|
Бөлім |
Квадрат теңдеулер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеудің анықтамасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар тақырып ұғымын біледі, түсінеді және есеп шығаруда пайдаланады LS сабағы болғандықтан, үш деңгейдегі топтар үшін:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут Ұйым дастыру |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. Сабақта психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық лебіз» бойынша бір –біріне қошемет сөздер айтылады. Сыныпты теңдеудің коэффициенттері жазылған карточка арқылы топқа бөлу. Үй тапсырма тексеру: №2.1-2.4 (қалғаны) Топқа бөлу: Үлестірме таратады. 5х2+12х-10=0 6х2+5х=0 9х2+5х-3=0 6х2+5х-2=0 5х-2=0 4х2-5х-2=0 -х2+4х-3=0 4х=0 4х2-х-3=0 10х2+4х-4=0 3х2+9х-6=0 -х2+3х=0 3х2-2х+12=0 8х2+3х=0 3х2+7х-2=0 2х2-1=0 х2+2х=0 -х2+2х+с=0 2х2-4х=0 - х2+2х=0
Ширату жаттығулары:«Иә, жоқ» әдісі.
|
Сәлемдесу. Ыстық лебіз айтады бір-біріне.
1-топтама: 5х2+12х-10=0 6х2+5х=0 9х2+5х-3=0 6х2+5х-2=0 5х-2=0 2-топтама: 4х2-5х-2=0 -х2+4х-3=0 4х=0 4х2-х-3=0 10х2+4х-4=0 3-топтама: 3х2+9х-6=0 -х2+3х=0 3х2-2х+12=0 8х2+3х=0 3х2+7х-2=0 4-топтама: 2х2-1=0 х2+2х=0 -х2+2х+с=0 2х2-4х=0 - х2+2х=0 Бақылаушылар сыныпты теңдеудің коэффициенттері жазылған карточка арқылы топқа бөлгенде: А тобының оқушыларының «коэффициент» ұғымын білетіндігіне және В, С тобының осы терминді қаншалықты түсінетіні мен, сұрағандарға түсіндіре алатынына назар аударады.
Бақылаушылар тапсырманы орындау кезінде зерттеліп отырған үш оқушының өзгелермен диалог құрды ма, «көпіршелер» орнады ма бақылайды, жазба жүргізеді. А оқушының квадрат теңдеу туралы оқулықтан қахетін таба алады ма, енді біледі ма және В, С оқушылар оқулықты тиімді қолдана алады ма, өзгелерге түсіндіре алады ма, бақылайды. Әр топтан бір оқушы тұжырымдама жасайды.
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» Дескриптор: -квадрат теңдеулерді анықтайды; -квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады; Жалпы балл - 2 |
Тақта Оқу құралдары Слайд «Иә, жоқ» әдісінің кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. Ой қозғау 4 мни Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі 10 мин |
«Ұшқыр үш сұрақ» тапсырмалары 1.Теңдеу деген не? 2.сызықтық теңдеу деген не? 3.Мәндес теңдеулер дегенді қалай түсінесіңдер? Мұғалім түсіндіреді: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, оларды түрлендіру.
Мұндағы а, в, с нақты сандар.
а -1 коэффициент, в - 2 коэффициент, с- бос мүше.
Егер
(1) теңдеудегі Мұндағы а=3 , в=-8, с=5 |
1.Теңдеу деген ..... 2.Сызықтық теңдеу деген .... 3.Мәндес теңдеулер дегенді қалай түсінесіңдер? «Ұшқыр үш сұрақ» тапсырмаларын орындайды.(топтық жұмыс) Бақылаушылар топтық жұмыстағы іс-әрекетті зерделейді. А,В,С оқушылар топпен жұмыста іскерлік танытты ма, білімін байқата алды ма, нешесіне жауап бере алды? Бақылайды. Оқушылар оқулыққа шолу жасайды. Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады Бақылаушылар сұраққа жауап беру кезінде зерттеліп отырған үш оқушының өзгелермен диалог құрды ма немесе алаңдаушылық болды ма, бақылайды. |
Белсенділік танытқан оқушыларды мақтау |
Тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық, топтық жұмыс, жеке жұмыс 5 минут |
Тапсырма 1 (жұппен орындау): Дәл осылай жұппен бірге оқулықтағы есептерден үш мысал құрастыр, талда. Қандай теңдеу құрдың? Тапсырма 2 (жұппен орындау): Толымсыз квадрат теңдеуді оқулықтан таңдап, үш мысал құрастыр. Сұрақ (топтық талқылау): Екі тапсырманың айырмашылығы неде? Мұғалім қорытындылайды.
|
Тапсырмаларды орындау
мұғалім кезінде «Жедел көмек» тобын құрады, түсіндіреді. жұмыс
жасап, көмек қажет жұптарға жібереді. Бұл екі кезеңде
де бақылаудағы оқушылардың іс әрекеті
бақыланады.
А
оқушының білімді қолдануы, білмегенін сұрауы бақыланады. В, А
оқушылардың көмек беруі, өзінің білгенін қолдана алу мен өзгені
бақылауы зерделенеді. Қажетін кітаптан іздей алады ма? Өзінің
мысалын дұрыс таңдай алды ма? Сыни ойлау дағдысы болды ма?
Сұрақтарына жауап жазады. Сынып көршілес төрт
оқушыдан топтасып, жазған мысалдарын талдайды. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім
Квадрат теңдеулер
Педагогтің аты-жөні
Пән/Сынып:
8 «А» Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Күні:
Сабақтың
тақырыбы: Квадрат
теңдеудің анықтамасы
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты 8.2.2.1 квадрат
теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін
ажырату;
Сабақтың
мақсаты:
Оқушылар тақырып ұғымын
біледі, түсінеді және есеп шығаруда
пайдаланады
LS
сабағы болғандықтан, үш деңгейдегі топтар
үшін:
Квадрат
теңдеулердің түрлерін ажыратады (А
деңгейдегілер)
Толымсыз
квадрат теңдеудің түбірлерін анықтайды (В
деңгейдегілер). Квадрат теңдеудің
түрлері туралы ортақ тұжырымға келеді (С
деңгейдегілер). Бағалау критерийлері квадрат теңдеу
анықтамасын меңгереді квадрат теңдеу
түрлерін ажыратады
толымсыз
квадрат теңдеулерді шешу жолдарын қолданып, есептер
шығарады Уақыты
Кезең
дері
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар 7 минут
Ұйым
дастыру
Ұйымдастыру
сәті
Амандасу.
Психологиялық ахуал тудыру. Сабақта
психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық
лебіз» бойынша бір –біріне
қошемет сөздер айтылады. Сыныпты теңдеудің коэффициенттері жазылған
карточка арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырма
тексеру: №2.1-2.4 (қалғаны)
Топқа бөлу:
Үлестірме таратады. 5х2+12х-10=0 6х2+5х=0 9х2+5х-3=0 6х2+5х-2=0 5х-2=0 4х2-5х-2=0 -х2+4х-3=0 4х=0 4х2-х-3=0 10х2+4х-4=0 3х2+9х-6=0 -х2+3х=0 3х2-2х+12=0 8х2+3х=0 3х2+7х-2=0 2х2-1=0 х2+2х=0 -х2+2х+с=0 2х2-4х=0 - х2+2х=0
Ширату
жаттығулары:«Иә, жоқ» әдісі.
Иә
Жоқ
ах2+вх+с=0, х-айнымалы, а,в,с- кез келген
сaндар және а≠0
түріндегі теңдеу квадрат теңдеу
деп аталады
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
в=0, онда ол толымсыз
квaдрат теңдеу
болaды.
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
с=0, онда ол толымсыз
квадрат теңдеу болады.
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
в=0, с=0, онда ол
толымсыз квадрат теңдеу болады.
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квaдрат
теңдеуінде:
а=1, онда ол келтірілген
квaдрат теңдеу
болaды.
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
ах2+вх=0, а≠0 теңдеуінің әр түрлі 2 түбірі
болады.
Егер
ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат
теңдеуінде:
ах2+с=0, а≠0 теңдеуінің әр түрлі 2 түбірі
болады
Оқу мақсатын
оқушылармен бірге анықтау: Квадрат теңдеулердің
түрлерін ажыратады
Сәлемдесу. Ыстық лебіз айтады
бір-біріне.
Үй тапсырма
тексеру: №2.1-2.4 (қалғаны) Кешегі сабақтағы топбасшылар жауап
парағының көмегімен тобын тексереді.
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар осылай топқа бірігеді.
1-топтама:
5х2+12х-10=0 6х2+5х=0 9х2+5х-3=0 6х2+5х-2=0 5х-2=0
2-топтама:
4х2-5х-2=0 -х2+4х-3=0 4х=0 4х2-х-3=0 10х2+4х-4=0
3-топтама:
3х2+9х-6=0 -х2+3х=0 3х2-2х+12=0 8х2+3х=0 3х2+7х-2=0
4-топтама: 2х2-1=0 х2+2х=0 -х2+2х+с=0 2х2-4х=0 - х2+2х=0 Бақылаушылар
сыныпты теңдеудің
коэффициенттері жазылған карточка арқылы топқа бөлгенде: А тобының
оқушыларының «коэффициент» ұғымын білетіндігіне және В, С тобының
осы терминді қаншалықты түсінетіні мен, сұрағандарға түсіндіре
алатынына назар аударады.
Ширату
жаттығулары:«Иә, жоқ» әдісін топпен орындайды. Топбасшылар немесе
кез келгені көшбасшылық жасайды. Топтық талқылау
жүреді.
Жауап
парағымен тексереді. Өздерінің бағасын қояды. Бақылаушылар
тапсырманы орындау кезінде зерттеліп отырған үш оқушының
өзгелермен диалог құрды
ма, «көпіршелер» орнады ма
бақылайды, жазба жүргізеді. А оқушының
квадрат теңдеу туралы оқулықтан қахетін таба алады ма, енді біледі
ма және В, С оқушылар оқулықты тиімді қолдана алады ма, өзгелерге
түсіндіре алады ма, бақылайды.
Әр топтан бір оқушы
тұжырымдама жасайды. квадрат теңдеудің
анықтамасын білу; квадрат теңдеулердің
түрлерін ажырату;
Ынталандыру
сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
Дескриптор:
-квадрат теңдеулерді
анықтайды; -квадрат теңдеулердің коэффициенттерін
жазады;
Жалпы
балл -
2
Тақта
Оқу
құралдары
Слайд
«Иә, жоқ»
әдісінің кестесі Сабақтың
ортасы. Ой
қозғау
4 мни
Жаңа
тақырыпты меңгеру кезеңі
10
мин «Ұшқыр үш сұрақ»
тапсырмалары 1.Теңдеу деген не? 2.сызықтық теңдеу деген не? 3.Мәндес теңдеулер дегенді қалай
түсінесіңдер?
Мұғалім түсіндіреді: Арифметикалық квадрат түбірдің
қасиеттері, оларды түрлендіру.
Мұндағы а, в, с нақты сандар.
а -1
коэффициент, в - 2 коэффициент, с- бос
мүше.
Егер
(1) теңдеудегі Мұндағы а=3 ,
в=-8, с=5 1.Теңдеу деген ..... 2.Сызықтық
теңдеу деген .... 3.Мәндес теңдеулер
дегенді қалай түсінесіңдер? «Ұшқыр үш сұрақ»
тапсырмаларын орындайды.(топтық жұмыс) Бақылаушылар
топтық жұмыстағы іс-әрекетті зерделейді. А,В,С оқушылар топпен
жұмыста іскерлік танытты ма, білімін байқата алды ма, нешесіне
жауап бере алды? Бақылайды.
Оқушылар
оқулыққа шолу жасайды.
Тақырып бойыншы ресурстарды
қарап, танысады
Бақылаушылар сұраққа жауап беру кезінде зерттеліп
отырған үш оқушының өзгелермен диалог құрды
ма немесе
алаңдаушылық болды ма, бақылайды.
Белсенділік танытқан
оқушыларды мақтау
Тақта Жұптық, топтық жұмыс,
жеке жұмыс
5
минут Тапсырма 1 (жұппен
орындау): Дәл осылай жұппен бірге
оқулықтағы есептерден үш мысал құрастыр, талда. Қандай теңдеу
құрдың? Тапсырма 2 (жұппен
орындау): Толымсыз квадрат
теңдеуді оқулықтан таңдап, үш мысал құрастыр. Сұрақ (топтық
талқылау): Екі тапсырманың
айырмашылығы неде? Мұғалім
қорытындылайды. Тапсырмаларды орындау
мұғалім кезінде «Жедел көмек» тобын құрады, түсіндіреді. жұмыс
жасап, көмек қажет жұптарға жібереді. Бұл екі кезеңде
де бақылаудағы оқушылардың іс әрекеті
бақыланады.
А
оқушының білімді қолдануы, білмегенін сұрауы бақыланады. В, А
оқушылардың көмек беруі, өзінің білгенін қолдана алу мен өзгені
бақылауы зерделенеді. Қажетін кітаптан іздей алады ма? Өзінің
мысалын дұрыс таңдай алды ма? Сыни ойлау дағдысы болды ма?
Сұрақтарына жауап жазады. Сынып көршілес төрт
оқушыдан топтасып, жазған мысалдарын талдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














