ҚР Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Бөлім : ІІІ БӨЛІМ |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің аты -жөні |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|
|
Күні: |
24.01.2023ж |
|
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәліметтер типтері №1 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін білу, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін біледі, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктейді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин 3мин 2мин |
Сәлемдесу. Оқушылар «Юзабилити» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1 топ- Бүтін сандар -Integer 2 топ-Нақты сандар-Float Алдыңғы сабаққа шолу. Мұғалім өткен сабақ бойынша берілген тапсырманы тексереді. «Pictures speak» әдісі • Ақпарат ұсыну түріне қарай қалай бөлінеді (1-сурет)? Есіңе түсір! • Математикада сандар осінде орналасқан сандарды қандай түрлерге жіктейді (2-сурет)? • «Айнымалы қабылдайтын мәндердің типі» дегенді қалай түсінесің (3-сурет) Мұғалім өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстырады.Жаңа сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстырады.Пәнаралық байланысты, құндылықты анықтау керек екенін ескертеді. Құндылық – құрмет және ынтымақтастық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарды жауап береді |
Бағалау критерийі: PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін біледі, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктейді, есептердің кодтарын тереді. Жарайсың, Ойлан, Талпын,Жақсы |
Күн.кз Оқулық Nearpod.com
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин 5мин |
Жаңа сабақты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы игерту. Ұстаз әр топтан спикер сайлайды.Спикерлер өз тобында берілген мәтін бөлігін талқылап, келесі топтың спикеріне барып түсіндіреді. Сосын өз топтарына барып түсінгендерін талқылайды. Ұстаз «Кім жылдам» әдісі арқылы қорытындылайды. Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1 «Кім жылдам?» әдісі Берілген мысалдарды типтеріне қарай сәйкестендіріңіз |
Әр топ өз мәтін бөліктерін талқылайды. Спикерлер бір біріне жаңа тақырыпты түсіндіреді. Сосын өз топтарына барып екінші топтың тақырыбын түсіндіреді. Оқушылар https://learningapps.org/ сайты арқылы орындайды ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі |
Дескриптор: Мәліметтерді типтеріне қарай сәйкестендіреді. Қ/Б Жарайсың! Керемет! Ойлан! Талпын! |
https://learningapps.org/8842006 |
|||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. №2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Бірге ойнайық» әдісі. Мәліметтер типтерін жіктеу. №3 тапсырма. Жұптық жұмыс. А)Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз. А=45, В=12.5, С=13.5 О=(А+В+С)/3 Print(O) Жауабы: 23.6666667 В) Жұптық жұмыс. Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз. А=27.7, В=14.5, С= - 13.5 О=(А+В+С)/3 Print(O) Жауабы: 9.56 |
Умаигра.ком қосымшасы арқылы топтар тапсырма орындайды. ЕБҚ оқушысына топ мүшелері көмектеседі. Оқушылар жұптасып компьютерде тапсырма орындайды. ЕБҚ оқушысына жұбы көмектеседі. |
Дескриптор:
Жалпы балл 5балл +белсенділік.
Дескриптор:
Жалпы балл 1 балл +белсенділік |
https://www.umaigra.com/editor/mygames |
||||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
№4 тапсырма Жеке жұмыс «Интербелсенді» әдіс 1.Дерек деген не? 2.Деректер типтері деген не? 3. Іnput () командасының қызметін тап 4. Рrint() командасының қызметін тап |
Оқушылар «Интербелсенді» әдіс арқылы Рlickers.com сайтындағы тапсырманы орындайды. ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі. |
Дескриптор:
Жалпы балл 4балл +белсенділік. |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады. Бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ қояды. Рефлексия «ПОПС-формуласы» 1. "Менің ойымша PYTHON тіліндегі мәліметтер типтері келесі....." 2. "Себебі бұл типтер деректерді сипаттайды." 3."Мен мұны келесі мысалдармен дәлелдей аламын. Мысалы жолдық тип ол тырнақшаға алынған кез келген мәлімет, немесе ....." 4."Осыларға сүйене отырып мен PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктей алатынымды түсіндім."
Үйге тапсырма оқулық 84 бет Жинақтау тапсырмасын орындау |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді.Үйге тапсырма алады. |
Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз. қойылады. |
Оқулық 84 бет
Күнделік кз Слайд №9 |



Дескриптор:
|
Деректер типтерін анықтайды |
1 |
|
Бүтін сандарды анықтайды |
1 |
|
Нақты сандар типін анықтайды |
1 |
|
Жолдық типті анықтайды |
1 |
|
Логикалық типті анықтайды |
1 |
Жалпы балл 5балл +белсенділік.


|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
І топ мәтіні.
Дерек – өңделмеген әртүрлі фактілер, цифрлар.
Өңдеудің нәтижесінде белгілі бір мағынаға ие болған дерек ақпаратқа жатады.
Деректер типі - тұрақты, айнымалы және өрнектер қабылдай алатын мәндер, мәндермен орындауға болатын амалдардың жиынтығы.
Python-да қолданылатын деректер типі:
бүтін сан – integer — мәндері: 256,-256,-50,300
нақты сан – float – мәндері: 25.56;5.0; -37.85
2 топ мәтіні.
Python-да қолданылатын деректер типі:
жолдық – string – мәндері : “1werty”; “4”
логикалық - bool – мәндері : True; False
Айнымалылардың типі
Программалау барысында деректерді және нәтижелерді айнымалыларда сақтайды.
Айнымалылардың атауы мен типі болады.
Тип айнымалының қабылдайтын мәнін, осы айнымалымен жасалатын әрекетті және оны сақтауға қажет
жадты анықтайды.
type() функциясы арқылы айнымалының қай типке жататынын анықтауға болады.
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәліметтер типтері
Мәліметтер типтері
ҚР Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Бөлім : ІІІ БӨЛІМ |
PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің аты -жөні |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|
|
Күні: |
24.01.2023ж |
|
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәліметтер типтері №1 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін білу, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін біледі, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктейді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин 3мин 2мин |
Сәлемдесу. Оқушылар «Юзабилити» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1 топ- Бүтін сандар -Integer 2 топ-Нақты сандар-Float Алдыңғы сабаққа шолу. Мұғалім өткен сабақ бойынша берілген тапсырманы тексереді. «Pictures speak» әдісі • Ақпарат ұсыну түріне қарай қалай бөлінеді (1-сурет)? Есіңе түсір! • Математикада сандар осінде орналасқан сандарды қандай түрлерге жіктейді (2-сурет)? • «Айнымалы қабылдайтын мәндердің типі» дегенді қалай түсінесің (3-сурет) Мұғалім өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстырады.Жаңа сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстырады.Пәнаралық байланысты, құндылықты анықтау керек екенін ескертеді. Құндылық – құрмет және ынтымақтастық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарды жауап береді |
Бағалау критерийі: PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін біледі, PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктейді, есептердің кодтарын тереді. Жарайсың, Ойлан, Талпын,Жақсы |
Күн.кз Оқулық Nearpod.com
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин 5мин |
Жаңа сабақты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы игерту. Ұстаз әр топтан спикер сайлайды.Спикерлер өз тобында берілген мәтін бөлігін талқылап, келесі топтың спикеріне барып түсіндіреді. Сосын өз топтарына барып түсінгендерін талқылайды. Ұстаз «Кім жылдам» әдісі арқылы қорытындылайды. Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1 «Кім жылдам?» әдісі Берілген мысалдарды типтеріне қарай сәйкестендіріңіз |
Әр топ өз мәтін бөліктерін талқылайды. Спикерлер бір біріне жаңа тақырыпты түсіндіреді. Сосын өз топтарына барып екінші топтың тақырыбын түсіндіреді. Оқушылар https://learningapps.org/ сайты арқылы орындайды ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі |
Дескриптор: Мәліметтерді типтеріне қарай сәйкестендіреді. Қ/Б Жарайсың! Керемет! Ойлан! Талпын! |
https://learningapps.org/8842006 |
|||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. №2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Бірге ойнайық» әдісі. Мәліметтер типтерін жіктеу. №3 тапсырма. Жұптық жұмыс. А)Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз. А=45, В=12.5, С=13.5 О=(А+В+С)/3 Print(O) Жауабы: 23.6666667 В) Жұптық жұмыс. Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз. А=27.7, В=14.5, С= - 13.5 О=(А+В+С)/3 Print(O) Жауабы: 9.56 |
Умаигра.ком қосымшасы арқылы топтар тапсырма орындайды. ЕБҚ оқушысына топ мүшелері көмектеседі. Оқушылар жұптасып компьютерде тапсырма орындайды. ЕБҚ оқушысына жұбы көмектеседі. |
Дескриптор:
Жалпы балл 5балл +белсенділік.
Дескриптор:
Жалпы балл 1 балл +белсенділік |
https://www.umaigra.com/editor/mygames |
||||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
№4 тапсырма Жеке жұмыс «Интербелсенді» әдіс 1.Дерек деген не? 2.Деректер типтері деген не? 3. Іnput () командасының қызметін тап 4. Рrint() командасының қызметін тап |
Оқушылар «Интербелсенді» әдіс арқылы Рlickers.com сайтындағы тапсырманы орындайды. ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі. |
Дескриптор:
Жалпы балл 4балл +белсенділік. |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады. Бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ қояды. Рефлексия «ПОПС-формуласы» 1. "Менің ойымша PYTHON тіліндегі мәліметтер типтері келесі....." 2. "Себебі бұл типтер деректерді сипаттайды." 3."Мен мұны келесі мысалдармен дәлелдей аламын. Мысалы жолдық тип ол тырнақшаға алынған кез келген мәлімет, немесе ....." 4."Осыларға сүйене отырып мен PYTHON тіліндегі мәліметтер типтерін жіктей алатынымды түсіндім."
Үйге тапсырма оқулық 84 бет Жинақтау тапсырмасын орындау |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді.Үйге тапсырма алады. |
Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз. қойылады. |
Оқулық 84 бет
Күнделік кз Слайд №9 |



Дескриптор:
|
Деректер типтерін анықтайды |
1 |
|
Бүтін сандарды анықтайды |
1 |
|
Нақты сандар типін анықтайды |
1 |
|
Жолдық типті анықтайды |
1 |
|
Логикалық типті анықтайды |
1 |
Жалпы балл 5балл +белсенділік.


|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
І топ мәтіні.
Дерек – өңделмеген әртүрлі фактілер, цифрлар.
Өңдеудің нәтижесінде белгілі бір мағынаға ие болған дерек ақпаратқа жатады.
Деректер типі - тұрақты, айнымалы және өрнектер қабылдай алатын мәндер, мәндермен орындауға болатын амалдардың жиынтығы.
Python-да қолданылатын деректер типі:
бүтін сан – integer — мәндері: 256,-256,-50,300
нақты сан – float – мәндері: 25.56;5.0; -37.85
2 топ мәтіні.
Python-да қолданылатын деректер типі:
жолдық – string – мәндері : “1werty”; “4”
логикалық - bool – мәндері : True; False
Айнымалылардың типі
Программалау барысында деректерді және нәтижелерді айнымалыларда сақтайды.
Айнымалылардың атауы мен типі болады.
Тип айнымалының қабылдайтын мәнін, осы айнымалымен жасалатын әрекетті және оны сақтауға қажет
жадты анықтайды.
type() функциясы арқылы айнымалының қай типке жататынын анықтауға болады.
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
№3 тапсырма. Жұптық жұмыс.
Компьютерде кодттар тереді. Берілген үш санның орташа арифметикалық мәнін табыңыз. Пайтон программалау тілінде кодттарды жазып нәтижесін шығарыңыз.
А=27.7, В=14.5, С=-13.5
шағым қалдыра аласыз















