Майлар. Майлардың құрылысы.

Тақырып бойынша 14 материал табылды

Майлар. Майлардың құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы Майлар. Майлардың құрылысы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 11.4.2.7 Майлардың құрамы мен құрылысын білу Сабақтың мақсаттары Майлардың құрамы мен құрылысын сипаттайды
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім

11.1 Карбонилді қосылыстар

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты


Күні.


Сынып-11

Қатысушылардың саны-

Қатыспағандар саны-0

Сабақтың тақырыбы

Майлар. Майлардың құрылысы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.2.7 Майлардың құрамы мен құрылысын білу

Сабақтың мақсаттары

Майлардың құрамы мен құрылысын сипаттайды



Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

уақыты

Педагогтің

іс- әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Психология

лық ахуал тудыру





Үй тапсырмасы.

6 мин

І Ұйымдастыру кезеңі

1. «Жүректен жүрекке» тренингі

Мақсаты: оқушылардың көңіл- күйін көтеру,

бір-бірімен

қарым -қатынасын нығайту.


Оюлы сандар әдісі

Қосымша 1


Classroomscreen.com арқылы бағалау


Шарты: оқушылар дөңгелене тұрады,

бір-біріне жақсы тілек айтады.




Қосымша 1

Оюлы сандарда жасырылған тапсырмаларға жылдам жауап береді










Бағалау парағы

Classroom

screen.com арқылы бағалау



Слайд


Домбыра бағалау шкаласы

Сабақтың басы

5 мин

«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатыңда, тақырыпқа байланысты үш терминді қорапта жасырылған,осы терминдер бойынша оқушылардың мынадай сұрақтарға жауап беруін сұраймын.

Терминдер:

Глицерин

Органикалық қосылыстар

Гидрофобты

Сұрақтар:

1.Қайда?Бұл терминді қайда кездестіріп едіңіздер?

2.Қалай?Өз тәжірибеңізде осы атауларды қалай қолдандыңыздар?

3.Қандай?Осы сабақта бұл терминдері қандай мақсатта қолдануға болады деп ойлайсыздар?

Қосымша 2.

Бейне сабақ. https://yandex.kz/video/preview/5043134041764123273

Терминдерге сипаттама береді.




















Бейне сабақты тыңдайды,көреді

Мұғалім қосымша түсіндіреді, толықтырады.





Бағалау

Парағы










Слайд








бейне сабақ






Бейне


ролик

Слайд

Сабақтың

ортасы



Жаңа сабақ

17 мин


Топ төмендегі тақырыпшаларды қамтиды:

1-топ: Майлардың алынуы, құрылысы, физикалық қасиеттері,

қолданылуы .

Қосымша 3.

ҚБ тапсырмасы

Сергіту сәті: Оқушылардың белсенділігін, тапқырлығын дамытуда

«Иә» - «Жоқ» ойынын ойнату. Қорапта май өнімдері (маргарин, майонез, сабын, майшам,глицерин, т.б.).

Қосымша 4

Тест жұмысы

Топтық жұмыс












Бағалау

парағы

Ақпарат

тық мәтін


Үлестірме

лі қағаздар


7 минут

Қосымша 5

Нысана сұрақтары


Тапсырманы орындайды

Бағалау парағы

Тапсырма парақ

шасы

5 минут

Үй тапсырмасы.§ 12 (1-8 тапсырма)


Бағалау парағы




Сабақтың соңы

5 минут

Қорытынды




Кері байланыс


«Ойды аяқта» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды



Оқушылар бағалау

парағымен өз жұмыстарын бағалайды


«Ойды аяқта» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс береді.

Қорытынды бағаны мұғалім өзі айтады



Бағалау парағы











































Қосымша 1

Үй тапсырмасы

1.Күрделі эфирлердің жалпы формуласы? (R- C= O-ОR)

2.Күрделі эфирлердің табиғатта таралуы? (Гүлдердің, жеміс-жидектердің хош иісінде)

3.Күрделі эфирлердің физикалық қасиеті? (Судан жеңіл,ұшқыш,хош иісті сұйық заттар)

4.Күрделі эфирлердің гидролизденуі сабындану реакциясы деп аталады.Реакция теңдеуін жазыңдар? (RCOOR + NaOH---- RCOONa + ROH

5.Күрделі эфирлердің қолданылуы? (тағамдық қоспалар, жасанды талшықтар, медициналық препараттар алуда,лактар, бояулар;)

6.Күрделі эфирлердің алынуы? (карбон қыышқылдары мен спирттердің әрекеттесіп эфир түзу реакциясы. Этерификация реакциясы деп аталады.

(СН3-СН2- СООН + С 3Н7 ОН ---- ССН3-СН2- СООС3Н7 2О )

7.Сабын алудың бастапқы шикізаты?(күнбағыс майы, жануар майы, натрий гидроксиді мен кальцийленген сода)

8. Сабынның химиялық құрамы?( Сабынның құрамына пальмитин С15Н31СООН және стеарин С17Н35СООН қышқылдарының тұздары (негізінен, натрий мен калий тұздары) кіреді және оның суда ерігіштігі құрамындағы металл катионына байланысты болады. Калий тұздары суда натрий тұздарына қарағанда жақсы ериді, ал магний, кальций, барий тұздары суда ерімейді.

9. Сұйық сабын мен қатты сабынның айырмашылығы? (Сұйық сабынның құрамына калий, қатты сабынның құрамына натрий катиондары кіреді)

8



Қосымша 2.

Терминдер:

Глицерин (лат. glykeros — тәтті) — қарапайым үш атомды спирт. Түссіз, иіссіз, тәтті, тұтқыр сұйық. Балқу температурасы 17,9°С, қайнау температурасы 290°С. Глицерин ылғал тартқыш, сумен кез келген мөлшерде, сондай-ақ, метил, этил спирттерімен және ацетонмен араласады. Формуласы — HOCH2-CH(OH)-CH2OH[

Органикалық қосылыстар — құрамында негізгі элемент ретінде көміртек атомы болатын химиялық қосылыс.  Барлық өмірлік организмдердің негізін құрайтын органикалық заттар. Адам ертеден табиғи бояу, қамыс қан, әртүрлі майлар т.б. пайдалана білген. Көміртек атомдары өзара және көптеген өзге элементтердің атомдарын химиялық байланысқа түсіп, осылайша органикалық қосылымдардың саны 5 млн-нан асты

- Гидрофобты— заттың суға шыланбайтын қасиеті. Бұлардың қатарына көптеген металдар, майлар, балауыздар, кейбір полимерлер жатады. Мұндай қасиеті бар материалдармен көптеген заттардың бетін қаптау арқылы ылғалды атмосфера әсерінен сақтайды.

Қосымша 3

1-топ:

«Майлардың алынуы, құрылысы, физикалық қасиеттері,қолданылуы, »

Қосымша 4


ҚБ

( Майлардың құрамы мен құрылысы үшін дұрыс болып табылатын тұжырымды көрсетіңіз. Егер тұжырым шын болса белгісін, ал егер тұжырым жалған болса

белгісін қойыңыз:


Майлардың құрамы мен құрылысы жайлы тұжырым

Шын болса

Жалған болса

Майлар бір атомды қаныққан спирт пен

жоғары карбон қышқылдарының күрделі эфирлері.



Агрегаттық күйіне байланысты майлар сұйық

және қатты болып бөлінеді.



Сұйық майлардың құрамында қаныққан карбон

қышқылдарының қалдықтары болады.



Сұйық майды гидрлеу арқылы алынған қатты

май саломас деп аталады.



Жануарлар мен адам ағзасы үшін май -

биологиялық отын, энергия көзі.



Өсімдіктекті майлардың құрамында холестерин

болады.



Өсімдік майы мен жануар майын бір -бірінен құрамындағы спирттің түріне байланысты

ажыратуға болады.



Сабын май гидролизінің өнімі болып

табылады.



Берілген C17H33COOH; C17H31COOH;

C17H29COOH қышқылдар қатары - қаныққан карбон қышқылдары болып табылады.



Майдың судағы ерітіндісі эмульсия деп

аталады.



Қосымша 4.

Тест:

1.Қалдығы табиғи майлардың құрамына кіретін қышқыл;

А) күкірт қышқылы В) құмырсқа қышқылы

С) сірке қышқылы Д) стеарин қышқылы

2.Бертло жүзеге асырған реакция:

А)майларды ыдыратып, глицерин мен карбон қышқылдарын алды

В)сұйық майларды гидрогендеп қатты майларды алды

С)жоғары карбон қышқылдары мен глицеринді әрекеттестіріп май тәрізді зат алды

Д) майларды сілтімен қыздыра отырып, сабын алды

3.Сұйық майларды қатты майларға айналдыратын реагент:

А) сутек В) бром С) натрий гидроксиді Д)күкірт қышқылы

4.Асқорыту кезінде тірі ағзаларда майлар тотыққанда түзілетін соңғы өнім:

А) көміртек диоксиді мен су В) құмырсқа қышқылы мен метан

С)сірке қышқылы мен аммиак Д) сірке қышқылы мен несепнәр

5.Өндірісте сұйық майларды қатты майларға ...... айналдырады.

А)глицерин алу үшін В) сабын алу үшін

С) сырмай алу үшін Д)маргарин алу үшін

5.Сабындану реакциясының бастапқы өнімі:

А) сұйық май және сутек В) табиғи май және сутек

С) глицерин және карбон қышқылы Д) май және сілті

6.Қатты сабынның негізгі құрам бөлігі:

А)натрий стеараты В)натрий ацетаты

С) кальций стеараты Д) калий стеараты

7)Нәтижесінде сабын түзілмейтін реакция:

А)май + NaOH =   В) май + H2O =

C)C17H35COOH + KOH =  Д) C15H31COOH + Na2CO3 =

8)Кермек суда сабынның көпірмейтін себебі:

А)сабын құрамына кіретін карбон қышқылы ерімейді

В)кермек судағы кальций катиондары сабын құрамына кіретін карбон қышқылмен әрекеттесіп ерімейтін тұз түзеді

С)кермек суда болатын кальций катионы глицеринмен әрекеттесіп ерімейтін тұз түзеді

Д)карбон қышқылының натрий тұзы аз еритін қосылыс

9)сұйық сабынның құрамына кіретін катион:

А) натрий В)калий С) кальций Д)магний катионы

10.Майдың жалпы формуласы:

А)CnH2n+1COOH B)CnH2n+1(OH)n  C) C3H5(OCO)3R3  D)C6H10(OH)


Қосымша 5


Бекіту тапсырмалары

1.Май дегеніміз не?(глицерин мен жоғары карбон қышқылдарынан түзілген күрделі эфирлер)

2.Майлардың құрылысын анықтаған ғалымдар?(М.Бертло, М.Шеврель)

3.Қатты майлардың нақты балқу температурасы болады ма?(Болмайды, олар алдымен жұмсарады, содан кейін белгілі температура аралығында балқиды)

4.Майлар гидолиздену реакциясына түседі ме? (Ия)

5.Қышқылдық гидролиздену нәтижесінде не түзіледі? (карбон қышқылы мен глицерин)

6. М.Бертло алғаш рет кері реакцияны қай жылы жүргізді? (1854 ж)

7.1 грамм май тотыққанда қанша кДж энергия бөлінеді? (39кДж)

8.Майлар шығу тегіне қарай нешеге бөлінеді?(жануартекті, өсімдіктекті)

9.Сұйық майдан не алынады? (маргарин майы)

10.Жануар майына мысал келтір (балық майы, сары май, тоңмай)

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2025
22
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі