсыңдар Жақсы |
Интерактивті тақта Слайд |
шағым қалдыра аласыз


