Материалдар / "Lesson Study "Халық арфалары – жетіген, арфа, дульцимер".
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Lesson Study "Халық арфалары – жетіген, арфа, дульцимер".

Материал туралы қысқаша түсінік
"Lesson Study"Халық арфалары – жетіген, арфа, дульцимер".
Авторы:
06 Маусым 2024
163
0 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

2–сыныптағы музыка сабағынан шеберлік сабағы

Музыка пәнінің мұғалімі Далбагаева Сая Есимхановна

Пәні: "Музыка"

Сынып: 2

Күні: 06.06.2024ж.

Тақырыбы: "Халық арфалары – жетіген, арфа, дульцимер".

Міндеттері: Тәрбиелік: Қазақстан аумағында тұратын халықтардың ішекті аспаптарымен таныстыру.

Дамытушылық: Музыканы тыңдау және талдау қабілетін дамыту, балалардың вокалдық және хор дағдыларын дамытуды жалғастыру.

Тәрбиелік: Тыңдау және ән айту мәдениетін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгеру.

Жұмыс түрлері: ұжымдық, жеке, жұптық.

Жоспарланған нәтижелер:

Пәндік нәтижелер: Жетіген, арфа, дульцимер туралы бәрін білу.

Жеке нәтижелер: Тыңдау мәдениетін көрсету, музыкаға деген жақсы талғамды қалыптастыру, музыканың адамдардың өмірімен байланысын түсінуді көрсету.

Жүйелік -әрекеттік нәтижелер: Шеберлікті көрсету, музыкаға деген көзқарасын білдіру, музыкалық шығармаға талдау жасау.

Сабақты материалдық қамтамасыз ету:

Мұғалім үшін: Синтезатор, нота материалы, дәптер, көне қазақ аспаптарының иллюстрациялары, слайд-презентация, музыкалық аспаптарда ойнайтын бейнероликтер

Оқушылар үшін: 2-сыныпқа арналған "Музыка" оқулығы, слайдтардың презентациясы, бейнефрагменттер, дәптерлер, стикерлер, фломастерлер, флипчарттар, тапсырмалар жазылған карточкалар.

Мақсат 1 – оқушылар халық ішекті аспаптарын: жетіген, арфа, дульцимерді меңгереді.

Жетістік критерийлері:

1. мен олардың қандай болатынын білемін: жетіген, арфа, дульцимер.

2. мен бір-бірімнен есту арқылы ажырата аламын.

2. мен бұл музыкалық аспаптардың қай халықтардың екенін есіме түсіре аламын.

Мақсат 2 - сабақтың соңында оқушылар музыкалық аспаптар: жетіген, арфа, дульцимер бойынша топтық шағын жобаларды орындай алады.

Жетістік критерийлері:

Мен жетіген, арфа, дульцимер дегеннің не екенін білемін. Олар қалай естіледі.

Мен оларды сырттай және есту арқылы ажыратуды түсінемін.

Мен музыкалық шығармаға мұғаліммен, сыныптастарыммен және өз бетімше талдау жасай аламын.





Сабақтың барысы:

 

I.                  Ұйымдастыру сәті.

Музыкалық сәлемдесу: (C - dur)

-Қоңырау соғылды

Сабақ басталды.

-Сәлеметсіздер ме, ( учитель)

-Сәлеметсізбе!( оқушылар)

 

II. Позитивті бейнеролик Ұжымды біріктіру үшін "Достар үшін".

III. Үй тапсырмасын тексеру.

Миға шабуыл (КМ модулі)

"Есте сақта" ойыны

·        Соқпалы аспаптар қандай

қазақ халқын білесіңдер ме?

·        Сигналдық сигналдарды ата

музыкалық аспаптар..

·        Нұрғиса Тілендиев қай халықтың композиторы?

·        Дыбыс дегеніміз не?

·        Нота дегеніміз не?

·        Музыкада неше нота бар? (оқушылардың жауаптары)

·        Арфа дегеніміз не?

IV. Сабақтың тақырыбын, мақсаттары мен міндеттерін белгілеу.

(проблемалық–ізденушілік жағдаят)

- Балалар, арфада қалай ойнайсыңдар? Арфаға қандай аспаптар ұқсайды деп ойлайсыз? Неліктен?

Бүгін сабағымыздың тақырыбы "арфа" сөзімен байланыстырылады. Әр халықтың арфаға ұқсайтын өз музыкалық аспабы бар екен. Сабағымыздың тақырыбы: "Халық арфалары – жетіген, арфа, дульцимер".

V. Сабақтың тақырыбын ашу.

- біздің сабағымыздың барысында сіз мынаны айта аласыз (сөз тіркестерімен оқылады)

1. мен олардың қандай болатынын білемін: жетіген, арфа, дульцимер.

2. мен бір-бірімнен есту арқылы ажырата аламын.

2. мен бұл музыкалық аспаптардың қай халықтардың екенін есіме түсіре аламын.

-бүгін балалар, біз халық арасында арфа деп аталатын музыкалық аспаптарда ойнаудың бейне үзінділерін көреміз. Дәстүр бойынша Жетіген қазақ халқының арфасы болып саналады. Аңыз бойынша, бұл аспапты бір қарт ақсақал жасап, 7 ұлы қаза тапқан. Әр ұл қайтыс болғаннан кейін әкесі тақтаға жіп тартып, күй орындайтын. Аңыз бойынша жетіген осылай пайда болған. Ал енді сіз бейнероликті мұқият қарап шығып, көргендеріңізді жұппен талдайсыз.(қарау)


 

музыкалық аспаптар және олардың дыбысталуын тыңдайық. (тыңдау).

- жұптасып, бір минут ішінде естігендеріңізді, олардың қандай аспаптар екенін талқылаңыз, оларға еліктеп ойнауды көрсетіңіз.

Айтыңызшы, ойнаған кезде дыбыс қалай шығарылады? Олар несімен ұқсас? Айырмашылығы неде? Оларды қандай топқа біріктіруге болады?

- біздің сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыз? Ол немен байланысты болады? Неліктен? (Балалардың жауаптары)

VI. Жұптық жұмыс.

1. "Музыка" оқулығындағы материалды өз бетінше меңгеру 35-36 беттер.

2. Материалды жұппен талқылау, жазу (диалогтық оқыту).

3. Мұғалімнің сұрақтарына жауаптар.

V. Музыка тыңдау.

(П.И. Чайковскийдің "Неаполитандық ән" бейнебаянын кернейдің орындауында көру.

Шығарманы музыкалық талдау:

- Қандай музыкалық аспаптарды естідіңіз?

- Кернейдің дыбысы неге ұқсайды?

-Бұл шығарманы тыңдай отырып, нені елестетуге болады?

- Мұндай бірлестіктер неге пайда болады?

-П.И.Чайковскийдің "Неаполитандық әнін" кернейдің орындауында тыңдағанда қандай сезімде боласыз?

Шығарманың табиғаты қандай?

 

VI. Дене шынықтыру минуты " Екі қол " (КБР, балалармен бірге орындау).

VII. Ән айту.

"ПОЙЫЗ", Стрельникова бойынша тыныс алу жаттығулары, "Айдаһар".гамма С –dur.

-тақтада топтық орындау.

- жұппен ән айту.

VIII. Вокалдық–хор қызметі

"Қоңырау" әнін бекіту және қайталау.

Әнді тыңдау және үйрену. Сөзі б. Бугинастың "Қар ұшқындарының каруселі"., Музыкасы Л.Мельникова.

( әннің мәтіні оқулықта қамтылған, жеке парақтарда басылған.)

"Қар ұшқындарының каруселі"

Сөзі Б.Бугинаса музыкасы Л.Мельникова

1. Терезенің сыртындағы снежинкалардың карусельі

Біздің залда ертегі .

Аяз ата тағы қонаққа келді

Ақшақарды өзімен бірге алып келді.

Қайырмасы:

Қараңызшы, бізбен бірге көңілді қараңыз

Ал бүкіл сынып ән айтып, арманда билейді

Бүгін қақпа алдында қандай мереке?

Керемет, көңілді Жаңа жыл!

2. Арамызда достарымыз өте көп

Алақандарыңды көбірек шапалақтаңдар

Жақында бізге осында келсін

Көптен күткен Жаңа жыл мерекесі.

Қайырмасы:

3. Барлығына бейбітшілік пен жақсылық тілейді

Мазасыз балалар,

Тату дөңгелек биде болыңыз

Ол келді, ол бізбен бірге Жаңа жыл!

Қайырмасы:

Синтезатордың музыкалық сүйемелдеуімен сөз тіркестері бойынша әндерді үйрену.

IX. "Мексикалық жаңбыр" музыкалық ойыны.

Музыкалық ырғақтылықты дамытуға арналған дидактикалық ойын.

Ойын барысы:

-балалар, қазір біз Мексикаға саяхатқа аттанамыз. Ол үшін барлығыңыз уақыт машинасына отыруыңыз керек (парталардың жанында тұрыңыз), көзіңізді жұмып, терең тыныс алуыңыз керек. (Сиқырлы музыка естіледі).

-Көзімізді ашамыз! Жылы күн жарқырап тұр (бір-біріне күлді). Бірақ кенет бұлттар аспанды жауып, жаңбыр астында көше арасында қалдық.! Мексикалық жаңбырдың қандай екенін тыңдайық? Ол үшін саусақтарыңызды дайындаңыз. Алақанымызды кезекпен -1 -2 -3 -4 -5 саусақтарымызбен (5-ке жаңбыр жауады) және кері ретпен (жаңбыр басылады) түртеміз.

-Сонымен біз "Мексикалық жаңбыр" дегеннің не екенін көрдік. Сізге ұнады ма?

X. Сабақтың рефлексиясы.

-Балалар, сабағымыз қалай өтті? Сабақ сізге пайдалы болды ма?

Бүгін сабақта қандай жаңалық аштыңыз?

Жігіттердің қайсысы сізге жеке, бүкіл сыныпқа, топқа жаңалық ашуға көмектесті?

Сіздердің әрқайсыларыңыз бүгін не үйрендіңіздер?

Біздің сабақтан кейін үйде ата-анаңызға не туралы айта аласыз?

XI. Кестелерді толтыруы (өз бетінше)

-Балалар, бүгін біз сіздермен сабағымыздың сәттілік кестесін толтырамыз.

XII. Үй тапсырмасы: Барлығына "Қоңырауың" әнінің мәтінін қайталау.35-36 беттерді оқыңыз."Снежинкалардың каруселі" әнін үйренуді бастау 36-37 беттерді оқыңыз.

XIII. Жетістік критерийлері бойынша оқушылармен бірге сабақты қорытындылау.

( сабақты қалыптастырушы бағалау – саусақпен жоғары, төмен, бүйірден)

XIV. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы. смайликтері бар стикерлерді (қалыптастырушы) қолдану). Жиынтық бағалау (ДТ орындау, шығарманы талдау кезіндегі жұмыс, ән айту кезіндегі жұмыс, сабақ барысындағы белсенділік)

 





Алматы қаласы Алатау ауданы

152 мектеп-гимназия

Музыка пәні мұғалімі

Далбагаева Сая Есимхановна



https://ust.kz/menin-materialdarym



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!