М. Дулатұлының «Бақытсыз Жамал» романының көркемдік ерекшелігі

Тақырып бойынша 25 материал табылды

М. Дулатұлының «Бақытсыз Жамал» романының көркемдік ерекшелігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Бекітемін:_______________________________

Білім беру ұйымының атауы:

209 МГ

Бөлім:

Махаббат пен абырой

Педагогтің аты-жөні

Мукаева Ж.Т.

Пәні:

қазақ әдебиеті

Күні:

26-28.01.2026 ж

Сынып: 8 Е,Д,И

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

М. Дулатұлының «Бақытсыз Жамал» романының көркемдік ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау.

Сабақтың мақсаты

(Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды


Құндылық: Заң және тәртіп

Апта дәйексөзі: «Әділ заң – аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы











Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау

Жағымды психологиялық ахуал

«Өрмекшінің жібі» әдісі арқылы тоқылған жіпті келесі адамға лақтыру арқылы бүгінгі сабақты жақсы тілекпен бастау

Қызығушылықты ояту.

«Біліміңді тексер» айдары ЖИ

https://www.educaplay.com/learning-resources/21979314-learning_resource.html

Сыныпты топқа бөлу

https://wordwall.net/ru/resource/39604284/%D1%82%D0%BE%D0%BF%D2%9B%D0%B0-%D0%B1%D3%A9%D0%BB%D1%83

Назары сабаққа аударылады.

Қызығушылығы оянады




Жақсы тілектер айтылады



Сыйластық қарым-қатынас туындайды

Сілтемемен өтіп, өз білімдерін тексеріп көреді

Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады.

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!







8-сыныптың оқулығы

Арман ПВ баспасы

Жаңа білім


Топтық жұмыс

1-тапсырма.

«Төрт сөйлем» әдісі үш топқа ортақ тапсырма

Шығармадағы кез келген үзіндіні таңдап, көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды, ойларын жазады


Пікір: Зерттеу жұмысының өзектілігі мен тілдік ерекшелігіне өз пікірін білдіру.


Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдеу.


Мысал: Өз ойын шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен байланыстыру.


Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айту.


Саралау:

Төмен оқушыларға: тек пікір + мысал айту жеткілікті.


Дарынды оқушыларға: пікір дәлел мысал қорытынды толық «Төрт сөйлем» жасау ұсынылады.

Кейбір оқушыларға қосымша: шығармадағы бірнеше көркемдегіш құралды салыстыру тапсырылуы мүмкін.

Құндылық:

Оқушы шығарма тілін терең түсінеді.

Көркемдегіш құралдарды ажыратып, автор стилін бағалайды.

Өз ойын жүйелі, дәлелді айту арқылы сыни ойлау және логикалық ойлау дағдылары дамиды.

Топ ішінде пікір алмасу арқылы ұжымдық жұмысқа қатысу және коммуникация қабілеті жетіледі.

ЕББҚ

Пікірін қысқаша, бірақ түсінікті жеткізу.

1-2 көркемдегіш құралды дұрыс қолдану.


Жұптық жұмыс

2-тапсырма

«Ой тұжырым» стратегиясы

Автордың көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігі туралы сіздің пікіріңіз қандай?


Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Пікір

психологиялық параллелизм



теңеу



метафора



ирония




Саралау:

Қиындық деңгейі төмен оқушыларға: тек 1-2 көркемдегіш құрал бойынша мысал келтіру жеткілікті.

Дамыған оқушыларға: барлық төрт көркемдегіш құрал бойынша толық мысал келтіріп, қысқаша қорытынды жасау ұсынылады.


Құндылық:

Оқушы шығарманы тереңірек түсінеді.

Көркемдегіш құралдарды қолдану арқылы автор стилін бағалайды.

Өз ойын жазбаша және ауызша айту арқылы сыни ойлау және коммуникативтік дағдыларын жетілдіреді.

ЕББҚ

Кестедегі көркемдегіш құралдардың тек 1-2 түрін таңдайды

Мәтінді оқып, сол құралға сәйкес бір ғана мысал табады.

Пікірін 1 сөйлеммен ғана жазады.


Жеке жұмыс

3-тапсырма

Романдағы көркемдегіш құралдардың қолданысын

талдаңдар.

Мысалдар

Псих-қ парал-зм

Перифраз

Сатира

Ирония

Гротекс

Эллипсис













Үзіндіні оқып, көркемдегіш құралдарды табады



Пікірін қалыптастырып, дәлелдер мен мысалдар дайындайды.


Төрт сөйлем тәсілі бойынша қорытындылайды.


Топ спикері ретінде немесе жұп ішінде өз ойын қорғайды.



























Мәтінді оқып, әр көркемдегіш құралға сәйкес үзінділерді табады.


Мысалдарды кестеге жазады.


Өз пікірін қалыптастырып, жұппен бөліседі.


Қысқаша қорытынды ойын айтады.















Мәтінді оқып, көркемдегіш құралдарды іздейді.


Әр құралға мысал табады.


Қысқаша түсініктеме жазады.


Қорытындысында автор стилін сипаттайды.


Дескриптор:

- төрт сөйлемнің әр элементін дұрыс қолданады.

-пікірін дәлелдер мен мысалдар арқылы нығайтады.

-шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды және автор стилімен байланыстырады.

-топ ішіндегі талқылауға белсенді қатысады.

3балл






















Дескриптор

-кестедегі әр бағанға өз ойын нақты жазады.

-мысалдар мен пі-кірлерді дұрыс байланыстырады.

-шығармадағы көркемдегіш құралдарды ажырата алады.

-жұптық талқылауда өз пікірін қорғайды.

4балл












Дескриптор:

-әр көркемдегіш құралдың дұрыс анықталғанын көрсетеді.

-мысалдарды мәтіннен дәл алады.

-қысқаша түсініктеме нақты, түсінікті.

-қорытындысында автор стилін дұрыс сипаттайды.

3балл

Оқулық










Интербелсенді тақта
















А3 қағазы






Оқу құралдары
















Жұмыс дәптері









Үлестірме










8-сынып оқулығы

Арман ПВ баспасы












Сабақтың соңы


Кері байланыс:

«Пайдалы үш нәрсе» тәсілі арқылы өзін-өзі бағалап, тексереді.

1.Бүгінгі сабақта сен қандай пайдалы үш нәрсе жасадың?

2.Сен келесі сабақты қалай өзгертер едің?

3.Оны қалай өзгертесің?




Үй жұмысы: Романнан кейіпкер мінезін ашатын үзінді лерді теріп жазыңдар.

Тақырып бойынша түйген ойларын айтады, қорытындылайды.



Кері байланыс береді





Дескриптор арқылы бағаланады




Мұғалім тарапынан кері байланыс


Қолдау, мадақтау,бағалау























«Төрт сөйлем» әдісі

Топ жауабы


Пікір: Зерттеу жұмысының өзектілігі мен тілдік ерекшелігіне өз пікірін білдіру.



Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдеу


Мысал: Өз ойын шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен байланыстыру.



Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айту.










Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Пікір

психологиялық параллелизм



теңеу



метафора



ирония







Мысалдар

Псих-қ парал-зм

Перифраз

Сатира

Ирония

Гротекс

Эллипсис













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі