Модуль /пән атауы: Дүниежүзі тарихы
Оқу орны: «Алматы көпсалалы колледжі» КМҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Тақырып |
Тақырып 7.2.1. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (Техника-технологиялық бағыт) |
|
Педагог |
Көшербаева Жадыра Бекзатқызы |
|
Күні |
|
|
Курс, группа |
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Қоғамдық ойдың дамуын «гандизм», «сегрегация» ұғымдарын қолдана отырып қоғамдық-саяси өмірдегі М.Гандидің рөлін бағалау. |
|
Оқыту нәтижелері (ТОЖ келісілген) |
Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын, қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлін бағалау. |
|
*Бағалау критерийі (ТОЖ келісілген) |
- Қоғамдық ойдың дамуын «либерализм», «ұлтшылдық», «социал-демократия», «марксизм», «экзистенциализм», прагматизм», «позитивизм», «гандизм», «нәсілдік кемсітушілік», «сегрегация» ұғымдарын қолданады; - Қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі туралы қортындылар жасайды. |
|
*Тарихи ойлау дағдылары |
тарихи анализ және түсіндіру |
|
*Тарихи концепт |
себеп-салдар, маңыздылық, интерпретация концептілері |
|
Қажетті ресурстар |
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық https://presenter.ahaslides.com сайты https://www.youtube.com/ сайты |
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Студенттердің назарын аудару үшін қызықты мәлімет: (Сабақ болып жатқан күні дүниеге келген тұлғалар туралы қысқаша айтып кетеді) - Топқа бөлу (студенттер отырған орнында 1-ден 4-ке дейін саналады, осылайша 4 топқа топтасады). |
1-ден 4-ке дейін саналып, 4 топқа топтасады. |
|
||||||||
|
8 минут |
- «Ненасилие. Фрагмент из фильма "Ганди"» видеосынан үзінді көрсетіліп балаларға сұрақ қойылады: 1) Видеода кімдерді көріп тұрсыздар? 2) Бір-біріне қарама-қарсы тұрған екі топтың жасақталуы бірдей ме? 3) Екі тараптың әрекеттері қандай болды? 4) Қалай ойлайсыңдар, қарсыласыңа күш көрсетпей қарсы тұруға болады ма? 5) Күш көрсетпей қарсыласудың қандай артықшылығы, қандай кемшілігі көрінді? 6) Видеоның соңы немен аяқталды? Күш көрсетпей қарсыласудың нәтижесі болды ма?
Ендеше балалар, бүгінгі сабақта Үндістанның Англия билігінен азат болуда күш көрсетпей қарсыласудың қандай рөл атқарғанын көретін боламыз. Осы қозғалысты бастаған М.Гандимен және оның философиясымен танысамыз. |
Видеоны көріп, сұрақтарға жауап береді. |
https://www.youtube.com/watch?v=jyydVXpous0 |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 14 минут |
Тапсырма 1. Топтық жұмыс. Махатма Гандидің Үндістан тарихындағы атқарған еңбектерін талдай отыра, оның берілген мәселелерді шешу жолдарын анықтаңыздар.
1-топ. Әлеуметтік мәселелерді шешу жолы 2-топ. Саяси мәселелерді шешу жолы 3-топ. Теңдік мәселесін шешу жолы 4-топ. Діни алауыздық мәселесін шешу жолы (ЕБҚ: М.Гандиге қатысты фотосуреттер көрсетіледі, соған қатысты өз ойын айтады) Дескриптор: - Үндістан қоғамында қалыптасқан мәселелерді анықтайды; - Мәселелерді шешудегі М.Гандидің әрекетін талдайды. |
1. Махатма Гандидің әр мәселені шешу жолдарымен танысып, алған мәлімет негізінде берілген карточканы толтырады. 4
К - Карточканы толтыру барысын қадағалап, бағыт-бағдар беріледі - Тапсырманы орындауға топтың барлық мүшелерінің қатысуы қадағаланады |
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер |
||||||||
|
7 минут |
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс. Берілген материалды пайдалана отырып, кестені толтырыңыз. Кесте арқылы Махатма Гандидің қызметі нәтижесінде Үндістан тарихында болған өзгеріс айқындалады. (ЕБҚ: Материалмен танысып, М.Гандидің жеке басына сипатттама беретін әңгіме құрастырады) Дескриптор: - Үндістанның саяси өмірінде М.Гандиге дейінгі және М.Гандиден кейінгі жағдайын салыстыра отыра, оның ел тарихындағы рөлін анықтайды. |
2. Берілген материалды пайдалана отырып, кестені толтырады.
Кері байланыс:
|
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер
|
||||||||
|
6 минут |
Тапсырма 3. Жеке жұмыс. Термин сөздермен жұмыс жасау. Ахимса, сатьяграха, сварадж, свадеши, гандизм (ЕБҚ: Басқа балалардың құрастырған анықтамасын оқып береді, сөздердің дайын мағынасын оқу арқылы есте сақтай алады) Дескриптор: - «Ахимса», «сатьяграха», «сварадж», «свадеши», «гандизм» ұғымдарының мағынасын ашады. |
3. Берілген термин сөздердің анықтамасымен танысып, сол сөзге ассоциация келтіреді.
М |
https://presenter.ahaslides.com Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Қорытынды «Әлем халқы неліктен М.Гандиді есте сақтау керек?» деген сұраққа жауап беру арқылы сабақ қорытындыланады |
||||||||||
|
2 минут |
Рефлексия «Цветограмма» әдісі арқылы рефлексия жүргізу - Жасыл түс- Сабақта бәрі түсінікті болды, тапсырмаларды өзім орындай алдым - Сары түс – Сабақты түсіне алдым. Тапсырмаларды орындауда қиындық болды, бірақ орындай алдым. - Қызыл түс – Көмектесіңіз! Тақырыпты толық түсіне алмадым. Тапсырмаларды орындау өте қиын болды.
|
||||||||||
|
1 минут
|
Бағалау Студенттің өзіне бағалау парағы беріледі, өзін-өзі бағалайды
|
||||||||||
|
1 мин |
Үй жұмысы Шығармашылық тапсырма: Махатма Гандидің философиялық ілімі негізінде күш қолданбай өз әлеміңізді қалай өзгертер едіңіз? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
Модуль /пән атауы: Дүниежүзі тарихы
Оқу орны: «Алматы көпсалалы колледжі» КМҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Тақырып |
Тақырып 7.2.1. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (Техника-технологиялық бағыт) |
|
Педагог |
Көшербаева Жадыра Бекзатқызы |
|
Күні |
|
|
Курс, группа |
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Қоғамдық ойдың дамуын «гандизм», «сегрегация» ұғымдарын қолдана отырып қоғамдық-саяси өмірдегі М.Гандидің рөлін бағалау. |
|
Оқыту нәтижелері (ТОЖ келісілген) |
Азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын, қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлін бағалау. |
|
*Бағалау критерийі (ТОЖ келісілген) |
- Қоғамдық ойдың дамуын «либерализм», «ұлтшылдық», «социал-демократия», «марксизм», «экзистенциализм», прагматизм», «позитивизм», «гандизм», «нәсілдік кемсітушілік», «сегрегация» ұғымдарын қолданады; - Қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі туралы қортындылар жасайды. |
|
*Тарихи ойлау дағдылары |
тарихи анализ және түсіндіру |
|
*Тарихи концепт |
себеп-салдар, маңыздылық, интерпретация концептілері |
|
Қажетті ресурстар |
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық https://presenter.ahaslides.com сайты https://www.youtube.com/ сайты |
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Студенттердің назарын аудару үшін қызықты мәлімет: (Сабақ болып жатқан күні дүниеге келген тұлғалар туралы қысқаша айтып кетеді) - Топқа бөлу (студенттер отырған орнында 1-ден 4-ке дейін саналады, осылайша 4 топқа топтасады). |
1-ден 4-ке дейін саналып, 4 топқа топтасады. |
|
||||||||
|
8 минут |
- «Ненасилие. Фрагмент из фильма "Ганди"» видеосынан үзінді көрсетіліп балаларға сұрақ қойылады: 1) Видеода кімдерді көріп тұрсыздар? 2) Бір-біріне қарама-қарсы тұрған екі топтың жасақталуы бірдей ме? 3) Екі тараптың әрекеттері қандай болды? 4) Қалай ойлайсыңдар, қарсыласыңа күш көрсетпей қарсы тұруға болады ма? 5) Күш көрсетпей қарсыласудың қандай артықшылығы, қандай кемшілігі көрінді? 6) Видеоның соңы немен аяқталды? Күш көрсетпей қарсыласудың нәтижесі болды ма?
Ендеше балалар, бүгінгі сабақта Үндістанның Англия билігінен азат болуда күш көрсетпей қарсыласудың қандай рөл атқарғанын көретін боламыз. Осы қозғалысты бастаған М.Гандимен және оның философиясымен танысамыз. |
Видеоны көріп, сұрақтарға жауап береді. |
https://www.youtube.com/watch?v=jyydVXpous0 |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 14 минут |
Тапсырма 1. Топтық жұмыс. Махатма Гандидің Үндістан тарихындағы атқарған еңбектерін талдай отыра, оның берілген мәселелерді шешу жолдарын анықтаңыздар.
1-топ. Әлеуметтік мәселелерді шешу жолы 2-топ. Саяси мәселелерді шешу жолы 3-топ. Теңдік мәселесін шешу жолы 4-топ. Діни алауыздық мәселесін шешу жолы (ЕБҚ: М.Гандиге қатысты фотосуреттер көрсетіледі, соған қатысты өз ойын айтады) Дескриптор: - Үндістан қоғамында қалыптасқан мәселелерді анықтайды; - Мәселелерді шешудегі М.Гандидің әрекетін талдайды. |
1. Махатма Гандидің әр мәселені шешу жолдарымен танысып, алған мәлімет негізінде берілген карточканы толтырады. 4
К - Карточканы толтыру барысын қадағалап, бағыт-бағдар беріледі - Тапсырманы орындауға топтың барлық мүшелерінің қатысуы қадағаланады |
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер |
||||||||
|
7 минут |
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс. Берілген материалды пайдалана отырып, кестені толтырыңыз. Кесте арқылы Махатма Гандидің қызметі нәтижесінде Үндістан тарихында болған өзгеріс айқындалады. (ЕБҚ: Материалмен танысып, М.Гандидің жеке басына сипатттама беретін әңгіме құрастырады) Дескриптор: - Үндістанның саяси өмірінде М.Гандиге дейінгі және М.Гандиден кейінгі жағдайын салыстыра отыра, оның ел тарихындағы рөлін анықтайды. |
2. Берілген материалды пайдалана отырып, кестені толтырады.
Кері байланыс:
|
Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер
|
||||||||
|
6 минут |
Тапсырма 3. Жеке жұмыс. Термин сөздермен жұмыс жасау. Ахимса, сатьяграха, сварадж, свадеши, гандизм (ЕБҚ: Басқа балалардың құрастырған анықтамасын оқып береді, сөздердің дайын мағынасын оқу арқылы есте сақтай алады) Дескриптор: - «Ахимса», «сатьяграха», «сварадж», «свадеши», «гандизм» ұғымдарының мағынасын ашады. |
3. Берілген термин сөздердің анықтамасымен танысып, сол сөзге ассоциация келтіреді.
М |
https://presenter.ahaslides.com Қайырбекова Р.Р. Дүниежүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 11-сыныбына арналған оқулық §30, 24-29 беттер
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Қорытынды «Әлем халқы неліктен М.Гандиді есте сақтау керек?» деген сұраққа жауап беру арқылы сабақ қорытындыланады |
||||||||||
|
2 минут |
Рефлексия «Цветограмма» әдісі арқылы рефлексия жүргізу - Жасыл түс- Сабақта бәрі түсінікті болды, тапсырмаларды өзім орындай алдым - Сары түс – Сабақты түсіне алдым. Тапсырмаларды орындауда қиындық болды, бірақ орындай алдым. - Қызыл түс – Көмектесіңіз! Тақырыпты толық түсіне алмадым. Тапсырмаларды орындау өте қиын болды.
|
||||||||||
|
1 минут
|
Бағалау Студенттің өзіне бағалау парағы беріледі, өзін-өзі бағалайды
|
||||||||||
|
1 мин |
Үй жұмысы Шығармашылық тапсырма: Махатма Гандидің философиялық ілімі негізінде күш қолданбай өз әлеміңізді қалай өзгертер едіңіз? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
топ алынған
мәліметтерді оқып, бір-бірімен бөліседі.
ері
байланыс:
ысал: Әр
студенттің жазған сөзінен төмендегідей көрініс
шығады












