Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:62 |
Мектеп: |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|
Сынып: 1 |
Ортақ тақырыбы: Менің отбасым |
|
Бөлім: Менің отбасым және достарым |
Сабақтың тақырыбы: Мм дыбысы мен әрпі |
|
|
Пәні:Сауат ашу |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен). 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: |
||||||
|
Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||
|
Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||
|
Сөз/сөйлем сызбасын құру және сызбаға сәйкес сөйлем құрастыру. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды,ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Оқудың түрлерін ( буындап оқиды,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды,түсініп оқиды) қолданады Мәтін бойынша сұрақ қоя алады және жауап бере біледі. Сөйлемді бас әріппен бастап жазады, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды. Коллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтайды. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық және жұптық жұмыс кезінде өзара татулыққа,ұқыптылыққа,тез ойлауға,сауатты оқып,таза жазуға тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі ,ағылшын тілі,музыка |
||||||
|
АКТ |
Аудио жазба,таныстырылым,слайд |
||||||
|
Алдынғы оқу: |
Оқушылардың алдыңғы тоқсанда алған білімдері мен дағдыларына сүйенеді.Оқушылар көркем және бейкөркем мәтін үлгілерімен таныс болуы керек, жанрын ( ертегі,өлең) ажырата білу және мәтінді мәнерлеп оқи білуі керек |
||||||
|
|
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Дескриптор |
Бағалау |
Ресурстар
|
|||
|
Басы Ортасы |
Психологиялық дайындық: Мақта қыз қонаққа келіп шаттық шеңберіне шақырады Күн жылуын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай аламын Тыныштық пен жарық,жылу.мейірімді Сенің ғана алақаныңа саламын -Балалар ,бір біріміздің қолымыздан ұстап алақан арқылы жылу сыйлап ата-анамыздың еркелетіп айтатын сөзін айтайық. 1.Тышқанға келіп көмек сұрайды.Ал тышқан үйінен түрлі тауық жейтін дәнді дақылдарын береді. Топқа бөлу(қима қағаздарды алу арқылы) 1-топ Бидай 2-топ Тары 3-топ Сұлы 2.Тауықтың тапсырмасы Өткен тақырыпқа шолу жасау, сұрақтар қойылып,
жауап алу. 3.Дүкеншінің тапсырмасы:Ұжымдық жұмыс (М ) Ізденуді ұйымдастыр.Ұжыммен бірге қима қағаздағы буындардан сөз құрастыр, оқы Ма-та-ма-рал-ма-са-то-мар- ша-ма-ал-ма-Ар-ман-су-ла-су-ла-ма-Ма-рат- о-тыр-ма Мата-ткань-the cloth Маса-комар-mosguito Мысық-кошка-cat 4. Қыздардың тапсырмалары: ЖАЗЫЛЫМ Дәптермен жұмыс. Мата,маса,мал,мол,марал. Ширату жаттығуын орындату 4. Ағаштың тапсырмасы Топтық жұмыс«Саралау» 1 топ Мәтінді тізбектеп оқып шығу. Алғашқы бірінші сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жасау Әже Әжем – әкемнің анасы. Нағашы әжем – шешемнің анасы. Ақылды әже – елдің анасы.
ІІ топ Көп нүктенің орнына м әріпіне қатысты сөз ойлап табу Мынау- ....... атам. Оның аты- ..... Ол-.... Мен атамды ... етемін . ІІІ топ Кесілген сөздерден сөйлем құрастыру. Менің , ағам,Ермексаздан,жасайды,мүсін,Марат,деген,Ол,мүсінші,бар |
-Қима буындардан сөз құрайды - Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды. - Түсініп оқиды -Ұжыммен қайталайды -Каллиграфиялық талапқа сай жазады -Сауатты жазады Мәтінді тізбектеп оқиды -Сөйлемге дыбыстық талдау жасайды - М әріпіне сөз ойлап,жасырын сөзді табады. -Мәтінді тізбектеп оқиды -Кесілген сөздерден сөйлем құрайды. -Сөйлемдерді тізбектеп оқиды |
Сұраққа жауап берген оқушыларды мұғалім бағалайды
Мұғалім бағалайды
Орташа Жақсы Өте жақсы
Мұғалім бағалайды
дәптерге смайликтер жапсыру
Әр топ бірін- бірі бағалайды. |
Қима қағаздар
Буындар жазылған қима қағаздар. Оқылым
Дәптерімізді ашайық Қолға қалам алайық Салақтықтан қашайық Әсем етіп жазайық -Дәптерімізді ашып тапсырманы әдемі етіп жазып шығайық
Мәтін
|
|||
|
Соңы
|
5.Сиырдың тапсырмасы. Жұптық жұмыс «Екі бетті күнделік»әдісі арқылы қорытынды жасау Әр жұпқа екі бетті күнделік таратып,тапсырманы түсіндіріп,орындату,жұппен қорғау. М әрпі бар сөздерді теріп жазу.Белгілі уақыт ішінде қай жұп көп сөз жазғанын анықтау.
Ыдыс,шара,тана,дала,мата,сыр, Дана,Марат,алма,шашу,ауа,шама, сан,маса,Аман,тары.
Кері байланыс «Пиктограмма»әдісі бойынша |
- М дыбысы бар сөздерді табады -Сөздерді жазады
|
6 сөз жазған топқа-жұлдызша, 4 сөз жазған топқа –шаршы, 3 сөз жазған топқа -үшбұрыш
Жасыл жапырақ-бәрін түсіндім,басқаларға көмек бере аламын. Сары жапырақ-Түсіндім,бірақ әлі де көмек керек. Қызыл жапырақ-ештеңке түсінбедім |
Жасыл,сары,қызыл жапырақтардың суреті |
|||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қолдау көрсету үшін қима қағаздардағы берілген сөздерді оқытамын. Қабілетті оқушыларға сөздерден сөйлем құратамын. Тірек сызба арқылы сөйлемдер құратамын |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Смайликтер арқылы бағалау, түстерге боялған сағыздармен бағалау,геометриялық фигуралар арқылы бағалау,үш түсті жапырақтармен бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік. Жұптық,топтық жұмыс кезінде өзара татулыққа және жұмыс кезінде жауапкершілікті сезінуге бағыттап отырамын. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М дыбысы мен әрпі
М дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:62 |
Мектеп: |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|
Сынып: 1 |
Ортақ тақырыбы: Менің отбасым |
|
Бөлім: Менің отбасым және достарым |
Сабақтың тақырыбы: Мм дыбысы мен әрпі |
|
|
Пәні:Сауат ашу |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен). 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: |
||||||
|
Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||
|
Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||
|
Сөз/сөйлем сызбасын құру және сызбаға сәйкес сөйлем құрастыру. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды,ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Оқудың түрлерін ( буындап оқиды,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды,түсініп оқиды) қолданады Мәтін бойынша сұрақ қоя алады және жауап бере біледі. Сөйлемді бас әріппен бастап жазады, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды. Коллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтайды. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық және жұптық жұмыс кезінде өзара татулыққа,ұқыптылыққа,тез ойлауға,сауатты оқып,таза жазуға тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі ,ағылшын тілі,музыка |
||||||
|
АКТ |
Аудио жазба,таныстырылым,слайд |
||||||
|
Алдынғы оқу: |
Оқушылардың алдыңғы тоқсанда алған білімдері мен дағдыларына сүйенеді.Оқушылар көркем және бейкөркем мәтін үлгілерімен таныс болуы керек, жанрын ( ертегі,өлең) ажырата білу және мәтінді мәнерлеп оқи білуі керек |
||||||
|
|
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Дескриптор |
Бағалау |
Ресурстар
|
|||
|
Басы Ортасы |
Психологиялық дайындық: Мақта қыз қонаққа келіп шаттық шеңберіне шақырады Күн жылуын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай аламын Тыныштық пен жарық,жылу.мейірімді Сенің ғана алақаныңа саламын -Балалар ,бір біріміздің қолымыздан ұстап алақан арқылы жылу сыйлап ата-анамыздың еркелетіп айтатын сөзін айтайық. 1.Тышқанға келіп көмек сұрайды.Ал тышқан үйінен түрлі тауық жейтін дәнді дақылдарын береді. Топқа бөлу(қима қағаздарды алу арқылы) 1-топ Бидай 2-топ Тары 3-топ Сұлы 2.Тауықтың тапсырмасы Өткен тақырыпқа шолу жасау, сұрақтар қойылып,
жауап алу. 3.Дүкеншінің тапсырмасы:Ұжымдық жұмыс (М ) Ізденуді ұйымдастыр.Ұжыммен бірге қима қағаздағы буындардан сөз құрастыр, оқы Ма-та-ма-рал-ма-са-то-мар- ша-ма-ал-ма-Ар-ман-су-ла-су-ла-ма-Ма-рат- о-тыр-ма Мата-ткань-the cloth Маса-комар-mosguito Мысық-кошка-cat 4. Қыздардың тапсырмалары: ЖАЗЫЛЫМ Дәптермен жұмыс. Мата,маса,мал,мол,марал. Ширату жаттығуын орындату 4. Ағаштың тапсырмасы Топтық жұмыс«Саралау» 1 топ Мәтінді тізбектеп оқып шығу. Алғашқы бірінші сөйлемдегі сөздерге дыбыстық талдау жасау Әже Әжем – әкемнің анасы. Нағашы әжем – шешемнің анасы. Ақылды әже – елдің анасы.
ІІ топ Көп нүктенің орнына м әріпіне қатысты сөз ойлап табу Мынау- ....... атам. Оның аты- ..... Ол-.... Мен атамды ... етемін . ІІІ топ Кесілген сөздерден сөйлем құрастыру. Менің , ағам,Ермексаздан,жасайды,мүсін,Марат,деген,Ол,мүсінші,бар |
-Қима буындардан сөз құрайды - Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды. - Түсініп оқиды -Ұжыммен қайталайды -Каллиграфиялық талапқа сай жазады -Сауатты жазады Мәтінді тізбектеп оқиды -Сөйлемге дыбыстық талдау жасайды - М әріпіне сөз ойлап,жасырын сөзді табады. -Мәтінді тізбектеп оқиды -Кесілген сөздерден сөйлем құрайды. -Сөйлемдерді тізбектеп оқиды |
Сұраққа жауап берген оқушыларды мұғалім бағалайды
Мұғалім бағалайды
Орташа Жақсы Өте жақсы
Мұғалім бағалайды
дәптерге смайликтер жапсыру
Әр топ бірін- бірі бағалайды. |
Қима қағаздар
Буындар жазылған қима қағаздар. Оқылым
Дәптерімізді ашайық Қолға қалам алайық Салақтықтан қашайық Әсем етіп жазайық -Дәптерімізді ашып тапсырманы әдемі етіп жазып шығайық
Мәтін
|
|||
|
Соңы
|
5.Сиырдың тапсырмасы. Жұптық жұмыс «Екі бетті күнделік»әдісі арқылы қорытынды жасау Әр жұпқа екі бетті күнделік таратып,тапсырманы түсіндіріп,орындату,жұппен қорғау. М әрпі бар сөздерді теріп жазу.Белгілі уақыт ішінде қай жұп көп сөз жазғанын анықтау.
Ыдыс,шара,тана,дала,мата,сыр, Дана,Марат,алма,шашу,ауа,шама, сан,маса,Аман,тары.
Кері байланыс «Пиктограмма»әдісі бойынша |
- М дыбысы бар сөздерді табады -Сөздерді жазады
|
6 сөз жазған топқа-жұлдызша, 4 сөз жазған топқа –шаршы, 3 сөз жазған топқа -үшбұрыш
Жасыл жапырақ-бәрін түсіндім,басқаларға көмек бере аламын. Сары жапырақ-Түсіндім,бірақ әлі де көмек керек. Қызыл жапырақ-ештеңке түсінбедім |
Жасыл,сары,қызыл жапырақтардың суреті |
|||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қолдау көрсету үшін қима қағаздардағы берілген сөздерді оқытамын. Қабілетті оқушыларға сөздерден сөйлем құратамын. Тірек сызба арқылы сөйлемдер құратамын |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Смайликтер арқылы бағалау, түстерге боялған сағыздармен бағалау,геометриялық фигуралар арқылы бағалау,үш түсті жапырақтармен бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік. Жұптық,топтық жұмыс кезінде өзара татулыққа және жұмыс кезінде жауапкершілікті сезінуге бағыттап отырамын. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|
шағым қалдыра аласыз


















