Сабақ жоспары № 10
|
Сабақ тақырыбы |
Мәліметтер қорындағы негізгі кілт. |
|||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||||
|
Міндеттер |
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелік мәліметтер қорын құра білу; мәліметтер типтерін жүйелеу; |
|||||
|
Мақсаты |
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
бір кестелік және көп кестелік МҚ жасайды |
|||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||
|
||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Білімнің өзектілігі: Оқушылар соңғы сабақтың негізгі сәттерін https://learningapps.org/ онлайн ресурсынан қоладана отыра қайталайды. Бағалау: Уақыт аяқталғаннан кейін мұғалім дұрыс жауап беруі керек және студенттермен талқылауы керек. Тақырыпқа кіріспе, сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. Шағын дәріс. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып білім алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
|
||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
|
|
||||
|
||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
Оқушылар бейне көреді. Қарау алдында оқушылар талқылау сұрақтарымен танысып, бейне көру кезінде жауап табуға тырысулары керек. Топтарға бөлу Студенттерді 3 топқа бөлу Талқылау: Топтағы студенттер келесі сұрақтарды талқылауы керек. Әркімнің пікірін тыңдаңыз және жауап үшін мысалдармен толық жауап беріңіз. Талқылауға арналған сұрақтар:
Жаңа материалды зерттеу. Оқушылар бейне көреді. Қарау алдында оқушылар талқылау сұрақтарымен танысып, бейне көру кезінде жауап табуға тырысулары керек. Бағалау. Сауалдама Жаңа материалды түсіну үшін студенттермен сұхбаттасу қажет.
|
|
||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||
|
30 минут |
2 тапсырма. - Реляциялық дерекқорды мысалын құрыңыз - Бұл дерекқордың бастапқы кілтін анықтаңыз. - Сіздің таңдауыңызды түсіндіріңіз
|
|
||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||
|
20 |
2 тапсырма. - Реляциялық дерекқорды мысалын құрыңыз - Бұл дерекқордың бастапқы кілтін анықтаңыз. - Сіздің таңдауыңызды түсіндіріңіз |
|
||||
|
Тапсырма 3. Жұптық жұмыс. Функционалдық сауаттылық, ақпараттық-компьютерлік сауттылыққа жатады. Сая «SAYA» -туристік орталығын ашып демалыс орындарының деректер қоры бойынша тиімді жақтарын анализ жасауға тапсырма берді. «SAYA» -туристік орталығы «Қазақстандағы үздік» демалыс орындарын анықтау, «Денсаулыққа байланысты», «Таудағы демалыс орындары» деген кестелерден тұратын деректер қорын құруды жоспарлады. Орталық бағдарламалаушылары деректер қорын құру барысында келесі қателіктер жіберді.
___________________________________________
|
|
|||||
|
||||||
|
6 |
Сабақты бекіту мақсатында, Kahoot қосымшасында тест аламын.
Рефлексия «3-2-1» әдісі 3 пікір-оқушылар сабақтан үйренген 3 нәрсесін жазады; 2 идея –студенттер 2 басты жайтты қайталайды; 1 сұрақ- студенттер материал бойынша түсінбеген 1 сұрағын жазады.
|
|
||||
|
||||||
|
5 минут |
Үй тапсырмасы. Үлкен кітапхана мәліметтер қорын құру.
|
|
||||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; 2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 4) конструкторды пайдаланып үлгі сұрауды жасайды. |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; 2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды; |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.03.2-08 Басылым 5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәліметтер қорындағы негізгі кілт.
Мәліметтер қорындағы негізгі кілт.
Сабақ жоспары № 10
|
Сабақ тақырыбы |
Мәліметтер қорындағы негізгі кілт. |
|||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||||
|
Міндеттер |
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелік мәліметтер қорын құра білу; мәліметтер типтерін жүйелеу; |
|||||
|
Мақсаты |
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
бір кестелік және көп кестелік МҚ жасайды |
|||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||
|
||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Білімнің өзектілігі: Оқушылар соңғы сабақтың негізгі сәттерін https://learningapps.org/ онлайн ресурсынан қоладана отыра қайталайды. Бағалау: Уақыт аяқталғаннан кейін мұғалім дұрыс жауап беруі керек және студенттермен талқылауы керек. Тақырыпқа кіріспе, сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. Шағын дәріс. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып білім алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
|
||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
|
|
||||
|
||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
Оқушылар бейне көреді. Қарау алдында оқушылар талқылау сұрақтарымен танысып, бейне көру кезінде жауап табуға тырысулары керек. Топтарға бөлу Студенттерді 3 топқа бөлу Талқылау: Топтағы студенттер келесі сұрақтарды талқылауы керек. Әркімнің пікірін тыңдаңыз және жауап үшін мысалдармен толық жауап беріңіз. Талқылауға арналған сұрақтар:
Жаңа материалды зерттеу. Оқушылар бейне көреді. Қарау алдында оқушылар талқылау сұрақтарымен танысып, бейне көру кезінде жауап табуға тырысулары керек. Бағалау. Сауалдама Жаңа материалды түсіну үшін студенттермен сұхбаттасу қажет.
|
|
||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||
|
30 минут |
2 тапсырма. - Реляциялық дерекқорды мысалын құрыңыз - Бұл дерекқордың бастапқы кілтін анықтаңыз. - Сіздің таңдауыңызды түсіндіріңіз
|
|
||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||
|
20 |
2 тапсырма. - Реляциялық дерекқорды мысалын құрыңыз - Бұл дерекқордың бастапқы кілтін анықтаңыз. - Сіздің таңдауыңызды түсіндіріңіз |
|
||||
|
Тапсырма 3. Жұптық жұмыс. Функционалдық сауаттылық, ақпараттық-компьютерлік сауттылыққа жатады. Сая «SAYA» -туристік орталығын ашып демалыс орындарының деректер қоры бойынша тиімді жақтарын анализ жасауға тапсырма берді. «SAYA» -туристік орталығы «Қазақстандағы үздік» демалыс орындарын анықтау, «Денсаулыққа байланысты», «Таудағы демалыс орындары» деген кестелерден тұратын деректер қорын құруды жоспарлады. Орталық бағдарламалаушылары деректер қорын құру барысында келесі қателіктер жіберді.
___________________________________________
|
|
|||||
|
||||||
|
6 |
Сабақты бекіту мақсатында, Kahoot қосымшасында тест аламын.
Рефлексия «3-2-1» әдісі 3 пікір-оқушылар сабақтан үйренген 3 нәрсесін жазады; 2 идея –студенттер 2 басты жайтты қайталайды; 1 сұрақ- студенттер материал бойынша түсінбеген 1 сұрағын жазады.
|
|
||||
|
||||||
|
5 минут |
Үй тапсырмасы. Үлкен кітапхана мәліметтер қорын құру.
|
|
||||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; 2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 4) конструкторды пайдаланып үлгі сұрауды жасайды. |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; 2) терминдерге: өріс, жазба, көрсеткіш анықтамаларын тұжырымдайды; |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) "Реляциялық деректер қоры" түсінігін түсіндіреді; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.03.2-08 Басылым 5
шағым қалдыра аласыз


















