|
Сабақ № 15
|
«Көлік колледжі» КМҚК Оқытушының аты-жөні: Жумадилова Жадыра Шарипхановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:19.11.2024 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ : 11 ЭАк |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
11.4.1.18 функция анықтамасы және графигін салу 11.4.1.19 есептер шығаруда логарифмдік функция қасиеттерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Логарифмдік функция анықтамасын біледі; Логарифмдік функция қасиеттерін біледі және қолданады; Логарифмдік функция графигін сала алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
студенттер оқу мақсатына жетеді, егер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Логаримдік функция Логаримдік дәреже, дәреже негізі, түрлендіру, шешу әдістері Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Логаримдік функция деп... Логаримдік функция келесі қасиеттерге ие ... Логаримдік функция графигі... |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны көрнекі құрал және жазу құралы ретінде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі «Математикалық символдар» әдісін қолданып топты 2 ге бөлемін. - топты түгендеу -сабаққа дайындығын тексеру -топтыңың зейінін шоғырландыруға ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар жұппен өзара үй тапсырмаларын тексереді. Студенттер бірін бірі бағалайды. Өткен тақырыпқа «Асықтар шеңбері» арқылы шолу.
Жаңа тақырыпты «ребус» әдісі арқылы табады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 35 минут 25 минут |
Анықтама: Логарифмдік функция деп
көрсеткіштік функцияға кері функцияны айтамыз. Y
=
Соңғы теңдіктегі логарифмнің
орнын ауыстырсақ y= Логарифмдік функцияның негізгі қасиеттері:
3. егер a>1 болса, онда функция анықталған аймақтың барлық бөлігінде өседі ; eгер 0<a<1 болса онда, функция анықталған аймактың барлық бөлігінде кемиді. 4. Функция өзінің анықталу облысында үзіліссіз; ІІІ. Логаримдік функция
Функция графигін салу үшін кесте құрамыз:
Функция графигі:
Сурет 1.
1. Анықталу облысы
: 2. Функция анықталу облысында өспелі
3. Мәндер
жиынын 4. Функция графигі жоғарыдан және төменнен шектелмеген; 5. Ең үлкен және ең кіші мәні жоқ 6. Үзіліссіз функция; Мысал 2:
Функция графигі:
Сурет 2
1. Анықталу
облысы: 2. Функция анықталу облысында кемімелі; 3. Функция төменнен және жоғарыдан шектелмеген; 4. Функцияның ең үлкен және ең кіші мәні жоқ; 5. Функция үзіліссіз;
6. Мәндер жиыны
Функцияның анықталу облысын табу
Тақырыпты бекіту тапсырмалары Сыныппен жұмыс Шешу жолыМысал 1: Функцияның мәндер жиынын табыңыз
Сурет 3.
Функция графигі логарифмнің негізі 1- ден үлкен. Тапсырманы орындау үшін берілген аралықтағы шеткі нүктелеріндегі мәнін тапсақ жеткілікті.
Жауабы
: 2. Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз
а)
б) 3. Функциясы графигінің кескінін салыңыздар 21,1 тапсырма 166 беттегі. Оқытушы бағалайды. Тақтада орындалған тапсырма бойынша оқытушы кері байланыс береді. Топпен жұмыс. 4. Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз:
в) 5. анықталу облысын тап:
в)
г) Бірін- бірі бағалау. топтар бір- бірінің дәптерлерін алмастыра отырып бағалайды. Жеке жұмыс Бағалау критерийі
Тапсырма 1. Келесі сандардың қайсысы кіші
Тапсырма 2. Келесі функцияның анықталу облысы табыңыз.
Тапсырма 3 Келесі функциялардың графигтерін салыңыз. Y=
Өзін өзі бағалау. Берілген дұрыс жауаптары арқылы тексереді. «Асықтар» әдісі арқылы қойылған сұрақтарға топтар өзара жауап беріп сабақты қортындылайды.
Қосымша
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сабақты қорытындылау. Рефлексия жүргізеді «Принтери әдісімен»
Үй жұмысы. §21 №21,7-21,10 163-166 беттер |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
20.4
1.
3. Lg10000=4
5.
4
6.
lg0.001=-3
20.5
1.
3.
5. 
2.
4.
6.
(
20.6
1.lg100=2
3.lg
=n
5.lg
=lg
=
2.lg0.001=-3
4.lg
=-
6.
Lg10
20.7
1.lg10000=4 3. Lg0.0001
2. lg0.1=-1
4.lg
=
20.10
1.
=
=
)=
2.
=

3.
4.
+
=
+
=
)=
=
=
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі.
Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі.
|
Сабақ № 15
|
«Көлік колледжі» КМҚК Оқытушының аты-жөні: Жумадилова Жадыра Шарипхановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:19.11.2024 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ : 11 ЭАк |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
11.4.1.18 функция анықтамасы және графигін салу 11.4.1.19 есептер шығаруда логарифмдік функция қасиеттерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Логарифмдік функция анықтамасын біледі; Логарифмдік функция қасиеттерін біледі және қолданады; Логарифмдік функция графигін сала алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
студенттер оқу мақсатына жетеді, егер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Логаримдік функция Логаримдік дәреже, дәреже негізі, түрлендіру, шешу әдістері Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Логаримдік функция деп... Логаримдік функция келесі қасиеттерге ие ... Логаримдік функция графигі... |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны көрнекі құрал және жазу құралы ретінде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі «Математикалық символдар» әдісін қолданып топты 2 ге бөлемін. - топты түгендеу -сабаққа дайындығын тексеру -топтыңың зейінін шоғырландыруға ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар жұппен өзара үй тапсырмаларын тексереді. Студенттер бірін бірі бағалайды. Өткен тақырыпқа «Асықтар шеңбері» арқылы шолу.
Жаңа тақырыпты «ребус» әдісі арқылы табады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 35 минут 25 минут |
Анықтама: Логарифмдік функция деп
көрсеткіштік функцияға кері функцияны айтамыз. Y
=
Соңғы теңдіктегі логарифмнің
орнын ауыстырсақ y= Логарифмдік функцияның негізгі қасиеттері:
3. егер a>1 болса, онда функция анықталған аймақтың барлық бөлігінде өседі ; eгер 0<a<1 болса онда, функция анықталған аймактың барлық бөлігінде кемиді. 4. Функция өзінің анықталу облысында үзіліссіз; ІІІ. Логаримдік функция
Функция графигін салу үшін кесте құрамыз:
Функция графигі:
Сурет 1.
1. Анықталу облысы
: 2. Функция анықталу облысында өспелі
3. Мәндер
жиынын 4. Функция графигі жоғарыдан және төменнен шектелмеген; 5. Ең үлкен және ең кіші мәні жоқ 6. Үзіліссіз функция; Мысал 2:
Функция графигі:
Сурет 2
1. Анықталу
облысы: 2. Функция анықталу облысында кемімелі; 3. Функция төменнен және жоғарыдан шектелмеген; 4. Функцияның ең үлкен және ең кіші мәні жоқ; 5. Функция үзіліссіз;
6. Мәндер жиыны
Функцияның анықталу облысын табу
Тақырыпты бекіту тапсырмалары Сыныппен жұмыс Шешу жолыМысал 1: Функцияның мәндер жиынын табыңыз
Сурет 3.
Функция графигі логарифмнің негізі 1- ден үлкен. Тапсырманы орындау үшін берілген аралықтағы шеткі нүктелеріндегі мәнін тапсақ жеткілікті.
Жауабы
: 2. Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз
а)
б) 3. Функциясы графигінің кескінін салыңыздар 21,1 тапсырма 166 беттегі. Оқытушы бағалайды. Тақтада орындалған тапсырма бойынша оқытушы кері байланыс береді. Топпен жұмыс. 4. Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз:
в) 5. анықталу облысын тап:
в)
г) Бірін- бірі бағалау. топтар бір- бірінің дәптерлерін алмастыра отырып бағалайды. Жеке жұмыс Бағалау критерийі
Тапсырма 1. Келесі сандардың қайсысы кіші
Тапсырма 2. Келесі функцияның анықталу облысы табыңыз.
Тапсырма 3 Келесі функциялардың графигтерін салыңыз. Y=
Өзін өзі бағалау. Берілген дұрыс жауаптары арқылы тексереді. «Асықтар» әдісі арқылы қойылған сұрақтарға топтар өзара жауап беріп сабақты қортындылайды.
Қосымша
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сабақты қорытындылау. Рефлексия жүргізеді «Принтери әдісімен»
Үй жұмысы. §21 №21,7-21,10 163-166 беттер |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
20.4
1.
3. Lg10000=4
5.
4
6.
lg0.001=-3
20.5
1.
3.
5. 
2.
4.
6.
(
20.6
1.lg100=2
3.lg
=n
5.lg
=lg
=
2.lg0.001=-3
4.lg
=-
6.
Lg10
20.7
1.lg10000=4 3. Lg0.0001
2. lg0.1=-1
4.lg
=
20.10
1.
=
=
)=
2.
=

3.
4.
+
=
+
=
)=
=
=
шағым қалдыра аласыз






















