Сабақ 1. Тақырыбы:Логикалық сұрақтар
Мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту,логикалық ойлауын және зейінін дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың көңілін анықтау
ІІ.Логикалық сұрақтар
1.Отбасында төрт бала бар:қыздар қанша болса ,ұлдарда сонша.Отбасында қыздар қанша ,ұлдар қанша? (2қыз-2ұл)
2.Әсет Сәбиттен шахмат ойнап 2 рет жеңді,ал Сәбит Әсетті 3рет жеңді.Ал тағы бір ойында олар тепе-тең түсті.Олар неше рет ойнады?(6рет)
3.Арман тақта шокаладты екіге бөлді,содан соң оның бөлінген бір бөлігін тағы да екіге бөлді.Сонда Әсет шоколадты неш бөлікке бөлді?(3 ке)
4.Екінші сынып оқушылары екі-екіден жұптасып тұрды.Сәкен мен Дәурен жетінші жұп болды.Олар алдынан санағанда жетінші болды,ал артынан санағанда төртінші болды.Сыныпта қанша оқушы бар?(22)
5.Велосипед дөңгелегінде 8шабақ бар.Барлық шабақтардың арасында неше аралық болды?(8)
6.Алмажан мен Айнур дүкеннен киімдер сатып алды.Олардың біреуі куртка,біреуі пальто алды.Айнұр пальто алған жоқ .Алмажан не алды?(пальто)
7.Жарас Ақылбектің баласы ,Ақылбек Кәрімнің баласы.Жарас Кәрімге кім болады?
8.Тақта шокалад 6 шаршыдан тұрады.Шокаладты жеке бөліктерге бөлу үшін неше рет сындыру керек?
9.Үш қаланың әрқайсысында екі қаламен байланыс жолы салынған .Сонда барлығы неше жол бар?
10.Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келді?
11.Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды?
12.Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді.Бір ат неше шақырым жүрді?
13. Алмұрт алмадан ауыр,ал алма шабдалыдан ауыр.Қайсысы ауыр алмұрт па әлде шабдалы ма?
14.Бір айда 5 жексенбі бола ма?
15.Үш ат жегілген арба 30 км жүрді.Бір аттың жылдамдығы қандай?
16.Алдында 1, артында 2,алдында 2,біреуі екеуінің арасында және үшеуі бір қатарда қаз ұшып келеді.Барлығы неше қаз?
17.Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады?
18.Ұзындығы 10 метр жіпті әр бөлігі 2 метр болу үшін неше рет қию керек7
19.Үш қыз бір сыныпта оқиды.Айгүл,Гүлназ,Айнаш.Айгүл Гүлназдан үлкен,Гүлназ Айнаштан үлкен.Кім сонда үлкені?
20.Түйеқұс 2 аяғымен тұрса 1 пұт тартса,1 аяғымен тұрса неше пұт тартады?
Қорыту:сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ№ 2 Тақырыбы: Логикалық сұрақтар
Мақсаты:Оқушылардың ой өрісін кеңейту,логикалық ойлауын және зейінін дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың көңілін анықтау
ІІ.Логикалық сұрақтар
1.Дүйсенбіден кейін 3күннен кейін қай күн келеді?
2.Екі адам щахматты 2сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнады?
3.4жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі?
4.Бір айда 5 жексенбі бола ма?
5.2кг темір ауыр ма,2 кг мақта ауыр ма?
6.Алдында бір,артында 2,алдында 2,біреуі екеуінің арасында және үшеуі бір қатарда қаз ұшып келді.Барлығы неше қаз?
7.Анасы Алмасқа алма,алмұрт,жүзімнің біреуін таңдауын сұрады.Алмас олардың ішінен екеуін алмақшы болды.Ол нені таңдап алуы мүмкін?
8.Апта күндерінің қайсысы ма буынымен аяқталады?
9.Сенбіден кейінгі күннің басталатын әрпімен үш қыздың атын жаз.Сәрсенбінің алдындағы күннің басталатын әрпімен бес ұлдың атын жаз.
10.Бақытжанның 4 ұлы,олардың әрқайсысының туған қарындасы бар.Бақытжанның неше баласы бар?
11.Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса,24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе?
12.Дорбадағы 10 асықты 10 бала алды.Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай?
13.марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты.Ол сағаттың қоңырауын таңғы 9 -ға қойды.Ол неше сағат ұйықтады?
14.Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келеді?
15.Немере атасынан : "Жасың нешеде ? "деп сұрады.Атасы егер өзімнің қазіргі жасымның жартысындай уақыт және тағы бір жыл өмір сүрсем,онда маған 100 жас болар еді.Атасының жасы нешеде?
16.Үш тауық үш күнде үш жұмыртқа салады.12 тауық 12 күнде қанша жұмыртқа салады?
17.Баспалдақ 15 басқыштан тұрады.Баспалдақтың ортасында тұру үшін нешінші басқышты басу керек? Логикалық есептер
18. Сіз Алматыдан Мәскеуге ұшатын ұшақты жүргізесіз дейік. Бұл ұшақтың жылдамдығы сағатына 150 шақырым болса, қарсы соғатын жел жылдамдығы сағатына 30 шақырымды құрайды. Жол ұзақтығы 550 шақырым. Ұшақ салонында барлығы 24 адам бар. Ұшақ жүргізушісі, стюардесса, және жолаушылар. Стюардессаның жасы 22-де. Жолаушылар жастары 7 мен 48-дің арасында. Сонда ұшқыштың жасы нешеде болуы керек?
19. Бөлмеде бар болғаны екі адам отыр. Оның біреуі - екіншісінің әкесі де, алайда, екіншісі біріншісінің ұлы емес. Сонда кімі болғаны?
20. 3 шофер болыпты. Олардың Самат деген інісі болса керек. Бірақта Саматтың ағалары болмапты. Сонда қалай?
Қорыту: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ №
3.
Сабақтың
тақырыбы:
Өрнектер
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға сурет арқылы
өрнек
құрастыртып, логикалық ойлау қабілетін
дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Өрнек құрастыр
![]()
+ =
![]()
+ =
![]()
- =
![]()
- =
- =
2. Не өзгерді? Жетіспейтін сандарды қойып өрнек құрастыр!

![]()

![]()

![]()

![]()



1+ 6 2 + 5
Қорыту: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ №
4 Сабақтың
тақырыбы:
Өрнектер
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға сурет арқылы
өрнек
құрастыртып, логикалық ойлау қабілетін
дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәйкес өрнекті тап!

2 + 3
1 + 1 +2

1+ 4
3 + 2 +2
2. Өрнектің мәнін тап
1 + 6 = 7- 1 = 7- 6
=
2 + 5 = 7- 2 = 7- 5 =
3+ 4 = 7- 3 = 7 – 4 =
3 Тиісті таңбаны
жаз!
6 * 1 * 3 = 4 5 * 2 * 1 = 2 4 * 1 * 2 = 7
7 * 2 * 4 = 1 1 * 3 * 3= 7 7 * 4 * 2 =
5
4
8
* *
*
* *
3
2
1
.
![]()
*
* *
*
6
2
![]()
Жүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Логиканы дамыту" 2 сынып
"Логиканы дамыту" 2 сынып
Сабақ 1. Тақырыбы:Логикалық сұрақтар
Мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту,логикалық ойлауын және зейінін дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың көңілін анықтау
ІІ.Логикалық сұрақтар
1.Отбасында төрт бала бар:қыздар қанша болса ,ұлдарда сонша.Отбасында қыздар қанша ,ұлдар қанша? (2қыз-2ұл)
2.Әсет Сәбиттен шахмат ойнап 2 рет жеңді,ал Сәбит Әсетті 3рет жеңді.Ал тағы бір ойында олар тепе-тең түсті.Олар неше рет ойнады?(6рет)
3.Арман тақта шокаладты екіге бөлді,содан соң оның бөлінген бір бөлігін тағы да екіге бөлді.Сонда Әсет шоколадты неш бөлікке бөлді?(3 ке)
4.Екінші сынып оқушылары екі-екіден жұптасып тұрды.Сәкен мен Дәурен жетінші жұп болды.Олар алдынан санағанда жетінші болды,ал артынан санағанда төртінші болды.Сыныпта қанша оқушы бар?(22)
5.Велосипед дөңгелегінде 8шабақ бар.Барлық шабақтардың арасында неше аралық болды?(8)
6.Алмажан мен Айнур дүкеннен киімдер сатып алды.Олардың біреуі куртка,біреуі пальто алды.Айнұр пальто алған жоқ .Алмажан не алды?(пальто)
7.Жарас Ақылбектің баласы ,Ақылбек Кәрімнің баласы.Жарас Кәрімге кім болады?
8.Тақта шокалад 6 шаршыдан тұрады.Шокаладты жеке бөліктерге бөлу үшін неше рет сындыру керек?
9.Үш қаланың әрқайсысында екі қаламен байланыс жолы салынған .Сонда барлығы неше жол бар?
10.Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келді?
11.Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды?
12.Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді.Бір ат неше шақырым жүрді?
13. Алмұрт алмадан ауыр,ал алма шабдалыдан ауыр.Қайсысы ауыр алмұрт па әлде шабдалы ма?
14.Бір айда 5 жексенбі бола ма?
15.Үш ат жегілген арба 30 км жүрді.Бір аттың жылдамдығы қандай?
16.Алдында 1, артында 2,алдында 2,біреуі екеуінің арасында және үшеуі бір қатарда қаз ұшып келеді.Барлығы неше қаз?
17.Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады?
18.Ұзындығы 10 метр жіпті әр бөлігі 2 метр болу үшін неше рет қию керек7
19.Үш қыз бір сыныпта оқиды.Айгүл,Гүлназ,Айнаш.Айгүл Гүлназдан үлкен,Гүлназ Айнаштан үлкен.Кім сонда үлкені?
20.Түйеқұс 2 аяғымен тұрса 1 пұт тартса,1 аяғымен тұрса неше пұт тартады?
Қорыту:сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ№ 2 Тақырыбы: Логикалық сұрақтар
Мақсаты:Оқушылардың ой өрісін кеңейту,логикалық ойлауын және зейінін дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың көңілін анықтау
ІІ.Логикалық сұрақтар
1.Дүйсенбіден кейін 3күннен кейін қай күн келеді?
2.Екі адам щахматты 2сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнады?
3.4жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі?
4.Бір айда 5 жексенбі бола ма?
5.2кг темір ауыр ма,2 кг мақта ауыр ма?
6.Алдында бір,артында 2,алдында 2,біреуі екеуінің арасында және үшеуі бір қатарда қаз ұшып келді.Барлығы неше қаз?
7.Анасы Алмасқа алма,алмұрт,жүзімнің біреуін таңдауын сұрады.Алмас олардың ішінен екеуін алмақшы болды.Ол нені таңдап алуы мүмкін?
8.Апта күндерінің қайсысы ма буынымен аяқталады?
9.Сенбіден кейінгі күннің басталатын әрпімен үш қыздың атын жаз.Сәрсенбінің алдындағы күннің басталатын әрпімен бес ұлдың атын жаз.
10.Бақытжанның 4 ұлы,олардың әрқайсысының туған қарындасы бар.Бақытжанның неше баласы бар?
11.Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса,24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе?
12.Дорбадағы 10 асықты 10 бала алды.Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай?
13.марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты.Ол сағаттың қоңырауын таңғы 9 -ға қойды.Ол неше сағат ұйықтады?
14.Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келеді?
15.Немере атасынан : "Жасың нешеде ? "деп сұрады.Атасы егер өзімнің қазіргі жасымның жартысындай уақыт және тағы бір жыл өмір сүрсем,онда маған 100 жас болар еді.Атасының жасы нешеде?
16.Үш тауық үш күнде үш жұмыртқа салады.12 тауық 12 күнде қанша жұмыртқа салады?
17.Баспалдақ 15 басқыштан тұрады.Баспалдақтың ортасында тұру үшін нешінші басқышты басу керек? Логикалық есептер
18. Сіз Алматыдан Мәскеуге ұшатын ұшақты жүргізесіз дейік. Бұл ұшақтың жылдамдығы сағатына 150 шақырым болса, қарсы соғатын жел жылдамдығы сағатына 30 шақырымды құрайды. Жол ұзақтығы 550 шақырым. Ұшақ салонында барлығы 24 адам бар. Ұшақ жүргізушісі, стюардесса, және жолаушылар. Стюардессаның жасы 22-де. Жолаушылар жастары 7 мен 48-дің арасында. Сонда ұшқыштың жасы нешеде болуы керек?
19. Бөлмеде бар болғаны екі адам отыр. Оның біреуі - екіншісінің әкесі де, алайда, екіншісі біріншісінің ұлы емес. Сонда кімі болғаны?
20. 3 шофер болыпты. Олардың Самат деген інісі болса керек. Бірақта Саматтың ағалары болмапты. Сонда қалай?
Қорыту: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ №
3.
Сабақтың
тақырыбы:
Өрнектер
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға сурет арқылы
өрнек
құрастыртып, логикалық ойлау қабілетін
дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Өрнек құрастыр
![]()
+ =
![]()
+ =
![]()
- =
![]()
- =
- =
2. Не өзгерді? Жетіспейтін сандарды қойып өрнек құрастыр!

![]()

![]()

![]()

![]()



1+ 6 2 + 5
Қорыту: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.
Сабақ №
4 Сабақтың
тақырыбы:
Өрнектер
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға сурет арқылы
өрнек
құрастыртып, логикалық ойлау қабілетін
дамыту
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәйкес өрнекті тап!

2 + 3
1 + 1 +2

1+ 4
3 + 2 +2
2. Өрнектің мәнін тап
1 + 6 = 7- 1 = 7- 6
=
2 + 5 = 7- 2 = 7- 5 =
3+ 4 = 7- 3 = 7 – 4 =
3 Тиісті таңбаны
жаз!
6 * 1 * 3 = 4 5 * 2 * 1 = 2 4 * 1 * 2 = 7
7 * 2 * 4 = 1 1 * 3 * 3= 7 7 * 4 * 2 =
5
4
8
* *
*
* *
3
2
1
.
![]()
*
* *
*
6
2
![]()
шағым қалдыра аласыз













