Логопед мамандарға арналған жоспар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Логопед мамандарға арналған жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Логопед дефектологтарға арналған жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: тәулік бөліктері

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: тәулік бөліктері

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілін түсінуін дамыту;

  • «Тәулік бөліктері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту;

  • Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту;

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин



























Сабақтың басы 10 минут













І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:

Мектебіме барғанда.

Жолыққан бар жандарға,

Ертемен ақ пейілмен.

«Қайырлы таң» деймін мен,

Күндіз де елді елеймін.

«Қайырлы күн» тілеймін,

Үйге кешке келемін.

Не дерімді білемін,

«Кеш жарық» деп кіремін!

Жарайсыңдар, балалар.Осындай жақсы көңіл-күймен оқу іс-әрекетімізді бастайық!

ІІ. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту.

  • Сендер үлкендер мен балалар таңертең, күндіз, кешке, түнде немен айналысатынын білгілерің келе ме? Олай болса қазір қызық тапсырма орындайық.

Т
ақтаға назар аударайық

ІІІ. Тілдік және тілдік емес дыбыстарға еліктеу және ажырату дағдыларын қалыптастыру

  1. «Көр, қайтала!» ойыны.

Мақсаты: оқушыларға шылауларға және эмоционалды лептерге еліктеуін дамыту

С

ипатамасы: оқушыларға сюжетті суреттердегі эмоцияларды эмоционалды леппен қайталау ұсынылады



  1. «Ненің даусы» ойыны

Аудиодан тауық, әтеш, балапан, түйе, ешкі, жылқы, есек дауыстарын қосамын. Балалар суреттен кімнің дауысы екенін тауып белгілеңдер.

ІV. «Тәулік бөліктері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту;


  1. Тәулік бөліктері тақырыбы бойынша балаға сөйлем құрауға ынталандыру.

Аталған сурет бойынша «шықты, батты» етістіктерін қосу арқылы сөйлем құрау





Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.










































Дыбыстарды тыңдап, ажыратып, суреттен белгілейді.










Оқушы:

Күн шықты,

Күн батты.

Ай шықты,

Ай батты

деп сөйлем құрайды





































Аудио жазбадағы ән


















Тәулік суреттері

















Сюжетті суреттер эмоционалды лепті білдіретін








Сурет

Сабақтың ортасы

20 минут


V. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту

4. Ойлау қабілетін дамыту. «Сөздік ойын». Тәулік бөліктері туралы.

- Біз түнде ұйықтаймыз, ал жаттығуды, .... жасаймыз.

- Таңғы асты таңертең, ал түскі асты,.... ішеміз

- Кешке кешкі асты ішеміз, ал .... ұйықтаймыз.


VІІ. Сергіту сәті

Таңертең тұрамын,
Бетімді жуамын.
Тісімді тазалап,
Шашымды  тараймын.
Киімімді киемін,
Бақшаға келемін
Мен әдепті баламын

5. «Қолдың ұсақ моторикасын дамыту» жаттығуы

Сіріңке көмегімен суреттегі заттарды жасаңдар.




Сөздерді ойлап, сөйлемді аяқтайды.





Сергіту сәтін қимылдармен орындайды.







Сіріңке көмегімен суреттегі заттарды жасайды.















Сабақтың соңы

VІІІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма?

-         Бүгінгі сабақтың тапсырмалары қызықты болдыма?

-        Балалар сендерге қай ойын ұнады?

Кері байланыс

Ия, өте қатты ұнады

Барлық тапсырмалар қызықты болды





Үйге тапсырма

Ермексаз көмегімен кесе жасаңдар






Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: тәулік бөліктері

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: тәулік бөліктері

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілін түсінуін дамыту;

  • «Тәулік бөліктері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту;

  • Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту;

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин



























Сабақтың басы 10 минут













І
.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу
:

Жарайсыңдар, балалар. Осындай жақсы көңіл күймен оқу іс-әрекетімізді бастайық!

ІІ. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту.

-
Балалар қараңдаршы, күн жылжып төмен түсіп келеді, яғни ұясына батуға жақындап қалыпты. Біз бұл мезгілді «кешкі мезгілі» деп атаймыз. - Балалар біз кешке не істейміз? Ал енді міне күн ұясына батты. Бұл мезгілді «Түн» дейміз. -Түнде аспаннан нені көреміз? Айдың жанында нелер бар? Ал жұлдыздар көппе, әлде аз ба? Олай болса бәріміз тәтті ұйқыда боламыз. - Міне, балалар тәулік бөліктерін қайталап шықты.
Тақтаға назар аударайық


ІІІ. Тілдік және тілдік емес дыбыстарға еліктеу және ажырату дағдыларын қалыптастыру

1.«Бағдаршамда» ойыны.

Мақсаты: оқушыларға транспорттың дыбыстарына еліктеуін дамыту

С
ипаттамасы: оқушыларға транспорттың дыбыстарын қайталау ұсынылады.




ІV. «Тәулік бөліктері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту;

V. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту

Суретте берілген сөздердің тек бірінші әріптерін жазу керек.






Shape1

күндері

А П Т А



А
пта — 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Апта күндері бірінен кейін бірі ретімен келеді: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. “Апта” сөзі парсы тілінен аударғанда “жеті” деген мағына береді. Апта уақыттың негізгі өлшем бірлігіне жатпайды. Оны күнделікті өмірде қолданады.


Оқушылар бірге әнмен апта күндерін айтып үйренеді, қимыл жасайды.




Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.





Тәулік бөліктерін қайталап, еске түсіреді.

















Көліктің дыбыстарын қайталайды.












Күндіз –күн шыққан кез. Мен күндіз ойнаймын,

Мен күндіз сабаққа оқимын. Мен күндіз серуендеймін (балаға толық жауапты қайталатып отыру)






Апта сөзін табады.










Оқушы сурет бойынша сөз құрап, жазады






















































Тәулік суреттері

















Заттық суреттер















Ю туб арнасынан апта күндері жайлы видео

Сабақтың ортасы

20 минут


VІ. Сергіту сәті. «Сөздік ойын».

Қарлығашқа ұқсайық,

Кәне қанат жазайық.

Қарлығаш боп ұшайық,

Ұшып-ұшып алайық.

Құстар тойын құттықтап,

Қуанамыз қолдаймыз.

Ұя жасап ұқыптап,

Біз оларды қорғаймыз

VІІ. Ойлау қабілетін дамыту Тәулік бөліктері туралы.

- Біз түнде ұйықтаймыз, ал жаттығуды, .... жасаймыз.

- Таңғы асты таңертең, ал түскі асты,.... ішеміз

- Кешке кешкі асты ішеміз, ал .... ұйықтаймыз.


«Тыныс алу» жаттығулары

Алдымен жапырақтарды, сонан соң шарды үрлеңдер


Сергіту сәтін қимылдармен жасайды.









Сөйлемдерді сөз қою арқылы аяқтайды.




Тыныс алу жаттығуларын жасайды.

















Сабақтың соңы

VІІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма?

  • Кері байланыс

Ия ұнады.




Үйге тапсырма

Екі суреттің айырмашылығын тауып келіңдер







Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: жыл мезгілдері

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: жыл мезгілдері

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
    «Жыл мезгілдері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту

  • Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу: - Қызығушылықты ояту (шаттық шеңбер)


«Серпілген сауал» әдісі арқылы өткенді қайталау


Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер таратылады. Оқушылар топқа бөлініп отырады.


І топ: Көктем
ІІ топ: Жаз
ІІІ топ: Күз
ІҮ топ: Қыс

Әр топ жыл мезгілдерін қимылмен сипаттайды.

Күз тобы: 1) жаңбыр жауып тұр; 2) жапырақтар түсе бастады; 3) жел соғып жатыр; 4) құстар жылы жаққа ұшып кетеді; 5) күн суыта бастады;

Көктем тобы: 1) қар ериді; 2) жылғалардан ағады; 3) ағаштар бүршік жарады; 4) бәйшешектер өсіп шығады; 5) жыл құстары ұшып келеді.

Қыс тобы: 1) қар жауып тұр; 2) аязды күндер басталды; 3) тайғақ; 4) ұйқы басатын кез; 5) ағаштарда жапырақтар жоқ;

Жаз тобы: 1) ыстық; 2) айналада барлығы гүлденеді; 3) құстар сайрайды; 4) балалар суға шомылып жүр; 5) масалар шағады;

 ІІ. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту.

«Әли мен Айя» жыл мезгілдері тақырыбы аясында мультфильм көру.

Сурет бойынша сұраққа жауап беру.

  • Али басына не киді?

  • Ая қолына не киді?

  • Далада қай жыл мезгілі

  • Дала қандай түсте?

  • Али мен Ая не жасады?

ІІІ.«Топтастыр ойыны» Табиғат құбылыстарын жыл мезгілеріне сай топтастыр.

Сөйлем құра

Жаңбыр .......

Күн ..........

Қар.........

Мұз ..........



Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.











Оқушылар жыл мезгілдеріндегі табиғат құбылысына сай қимылдар көрсетеді.






















«Әли мен Айя» жыл мезгілдері тақырыбы аясында мультфильм көреді. сұрақтарға жауап береді.
























































Жыл мезгілі суреті












«Әли мен Айя» жыл мезгілдері тақырыбы аясында мультфильм
























Сабақтың ортасы

20 минут


ІV. Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту.

Ал енді қазір біз тыңдап көрелік

Дыбыстар: жаңбыр, құс, найзағай, жел

Оқушылар дыбысты тыңдап ненің дыбысы екенін анықтайды.

- Жақсы, енді келесі тапсырманы бізге қай мезгіз әкелді деп ойлайсыңдар? жұмбақ - өлеңді тыңдаңдар және өте мұқият болыңдар жарай ма?


Бұлтты айдай желдеткен,
Нөсерлеткен, селдеткен,
Шалшық кешіп жүретін,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (Күз)
(Слайдтан күз мезгілінің суреті шығады, сурет арқылы әңгімелету
)


V.Сергіту сәті:
Түн болды,


Жел соқты,

Жел қатты соқты.

Жаңбыр жауды,

Жаңбыр қатты жауды.

Жаңбыр тоқтады,

Күн шықты,

Таң атты!



V. Саусақ жаттығуы

«Қоян»

Көрсеткіш саусақпен ортаңғы саусақ тік ұсталған. Басбармақ шынашақ пен шылдыршүмектің арасына қысылған.


«Мүйізді ешкі»

Көрсеткіш пен шынашақ саусақ тік ұсталған, басбармақ– ортаншы мен шынашаққа майыстырылған.



«Маймақ аю»

Төрт саусақ үстелдің үстіне қойылған. Ортаңғы майысқан – ол «аюдың басы».


«Түлкі»

Алақанды тік ұстап түлкінің бейнесін келтіру керек. Басбармақ сәл-сәл көтерілген – бұл құлағы. Көрсеткіш саусақ сәл майысқан – бұл маңдайы. Ортаңғы саусақ-мұрны.


VІ. «Зейінін шоғырландыруға, көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма».

Жіптін соңын тауып, бояңдар




Балалар слайдпен жұмыс жасайды және сұрақтарға жауап береді.



-күз мезгілі






Сергіту жаттығуын орындайды.





















Саусақ жаттығуын үлгі бойынша орындайды.




















Жіптің соңын тауып, түсіне сәйкес бояйды.






жаңбыр, құс, найзағай, жел дыбыстары









Слайд

















Жануар суреттері


Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік?

Жыл мезгілдерін тағы бір айтып шығайықшы.

Кері байланыс ретінде берілген кестеге сандық баға қойып шықсаңдар. Бүгінгі сабақ ұнады ма?


Shape2

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10




Балалар сабақты қорытындылайды.



Үйге тапсырма

Суреттегі геометриялық фигралар санын тауып жазыңдар, түсіне сәйкес бояңдар








Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: жыл мезгілдері

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: жыл мезгілдері

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілі түсінуін дамыту

  • «Жыл мезгілдері» лекискалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту

  • Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу.

Ұйымдастыру кезеңі. «Жыл мезгілдері» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту

- Сәлеметсіңдерме,балалар! Б
алалар бүгінгі көңіл- күйлерің қалай? Бүгінгі күнде, табиғатта керемет болып тұр иә?! Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Жазда ауа-райы, табиғат қандай болады? Ендеше, бүгінгі сабағымызда жаз және басқа да жыл мезгілдері мен танысатын боламыз.

(Слайдтан жыл мезгілдерінің суреті арқылы балаларды таныстыру).

Бір жылда 4 жыл мезгілі бар екен. Олар: қыс, көктем, жаз, күз.

Жыл мезгілдерінің ішінде ең суық мезгіл ол қыс. Қыста күн суық болып, көп қар жауады, жер ақ түске оранады. Өзен-көлдерге мұз қатады. Адамдар жылы, қалың киімдерін киеді. Мысалы: қалпақ, қолғап, қалың күрте, етік. Балалар қармен ойнап, аққала жасайды, шанамен сырғанайды, шаңғы тебеді. Шыршалар жап-жасыл болып, шырша тойында Аяз ата, ақшақар келеді.

Қыстан кейін көктем мезгілі келеді. Қарлар еріп, жерден көк шөптер шығып жер жасыл түске боялады. Ағаштар бүршік атады. Күн ұзарып, жылынады. Күзде ұшып кеткен құстар қайта оралады. Жауын көп жауып, кемпірқосақ шығады, жерден гүлдер шыға бастайды. Адамдар егін егіп, тал отырғызады. Балалар күн ұзаққа ойнап, көп уақытын далада өткізеді. Көктемнен соң жаз мезгілі келеді. Жаз өте ыстық мезгіл. Жазда жерде гүлдер көбейіп, қызыл, сары көбелектер гүлді айнала ұшады. Жеміс-жидектер пісе бастайды. Балалар құммен ойнап, суға шомылады, үлкендер балық аулайды. Жаздан соң күз келеді. Күзде ағаш жапырақтары сарғайып, ағаштарда, жерде сары түске оранады. Жауын жиі жауып, адамдар жауында қолдарына қолшатыр, аяқтарына резеңке етік киеді.

ІІ.Сөйлеу тілі түсінуін дамыту.

«Түрлі-түсті гүлдер» ойыны

Ойын шарты: орбиз шарларының ішіне балалар қолдарын салып, жасырылған заттарды табады. Заттарға артикуляциялық жаттығулар жасырыныпты. Қане бірге ойнайық.

Жыл мезгілдері бізге қызықты тапсырмалар мен ойындар дайындапты. Ойнаймыз ба?

«
Дәмді тосап жаттығуы»


«
Күркетауық» жаттығуы

«
Әткеншек» жаттығуы

ІІІ. Тыныс алу жаттығулары

Келесі тапсырманы көктем мезгілі ұсынып тұр. Қане көрейік. Көктем мезгілі тыныс алу жаттығуларын алып келіпті, орындай жіберейік

«Жамаушы қақпақтар» ойыны

Ойын шарты: бейнеленген суреттердегі тесіктерді үрлеу .



Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.











Оқушылар лексикалық тақырып бойынша суреттерден жыл мезгілдерін тамашалайды және көрсетеді.
































Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.


Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды.



















Оқушылар мұғалім ұсынған қақпақтардағы тесіктерге үрлеу арқылы тыныс алу жаттығуларын орындайды.










































Жыл мезгілдері туралы слайд






































Орбиз шарлары











Артикуляциялық жаттығу суреттері



















Тыныс алу жаттығуларына арналған дидактикалық материалдар


Сабақтың ортасы

20 минут


ІV. Фонематикалық қабылдауын дамыту

- Жақсы, енді келесі тапсырманы бізге қай мезгіз әкелді деп ойлайсыңдар? жұмбақ - өлеңді тыңдаңдар және өте мұқият болыңдар жарай ма?

Бұлтты айдай желдеткен,
Нөсерлеткен, селдеткен,
Шалшық кешіп ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (Күз)
(Слайдтан көктем мезгілінің суреті шығады, сурет арқылы әңгімелету
)


Сергіту сәті:

Алақай – ау, алақай!

Жарқыраған жаз келді

Өлкемізге әр берді

Айналамыз жап – жасыл

Жазбен бірге ән келді.


V.Қима суреттер дидактикалық ойын .

«Жыл мезгілінің бөлігін тап»
Балалар шашылып жатқан бөліктерін құрау арқылы 4 жыл мезгілін шығарады. Кім қандай жыл мезгілін құрағанын айтып береді.


VІ. Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату дағдыларын бекіту.

Тілдік дыбыстарға жататын суреттерді оң жаққа, тілдік емес дыбыстарға жататын суреттерді сол жаққа жинаңдар (Суреттер қиылып, әр балаға үлестіріліп беріледі)


VІІ. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.

Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Суреттегі заттардың жетіспейтін бөлігін табыңдар


Көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма

СУРЕТТЕГІ БҰЛТТАР МЕН ЖҰЛДЫЗДАР САНЫН АНЫҚТАП ЖАЗЫҢДАР



Балалар слайдпен жұмыс жасайды және сұрақтарға жауап береді.



  • күз мезгілі







Сергіту жаттығуын орындайды.






Балалар шашылып жатқан қима суреттерден жыл мезгілдерін құрастырады және атайды.


















Тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажыратып, тақтаға іледі.


















Төртінші заттың суретін табады.

























Түстеріне сәйкес жұлдыздар мен бұлттар санын анықтайды.






Слайд

















Қима суреттер


Сабақтың соңы

VІІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік?

Жыл мезгілдерін тағы бір айтып шығайықшы.

Кері байланыс ретінде берілген кестеге сандық баға қойып шықсаңдар. Бүгінгі сабақ ұнады ма?


Shape3

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10




Балалар сабақты қорытындылайды.



Үйге тапсырма

Суреттің аяқталмаған бөлігін аяқтап, суретті бояңдар









Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: уақыт (кеше, бүгін, ертең)

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: уақыт (кеше, бүгін, ертең)

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілін түсінуін дамыту;

  • Уақыт (кеше, бүгін, ертең) лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин
















Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу.Ұйымдастыру кезеңі.

- Сәлеметсіңдерме,балалар! Зейінін сабаққа аудару, жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру


Психологиялық сәт

Арайланып таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Жарқырайды даламыз,

Жайнай түсті қаламыз

Қайырлы күн балалар! Shape4

Оқушылар бір-біріне жүрекше ұсынып сыныпта жақсы көңіл-күй орнайды.


- Балалар тақтаға қараңдаршы. Онда түрлі түсті күнтізбе ілінген. Бүгін - бейсенбі.

-
Кеше аптаның қай күні болды? - Ертең аптаның қай күні?

- Дүйсенбі мен сәрсенбінің ортасында аптаның қай күні?

- Сейсенбіге дейін аптаның қай күні?

- Сәрсенбіден кейін аптаның қай күні? Суретке назар аударып уақыт ұғымын білдіретін кеше, бүгін, ертең атауларымен танысайық


Балалар біз бүгін сабақта уақыт ұғымын үйренеміз. Алдымен әдеттегідей артикуляциялық жаттығуларымызды жасап алайық.

ІІ. Артикуляциялық жаттығулар


Күрекше” жаттығуы

«
Саңырауқұлақ» жаттығуы


«
Дәмді тосап жаттығуы»


«
Күркетауық» жаттығуы

«Әткеншек» жаттығуы

ІІІ. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту

Суреттер бойынша сұрақтарға жауап бер. Қолын жуып түрған балалар қайда? әткеншек ойнап жатқан балалар қайда? Ұйықтап жатқан ала қайда?

Сурет салып жатқан қыз қайда?

Дән жеп жатқан құс қайда?

Шөпке тығылған жылан қайда?


Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.


Балалар мұғалім ұсынған тапсырмаларды орындайды.



















Оқушылар суретке қарап, жаңа ұғымдар атауын қайталайды





























Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.


Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды.














Сұрақтардан түсінгені бойынша суреттерді көрсетеді.


















































Shape5














Сюжетті сурет




























Артикуляциялық жаттығу суреттері




































Сабақтың ортасы

20 минут


ІV. Уақыт (кеше, бүгін, ертең) лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

Сериялы суреттермен жұмыс.

Гүлдің өсіп шығуы жайында айтып, сөйлемдер құрастыру.

Бүгін ол қазір болып жатыр, ертең-ол болады.

Кеше ол гүлшанақ болды, одан кейін ол бүгін ашылды, ал ертең ол қурайды.

Б
алалар осы реттілік бойынша суреттер сериясына қарап сөйлемдерді айтулары керек.



Сергіту сәті:

«Күн мен түн ойыны»

Балалар «күн» деген сөзді естігенде секіреді, «түн» деген сөзді естігенде тоқтап қалады.


V. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Логикалық тізбектер қатарын орындаңдар


«Не жоғалды?» ойыны

Суреттерді мұқият қарап алыңдар, көздеріңді жұмып ненің жоғалғанын анықтаңдар






Бүгін ол қазір болып жатыр, ертең-ол болады.

Кеше ол гүлшанақ болды, одан кейін ол бүгін ашылды, ал ертең ол қурайды.




















Мұғалім айтқан сөздерді мұқият тыңдап «күн» деген сөзді естігенде секіреді, «түн» деген сөзді естігенде тоқтап қалады.










Логикалық қатарды тауып, реттік санын жазып шығады.














Суретті мұқият қарап алады, логопед тығып қойған затты табады.









Сюжетті суреттер
















Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Бүгін қандай сөздерді үйрендік?

Кеше, бүгін, ертең ұғымдарын қалай түсіндік?


Оқушылар сабақты қорытындылап бас бармақпен жест көрсетеді.



Үйге тапсырма

Сөйлемдерді аяқтап жазыңдар


Мен кеше .............

Бүгін мен .....................

Мен ертең.....................








Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жалпылама сипаттағы сөздер: уақыт (кеше, бүгін, ертең)

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жалпылама сипаттағы сөздер: уақыт (кеше, бүгін, ертең)

Сабақтың мақсаты:

  • Сөйлеу тілін түсінуін дамыту;

  • Уақыт (кеше, бүгін, ертең) лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин
















Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу.Ұйымдастыру кезеңі.

- Сәлеметсіңдерме,балалар! Зейінін сабаққа аудару, жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру

Бір, екі, үш,

Сынып іші тып –тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.


- Балалар тақтаға қараңдаршы. Онда түрлі түсті күнтізбе ілінген. Бүгін - бейсенбі.

-
Кеше аптаның қай күні болды? - Ертең аптаның қай күні? - Дүйсенбі мен сәрсенбінің ортасында аптаның қай күні? - Сейсенбіге дейін аптаның қай күні? - Сәрсенбіден кейін аптаның қай күні? Суретке назар аударып уақыт ұғымын
білдіретін кеше, бүгін, ертең атауларымен танысайық

Балалар біз кеше сабақта уақыт ұғымын үйренген болатынбыз. Бүгін бір қайталап шығайық. Алдымен әдеттегідей артикуляциялық жаттығуларымызды жасап алайық.

ІІ. Артикуляциялық жаттығулар


Күрекше” жаттығуы

«
Саңырауқұлақ» жаттығуы


«
Дәмді тосап жаттығуы»


«
Күркетауық» жаттығуы

«Әткеншек» жаттығуы

ІІІ. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту

«Кім неге барады?» ойыны

Суреттер бойынша сұрақтарға жауап бер. Кім неге барады?

Сүйекке бара жатқан күшікті көрсетіңдер?

Жидекке бара жатқан торғайларды көрсетіңдер

Бидайға бара жатқан тауықты көрсетіңдер?

Бананға бара жатқан маймылды көрсетіңдер?

Ірімшікке бара жатқан тышқанды көрсетіңдер?

Орамжапыраққа бара жатқан ешкіні көрсетіңдер?


ІV. Уақыт (кеше, бүгін, ертең) лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

Сурет қарап сөйлемдерді қайталап, дұрыс орналастырыңдар


Сұрақтарға ойланып жауап беріңдер

  • Бүгін дүйсенбі болса, ертең қай күн?

  • Бүгін дүйсенбі болса, кеше қай күн болды?

  • Кеше сейсенбі болса, бүгін қай күн?

  • Ертең жексенбі болса, бүгін қай күн?

Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.
















Оқушылар суретке қарап, жаңа ұғымдар атауын қайталайды


















Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.


Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды.





















Нұсқау бойынша суретті көрсетеді














Сөйлемдерді қайталап, реттік номерін табады.















Сұрақтарға жауап береді. Кеше, бүгін, ертең сөздерін қолданады.
























































Сюжетті сурет




























Артикуляциялық жаттығу суреттері














Суреттер






















Сабақтың ортасы

20 минут


ІV. Логикалық тапсырма. Сериялы суреттермен жұмыс. Кеше ол болып кетті. Бүгін ол қазір болып жатыр, ертең-ол болады. Балалар осы реттілік бойынша суреттер сериясына қарап сөйлемдерді айтулары керек.


Сергіту сәті:

«Бір, екі, үш –

Қарлығаш боп ұш.

Төрт, бес, алты –

Қарлығаш боп қалқы.

Жеті, сегіз, тоғыз, он –

Қарлығаш боп қон»


Кеңістікте бағдарлауын дамыту тапсырмасы

«Графикалық диктант» жаттығуы

Ұсақ моториканы дамытуға арналған тапсырма

«Мозайкамен жұмыс»


Бүгін ол қазір болып жатыр, ертең-ол болады.








Балалар осы реттілік бойынша суреттер сериясына қарап сөйлем құрастырады.















Сергіту сәтін қимылдармен орындайды.













Оң, сол, жоғары, төмен ұғымдарын ажыратып, графикалық диктантты орындайды.












Өздеріне ұнаған затты мозайкамен жасайды.









Сюжетті суреттер
















Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды.
Кері байланыс


Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма?

Бүгінгі сабақ ұнаса күлген жасыл алманы, ұнамаса қызыл алманы ағашқа жапсыра ғой

Ия ұнады.





Үйге тапсырма

Өзіңнің кеше немен айналысқаныңды, бүгін немен айналысатыныңды, ертеңге қандай жоспарың барын әңгімелеп жазыңдар







Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Менің отбасым. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Менің отбасым. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Атау септігіндегі зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану.

  • «Менің отбасым» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі. «Психологиялық жаттығу»:

- Балалар оқу қызметімізді бастамас бұрын көзімізді жұмамыз

- Қолдарымыз демалады

- Аяқтарымыз демалады

- Бүкіл дене босаңсиды

- Дем алады, ұйықтайды

- З-З-З-З-З деп бізді ара оятып жібереді


ІІ.Артикуляциялық массаж: - Енді, біз ояндық! Ұйқыдан тұрған соң не істейміз? - Дұрыс, жуынамыз. Керілеміз. Қане бәріміз айнаға қарап бетімізді жуамыз, маңдайымызды, көзімізді, қасымызды, тізімізді, құлақтарымызды 2-3 рет - Ал, енді тілімізді де ұйқысынан оятайық! «Таза тіс» арт- жаттығуы.

Балалар, мына суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар?


-Дұрыс. Ата, әже, әке, ана, әпке, аға, іні, қарындас, сіңілі т.б. -Әр адамның өз үйі болады. Сендердің үйлеріңде кімдер тұрады?

- Дұрыс осылардың бәрін бір сөзбен айтқанда отбасы немесе жанұя деп атаймыз. - Отбасы- сыйластық, жарастық орнаған, тәрбиелік мән беретін орта.Онда оның отбасы мүшелері тұрады. Олар: ата-әже - отбасы тәрбиесіндегі әдет-ғұрыптарды атадан әкеге, әкеден балаға жеткізуші, әке- асыраушы, ана- отбасының қамқоршысы, жылуы, шуағы. Олай болса көңілді доппен ойын ойнайық.

ІІІ. Атау септігіндегі зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану.

Ойын " Көңілді доп".

Шарты: мен отбасы мүшелерін жекеше түрде айтып допты сендерге беремін, сендер көпше түрде айтыңдар.

Ата-аталар

Әже-әжелер

Ана-аналар

Әке-әкелер

Балалар енді бойымызды сергітіп алайық


Іс Сергіту сәті: «Менің жанұям» саусақ ойыны


Бармақ-әке, бармақ - әке қайдасың?

- Бармақ ана, бармақ ана қайдасың?

- Бармақ аға, бармақ аға қайдасың?

- Бармақ әпке, бармақ әпке қайдасың?

- Бармақ бөбек, бармақ бөбек қайдасың?


Мұғаліммен сәлемдеседі, шеңберге тұрып, қимылмен мұғалім соңынан қайталайды








Керіледі. Жуынады


Күледі. Тілдерімен жоғары сосын төмен тістерінің үстінен жүргізеді 2-3рет




Балалар өз ойларынан жауап береді. Отбасы мүшелерін атап шығады -Ата, әже, әке, ана, мен т.б Балалар суретке назар аударып, мұқият тыңдайды.









Мұғалімнің артынан




Ата-аталар

Әже-әжелер

Ана-аналар

Әке-әкелер




















































































V. Апликациямен жұмыс.

«Жылтыр кілемше» ойыны

Жылтыр қағаздан төртбұрыш қиыңыз. Оның үстіне әртүрлі осындай қағаз немесе матадан кескіндерді қойыңыз. Олар төртбұрыш, үшбұрыш, тікбұрыш болуы мүмкін. Өзіңіздің жасаған кілемшені балаға көрсетіңіз. Бала осыған қарап өзіне әдемі кілемше жасасын.


VІ. Көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма

Суретте қандай санды көріп тұрсыңдар, тауып жазыңдар


VІІ. Суретте берілген заттарды алдымен жекеше, содан соң көпше түрде айтыңдар, оларды біріктіріңдер (суреттер қиылып, шашыратып орналастырады.)

Оқушылар кілемше жасайды












Суреттен көріп тұрған сандарды жазып, оқып, суреттен көрсетіп береді.





Алдымен таңдаған затын жекеше, содан соң көпше түрде айтып, оларды біріктіреді.






Желім, түрлі-түсті қағаз







Сабақтың соңы

VІІІ. Қорытынды

Біз бүгін өзімізге ең жақын, ең қымбат отбасымыз туралы әңгімеледік. Біз оларды жақсы көруді, сыйлауды, көмектесуді үйрендік. Отбасы ең жақын адамдардың ошағы екенін білдік. Ойындар ойнадық. Бүгінгі сабаққа өте жақсы қатысып, сұрақтарға жауап бере білдіңдер. Бәріміз бірге отбасымызға тілек сөздер айтып, бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз!


Балалар сабақты қорытындылайды.


Үйге тапсырма

«Менің отбасым» суретін бояңдар. Өз отбасыларың туралы 3-4 сөйлеммен әңгімелеңдер






Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Менің отбасым. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Менің отбасым. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Атау септігіндегі зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану.

  • «Менің отбасым» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы 10 минут













І.Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі. - Сәлемдесу

«Күлімде күн, күлімде!

Күлсін барлық бала шат!

Берекелі бүгіндей

Бейбіт болсын болашақ!»

Осындай жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастайық!

Логопед: - балалар, мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр.

Онсыз қызық жоқ маған, онсыз бақыт жоқ маған.
Ол әр баланың панасы, ол не екен, балалар?

- Дұрыс, балалар, бұл жұмбақтың шешуі отбасы екен
- Олай болса бәріміз тақтаға назар аударайықшы.
Бұл суретте кімдердің суретін көріп тұрсыңдар?

Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?


- Бүгінгі біздің тақырыбымыз өз отбасымыз туралы болмақ.


ІІ.Артикуляциялық жаттығулар

  • Кәнекей, біз тілімізді жаттықтырып алайық.

«Түтікше» жаттығуы.

Орындалуы: пілдің тұмсығы секілді ерінді алға созып. 2-3 секунд ұстап тұру.

«Күрек» жаттығуы

Орындалуы: езу тартып күліп, тілдің жалпақ ұшын төменгі ерінге салып қою.

«Қамыр» жаттығуы

Орындалуы: Ауыз сәл ашық, тілді бос қылып, алдыңғы ерінге салып, «пя-пя-пя» дыбыстарын айтып, тілді соғу. Тілді дірілдетпей бос қылып, осы қалыпта 1-5 секунд ұстау.


«Тәтті тосап» жаттығуы

Орындалуы: ауызды сәл ашып, жалпақ тілдің алдыңғы шетімен жоғарғы ерінді жоғарыдан төменге қарай жалау.


ІІІ. Атау септігіндегі зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану.


Енді мына суретке назар аударайық. Бұл Шоқанның отбасы.

- Шоқаның отбасында кімдер тұрады екен?

- Суреттегі көріністер бойынша әңгіме құрастырайық.

  • Шоқанның отбасында атасы, әжесі, әкесі, анасы, інісі және қарындастары бар.

  • Шоқанның атасы газет оқып отыр. Ал әжесі немересіне «Шалқан» ертегісін оқып беруде. Шоқанның әкесі жұмыс жасап жатыр. Шоқанның қарындасы Шара қарындашпен сурет бояп отыр. Шоқанның інісі Шыңғыс ойыншықтармен ойнап отыр. Шоқан анасына кешкі асқа дастарқан дайындап, үй шаруасына көмектесуде.

Ал енді балалар осы суреттегі заттарды жекеше-көпше түрде атап шығайық

Қарындар-қарындаштар

Кітап –кітаптар

Үстел-үстелдер

Орындық –орындықтар

Газет-газеттер


ІV Сергіту сәті: «Менің жанұям»

Анаң – күнің, жүрегің,


Әкең – өмір тірегің.


Әжең – асыл ардағың,


Атаң – дана қорғаның.


Ағаң – қамқор асқарың,


Інің – мөлдір аспаның.


(М.Қуанышбеков)


Мұғаліммен сәлемдеседі, шеңберге тұрып, қимылмен мұғалім соңынан қайталайды














Балалар өз ойларынан жауап береді. Суретке назар аударып, мұқият тыңдайды.









Логопед нұсқаулығымен балалар артикуляциялық жаттығуларды орындайды.
































Шоқанның отбасы жайлы әңгімелейді











Оқушылар сурет бойынша бір-бір сөзден жекеше көпше түрде атап шығады




Өлең жолдарын қайталап отырады.




































































Айна.

Артикуляциялық жаттығулар суреті


















































Сюжетті сурет











V. «Кім не алды?» ойыны. Сызықтармен жүру арқылы дүкеннен кім не алғанын тап.


VІ. Логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Піл қонжықтан кішірек, қонжық қояннан кіші. Ең үлкен ойыншықты тауып бояңдар. Осы ойыншықтарды көпше түрде айтыңдар.

VІІ. Көріп есте сақтауын дамытуға арналған тапсырма

Сол жақтағы суреттерді жаттап алыңдар, бетін жауып, оң жаққа дұрыс орналастырыңдар

Оқушылар сөйлем құрайды.

Әкем нан алды

Анам жемістер алды

Ағам тоқаш алды

Қарындасым ірімшік алды










Ең үлкен ойыншықты бояйды.








Сол жақтағы суреттерді есінде сақтап, оң жаққа дәл солай орналастырады.












Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды. Кері байланыс

Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма?

Бүгінгі сабақта не үйрендің, не білдің хатқа жазып менің телефоныма жолдаңдар

Ия ұнады.




Үйге тапсырма

Суреттен қандай ыдыстар көріп тұрсыңдар, оларды жекеше және көпше түрде айтыңдар








Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Менің мектебім. Зат есімдерді сын есіммен келістіру

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Менің мектебім. Зат есімдерді сын есіммен келістіру.

Сабақтың мақсаты:

  • Жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді сын есіммен келістіру дағдысын дамыту.

  • «Менің мектебім» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы

















Сабақтың ортасы















І.Ұйымдастыру. Сәлемдесу.

- Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгінгі көңіл-күйлерің қалай?

Қызығушылықты оятуШаттық шеңбері

Қуанамын мен де,

Қунанасың сен де,

Қуанатын достарым

Арайлап атқан күнге

М
иға шабуыл"

Оқушылар интерактивті тақтамен жұмыс жасайды. Мектептің суретін көрсету арқылы балаларға мектеп ұғымы қалыптастырылады.

Қ
ане балалар тақтаға қарайықшы, бұл суретте не бейнеленген?

Күнде таңертен біз мектепке асығамыз. Мектеп- біздің екінші үйіміз. Онда білім аламыз және достарымызбен ойнаймыз. Мұғалімдер бізге білім алуға көмектеседі.

-
Суретте кімдер бейнеленген?

- Мектепте кімдер жұмыс істейді?

Мұғалім туралы әңгімелеу.

Балалар біз мектептің ішіне саяхат жасаймыз және көп жұмыс жасаймыз, сол үшін тілімізді жаттықтырып алайық.

І
І.
Артикуляциялық жаттығулар. 1.Тіс тазалау. 2. Тәтті тосап 3. Кесе жаттығуларын айнаға қарап жасайық


ІІІ. Жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді сын есіммен келістіру дағдысын дамыту.

Ал енді мектеп ішіндегі саяхатымызды жалғастырайық.

  1. «Ыстық доп ойыны»

Сипаттамасы: оқушылар шеңбер құрып тұрады. Қағаздан доп жасап алады. Допты лақтырған бала сынып ішіндегі бір затты атайды (зат есім), допты қағып алған бала зат атауына сын есім қосып сөз тіркесін құрайды. Мысалы: парта + ағаш парта, терезе + үлкен терезе, тақта – жасыл тақта осылай ойын жалғаса береді

2. «Тапқышбек» ойыны. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді айтып сөйлемді аяқта.

Балалар мектепке    ……  .

Қоңырау   ….  .

Мұғалім сыныпқа   …..  .

Сабақ  …. .

Бірінші сабақ – қазақ тілі  …. .

Оқушылар тапсырмалар  …. .

Айгүл өлең  …. .

Керекті сөздер: болды, соғылды, оқыды, кірді, орындады, келді, басталды.

ІV. Сергіту сәті:

Ұзын құлақ сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды,

Ойлы-қырлы жерлерден,

Ытқып-ытқып  жүгірді.

Ой толғаныс:

V. Сөйлемдерді дұрыс ретімен орналастырып жаз.

1.   қалам, алдым, Мен.

2.      Келді, Ол, сабаққа.

3.      алды, Оқушылар, оқулық, көп.

4.      қарындаш, Менде, бар, сары.

5.      басталды, сабақ, Бірінші.


VІ. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.

Белгілерге сәйкес, геометриялық фигураларды салыңдар

Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Төртінші артық затты табыңдар. Оларды көпше түрде айтып, сөз тіркесі арқылы сипаттаңдар

Мұғаліммен сәлемдеседі.











  • мектеп, мұғалім, оқушылар.












  • Мұғалім, дәрігер, аспазшы,

кітапханашы
























Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.







Оқушылар нұсқаулық бойынша сөз тіркесін құрайды




-кірді

-соғылды

-кірді

-басталды

-болды

-орындады

-оқыды




іс-қимылдарды қайталап орындайды.





Сөйлемдерді мағынасы бойынша дұрыс атап шығады





Белгілер сыртына геометриялық фигураларды салып шығады.








Төртінші артық затты тауып, оны көпше түрде айтады. Сын есіммен сөз тіркесін құрайды.

Мыс: Әтеш артық, Әтештер- үлкен әтештер.


















































Оқулық, интербелсенді тақта








Мектеп суреті











Мектептегі мамандықтар суреті











Мұғалім суреті












Айна

Артикуляциялық жаттығулар








Қағаздан жасалған доп


Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды

Бағалау парақшаларын тарату.  Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені туралы айтады.

Балалар сабақты қорытындылайды.



Үйге тапсырма

«Менің бағытым» ойыны

Зат есімдер мен сын есімдерді сәйкестендіреді










Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Менің мектебім. Зат есімдерді сын есіммен келістіру

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Менің мектебім. Зат есімдерді сын есіммен келістіру.

Сабақтың мақсаты:

  • Жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді сын есіммен келістіру дағдысын дамыту.

  • «Менің мектебім» лексикалық тақырыбы бойынша белсенді сөздік қорын дамыту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин



























Сабақтың басы 10 минут













І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу: Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Шаттық шеңбері. «Мектебім» әнін тыңдау.

  • Балалар сендерге өлең ұнады ма?

  • Өлең не туралы?

  • Сендер мектепке не үшін келесіңдер?

Олай болса, «Менің мектебім» атты саяхатымызды жалғастырайық.

«Менің мектебім» тақырыбы бойынша балалардың ойын, сөйлеу тілін дамыту.

Балаларға мектептің суреті көрсетіледі.



- Мектептегі қандай орындарды білесіңдер?

- Дұрыс атап шықтыңдар, ал енді мен сендерге жұмбақ жасырайын шешімін тауып көріңдер.

І
І.
Артикуляциялық жаттығулар


ІІІ. Жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді сын есіммен келістіру дағдысын дамыту.

Ал енді мектеп ішіндегі саяхатымызды жалғастырайық.

1.«Ыстық доп ойыны»

Сипаттамасы: оқушылар шеңбер құрып тұрады. Қағаздан доп жасап алады. Допты лақтырған бала сыныптас баланың атын атайды (зат есім), допты қағып алған бала сыынптас атына сын есім қосып сөз тіркесін құрайды. Мысалы: Әлия +әдемі Әлия, Көркем + Сұлу Көркем, Дидар + Батыл Дидар осылай ойын жалғаса береді

2.Сюжетті суретпен жұмыс.

Берілген сурет бойынша сөйлем құрастырып, ата.

(Оқушыға суреттерді көрсете отырып, сөздердің мағынасын түсіндіру .)


Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды.


Мұғалімнің сұрағына жауап береді.

- Иә, өлең ұнады.

- Өлең мектеп туралы.

- Мектепке сабақ оқу үшін келеміз.





Оқушылар мектептегі орындарды атай бастайды: сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, жаттығу бөлмесі.


Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.


















Оқушылар нұсқаулық бойынша сөз тіркесін құрайды








.

  • Бүгін алғашқы қоңырау. Оқушылар мұғалімін сағынып келіп түр. Айбап мұғаліміне гүл шоғын сыйлады.






































«Мектебім» әні








Мектеп суреті

































Қағаздан жасалған доп














Сюжетті сурет

Сабақтың ортасы

20 минут


V. Сергіту сәті

Нейрогимнастика

VІ. Ұсақ моториканы дамыту жаттығуы

Түстеріне қарай суретті ермексазбен толықтыру

VІІ. Диаграмма арқылы мектебіңді суреттеңдер

VІІІ. Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Ребусты шешіңдер. Ол заттарды көпше түрде атап, сипаттаңдар


Нейрогимнастиканы орындайды.





















Ермексаз көмегімен суретті толықтырады.













Менің мектебім сөзін сын есімдермен тіркес құрап айтады.











Ребусты шешіп, көпше түрде айтып, сын есіммен тіркес құрады.





























Сабақтың соңы

Қорытынды. Кері байланыс. Бүгінгі тақырыпта нені өттік? смайликпен бағалап жіберейік бүгінгі өткен сабақты.





Үйге тапсырма

Тақпақты жаттаңдар





Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Кішірейткіш-еркелету мәніндегі заттардың атауларын қолдану

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттардың атауларын қолдану.

Сабақтың мақсаты:

  • Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттарды атау (үй-үйшік, көл-көлшік) дағдыларын бекіту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы

















Сабақтың ортасы















І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Үнтаспадан «Қара жорға» биі қосылады. Оқушылар барлығы өлең айтып, би билеп сабаққа жақсы көңіл-күй қалыптастырады.

Ал енді,

ІІ. Артикуляциялық жаттығуларды орындайық.


Күрекше” жаттығуы

«Саңырауқұлақ» жаттығуы



«
Дәмді тосап жаттығуы»


«
Күркетауық» жаттығуы

«
Әткеншек» жаттығуы

ІІІ. Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттарды атау дағдыларын бекіту.





Суретке қарап кішірейткіш сөздерді қайталап айтайық. үй-үйшік, көл-көлшік, кітап-кітапша

V «Нейрожаттығу» әдісі



2. «Тапқышбек» ойыны. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді айтып сөйлемді аяқта.

Балалар мектепке    ……  .

Қоңырау   ….  .

Мұғалім сыныпқа   …..  .

Сабақ  …. .

Бірінші сабақ – қазақ тілі  …. .

Оқушылар тапсырмалар  …. .

Айгүл өлең  …. .

Керекті сөздер: болды, соғылды, оқыды, кірді, орындады, келді, басталды.

ІV.Сергіту сәті:

Ұзын құлақ сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды,

Ойлы-қырлы жерлерден,

Ытқып-ытқып  жүгірді.


VІ. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту. Сурет бойынша шағын әңгіме құра.

Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.

Кеңістікте бағдарлауын, көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма

Лабиринт «Тышқанға ірімшікке жетуге көмектес»


Ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма

Айжанға тек көкөністерді ғана жинауға көмектес

Мұғаліммен сәлемдеседі.











-








Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.

























Суреттерді кішірейген түрінде атайды.








Нейрожаттығуды орындайды.









-кірді

-соғылды

-кірді

-басталды

-болды

-орындады

-оқыды



іс-қимылдарды қайталап орындайды.





Сызба бойынша сөйлемдерді аяқтайды..











Жолды дұрыс тауып, тышқанды ірімшікке апарады.








Көкөністерді себетке байланыстырады.


















































«Қара жорға» биі





















Айна \\

Артикуляциялық жаттығулар


























Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды

Кері байланыс ретінде бүгінгі сабақты бағалап жіберсеңдер.




Үйге тапсырма

Екі суреттің айырмашылығын тауып келіңдер




Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Кішірейткіш-еркелету мәніндегі заттардың атауларын қолдану

(сабақтың тақырыбы)


Кезеңі


Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып/топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттардың атауларын қолдану.

Сабақтың мақсаты:

  • Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттарды атау (үй-үйшік, көл-көлшік) дағдыларын бекіту.

  • Артикуляциялық жаттығулар арқылы сөйлеу аппаратының қимыл-қозғалысын дамыту.

  • Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту.



      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Логопедтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кіріспе кезеңі

5 мин




Сабақтың басы

















Сабақтың ортасы















І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:

О
қушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Ал енді,

ІІ. Артикуляциялық жаттығуларды орындайық.


Күрекше” жаттығуы

«Саңырауқұлақ» жаттығуы



«
Дәмді тосап жаттығуы»


«
Күркетауық» жаттығуы

«
Әткеншек» жаттығуы

ІPicture 1 ІІ. Кішірейткіш - еркелету мәніндегі заттарды атау дағдыларын бекіту.


Picture 1




















Суретке қарап кішірейткіш сөздерді қайталап айтайық көрпе-көрпеше, жастық-жастықша, өзен-өзенше

V «Нейрожаттығу» әдісі





2. «Тапқышбек» ойыны. Мақсаты: Ойлаудың жылдамдығы мен зейінді дамыту.

Нұсқау: Балалар шеңбер бойына отырады. Жүргізуші көпше түрдегі бір сөзді айтады, ал балалар оны жекеше түрге ауыстырулары қажет.

Нұсқаудағы сөздер:

Мысықтар, тырналар, ормандар;

Қатарлар, көпірлер, ағаштар;

Ыдыстар, үйлер, құстар;

Пілдер, кеселер, тауықтар;

Ауыздар, сағаттар, болттар;

Шкафтар, шарфтар;

Мұрындар, столдар, көздер.

ІV.Сергіту сәті:

Жалғыз саусақ тіпті де

Ұстай алмас жіпті де.

Екі саусақ бірікті

Ине қолға ілікті.

Үш саусағы өнерлі

Қала салсақ, жол салсақ

VІ .Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту. Сурет бойынша шағын әңгіме құра.

Сызықтарды қосып, сәйкес түске боя. Сөйлем құра: сын есім + зат есім

Қызыл таңқурай

Жасыл алма

Сары лимон

Көк саптыаяқ


Көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма

Суреттен тек әріптерді тауып бояңдар


Кеңістікте бағдарлауын дамытуға арналған тапсырма

  • Үйшіктің артында тұрған күшікті табыңдар.

  • Үйшіктің үстінде тұрған күшікті табыңдар

  • Үйшіктің ішіндегі күшікті табыңдар

  • Үйшіктің алдындағы күшікті табыңдар

  • Үйшіктің оң жағындағы күшікті табыңдар

  • Үйшіктің сол жағындағы күшікті табыңдар


Мұғаліммен сәлемдеседі.











-






Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды.
























Сөздерді логопедпен бірге қайталайды.
















Нейрожаттығуды орындайды.














Көпше түрде айтылған сөздерді жекеше түрде айтады.






Сергіту сәтін қимылдармен орындайды.





Суреттерді тауып бояп, сөз тіркестерін құрастырады.












Суреттен әріптерді тауып бояйды.








Логопедтің айтуы бойынша суреттерді көрсетіп отырады.


































































Айна

Артикуляциялық жаттығулар

























Сабақтың соңы

VІ. Қорытынды

Балалар бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік?

Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

сабақты қорытсақ.



Оқушылар сабақты қорытындылайды.



Үйге тапсырма

«Күзгі демалысым» тақырыбында әңгімелеп келу

Артикуляциялық жаттығулар мен тыныс алу жаттығуларын қайталау.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.08.2025
137
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі