Материалдар / Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қырқүйек 2024
195
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

10.1А Молекулалық биология және биохимия

Педагогтың аты-жөні


Сыныбы: 10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.4.1.4 майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Майды химиялық зат ретінде түсінік қалыптастыру

Липидтердің құрамын, жіктелуін, физикалық химиялық қасиеттерін, олардың биологиялық маңызын зерттеу

Құндылыққа баулу

Сыйластық негізгі түсініктерді талқылау кезінде сыныптастар пікірін құрметтеу

Достық Командалық жұмысты және қызметті жоспарлау қажеттілігі кезінде оқушылардың төзімділігі мен достық қарым-қатынасын қамтамасыз етеді

Еңбекқорлық және шығармашылық қалыптасады. Жалпыұлттық идея «Мәңгілік ел» Оқушыларды болашақта ғылымды оқуға және өзін-өзі



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 10/

2-5




5-7






7-10


  1. Сәлемдесу, оқушыларды, қатысуын тексеру


  1. Психологиялық ахуал қалыптастыру; «Жүректен-жүрекке» әдісі арқылы



  1. Топқа бөлу: «Санамақ әдісі» арқылы уш топқа біріктіремін (,)




  1. Алдыңғы білім: «Миға шабуыл» әдісі арқылы өтілген сабақтан пысықтау сұрақтаарын қоямын. . Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады


  1. Редуцирленбейтін қанттарға не жатады?

  2. Ең кең тараған түрін атаңыз?

  3. Редуцирленбитін қанттардың реакцияға қабілеті қандай? Бенденикт тестісі қандай нәтиже көрсететді? Мысал келтір

  4. Бенденикт және Фелинк реакциясын түсіндір?

  5. Гидролиз қай кезде жүреді?

  6. Редуцирленетін қанттарды ата?

  7. Кіші өлшемге айналу мағынасын түсіндір?



Оқушылар бір-біріне жүректен шыққан жылы сөздерін айтады



Оқушылар түрлі түсті қаламсапты таңдау арқылы топтарға бірігеді.


Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін берілген сұрақтарды барабан айналдыра отырып жауап береді. Сілтемеде https://wordwall.net/ru/resource/60062344 Сыныптастарынынң пікірін толықтырады. Ұжымдық талқыға салады. Өз ойын толықтырады



Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!





Дескриптор:

ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің бағалауы


Презентация

Қаламсаптар



https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#

Сабақтың ортасы

10 20мин



















Топтық жұмыстар






















































Жұптық жұмыс


  1. «Кинометафора » әдісі арқылы Липидтердің құрылымдық компанентері бейнекөрсетілім ұсынып ой қозғау сұрқатарын ұсыну.


1.Липидтердің құрамына қандай май қышқылдар кіреді деп ойлайсың? (сары май құрамына карбон қышқылдары кіреді)

2.Табиғи липидтерді атай аласыздар ма? (глицеролипидтер)




  1. Липидтер - бірегей химиялық сипаттамалары жоқ органикалық қосылыстар жиынтығы. Олар суда ерімейтін, бірақ органикалық еріткіштерде (эфирде, хлороформда, бензинде) еритін жоғары май қышқылдарының туындылары болып табылады. Липидтер жануарлар мен өсімдіктердің барлық жасушаларында кездеседі. Жасушадағы липидтердің құрамы құрғақ салмақтың 1 - 5% құрайды, бірақ майлы ұлпаларда кейде 90% жетуі мүмкін.



1-топ тапсырмасы : Липидтердің құрамына кіретін маңызды қаныққан май қышқылдарын талдаңыздар. С4 – С24


2-топ тапсырмалары : Липидтердің құрамына кіретін маңызды қаныққпаған май қышқылдарын талдаңыздар


3-топ тапсырмалары : Липидтердің құрамына кіретін біратомды спирттерді сипаттаңыздар




3-тапсырма Жеке жұмыс Берілген тапсырмадан сурет пен сөзді сәйкестендіріңіз

А В С

1.Фосфолипидтер 2. Липопротеиндер 3. Гликолипидтер

Сұрақтар: 1.Жасуша мембранасының құрымына кіретін липидті атаңыз? Суреттен сызып көрсетіңіз?

2. Қанның лимфаға тасымалдануын атаңыз?

3.Хлороплатсың мембранасында қандай липидтер кезедседі?





Оқушылардың функционалдық білімін арттыратын тапсырмалар


Липидтер тағамның көзі ретінде өте маңызды, себебі құрамында— А, О, Е, К секілді дәрумендер бар және май қышқылдары бар, олар әртүрлі гормондарды синтездейді.

  1. Май қышқылдарының рөлі қандай?

  2. Үшглициридті түзетін спирт қалай аталады?

  3. Тағам құрамында май болмаса қандай витаминдер жетіспейді?

  4. Пайдалы майлар қайда кездеседі?


Өсімдік майлары дегенімізне?

триглицеридтер

қосалық заттар

өсімдік майларын қайдан алады?

тұқымдарынан

ж емістерден


Берілген сұрақтарды сөздермен байланыстырыңыздар


Жұптық жұмыс. «Сәйкестендір» әдісін қолданып тапсырмасын бірлесіп орындайды

1-тапсырма кестеден сәйкестендір

1

Майлар

А

триглицеридті жоғары карбон қышқылдарының соңғы тізбегінің бірі, фосфат тобымен алмастырылады

2

Триглицеридтер

В

жоғары май қышқылдарының эфирлері және жоғары макромолекулалық спирт болып табылатын қарапайым липидтер тобы.

3

Қарапайым липидтер

С

жоғары май қышқылдарының күрделі эфирлері және үшатомды спирт - глицерин

4

Балауыз

Д

табиғатта ең көп таралған липидтер болып табылады

5

Фосфолипид

Е

екі компоненттен тұрады жоғары май қышқылдарының күрделі эфирлерінен және кейбір спирттер болып табылады.

Жауаптары: 1.В, 2.Д, 3.Е, 4.В, 5.А


2-тапсырма сілтемеге өтіп формула мен атауын сәйкестендіріңіз

Оқушылар бейнекөрсетілімді мұқият көреді, Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді

Қажетті ақпараттарды жазып алады. Суретті мұқият талдайды

















Берілген тапсырманы топтасып орындайды

Липидтердің құрамына кіретін қаныққан майқышқылдарының аттарын атап, формуласын жазады.














Оқушылар суретте берілген тапсырманы тиімді қолдана отырып орындайды


1,2,3 санымен берілген суретте не бейнеленгенін атайды.












Оқушылар берілген тапсырманы мәтінді оқып орындайды, сұрақтарға жауап береді
















Оқушылар топта жұптасып, сәйкестігін тап тапсырмасын орындайды


Сілтеме арқылы қызықты тапсырманы липидтердің формуласымен атауын сәйкестендіреді




Бағалау: Шапалақ әдісі
















Дескриптор:

-маңызды май қышқылдарын түсіндіреді

-біратомды спирттерді атайды


Бағалау: Топтарбірін-бірі бағалауы









Дескриптор:

-жасуа мембранасындағы липидтерді белгілейді

-қанның құрамындағы май қышқылын атайды

-хлоропластардағы липидтерді атаңыз




Дескриптор:

- май қышқылдарының рөлін атайы

-пайдалы майлардың кезедсетін орынын сипаттайды

Бағалау: Сотка әдісі











Дескриптор:

-майлар, триглицеридтер, қарапйым липидтер, балауыздар, фосфолипидтерді дұрыс анықтамасын сәйкестендіреді

Барлығы -2балл



https://youtu.be/8y3vf9DIn8o?si=psA0-JiXJeqfCHt4



https://wordwall.net/ru/resource/60070310


























































https://learningapps.org/watch?v=py9dvq2qk23











Сабақтың соңы

Жеке жұмыс











Рефлекия

Үй тапсырмасы

Биологиялық диктант

Фосфолипидтер ..................мен ...................организмдерінде кездеседі. Адамның жүйке ұлпаларында және омыртқалы жануарларда көпшілігі, өсімдіктердің тұқымында көптеген ......................, жануарлардың жүрегі мен бауырында, құстардың жұмыртқаларында. ................. негізінен жасушалық мембраналардың қалыптасуына қатысатын және жануарлардың барлық жасушаларында кездесетін өнім.




«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


32 параграфты оқу, тапсырмаларын орындау














Оқушылар берліген тапсырманы сабақтың өн бойынан алған білімдерін қолдана отырып орындайды






Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.



Дескриптор:

-қалып қойған сөздерді жазады

-2балл





Үлестірме материалдар





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!