Lesson
Study-ді жүргізу жоспары:
Тақырыбы: Білім сапасын арттыру
мақсатында топтық жұмыстың тиімділігі
Мақсаты:
· Оқыту
әдістемелерін жетілдіру;
· Жеке
оқушылардың қажеттіліктеріне қарап оқыту;
· Мұғалімдермен
біріге отырып жұмыс істеу.
Күтілетін нәтиже:
-
Тақырып бойынша топтық жұмыс
жасай алады.
-
Өзіне тапсырылған тапсырма
төңірегінде ойланады, ізденеді.
-
Мәтіндердің мағынасын түсініп
оқуға үйренеді.
-
Сабақты
талдау және солармен жұмыс жасай
алады.
-
Оқушылардың оқыған дүниесінен
белгілі бір қорытынды шығара білу дағдысы
қалыптасады.
-
Өткен тақырыптарға талдау
жасай біледі.
-
Өзі алған білімін саралап,
жинақтап, бағалай білуге дағдыланады.
-
Топтық жұмыс
нәтижесінде оқушылардың бір-біріне деген жолдастық
қарым-қатынасы артады, топтық жарыстар кезінде топ
жетекшінің ұйымдастыру қабілетінің арта түсетіндігі
байқалады.
-
оқушы бағалауының әділ
болатындығы және бірнеше оқушыны бағалау
мүмкіндігі туатындығы белгілі болады.
Барысы:
1.
-
Бірінші Lesson Study-ді
жоспарлау және «бақылаудағы» оқушыларды
анықтау.
-
Lesson Study-ді қандай сыныпта
өткізетіндігімізді анықтау,
-
содан кейін әртүрлі білім
алушы топтың шынайы өкілі болып табылатын үш оқушыны: жалпы
дағдылар немесе жекелеген пәндер үшін қажетті дағдылар бойынша
сыныпта оқитын оқушылардың ішінен жақсы, орта, төмен көрсеткіштері
бар топтардың үш өкілін таңдап алу.
-
Lesson Study бағытында жұмыс
істейтін әрбір оқушының деңгейін анықтап
алу.
-
Lesson Study-дің аяғында әр
оқушыдан қандай нәтиже күтетініміз туралы түйінді ой
жазу.
2.
Бірінші Lesson
Study-ді өткізу.
3. Lesson
Study-ден кейінгі талқылау.
Зерттеу
нысаны: « » - сынып , « » сынып
оқушылары.
Зерттеудің
жүргізілу
мерзімі: 2017 жыл ІІ
тоқсан
Зертеу
нысаны
|
Сабақ беретін
мұғалім
|
А деңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
Вдеңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
С деңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
5
«Б»
|
Медеуова
А
|
Қараманова
Қ.
Тилеуова
К.
|
Салманова
Т.
Ермаханова
Б.
|
Утегенова
Р.
Байсейітов
С.
Бекниязова
Д.
|
LS-дің бірінші циклі М Е Р
З І М І
|
Бірінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Бірінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Бірінші LS-ді
талқылау,екінші LS-ді жоспарлау
|
|
|
|
LS-дің екінші циклі М Е Р З
І М І
|
Үшінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
талқылау және ортақ қорытынды жасау
|
|
|
|
LS-дің үшінші циклі М Е Р З
І М І
|
Үшінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
талқылау және ортақ қорытынды жасау
|
|
|
|
Зертеу
нысаны
|
Сабақ беретін
мұғалім
|
А деңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
Вдеңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
С деңгейлі оқушыны
зеттеуші
|
|
|
|
|
.
|
LS-дің бірінші циклі М Е Р
З І М І
|
Бірінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Бірінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Бірінші LS-ді
талқылау,екінші LS-ді жоспарлау
|
|
|
|
LS-дің екінші циклі М Е Р З
І М І
|
Үшінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
талқылау және ортақ қорытынды жасау
|
|
|
|
LS-дің үшінші циклі М Е Р З
І М І
|
Үшінші LS-ді
бірлесіп жоспарлау
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
өткізу/қадағалау
|
|
|
|
Оқушылармен
сұхбаттасу
|
|
|
|
Үшінші LS-ді
талқылау және ортақ қорытынды жасау
|
|
|
|
Зерттеуші топтың
ережесі:
• Топ зерттеудің түйінді идеяларын келіседі
және нені, кімді оқытуды
анықтайды;
• Әдебиеттерді зерделейді, нәтижелерін
қорытады;
• Зерттелетін объектілерді
анықтайды;
• Зерттеу сабағын жоспарлайды, “зерттелетін
оқушылардың” материалды игеруіне ерекше мән
береді;
• Бір мұғалім зерттеу сабағын жүргізеді,
басқалары қадағалайды, белгілеп, түртіп алып
отырады;
• Мұғалімдер бірнеше оқушымен сұхбат
жүргізеді;
• Сабақ аяқталысымен талқылау
жүргізіледі.
• Болжамдарды салыстырып, “зерттелетін
оқушылардың” оқуын қадағалау, айырмашылықтардың себебін
белгілеу;
• Сыныптың біртұтас
оқытылуы;
• Зерттеу сабағының барысы және оқыту
үдерісі;
• Келесі зерттеу сабағының мақсатын
қою;
Сабақты жоспарлау, бақылау және талдау
сызба-картасы
Күні______________
Пәні____________
Бақылаушы
мұғалім__________________
Lesson Study
мақсаты:___________________________________________________
___________________________________________________________________________
Сабақ барысында қол жеткізген табысы мен
жетістігі
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
А-деңгейлі
оқушы_________________________________________________________________
В-деңгейлі
оқушы________________________________________________________________
С-деңгейлі
оқушы________________________________________________________________
Сабақ
кезеңдері