|
ПӘН |
Математика |
||||||
|
Бөлім_ |
6 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері |
||||||
|
Күні |
|
|
|
||||
|
|
|
Қатысқандар саны |
24 |
Қатыспағандар саны |
- |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
логарифмдік теңдеулерді шеше алады |
||||||
|
логарифмдік теңдеулердің жүйелерін шеше алады |
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Логарифмдік теңдеудің анықтамасын білу |
||||||
|
Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін еске түсіру; |
|||||||
|
Логарифмдік теңдеулер жүйелерін шешуді қарастыру. |
|||||||
|
Бағалау критериялары |
1) Есеп шарты бойынша теңдеу мен теңсіздікті құрастырады; 2) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін түсіндіреді; 3) Логарифмдермен практикалық есептерді шешуде логарифмнің қасиеттерін, ережелерді қолданады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Теңдеулерді шешуді сипаттауда математикалық терминдерді қолданады; - Теңдеуді шешу үшін таңдалған тәсілді дәйектейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: - Логарифмдік теңдеудің түбірі; - Логарифмдік теңдеу шешу әдістері; - Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы; - Теңдеудің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ); - Бөгде түбір; - Жаңа айнымалы енгізу; - Потенцирлеу; - Мүшелеп логарифмдеу; - қосындының/айырманың логарифмі; - көбейтіндінің/бөліндінің логарифмі; |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылықты қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Оқушылар логарифмдік теңдеудің биология, химия да қолданылуын есептер шығару арқылы зерттейтін болады |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ қолданылады, интерактивті тақта презентация көрсетіледі |
||||||
|
Бастапқы білім |
Санның логарифмі, логарифмдердің негізгі қасиеттері қарапайым логарифмдік теңдеулерді шеше алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
6 минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал тудыру. «Неге?» тренингі Оқушылар екі қатарға тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады. Ауызша
|
Мәреге ауызша есептеулер жүргізе отырып жету
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экранында үй жұмысының дұрыс жауаптары ұсынылады
|
|
Топқа бөлу
3 минут |
Балалар бүгін ерекше күн болғандықтан мен сіздерге сыйлық сыйлағым келіп тұр. Сыйлығым қалам.( үш түстен тұратын қаламдарды келіп алады) Кімнің қолында қандай түсті ? Ендеше солардың түсіне қарай үш топқа бөлініп отырайық.
|
Топқа барып орналасады. |
|
топқа бөлу үшін үш түсті қалам |
|
Миға шабуыл |
Анықтама: айнымалысы логарифм белгісінің ішінде болатын теідеуді логарифмдік теңдеу деп атайды |
Логарифмдік теңдеулерге әр топ 3 мысал келтіру |
Әр дұрыс жауап1 ты жетон арқылы бағалау |
|
|
Топтық тапсырма
«Қалтадағы тапсырма»
12 мин. |
|
Берілген тапсырма бойынша топтасып оқулықпен жұмыс жасай отырып, мысалдар келтіріп, шығарып қорғайды.
|
Дискриптор: Теориялық білімді көрсете алды-1 балл Мысалдарды шығару жолдарын дұрыс береді -1балл Жалпы-2балл |
Ватман түрлі түсті фломастерлер стикерлер |
|
Сабақ ортасы Жұптық жұмыс топбасшыдан бастап өзінің оң жағындағы көршісімен жұптасады 5 минут |
Кесте толтыру
Жауаптары
|
Кестедегі теңдеулерге шешу әдісін ұсыну |
Дискриптор: Есеп шартына сай дұрыс әдіс таңдайды -1балл Жалпы- 7 балл |
Кесте қағаздары |
|
«Өткел» әдісі 10 минут Топтық жұмыс |
Өткел бойындағы тапсырмаларды орындайды
|
|
Дискриптор: Әрбір дұрыс есепке -1 балл |
ДК мониторы |
|
Кері байланыс
Сабақты қорытындылау
5минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
Жарықтағы тұжырымдар бойынша ауызша өз ойларын білдіреді |
|
|
|
Бағалау Үй тапсырмасын беру |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
лограрифмдік теңдеулер және олардың жүйелері
лограрифмдік теңдеулер және олардың жүйелері
|
ПӘН |
Математика |
||||||
|
Бөлім_ |
6 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері |
||||||
|
Күні |
|
|
|
||||
|
|
|
Қатысқандар саны |
24 |
Қатыспағандар саны |
- |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
логарифмдік теңдеулерді шеше алады |
||||||
|
логарифмдік теңдеулердің жүйелерін шеше алады |
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Логарифмдік теңдеудің анықтамасын білу |
||||||
|
Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін еске түсіру; |
|||||||
|
Логарифмдік теңдеулер жүйелерін шешуді қарастыру. |
|||||||
|
Бағалау критериялары |
1) Есеп шарты бойынша теңдеу мен теңсіздікті құрастырады; 2) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін түсіндіреді; 3) Логарифмдермен практикалық есептерді шешуде логарифмнің қасиеттерін, ережелерді қолданады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Теңдеулерді шешуді сипаттауда математикалық терминдерді қолданады; - Теңдеуді шешу үшін таңдалған тәсілді дәйектейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: - Логарифмдік теңдеудің түбірі; - Логарифмдік теңдеу шешу әдістері; - Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы; - Теңдеудің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ); - Бөгде түбір; - Жаңа айнымалы енгізу; - Потенцирлеу; - Мүшелеп логарифмдеу; - қосындының/айырманың логарифмі; - көбейтіндінің/бөліндінің логарифмі; |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылықты қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Оқушылар логарифмдік теңдеудің биология, химия да қолданылуын есептер шығару арқылы зерттейтін болады |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ қолданылады, интерактивті тақта презентация көрсетіледі |
||||||
|
Бастапқы білім |
Санның логарифмі, логарифмдердің негізгі қасиеттері қарапайым логарифмдік теңдеулерді шеше алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
6 минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал тудыру. «Неге?» тренингі Оқушылар екі қатарға тұрады да, бір-біріне белгілі бір сөйлем айтады да келесі оқушыға «неге?» деген сұрақ қояды. Ол оқушы ары қарай жауаппен жалғастырады да, «неге?» деген сұрақ қояды. Мысалы, Бүгінгі сабақ ерекше өтеді неге? Келесі оқушы: Өйткені біз сабаққа қызығушылықпен қатысамыз неге? т.с.с. жалғасады. Ауызша
|
Мәреге ауызша есептеулер жүргізе отырып жету
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экранында үй жұмысының дұрыс жауаптары ұсынылады
|
|
Топқа бөлу
3 минут |
Балалар бүгін ерекше күн болғандықтан мен сіздерге сыйлық сыйлағым келіп тұр. Сыйлығым қалам.( үш түстен тұратын қаламдарды келіп алады) Кімнің қолында қандай түсті ? Ендеше солардың түсіне қарай үш топқа бөлініп отырайық.
|
Топқа барып орналасады. |
|
топқа бөлу үшін үш түсті қалам |
|
Миға шабуыл |
Анықтама: айнымалысы логарифм белгісінің ішінде болатын теідеуді логарифмдік теңдеу деп атайды |
Логарифмдік теңдеулерге әр топ 3 мысал келтіру |
Әр дұрыс жауап1 ты жетон арқылы бағалау |
|
|
Топтық тапсырма
«Қалтадағы тапсырма»
12 мин. |
|
Берілген тапсырма бойынша топтасып оқулықпен жұмыс жасай отырып, мысалдар келтіріп, шығарып қорғайды.
|
Дискриптор: Теориялық білімді көрсете алды-1 балл Мысалдарды шығару жолдарын дұрыс береді -1балл Жалпы-2балл |
Ватман түрлі түсті фломастерлер стикерлер |
|
Сабақ ортасы Жұптық жұмыс топбасшыдан бастап өзінің оң жағындағы көршісімен жұптасады 5 минут |
Кесте толтыру
Жауаптары
|
Кестедегі теңдеулерге шешу әдісін ұсыну |
Дискриптор: Есеп шартына сай дұрыс әдіс таңдайды -1балл Жалпы- 7 балл |
Кесте қағаздары |
|
«Өткел» әдісі 10 минут Топтық жұмыс |
Өткел бойындағы тапсырмаларды орындайды
|
|
Дискриптор: Әрбір дұрыс есепке -1 балл |
ДК мониторы |
|
Кері байланыс
Сабақты қорытындылау
5минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
Жарықтағы тұжырымдар бойынша ауызша өз ойларын білдіреді |
|
|
|
Бағалау Үй тапсырмасын беру |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















