|
Пән: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп ауласына саяхат Күні:12.10.18 ж Сынып: 1А-сыныбы |
Мектеп: Қарағанды қаласы «№12ЖББОМ»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Маханова Марал Еслямбековна Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.9 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру Лл дыбысы мен әрпі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. 1.3.1.1сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын біледі, сөздерді буындап оқиды, мұғалім көмегімен сөйлем жаза алады. Көптеген оқушылар:мәтінде не туралы екенін көрсетеді, сөздерді тұтас оқиды, сөйлемді бас әріппен жаза алады. Кейбір оқушылар: кейбірі әріпті таниды ,ажыратады және дыбыспен сәйкестендіреді , сөздерді түсініп оқиды , сөйлемге тиісті тыныс белгісін қойып жазады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері
(ТА) |
Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық-Бірлесе оқи отырып ,топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық құндылықтарын бойына сіңіремін. Ашықтық- Тыңдалым арқылы мектеп ауласына саяхатқа шығуды болжай отырып, оқушылардың өз ойын ашық, еркін жеткізу құндылығына баулимын. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Мәтіндегі алманың дастарқанға келуін дереккөздермен жұмыста жаратылыстану пәнімен байланыстырамын |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба «Мектеп ауласына саяхат»Мектеп ауласындағы қақпаға қанша доп кіргізілді? ?атты тыңдалымға тапсырма ретінде қолданамын. |
|||||
|
Бастапқы білім
|
«Сөз ойла,көп ойла»ойыны арқылы, Нн дыбысына байланысты білімдерін ортаға салады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Сабақ басында: Ширату жаттығуы: «Сүйек тастау» ойыны арқылы сөз құрастыру, шыққан сөзді буынға бөлгіземін. Сабақ мақсатымен таныстырамын: әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру , оқудың түрлерін, сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қоюды білетін боламыз. Топқа бөлу.Оқушылар өздеріне ұнаған көкөністерді алу арқылы 4 топқа бөлінеді. Бастапқы білім тапсырмасы: «Сөз ойла,көп ойла»ойыны арқылы,әр топ Нн дыбысына байланысты сөздер айтады.Сөз айтқан топқа асық беріліп отырады.Асықты көп жинаған топ жеңімпаз атанады (ҚБ). Асықты көп жинаған топты ауызша мадақтаймын(Жарайсыңдар!) |
Сүйек |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
Т.А (Ұ) «Мектеп ауласына саяхат» суретіне сәйкес тыңдалым-айтылым дағдысы бойынша оқушылар саяхат жасайды Құндылық:Оқушылар өз ойын ашық еркін жеткізетін құндылығын тәрбиелеймін(Ашықтық) Тәсілдеме:(Ұ)Уәждеу және қызықтыру тәсілдемесін негізге ала отырып, ұжымдық жұмыс ретінде ұсынамын. МТ: Лл дыбысы мен әрпін таныстырамын. (Ұ) «Лақ»сөзіне дыбыстық талдау жасатамын, лақ үш дыбыс,л қандай дыбыс? Дауыссыз ,неге өйткені ол созылмайды, сондықтан дауыссыз,буындап оқу және тұтас оқу түрлерін қолдану оқу мақсатына сәйкес,сөзді дауыстап оқытамын. (ҚБ) Оқу мақсатына сәйкес оқушылардың буындап оқу және тұтас оқу түрлерін «Смайл» әдісі арқылы бағалаймын. Тыңдалым ( аудиожазба)
(Т)1-тапсырма Сөздерді буындап, тұтас оқыту мақсатына сәйкес оқыту, әр топқа үш бағандағы сөздерді бундап оқуға ұсынамын.
1 Суреттердің көмегімен ауладан Л әрпін табайық ,дүрбі арқылы жан- жақта ілініп тұрған сөздерді табады екінші,үшінші,төртінші топтарға беріп, сөздерге дыбыстық талдау қоса жасатамын
2
3 топ – екі сөзден табады
4
Гүл,лақ,алма, шелек, қарлығаш ,көбелек Тәсілдеме :Оқу әрекеті топтық формада ұйымдастыру тәсіліне негізделген. Құндылық:Бірлесе оқи отырып, топ мүшелерін ынтымақтастыққа тәрбиелеймін. (ҚБ) Топ ішінде оқушылар буындап, тұтас оқу дағдысын, «Басбармақ»әдісі арқылы бағалайды. Барлығын түсіндім =бас бармақ жоғары көтеріледі, Енді түсініп келемін=бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұрады Түсінбедім=бас бармақ төмен көрсетеді (Ө)(ҚБ)Тапсырмасы. Сөздерді оқы. Суреттермен сәйкестендір. Ша-на тау-лар та-ға нан қо-ша-қан пар-та
Оқушыларға тапсырмалар жинағынан «Оқу түрлерін қолдану» тақырыбында таратыладыСөздерді оқып, суреттермен сәйкестендіру ұсынылады Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану. (ҚБ) Сөздерді буындап оқып суреттермен сәйкестендіруді бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторлар арқылы бағалаймын. Дескриптор: -сөздерді буындап немесе тұтас оқиды; - сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттермен байланыстырады. (ҚБ) Рөлге бөліп оқыған,сонымен қатар қосымша әдебиеттен деректер тапқан оқушыларды ұжыммен «От шашу» әдісі арқылы бағалайды.
Сергіту сәті: Бала бала балақан, Қане қайсы алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. МК(Ө) Дәптермен жұмыс (электрондық оқулықты пайдалану) 1.Лл әрпін жазу, оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті қолдана отырып жазғызамын. Тапсырмаларын орындау: 1. Суретті пайдаланып сызба арқылы сөйлем құрастыр (3) 2.Лл дыбысы бар сөздерді себетке жинау. Көк және қызыл қарындаштарын дайындап қою 3.Лл дыбысын қай киіз үйге енгіземін?(5) Саралау:Қарқын тәсілі арқылы. –қарқыны жылдам оқушы қосымша анықтаған сөйлемді оқу мақсатына сәйкес, сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қойып, тақтаға жазғызамын. Басқа оқушылар дәптерге көшіріп жазады. «Алмат, алма ал! Ала ат.» |
Аудио жазба
әріп суреттер
(ҚБ) 16-бет
оқулықтың 39 -беті
Дәптер- дің -беті
8-бет
Қарындаштар |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Ойын: «3 сұрақ» ойыны арқылы Лл дыбысына байланысты сөздер бойынша сұрақтарға ия,жоқ деп жауап береді. «Балық,лақ, гүл » сөздерді табу үшін 3 сұрақтан қойып тауып алуға болады. -Суда жүзетін не ? -Ешкінің төлі қалай аталады? -Анаңа не сыйлайсың? Рефлексия: «Бағдаршам» жасыл түс=түсіндім сары түс=жартылай түсіндім қызыл түс=ештеңе түсінбедім арқылы жасайды «Ыстық орындық» әдісін пайдалану -Сендер мектепке не үшін келдіңдер? -Ал сол білімдеріңді қазір бөлісе аласыңдар ма, қане кім не үйренді?Топ оқушыларын шығарып тыңдау. Қайталауға тапсырма :39-бетті қайталап оқу, әріп элементтерін жазу,сөйлемдерді бас әріппен жазуды, қойылатын тыныс белгісін қайталау. |
Қағаз,суреттер |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Тапсырма барысында энциклопедиядан дереккөзді іздеуде «Дереккөз»әдісін Болжау арқылы анықтаған сөйлемін оқу мақсатына сәйкес саралау тәсілінің «Қарқын»әдісін |
Дескриптор: -сөздерді буындап немесе тұтас оқиды; - сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттермен байланыстырады.
Бағалау әдістері: «От шашу», «Басбармақ», «Смайл» «Бағдаршам»
|
Топық ережесін сақтау,партада дұрыс отыру, Сергіту сәті: Бала бала балақан, Қане қайсы алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||
|
3Жоспар бойынша түгел тапсырмалар орындалды |
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:Сабақта орындалатын тапсырмалар оқу мақсатына сай алынған.
2:Уақытты тиімді пайдаланып ,оқушылардың жас ерекшеліктері есепке алынған Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Әдіс-тәсілдерді дұрыс , сауатты қолданып,таңдай білу.
2: Қарқыны жылдам оқушыларды танытуға көңіл бөлу. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Лл дыбысы мен әріпі
Лл дыбысы мен әріпі
|
Пән: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп ауласына саяхат Күні:12.10.18 ж Сынып: 1А-сыныбы |
Мектеп: Қарағанды қаласы «№12ЖББОМ»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Маханова Марал Еслямбековна Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.9 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру Лл дыбысы мен әрпі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. 1.3.1.1сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын біледі, сөздерді буындап оқиды, мұғалім көмегімен сөйлем жаза алады. Көптеген оқушылар:мәтінде не туралы екенін көрсетеді, сөздерді тұтас оқиды, сөйлемді бас әріппен жаза алады. Кейбір оқушылар: кейбірі әріпті таниды ,ажыратады және дыбыспен сәйкестендіреді , сөздерді түсініп оқиды , сөйлемге тиісті тыныс белгісін қойып жазады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері
(ТА) |
Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық-Бірлесе оқи отырып ,топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық құндылықтарын бойына сіңіремін. Ашықтық- Тыңдалым арқылы мектеп ауласына саяхатқа шығуды болжай отырып, оқушылардың өз ойын ашық, еркін жеткізу құндылығына баулимын. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Мәтіндегі алманың дастарқанға келуін дереккөздермен жұмыста жаратылыстану пәнімен байланыстырамын |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба «Мектеп ауласына саяхат»Мектеп ауласындағы қақпаға қанша доп кіргізілді? ?атты тыңдалымға тапсырма ретінде қолданамын. |
|||||
|
Бастапқы білім
|
«Сөз ойла,көп ойла»ойыны арқылы, Нн дыбысына байланысты білімдерін ортаға салады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Сабақ басында: Ширату жаттығуы: «Сүйек тастау» ойыны арқылы сөз құрастыру, шыққан сөзді буынға бөлгіземін. Сабақ мақсатымен таныстырамын: әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру , оқудың түрлерін, сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қоюды білетін боламыз. Топқа бөлу.Оқушылар өздеріне ұнаған көкөністерді алу арқылы 4 топқа бөлінеді. Бастапқы білім тапсырмасы: «Сөз ойла,көп ойла»ойыны арқылы,әр топ Нн дыбысына байланысты сөздер айтады.Сөз айтқан топқа асық беріліп отырады.Асықты көп жинаған топ жеңімпаз атанады (ҚБ). Асықты көп жинаған топты ауызша мадақтаймын(Жарайсыңдар!) |
Сүйек |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
Т.А (Ұ) «Мектеп ауласына саяхат» суретіне сәйкес тыңдалым-айтылым дағдысы бойынша оқушылар саяхат жасайды Құндылық:Оқушылар өз ойын ашық еркін жеткізетін құндылығын тәрбиелеймін(Ашықтық) Тәсілдеме:(Ұ)Уәждеу және қызықтыру тәсілдемесін негізге ала отырып, ұжымдық жұмыс ретінде ұсынамын. МТ: Лл дыбысы мен әрпін таныстырамын. (Ұ) «Лақ»сөзіне дыбыстық талдау жасатамын, лақ үш дыбыс,л қандай дыбыс? Дауыссыз ,неге өйткені ол созылмайды, сондықтан дауыссыз,буындап оқу және тұтас оқу түрлерін қолдану оқу мақсатына сәйкес,сөзді дауыстап оқытамын. (ҚБ) Оқу мақсатына сәйкес оқушылардың буындап оқу және тұтас оқу түрлерін «Смайл» әдісі арқылы бағалаймын. Тыңдалым ( аудиожазба)
(Т)1-тапсырма Сөздерді буындап, тұтас оқыту мақсатына сәйкес оқыту, әр топқа үш бағандағы сөздерді бундап оқуға ұсынамын.
1 Суреттердің көмегімен ауладан Л әрпін табайық ,дүрбі арқылы жан- жақта ілініп тұрған сөздерді табады екінші,үшінші,төртінші топтарға беріп, сөздерге дыбыстық талдау қоса жасатамын
2
3 топ – екі сөзден табады
4
Гүл,лақ,алма, шелек, қарлығаш ,көбелек Тәсілдеме :Оқу әрекеті топтық формада ұйымдастыру тәсіліне негізделген. Құндылық:Бірлесе оқи отырып, топ мүшелерін ынтымақтастыққа тәрбиелеймін. (ҚБ) Топ ішінде оқушылар буындап, тұтас оқу дағдысын, «Басбармақ»әдісі арқылы бағалайды. Барлығын түсіндім =бас бармақ жоғары көтеріледі, Енді түсініп келемін=бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұрады Түсінбедім=бас бармақ төмен көрсетеді (Ө)(ҚБ)Тапсырмасы. Сөздерді оқы. Суреттермен сәйкестендір. Ша-на тау-лар та-ға нан қо-ша-қан пар-та
Оқушыларға тапсырмалар жинағынан «Оқу түрлерін қолдану» тақырыбында таратыладыСөздерді оқып, суреттермен сәйкестендіру ұсынылады Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану. (ҚБ) Сөздерді буындап оқып суреттермен сәйкестендіруді бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторлар арқылы бағалаймын. Дескриптор: -сөздерді буындап немесе тұтас оқиды; - сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттермен байланыстырады. (ҚБ) Рөлге бөліп оқыған,сонымен қатар қосымша әдебиеттен деректер тапқан оқушыларды ұжыммен «От шашу» әдісі арқылы бағалайды.
Сергіту сәті: Бала бала балақан, Қане қайсы алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. МК(Ө) Дәптермен жұмыс (электрондық оқулықты пайдалану) 1.Лл әрпін жазу, оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті қолдана отырып жазғызамын. Тапсырмаларын орындау: 1. Суретті пайдаланып сызба арқылы сөйлем құрастыр (3) 2.Лл дыбысы бар сөздерді себетке жинау. Көк және қызыл қарындаштарын дайындап қою 3.Лл дыбысын қай киіз үйге енгіземін?(5) Саралау:Қарқын тәсілі арқылы. –қарқыны жылдам оқушы қосымша анықтаған сөйлемді оқу мақсатына сәйкес, сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қойып, тақтаға жазғызамын. Басқа оқушылар дәптерге көшіріп жазады. «Алмат, алма ал! Ала ат.» |
Аудио жазба
әріп суреттер
(ҚБ) 16-бет
оқулықтың 39 -беті
Дәптер- дің -беті
8-бет
Қарындаштар |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Ойын: «3 сұрақ» ойыны арқылы Лл дыбысына байланысты сөздер бойынша сұрақтарға ия,жоқ деп жауап береді. «Балық,лақ, гүл » сөздерді табу үшін 3 сұрақтан қойып тауып алуға болады. -Суда жүзетін не ? -Ешкінің төлі қалай аталады? -Анаңа не сыйлайсың? Рефлексия: «Бағдаршам» жасыл түс=түсіндім сары түс=жартылай түсіндім қызыл түс=ештеңе түсінбедім арқылы жасайды «Ыстық орындық» әдісін пайдалану -Сендер мектепке не үшін келдіңдер? -Ал сол білімдеріңді қазір бөлісе аласыңдар ма, қане кім не үйренді?Топ оқушыларын шығарып тыңдау. Қайталауға тапсырма :39-бетті қайталап оқу, әріп элементтерін жазу,сөйлемдерді бас әріппен жазуды, қойылатын тыныс белгісін қайталау. |
Қағаз,суреттер |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Тапсырма барысында энциклопедиядан дереккөзді іздеуде «Дереккөз»әдісін Болжау арқылы анықтаған сөйлемін оқу мақсатына сәйкес саралау тәсілінің «Қарқын»әдісін |
Дескриптор: -сөздерді буындап немесе тұтас оқиды; - сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттермен байланыстырады.
Бағалау әдістері: «От шашу», «Басбармақ», «Смайл» «Бағдаршам»
|
Топық ережесін сақтау,партада дұрыс отыру, Сергіту сәті: Бала бала балақан, Қане қайсы алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||
|
3Жоспар бойынша түгел тапсырмалар орындалды |
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:Сабақта орындалатын тапсырмалар оқу мақсатына сай алынған.
2:Уақытты тиімді пайдаланып ,оқушылардың жас ерекшеліктері есепке алынған Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Әдіс-тәсілдерді дұрыс , сауатты қолданып,таңдай білу.
2: Қарқыны жылдам оқушыларды танытуға көңіл бөлу. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
















