«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 25-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Логикалық есептер шығару. Өзенге саяхат. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: логикалық тапсырмаларды шешу жолын таба алады. Көптеген оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Жаңа тақырыпты ашу «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. - Берілген әріптердің арасынан мағыналы сөздерді тауып, бүгінгі тақырыпты аш. апошопрлнщологикалықгщолщомамрагирпшесептертрщлтщлщишығарупошшотфхош -Ендеше бүгінгі сабағымызда логикалық есептер шығаратын боламыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу керек. егер сенде 5 л шелек пен 3 л банка болса, онда өзеннен суды қалай аласың? Ж:1) 5 л шелекпен су алып банкаға 3 л суды құйып алып, төгіп тастаймыз. Шелекте қалған 2 л суды темір ыдысқа құямыз. Сосын шелекпен тағы 5 л су аламыз да, оны 3 л банкаға құямыз. Сонда шелекте қалған 2 л суды темір ыдысқа құямыз. Темір ыдыста 4 л су болады. Ә) Сыйымдылығы 8 және 5 л болатын екі шелек бар. Осы ыдыстардың көмегімен өзеннен 7 л суды қалай алуға болады? Ж: 5 л шелекпен су алып 8л шелекке құяды. Тағы да 5л шелекпен су алып, 8л шелекке 3л құяды да 8л шелектегі суды төгіп тастайды. 5л шелекте қалған 2л суды 8 л шелекке құяды. Оның үстіне 5л шелекпен су алып тағы да құяды. Сонда 8л шелекте 7л су болады. Дескриптор: - Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу жолын айтады. - Өзеннен 7 л суды қалай алуға болатынын айтады.
Сергіту сәті «Қаражорға» әуенімен жаттығу жасайды. (Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Сыйымдылығы 5л және 7 л екі ыдыстың көмегімен өзеннен 6 л суды қалай құйып алуға болады? Ж: 7 л шелекпен су алып 5л шелекке құяды. Қалған 2л суды бос ыдысқа құйып алады. Осылай 3 рет қайталап, 6 л су құйып алуға болады. Ә) Есептерді шығар.
1 Ер -?.6-ауы кем ? адам Ш: (20-6)+20=34 Ж: барлығы 34 адам
2 Ересек -? ? адам Ш: 36:4+36=45 Ж: барлығы 45 адам
3 Ересектер билеті -? ?тг Ш: (40+40)+40=120 тг Ж: бір ересек пен бір балаға билетті 120 тг алуға болады. Дескриптор: - Өзеннен 6 л суды қалай құйып алу жолын айтады. - Есептерді талдап, шешуін табады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Берілген есепке кері есеп құрап шығар. Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. |
- Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу жолын айтады. - Өзеннен 7 л суды қалай алуға болатынын айтады.
Сергіту жаттығуын жасайды. - Өзеннен 6 л суды қалай құйып алу жолын айтады. - Есептерді талдап, шешуін табады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 26-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту.Мен не үйрендім? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: есептерге сәйкес келетін өрнектерді таба алады. Кейбір оқушылар: логикалық тапсырманы шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Сұрақтар тізбегі» әдісі арқылы жүреді: -Өткен сабақта қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да логикалық тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 13 мин 2 мин 20 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Есептерге сәйкес келетін өрнектерді тап. 1) 26+(26+18) 2) 12+(12+14) 3) 27+27:3 Ә) Сурет бойынша есептер құрастырып шығар. 1) Шабадан-36кг Сөмке-?, 4 есе кем Ш: 36кг:4=9кг Ж: Сөмке 9кг. 2) Рюкзак-14кг, 2 есе артық Шабадан-?кг Ш: 14кг:2=7кг Ж: Шабадан 7кг. Дескриптор: - Есептерге сәйкес келетін өрнектерді табады. - Сурет бойынша есептер құрастырып шығарады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. Сергіту сәтінде «Қызыл гүлім» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Есепте. 6*5=30 5*8=40 8*4=32 9*4=36 18:6=3 24:4=6 12:3=4 18:3=6 45:9=5 45:5=9 28:4=7 7*5=35 25:5=5 36:9=4 21:7=3 Ә) Әр қатардың жазылу заңдылығын анықта. Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жаз. 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21,23,25,27,29 1,4,7,10,13,16,19,22,25,28,31,34,37,40 40,38,36,34,32,30,28,26,24,22,20,18,16 70,64,58,52,46,40,34,28,22,16,10,4 5,10,15,20,25,30,35,40,45,50,55,60,65,70 100,95,90,85,80,75,70,65,60,55,50,45,40 Дескриптор: - Өрнектердің мәнін уақытқа есептейді. - Әр қатардың жазылу заңдылығын анықтайды. - Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жазады. |
- Есептерге сәйкес келетін өрнектерді табады. - Сурет бойынша есептер құрастырып шығарады. Билеп сергиді. - Өрнектердің мәнін уақытқа есептейді. - Әр қатардың жазылу заңдылығын анықтайды. - Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жазады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 4-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 27-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту. Жақында жадырап жаз келеді. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: есепке сұлба таңдап, оларды шығара алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. - Берілген әріптердің арасынан мағыналы сөздерді тауып, бүгінгі тақырыпты аш. апошопрлнщоөткендігщолщомамрагирпшебекітутрщлтщлщипошшотфхош -Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен таырыптарды бекіту үшін тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығар.
1 Ұл-?, 8-і кем Ш: 12: (12-8)=3 Ж: қыздар 3 есе артық.
2 доп-?, 4 есе кем Ш: 36- 36:4=27 Ж: 27 секіртпе артық.
3 лагерьде-14к 90к үйде-?к Ш: 90-(25+14)=51 Ж: үйінде 51 күн болды. Ә) Теңдік және теңсіздіктер құрастыр. 2*8+12>(18+2):2 30-3*9=25:5-14:7 27+3:3>25:5-14:7 36:6+12:4<30:6+12:2 Дескриптор: - Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығарады. - Теңдік және теңсіздіктер құрастырады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Берілгеннің біреуіне кері есеп құрап шығар. Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.
Сергіту сәті «Жаяу» әуенімен жаттығу жасайды. (Ж) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлше. Олардың біреуін дәптеріңе сызып, периметрін есепте. Р=(3см+4см)*2=14см Дескриптор: - Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлшейді. - Олардың біреуін дәптеріне сызады. - Периметрін есептейді. |
- Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығарады. - Теңдік және теңсіздіктер құрастырады.
Сергіту жаттығуын жасайды. Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлшейді. - Олардың біреуін дәптеріне сызады. - Периметрін есептейді. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 4-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 28-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзіңді тексер! |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: периметрін әртүрлі тәсілмен есептей алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Өткен білімді қайталау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. -Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып тақырыпты ашыңдар. апошопрлнщөзіңдіолгщолщомамрагирпштексертрщлтщлбрщишпошшотфхош -Қандай сөз шықты? -Ендеше бүгінгі сабағымызда өзіміздің білімімізді тексеру үшін тапсырмалар орындаймыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. -Берілген сөзді анықтап, тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 мин 2 мин 17 мин |
(Д) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Фигуралардың периметрін тап. Р=4см*4=16см Р=(3см+5см)*2=16см Ә) Есепті шығар. Периметрін әртүрлі тәсілмен есепте. Ұзындығы -6см Ені-?, 3 есе кем Р-?см Р=6+6:3+6+6:3=16см Б) Ұзындығы 18см, ені 4см болатын тіктөртбұрыш сыз. Дескриптор: - Фигуралардың периметрін табады. - Есепті шығарып, периметрін әртүрлі тәсілмен есептейді. -Тіктөртбұрыш сызады. Сергіту сәті «Жаяу» әуенімен жаттығу жасайды. (Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Берілгенге кері есеп құрастырып шығар. Р-32см Ұзындығы -?см Ш: 32см:4=8см Ж: Шаршының ұзындығы 8см. Ә) Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын тап.
Дескриптор: - Берілгенге кері есеп құрастырып шығарады. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын анықтайды. |
- Фигуралардың периметрін табады. - Есепті шығарып, периметрін әртүрлі тәсілмен есептейді. -Тіктөртбұрыш сызады. Сергіту жаттығуын жасайды. - Берілгенге кері есеп құрастырып шығарады. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын анықтайды. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: соңғы тапсырма |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 29-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тоқсандық жиынтық бағалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көптеген оқушылар: Кейбір оқушылар: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау: -Бүгінгі сабағымызда тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 38 мин |
Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмалары: |
|
|
Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 30-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мен не білемін? Көбейту кестесін есте сақтауға арналған ойын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: периметрін әртүрлі тәсілмен есептей алады. Кейбір оқушылар: логикалық тапсырмаларды орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Сұрақтар тізбегі» әдісі арқылы жүреді: -Өткен сабақта қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарға байланысты тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 13 мин 2 мин 20 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Қарбыздың массасы қанша? Асқабақтың массасы ше? Ж: Қарбыз 8кг, асқабақ 12кг. Ә) Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығар. Қарбыз-8кг Асқабақ-?, 4кг артық Ш: 8кг+4кг=12кг Ж: асқабақ12 кг. Б) Кері есептер құрап шығар. қарбыз-?кг Асқабақ-12кг, 4кг артық Ш: 12кг-4кг=8кг Ж: қарбыз 8 кг. В) Уақытты сағат бойынша анықта. Ж: сағат 10:10, 15:30, 09:00 Дескриптор: - Қарбыз бен асқабақтың массасын анықтайды. - Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығарады. - Кері есептер құрап шығарады. - Уақытты сағат бойынша анықтайды. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. Сергіту сәтінде «Қызыл гүлім» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Көбейту кестесін есте сақтауға арналған ойын. Сан жазылған дөңгелектің бірін таңда. Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын тап. Дескриптор: - Сан жазылған дөңгелектің бірін таңдайды. - Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын табады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. |
Қарбыз бен асқабақтың массасын анықтайды. - Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығарады. - Кері есептер құрап шығарады. - Уақытты сағат бойынша анықтайды. Билеп сергиді. - Сан жазылған дөңгелектің бірін таңдайды. - Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын табады.
|
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 3-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Логикалық есептер шығару. Өзенге саяхат.
Логикалық есептер шығару. Өзенге саяхат.
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 25-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Логикалық есептер шығару. Өзенге саяхат. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: логикалық тапсырмаларды шешу жолын таба алады. Көптеген оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Жаңа тақырыпты ашу «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. - Берілген әріптердің арасынан мағыналы сөздерді тауып, бүгінгі тақырыпты аш. апошопрлнщологикалықгщолщомамрагирпшесептертрщлтщлщишығарупошшотфхош -Ендеше бүгінгі сабағымызда логикалық есептер шығаратын боламыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу керек. егер сенде 5 л шелек пен 3 л банка болса, онда өзеннен суды қалай аласың? Ж:1) 5 л шелекпен су алып банкаға 3 л суды құйып алып, төгіп тастаймыз. Шелекте қалған 2 л суды темір ыдысқа құямыз. Сосын шелекпен тағы 5 л су аламыз да, оны 3 л банкаға құямыз. Сонда шелекте қалған 2 л суды темір ыдысқа құямыз. Темір ыдыста 4 л су болады. Ә) Сыйымдылығы 8 және 5 л болатын екі шелек бар. Осы ыдыстардың көмегімен өзеннен 7 л суды қалай алуға болады? Ж: 5 л шелекпен су алып 8л шелекке құяды. Тағы да 5л шелекпен су алып, 8л шелекке 3л құяды да 8л шелектегі суды төгіп тастайды. 5л шелекте қалған 2л суды 8 л шелекке құяды. Оның үстіне 5л шелекпен су алып тағы да құяды. Сонда 8л шелекте 7л су болады. Дескриптор: - Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу жолын айтады. - Өзеннен 7 л суды қалай алуға болатынын айтады.
Сергіту сәті «Қаражорға» әуенімен жаттығу жасайды. (Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Сыйымдылығы 5л және 7 л екі ыдыстың көмегімен өзеннен 6 л суды қалай құйып алуға болады? Ж: 7 л шелекпен су алып 5л шелекке құяды. Қалған 2л суды бос ыдысқа құйып алады. Осылай 3 рет қайталап, 6 л су құйып алуға болады. Ә) Есептерді шығар.
1 Ер -?.6-ауы кем ? адам Ш: (20-6)+20=34 Ж: барлығы 34 адам
2 Ересек -? ? адам Ш: 36:4+36=45 Ж: барлығы 45 адам
3 Ересектер билеті -? ?тг Ш: (40+40)+40=120 тг Ж: бір ересек пен бір балаға билетті 120 тг алуға болады. Дескриптор: - Өзеннен 6 л суды қалай құйып алу жолын айтады. - Есептерді талдап, шешуін табады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Берілген есепке кері есеп құрап шығар. Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. |
- Өзеннен темір ыдыспен 4 л су алу жолын айтады. - Өзеннен 7 л суды қалай алуға болатынын айтады.
Сергіту жаттығуын жасайды. - Өзеннен 6 л суды қалай құйып алу жолын айтады. - Есептерді талдап, шешуін табады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 26-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту.Мен не үйрендім? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: есептерге сәйкес келетін өрнектерді таба алады. Кейбір оқушылар: логикалық тапсырманы шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Сұрақтар тізбегі» әдісі арқылы жүреді: -Өткен сабақта қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да логикалық тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 13 мин 2 мин 20 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Есептерге сәйкес келетін өрнектерді тап. 1) 26+(26+18) 2) 12+(12+14) 3) 27+27:3 Ә) Сурет бойынша есептер құрастырып шығар. 1) Шабадан-36кг Сөмке-?, 4 есе кем Ш: 36кг:4=9кг Ж: Сөмке 9кг. 2) Рюкзак-14кг, 2 есе артық Шабадан-?кг Ш: 14кг:2=7кг Ж: Шабадан 7кг. Дескриптор: - Есептерге сәйкес келетін өрнектерді табады. - Сурет бойынша есептер құрастырып шығарады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. Сергіту сәтінде «Қызыл гүлім» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Есепте. 6*5=30 5*8=40 8*4=32 9*4=36 18:6=3 24:4=6 12:3=4 18:3=6 45:9=5 45:5=9 28:4=7 7*5=35 25:5=5 36:9=4 21:7=3 Ә) Әр қатардың жазылу заңдылығын анықта. Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жаз. 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21,23,25,27,29 1,4,7,10,13,16,19,22,25,28,31,34,37,40 40,38,36,34,32,30,28,26,24,22,20,18,16 70,64,58,52,46,40,34,28,22,16,10,4 5,10,15,20,25,30,35,40,45,50,55,60,65,70 100,95,90,85,80,75,70,65,60,55,50,45,40 Дескриптор: - Өрнектердің мәнін уақытқа есептейді. - Әр қатардың жазылу заңдылығын анықтайды. - Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жазады. |
- Есептерге сәйкес келетін өрнектерді табады. - Сурет бойынша есептер құрастырып шығарады. Билеп сергиді. - Өрнектердің мәнін уақытқа есептейді. - Әр қатардың жазылу заңдылығын анықтайды. - Әр қатарда кем дегенде 12 сан болатындай жалғап жазады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 4-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 27-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту. Жақында жадырап жаз келеді. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: есепке сұлба таңдап, оларды шығара алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. - Берілген әріптердің арасынан мағыналы сөздерді тауып, бүгінгі тақырыпты аш. апошопрлнщоөткендігщолщомамрагирпшебекітутрщлтщлщипошшотфхош -Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен таырыптарды бекіту үшін тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығар.
1 Ұл-?, 8-і кем Ш: 12: (12-8)=3 Ж: қыздар 3 есе артық.
2 доп-?, 4 есе кем Ш: 36- 36:4=27 Ж: 27 секіртпе артық.
3 лагерьде-14к 90к үйде-?к Ш: 90-(25+14)=51 Ж: үйінде 51 күн болды. Ә) Теңдік және теңсіздіктер құрастыр. 2*8+12>(18+2):2 30-3*9=25:5-14:7 27+3:3>25:5-14:7 36:6+12:4<30:6+12:2 Дескриптор: - Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығарады. - Теңдік және теңсіздіктер құрастырады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға: Берілгеннің біреуіне кері есеп құрап шығар. Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.
Сергіту сәті «Жаяу» әуенімен жаттығу жасайды. (Ж) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлше. Олардың біреуін дәптеріңе сызып, периметрін есепте. Р=(3см+4см)*2=14см Дескриптор: - Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлшейді. - Олардың біреуін дәптеріне сызады. - Периметрін есептейді. |
- Әрбір есепке сұлба таңдап, оларды шығарады. - Теңдік және теңсіздіктер құрастырады.
Сергіту жаттығуын жасайды. Тіктөртбұрыштардың қабырғаларын өлшейді. - Олардың біреуін дәптеріне сызады. - Периметрін есептейді. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 4-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 28-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзіңді тексер! |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: периметрін әртүрлі тәсілмен есептей алады. Кейбір оқушылар: берілген есепке кері есеп құрап шығара алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Өткен білімді қайталау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді. -Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып тақырыпты ашыңдар. апошопрлнщөзіңдіолгщолщомамрагирпштексертрщлтщлбрщишпошшотфхош -Қандай сөз шықты? -Ендеше бүгінгі сабағымызда өзіміздің білімімізді тексеру үшін тапсырмалар орындаймыз. Сабақ мақсатын таныстыру. |
Ширату жаттығуларын жасайды. -Берілген сөзді анықтап, тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 мин 2 мин 17 мин |
(Д) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Фигуралардың периметрін тап. Р=4см*4=16см Р=(3см+5см)*2=16см Ә) Есепті шығар. Периметрін әртүрлі тәсілмен есепте. Ұзындығы -6см Ені-?, 3 есе кем Р-?см Р=6+6:3+6+6:3=16см Б) Ұзындығы 18см, ені 4см болатын тіктөртбұрыш сыз. Дескриптор: - Фигуралардың периметрін табады. - Есепті шығарып, периметрін әртүрлі тәсілмен есептейді. -Тіктөртбұрыш сызады. Сергіту сәті «Жаяу» әуенімен жаттығу жасайды. (Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Берілгенге кері есеп құрастырып шығар. Р-32см Ұзындығы -?см Ш: 32см:4=8см Ж: Шаршының ұзындығы 8см. Ә) Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын тап.
Дескриптор: - Берілгенге кері есеп құрастырып шығарады. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын анықтайды. |
- Фигуралардың периметрін табады. - Есепті шығарып, периметрін әртүрлі тәсілмен есептейді. -Тіктөртбұрыш сызады. Сергіту жаттығуын жасайды. - Берілгенге кері есеп құрастырып шығарады. - Берілген мәліметтерді пайдаланып, сұрақтың жауабын анықтайды. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: соңғы тапсырма |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 29-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тоқсандық жиынтық бағалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көптеген оқушылар: Кейбір оқушылар: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау: -Бүгінгі сабағымызда тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 38 мин |
Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмалары: |
|
|
Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 30-сабақ
|
Бөлім: |
Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мен не білемін? Көбейту кестесін есте сақтауға арналған ойын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** - көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; ұзындық, ені, периметрді табуға берілген есептерді; тура және жанама тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: есептерді талдап, шешуін шығара алады. Көптеген оқушылар: периметрін әртүрлі тәсілмен есептей алады. Кейбір оқушылар: логикалық тапсырмаларды орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Сұрақтар тізбегі» әдісі арқылы жүреді: -Өткен сабақта қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық? -Ендеше бүгінгі сабағымызда өткен тақырыптарға байланысты тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Бағдаршам» әдісі |
|
|
Сабақтың ортасы 13 мин 2 мин 20 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Қарбыздың массасы қанша? Асқабақтың массасы ше? Ж: Қарбыз 8кг, асқабақ 12кг. Ә) Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығар. Қарбыз-8кг Асқабақ-?, 4кг артық Ш: 8кг+4кг=12кг Ж: асқабақ12 кг. Б) Кері есептер құрап шығар. қарбыз-?кг Асқабақ-12кг, 4кг артық Ш: 12кг-4кг=8кг Ж: қарбыз 8 кг. В) Уақытты сағат бойынша анықта. Ж: сағат 10:10, 15:30, 09:00 Дескриптор: - Қарбыз бен асқабақтың массасын анықтайды. - Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығарады. - Кері есептер құрап шығарады. - Уақытты сағат бойынша анықтайды. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. Сергіту сәтінде «Қызыл гүлім» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Көбейту кестесін есте сақтауға арналған ойын. Сан жазылған дөңгелектің бірін таңда. Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын тап. Дескриптор: - Сан жазылған дөңгелектің бірін таңдайды. - Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын табады. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады Қарқыны жоғары оқушыға:
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі. |
Қарбыз бен асқабақтың массасын анықтайды. - Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып шығарады. - Кері есептер құрап шығарады. - Уақытты сағат бойынша анықтайды. Билеп сергиді. - Сан жазылған дөңгелектің бірін таңдайды. - Осы санды әткеншектің дөңгелегіне қойып, бірдей қосылғыштардың қосындысын табады.
|
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 3-тапсырма. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз















