|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Оспанова Зауре Сатыбалдыевна |
|||
|
Күні |
22.01.2025 |
|||
|
Сынып 6 а |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәліметтер типтері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Python тілінде сызықтық алгоритмдерді жазу, деректерді түрлеріне қарай жіктеп, есептер шығару. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. «3-ке дейін санау» тренинг арқылы ұйымдастыру кезеңін жүргізу. 2.Үй тапсырмасын сұрау https://www.gimkit.com/kits , арқылы өткен сабаққа шолу жасау. Әрбір кезеңнен өткен сайын , пайтон программалау тілінің орындалу командаларына байланысты сұрақтар шығады. Шыққан сұрақтарға жауап береді.
3.Жаңа
тақырыпқа шолу. Берілген есепке программа құрып көрсету. a=int(input("a=")) b=int(input("b=")) y=2*a+b print("y=",y) Жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақ мақсатымен танысады. Сызықтық алгоритмдер бойынша программаны қалай құрастыруға болады? Сол туралы бүгін үйренеміз. |
1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңбер бойында 3-ке дейін санап, кері санау жүргізеді. https://www.gimkit.com/kits платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді. Сұрақ ішінде жазылған пайтон командаларының атқару қызметтерін айтып шығады шығады. Оқушылар жаңа тақырыпты табады. Қанша айнымалы бар екенін анықтап, сызықтық алгоритм бойынша программасын құрып, нәтижесін шығарады. |
10 балдық жүйе бойынша бағалау Бағалау парақшасы тарқатылады. Дескриптор: ҚБ қол шапалақтау |
Тренинг
Қосымша материал |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентация көрсету. Деректер типтері туралы түсіндіру. Тип түрлерімен таныстыру. Сызықтық алгоритм деп- әрекеттердің бірінен соң бірі тізбектей орындалатын алгоритм түрі. Жұптық жұмыс Әр жұпқа математикалық түрінде жазылған есептер беріледі. Берілген есепті пайтон тілінде жазып шығулары керек.
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Функциональдық сауаттық тапсырмасы. Қызметкердің айлық жалақысын есептеу программасын құр. (d – жұмыс күндері, z – бір күндік еңбекақы). d=int(input("d=")) z=int(input("z=")) r=d*z print('менин енбек акым',r) d=5 z=5500 менин енбек акым 27500 2-тапсырма Егер 1 сағатта бірінші оқушы М шелек алма терсе, екінші бала К шелек және үшіншісі L шелек терсе, балалар t сағатта неше шелек алма тереді? m=int(input("m=")) k=int(input("k=")) l=int(input("l=")) t=int(input("t=")) c=(m+k+l)*t
p |
Мұғалімді тыңдайды Пайтонда қолданатын мәліметтер типтерімен танысады. Деректер типтерінің түрлерін дәптерге жазады Математикалық түрде берілген есепті пайтон тілінде жазып, келесі жұппен алмастырып, бір-бірін тексереді. Берілген фунциональдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. Мәселе есепке программа құрады. Берілген уақыт ішінде екінші тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Математикалық есепті Python тілінде жазады 1 балл Қанша айнамалы қолданғандарын айтады 1 балл Өрнектердің орындалу ретін көрсетеді 1-балл Жалпы 3 балл Дескриптор: Айнымалыларды анықтайды: 1-балл. Программа кодын құрады 1 балл, Нәтижесін экранға шығарады: 1-балл Жалпы : 3-балл Дескриптор: Айнымалыларды анықтайды: 1-балл. Программа кодын құрып, есептің нәтижесін шығарады: 2-балл Жалпы: 3-балл |
Жұмыс дәптері https://app.presentations.ai/#/docs/edit/11789055 Қосымша өмірмен байланыстырылған есептер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Таза тақта» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. www.educaplay.com Тап-таза тақтаны сұрақ қою арқылы толтыру.
Ө Кері байланыс |
Математикалық есептер жазады. Бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қояды. Өздері қойған сұраққа қайта жауап береді. Маған қиын болды. Мен үйрендім Маған қызық болды |
Әрбір тапсырмаға 1-бал беліледі. |
Тақта Рефлексия суреттері |
|
Үй тапсырмасы |
§ 3.8, 92-бет, «Үй тапсырмасы» Төменде берілген программа кодында а = 486 болса, онда қандай нәтиже аламыз? Программаның қызметін анықта. a = int (input()); x = a // 100; y = (a // 10) %10; z = a % 10; b = x * 100 + z; print (b) |
Есепті шығарып келеді. |
|
6-сынып информатика оқулығы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәліметтер типтері 6 сынып Ашық сабақ
Мәліметтер типтері 6 сынып Ашық сабақ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Оспанова Зауре Сатыбалдыевна |
|||
|
Күні |
22.01.2025 |
|||
|
Сынып 6 а |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәліметтер типтері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Python тілінде сызықтық алгоритмдерді жазу, деректерді түрлеріне қарай жіктеп, есептер шығару. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. «3-ке дейін санау» тренинг арқылы ұйымдастыру кезеңін жүргізу. 2.Үй тапсырмасын сұрау https://www.gimkit.com/kits , арқылы өткен сабаққа шолу жасау. Әрбір кезеңнен өткен сайын , пайтон программалау тілінің орындалу командаларына байланысты сұрақтар шығады. Шыққан сұрақтарға жауап береді.
3.Жаңа
тақырыпқа шолу. Берілген есепке программа құрып көрсету. a=int(input("a=")) b=int(input("b=")) y=2*a+b print("y=",y) Жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақ мақсатымен танысады. Сызықтық алгоритмдер бойынша программаны қалай құрастыруға болады? Сол туралы бүгін үйренеміз. |
1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңбер бойында 3-ке дейін санап, кері санау жүргізеді. https://www.gimkit.com/kits платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап береді. Сұрақ ішінде жазылған пайтон командаларының атқару қызметтерін айтып шығады шығады. Оқушылар жаңа тақырыпты табады. Қанша айнымалы бар екенін анықтап, сызықтық алгоритм бойынша программасын құрып, нәтижесін шығарады. |
10 балдық жүйе бойынша бағалау Бағалау парақшасы тарқатылады. Дескриптор: ҚБ қол шапалақтау |
Тренинг
Қосымша материал |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентация көрсету. Деректер типтері туралы түсіндіру. Тип түрлерімен таныстыру. Сызықтық алгоритм деп- әрекеттердің бірінен соң бірі тізбектей орындалатын алгоритм түрі. Жұптық жұмыс Әр жұпқа математикалық түрінде жазылған есептер беріледі. Берілген есепті пайтон тілінде жазып шығулары керек.
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Функциональдық сауаттық тапсырмасы. Қызметкердің айлық жалақысын есептеу программасын құр. (d – жұмыс күндері, z – бір күндік еңбекақы). d=int(input("d=")) z=int(input("z=")) r=d*z print('менин енбек акым',r) d=5 z=5500 менин енбек акым 27500 2-тапсырма Егер 1 сағатта бірінші оқушы М шелек алма терсе, екінші бала К шелек және үшіншісі L шелек терсе, балалар t сағатта неше шелек алма тереді? m=int(input("m=")) k=int(input("k=")) l=int(input("l=")) t=int(input("t=")) c=(m+k+l)*t
p |
Мұғалімді тыңдайды Пайтонда қолданатын мәліметтер типтерімен танысады. Деректер типтерінің түрлерін дәптерге жазады Математикалық түрде берілген есепті пайтон тілінде жазып, келесі жұппен алмастырып, бір-бірін тексереді. Берілген фунциональдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. Мәселе есепке программа құрады. Берілген уақыт ішінде екінші тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Математикалық есепті Python тілінде жазады 1 балл Қанша айнамалы қолданғандарын айтады 1 балл Өрнектердің орындалу ретін көрсетеді 1-балл Жалпы 3 балл Дескриптор: Айнымалыларды анықтайды: 1-балл. Программа кодын құрады 1 балл, Нәтижесін экранға шығарады: 1-балл Жалпы : 3-балл Дескриптор: Айнымалыларды анықтайды: 1-балл. Программа кодын құрып, есептің нәтижесін шығарады: 2-балл Жалпы: 3-балл |
Жұмыс дәптері https://app.presentations.ai/#/docs/edit/11789055 Қосымша өмірмен байланыстырылған есептер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Таза тақта» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. www.educaplay.com Тап-таза тақтаны сұрақ қою арқылы толтыру.
Ө Кері байланыс |
Математикалық есептер жазады. Бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қояды. Өздері қойған сұраққа қайта жауап береді. Маған қиын болды. Мен үйрендім Маған қызық болды |
Әрбір тапсырмаға 1-бал беліледі. |
Тақта Рефлексия суреттері |
|
Үй тапсырмасы |
§ 3.8, 92-бет, «Үй тапсырмасы» Төменде берілген программа кодында а = 486 болса, онда қандай нәтиже аламыз? Программаның қызметін анықта. a = int (input()); x = a // 100; y = (a // 10) %10; z = a % 10; b = x * 100 + z; print (b) |
Есепті шығарып келеді. |
|
6-сынып информатика оқулығы |
шағым қалдыра аласыз

rint('
здері қойған
сұрақтар оқушылардың өздеріне қайта қойылады. Әрбір жауап берілген
сұрақтар тақтадан өшіріліп отырады, тақта қайтадан тап-таза күйіне
келеді.












