|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география. 3.1 Литосфера |
Мектеп: «Н.Островский атындағы гуманитарлық-экономикалық мектеп лицейі» КММ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева А.С. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. Жер бедерінің жіктелуі |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.1- жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді 8.3.1.2 – жер бедері түрлерін жіктейді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын анықтау Басым бөлігі: Жоспар бойынша жер бедері түрлерін сипаттау Кейбіреуі: Карталарды салыстыру арқылы жер бедерінің таралу заңдылықтарына болжам жасау |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылығын анықтайды; Жоспар бойынша жер бедері түрлерін сипаттайды; Карталарды салыстыру арқылы жер бедерінің таралу заңдылықтарына болжам жасайды |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: жер бедерінің түрлері мен қалыптасу заңдылықтары туралы анықтамалар мен қосымша мәліметтерді оқиды. Тыңдалым: Жер бедері туралы бейнематериал көреді. Айтылым. жазылым: Бейнематериал бойынша пікір алмасады. Жер бедерінің қалыптасуына әсер ететін күштер мен жер қыртысындағы қозғалыс түрлерін жазады. Пәндік лексика және терминология:эндогендік, экзогендік, антиклиналь, синклиналь, моноклинль, субдукция, спрединг, ығысу, үгілу. Диалог құруға қажетті сөздер топтамасы: Жер бедерінің барлық пішіндерінің қалыптасуына әсер етуші күштер екі топқа ... және ... жіктеледі. Қатпарлану кезінде біртұтас жоғары көтерілген бөлігі - .... |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық паториотизмге және азаматтық жауапкершілікке, құрмет, ынтымақтастық, ашықтыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия: Үгілу әрекеті нәтижесінде тау жыныстарының химиялық құрамы өзгеріске ұшырамаса, ол – физикалық үгілу, ал минералдық құрамы өзгеріске ұшырай отырып үгітілсе, химиялық үгілу деп аталады. |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.1.1 -литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды 7.3.1.2 -Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды 7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарынталдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 2 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Бейнекөрсетілім: «Тақталар тектоникасы»
Бейнекөрсетілімнен кейін оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап алады. Мұғалім «ИӘ/ЖОҚ» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексереді.
|
Бейнекөрсетілім: «Тақталар тектоникасы». Twig Bilim ресурстық порталы https://twig-bilim.kz/kz/film/plate-tectonics |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 3 мин 1 мин |
1-тапсырма (Т). 1-топ. Бейнематериалмен жұмыс «Жер бедерінің түрлері». Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, постерге бейнематериал бойынша қорытындыны бейнелеңіздер.
2-топ. Картамен жұмыс. Физикалық және тектоникалық карталарды салыстырып, жер бедерінің негізгі түрлерінің таралу заңдылықтарын кестеге толтырып. Жер бедерінің ірі формаларын кескін картаға түсіріңіздер.
3-топ. Мәтінмен жұмыс. Скрайбинг
Әрбір топтан бір спикер шығып, жұмыстарын қорғайды.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы 1-топ 2-топты, 2-топ 3-топты, 3-топ 1- топтың жұмыстарын бағалайды. Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
|
Бейнематериал «Рельеф формасы» Twig Bilim ресурстық порталы https://twig-bilim.kz/kz/film/land-formations
8-сыныпқа арналған «География» атласы, дүниежүзінің физикалық кескін картасы, дүниежүзінің тектоникалық картасы
8-сыныпқа арналған «География» оқулығы, Мектеп баспасы, 2018 жыл. Постер, қима суреттер. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия «Олимпиада сақиналары». Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңіз бен ойларыңызды стикерге жазып, соған сәйкес сақинаға жабыстырыңыздар. Жеңісті күндеріңіз көп болсын.
|
Постер
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралау тапсырмасы сабақ мақсатына сай құрастырылды. Тапсырманы орындай алмаған балаларға жеңілдетілген түрдегі тапсырмалар беріп, ынталандырып отырамын. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы уақытынан бұрын орындаған жағдайда проблемалық сұрақтар қою арқылы көмектесемін. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1-тапсырмада 3 топ бір-бірінің жұмысын «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Орындалған тапсырманың екі күшті жағын атап көрсетіп, бір ұсыныстарын айтады. Бұл әдіс арқылы топтар бір-біріне әділ баға беру мүмкіндігіне ие.Бағалау алдын-ала әзірленген критерйлер бойынша жүргізіледі.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Кабинетте қауіпсіздік ережесін сақтау. Кабинеттің санитарлық-гигиеналық жағдайын қадағалау.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Литосфера. Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. Жер бедерінің жіктелуі
Литосфера. Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. Жер бедерінің жіктелуі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география. 3.1 Литосфера |
Мектеп: «Н.Островский атындағы гуманитарлық-экономикалық мектеп лицейі» КММ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева А.С. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. Жер бедерінің жіктелуі |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.1- жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді 8.3.1.2 – жер бедері түрлерін жіктейді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын анықтау Басым бөлігі: Жоспар бойынша жер бедері түрлерін сипаттау Кейбіреуі: Карталарды салыстыру арқылы жер бедерінің таралу заңдылықтарына болжам жасау |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылығын анықтайды; Жоспар бойынша жер бедері түрлерін сипаттайды; Карталарды салыстыру арқылы жер бедерінің таралу заңдылықтарына болжам жасайды |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: жер бедерінің түрлері мен қалыптасу заңдылықтары туралы анықтамалар мен қосымша мәліметтерді оқиды. Тыңдалым: Жер бедері туралы бейнематериал көреді. Айтылым. жазылым: Бейнематериал бойынша пікір алмасады. Жер бедерінің қалыптасуына әсер ететін күштер мен жер қыртысындағы қозғалыс түрлерін жазады. Пәндік лексика және терминология:эндогендік, экзогендік, антиклиналь, синклиналь, моноклинль, субдукция, спрединг, ығысу, үгілу. Диалог құруға қажетті сөздер топтамасы: Жер бедерінің барлық пішіндерінің қалыптасуына әсер етуші күштер екі топқа ... және ... жіктеледі. Қатпарлану кезінде біртұтас жоғары көтерілген бөлігі - .... |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық паториотизмге және азаматтық жауапкершілікке, құрмет, ынтымақтастық, ашықтыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия: Үгілу әрекеті нәтижесінде тау жыныстарының химиялық құрамы өзгеріске ұшырамаса, ол – физикалық үгілу, ал минералдық құрамы өзгеріске ұшырай отырып үгітілсе, химиялық үгілу деп аталады. |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.1.1 -литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды 7.3.1.2 -Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды 7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарынталдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 2 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Бейнекөрсетілім: «Тақталар тектоникасы»
Бейнекөрсетілімнен кейін оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап алады. Мұғалім «ИӘ/ЖОҚ» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексереді.
|
Бейнекөрсетілім: «Тақталар тектоникасы». Twig Bilim ресурстық порталы https://twig-bilim.kz/kz/film/plate-tectonics |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 3 мин 1 мин |
1-тапсырма (Т). 1-топ. Бейнематериалмен жұмыс «Жер бедерінің түрлері». Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, постерге бейнематериал бойынша қорытындыны бейнелеңіздер.
2-топ. Картамен жұмыс. Физикалық және тектоникалық карталарды салыстырып, жер бедерінің негізгі түрлерінің таралу заңдылықтарын кестеге толтырып. Жер бедерінің ірі формаларын кескін картаға түсіріңіздер.
3-топ. Мәтінмен жұмыс. Скрайбинг
Әрбір топтан бір спикер шығып, жұмыстарын қорғайды.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы 1-топ 2-топты, 2-топ 3-топты, 3-топ 1- топтың жұмыстарын бағалайды. Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
|
Бейнематериал «Рельеф формасы» Twig Bilim ресурстық порталы https://twig-bilim.kz/kz/film/land-formations
8-сыныпқа арналған «География» атласы, дүниежүзінің физикалық кескін картасы, дүниежүзінің тектоникалық картасы
8-сыныпқа арналған «География» оқулығы, Мектеп баспасы, 2018 жыл. Постер, қима суреттер. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия «Олимпиада сақиналары». Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңіз бен ойларыңызды стикерге жазып, соған сәйкес сақинаға жабыстырыңыздар. Жеңісті күндеріңіз көп болсын.
|
Постер
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралау тапсырмасы сабақ мақсатына сай құрастырылды. Тапсырманы орындай алмаған балаларға жеңілдетілген түрдегі тапсырмалар беріп, ынталандырып отырамын. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы уақытынан бұрын орындаған жағдайда проблемалық сұрақтар қою арқылы көмектесемін. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1-тапсырмада 3 топ бір-бірінің жұмысын «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Орындалған тапсырманың екі күшті жағын атап көрсетіп, бір ұсыныстарын айтады. Бұл әдіс арқылы топтар бір-біріне әділ баға беру мүмкіндігіне ие.Бағалау алдын-ала әзірленген критерйлер бойынша жүргізіледі.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Кабинетте қауіпсіздік ережесін сақтау. Кабинеттің санитарлық-гигиеналық жағдайын қадағалау.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
шағым қалдыра аласыз















