Сабақ: №27 | Мектеп: №127 ЖОМ |
Пәні: информатика |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кебекбаева Меруерт |
Сынып: 9 А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Мәліметтерді сұрыптау және сүзгілеу |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Дайын Мәліметтер қорымен жұмыс жасауды, мәліметтерді іздеу мен ауыстыруды, сүзгілеу мен мәліметтерді сұрыптауды қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Мәліметтерді іздеу мен ауыстыру амалдарын, мәліметтерді сүзу мен сұрыптауды біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Әртүрлі типтегі көрсеткіштерді сүзгілеу ерекшеліктерін орындайды |
| Кейбір оқушылар: |
| Мәліметтерді іздеу мен ауыстыруды, берілген шарттар бойынша мәліметтерді іріктеуді, мәліметтерге сұрыптау жүргізе алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Мәліметтерді сұрыптау және сүзгілеу түсінік қалыптастырады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Сұрыптау, сүзгілеу, іздеу, алмастыру |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Жасырын бағандар не үшін қолданылады?2.Кесте жазбасының орфографиясын тексеруге бола ма?3.Кесте режімінде жазбалармен қандай операциялар орындалады?4.Кесте жазбасымен жұмыс жасау үшін пернелер үйлесімінің бірнешеуін атаңдар?5.Сүзгі дегеніміз не?
|
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| 1.кестелік немесе мәтіндік процессорда жол бойынша іздеу қалай жүзеге асырылады?2.Іздеу амалы қосымшада қандай амалмен қабаттасып келеді?3.Сандық сүзгі көбірек пен көбірек немесе тең арасындағы айырмашылығы қандай? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Сүзгі және сұрыптау сөзінің үш тілде аталуын білу |
Алдыңғы тақырып | Кестелерді құру |
Жоспар |
Жоспарлағануақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар |
Басталуы5 мин
5 минут «Қаламсап» әдісі
| Шаттық шеңберін құру«Қаламсап» әдісіАКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
ҰйымдастыруСанау арқылы 2 топқа бірігу.Өткенді қайталау үшін «Қаламсап» әдісі арқылы қорытындылаймын1.Кестемен қандай режімдерде жұмыс жасауға болады?2.Көрсеткіштердің мәліметтер қорын атап шығыңдар?3.Есептеуге болатын мәліметтер типін атаңдар.4.Көрсеткіштің есептеуіш типін түсіндіріңдер.5.МЕМО типінің мәтіндік көрсеткіштен айырмашылығын атаңдар.6.Код көрсеткіші не ұшін енгізіледі?7.Сандық пішімдегі датаны немесе уақытты қалай беруге болады?8.Логикалық тип көрсеткішінің өлшемі қандай болады?9.Сендер көрсеткіштердің қандай қасиеттерін білесіңдер? |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы15 минут
практикалық жұмыс10 минут
| Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз « Мәліметтерді сұрыптау және сүзгілеу».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.1-топ. Мәліметтерді іздеу және алмастыру2-топ: мәліметтерді сүзгілеу және мәліметтердің реттелуі2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайдыӨзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы компьютерде орындауға беремін.«Аурухана» мәліметтер қорын құрыңдарМедицина қызметкерлері деген атпен сақтаңдар1.Код2.Аты-жөнң3.санаты4.Жұмысқа кірген күні5.Білімі6.Отбасы жағдайы7.Бала саны8.Туған күні9.Мекен жайы
|
Оқулық, маркерлер,плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар,интерактивті тақта
Компьютер, оқулық |
Сабақты қорытындылау5 мин | Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы пысықтау
Топ ішіндегі оқушылар үй жұмысы бойынша бір-біріне кезекпен сұрақтар қояды. Ойлануға біршама уақыт беріледі. Сосын талқылау басталады: әр оқушы көршісіне сұрағын қояды, ол жауап береді. |
|
Аяқталуы
5 минут
| Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §25Бағалау.Тілек ағашы арқылы кері байланыс алу. | Жиынтық бағалау парағыОқулық, күнделікҮлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: интернет материалдары
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |