Логика әлемі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Логика әлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
Логика әлемі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Бөлімі:

Вариативті бөлім «Логика әлемі»

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:

ж

Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Топтастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Балаларды топтастыруға үйретіп, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.

Құндылықтарды дарыту:

Балаларға ас үйдегі және жатын бөлмедегі тазалықты сақтауды үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

Шаттық шеңбері

Қуанамыз, біргеміз,

Бөлінбейді іргеміз.

Аясында достықтың,

Бір жүреміз күнде біз!

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.

Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

-Балалар біз бұл суреттен қайдай заттар заттар көріп тұрмыз?

-Бұл заттардың барлығын бір сөзбен не деп атаймыз?

Балалар педагогтің сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.

Әліппе-дәптер



ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 27мин

1-тапсырма. Артығын сыз. Қалған заттарды бір сөзбен ата.

WhatsApp Image 2021-02-28 at 22.38.40.jpeg

2-тапсырма. Үлгіге қарап боя.

WhatsApp Image 2021-02-28 at 22.38.40.jpeg

Сергіту сәті «Бала, бала, балақан»


3-тапсырма. Жұмбақты шеш. Жауабын суреттен тап. Боя.

Топырақты бұзып-жарып, Қалпақ киіп қолшатырдай,

Өсіп шықты тамырдан. Көрді дүние жарығын.

WhatsApp Image 2021-03-15 at 20.06.59.jpeg


4-тапсырма. Дананың тұратын үйі жасыл да, кішкентай да емес. Мәриям сол жақтағы үйде тұрады. Ал Әлия қай үйде тұрады?

WhatsApp Image 2021-03-15 at 20.06.59.jpeg

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.












Тапсырмаларды орындайды.


ҚБ: Жұлдыздар арқылы бір-бірін бағалау.





Әліппе-дәптер







Суреттер




Әліппе-дәптер



IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

Рефлекция.

Балаларды мадақтау.

Смайликтер арқылы бағалау.


ҚБ: Смайликтер

Бағалау тақтасы











Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Бөлімі:

Вариативті бөлім «Логика әлемі»

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:

18.03.2021ж

Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақ халқының мәдениеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

0.3.1.1. Көрнекі материалдарды зерделеу негізінде қазақ халқының көшпенділік тұрмысын сипаттау

Құндылықтарды дарыту:

Қазақ халқының көшпенділік тұрмысын үйрету

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

Ынталандыру.

Бұл киіз үй болды менің сарайым,

Айлы күнге көлеңкесі-ай көлбеген.

Қыста онымен бірге өтеді сан айым.

Туырлықтың сыртын қырау шалса да,

Ызғар өтпес боран соқсын қаншама,

Сән-салтанат, іші кірсең шыққысыз,

Көрген пенде таңдай қағар тамсана.

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.

Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

Қазақтар – Қазақстан Республикасының негізгі тұрғындары. Қазақстанның байтақ даласы – қазақтардың атамекені. Негізгі кәсібі – мал шаруашылығы. Сондықтан белгілі бір қалыптасқан жүйемен көшіп-қонып жүрді, яғни көшпелі ел болды. Жоғары дамыған мәдениеті болды. Баспанасы – көшіп-қонуға ыңғайлы, жиналмалы киіз үй

Балалар педагогтің сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.

Әліппе-дәптер



ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 27мин

(Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс. 1-тапсырма:


Бірінші бағандағы жазылған мәліметтерді педагог оқиды. Балалар осы мәліметтер бойынша тиісті суретті белгілейді.

1. Басқа ұлттардың ішінен қазақты белгілейді.

2. Қысы-жазы отыратын баспанасы – киіз үй.

3. Ата-бабамыз мал баққан: төрт түлік малды белгілейді.

4. Музыкалық мәдениеті жоғары болған: қобыз, домбыра. (пт) педагогтің түсіндіруі:

Қазақ халқы ерте кезден бастап мал бағып, өсірумен шұғылданған, сондықтан көшіп-қонып өмір сүрген. Әр жылдың ерекшелігіне қарай малды көбейтіп ұстауға жағдай жасаған. Қысқы қыстауды өзен жағасына қамыстар өскен, таулы қыраттар және орманды жерге орналастыратын: малдар боран соқққан кезде ылғал таба алатын, қар астынан тамақ табуға ыңғайлы жерді қарастырған. Сол сияқты жазға жайлаудың орналасқан жерінің де шөбі қалың, суы мол болуы керек.

Күзде күзеуге көшіп, бірінші суық түскенше сол жерде малды бағып отырған. Қыста ауыл қыстауға көшкен. Қысы жылы болатын орынға және аз қар жауған жерге орналасқан. Мұндай жерге көшу себебі: малға қар астынан жем тауып жеу ыңғайлы болған.

Қазақ халқының үй тұрмысында қолданылатын жабдықтарының алуан түрлері бар. Кейбір түрлері қазіргі заманға дейін өз мәнін жоғалтқан жоқ. Мысалы: тостаған – сусынға арналған ыдыс, ожау – сусын құятын ыдыс, сандық – киім-кешек және бағалы бұйымдар салатын жиһаз.Ұлттық киімдердің ою-өрнегінде, әрбір әшекейінде халқымыздың тарихының қайталанбас көрінісі бар. Ол – біздің ұлттық мәдениетіміз. Мысалы: қамзол, мәсі, сәукеле, шапан, тақия т.б.

(Ө) 2-тапсырманы орындату:

Тұрмыстық заттар мен ұлттық киімді ажыратып, тиісті орнына орналастырады. Жапсырманы жапсыру керек.

Ұлттық жиһаздар мен бұйымдардың, ұлттық киімдердің суреттері.


(Ө, т) Әліппе-дәптермен жұмыс. 3-тапсырма: Артығын айналдыра қорша. Себебін түсіндір.

Бірінші қатарда ыдыстардың ішіндегі артығы – шәйнек. Бұл – қазіргі заманғы фарфор ыдыс.

Екінші қатардағы заттардан шкаф артық. Ұлттық мүлікке жатпайды. Сандық – ұлттық мүлік; астау – ұлттық ыдыс, ер-тоқым – аттың әбзелі. Шкаф – қазіргі заманғы мүлік, жиһаз.

– Суреттегі тұрмыстық заттарды қазір пайдалана ма? – Пайдаланады. Әлі де пайдаланады. Торсыққа сусын құяды. Астауға ет салады, ер-тоқыммен атты ерттейді. Бұлардың бәрі – керек заттар.

– Осындай заттарды жасайтын адамды кім деп атаймыз? – Шебер деп атайды.


Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.












Тапсырмаларды орындайды.


ҚБ: Жұлдыздар арқылы бір-бірін бағалау.





Әліппе-дәптер







Суреттер




Әліппе-дәптер



IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

Рефлекция.

Балаларды мадақтау.

Смайликтер арқылы бағалау.


ҚБ: Смайликтер

Бағалау тақтасы




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.00.2025
43
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі