|
6 Б Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8.Болашақтың мамандықтары |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. Мамандық неден басталған? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай алады. |
|||||
|
Қундылықтар |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Қалайсың?, Сәлем. Привет. Здравствуй. (Hello, Gudmoning). Сәтті өтсін сабағымыз Ашық болсын қабағымыз Балалар бір-бірімізге күлімдей қарап, сәттілік тілейміз. (сәттілік Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. Әр oқушығa қимa қaғaздaры таратылады. «Пазл әдісі» бойынша суреттерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді |
«Бас бармақ» «Үш шапалақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер Стикерлер Суреттер топтамасы Слайдтар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. «Прожeктоp модeлi» әдісі арқылы жаңа сөздеpмeн жұмыс жүргiзілeді. «Лотeрeя бaрaбaны» әдісі aрқылы жaңа сөздeрді мeңгeрeді. Мақсаты: жaңа сөздepдің мағынacын түciну, cөз тipкесінeн сұpaқтаp құрacтыpу. Жазылым. Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды 1-тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Мұғалім бағыт- бағдар береді. Жазылым Айтылым 2- тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Оқылым 4-тапсырма Айтылым 6-тапсырма Жұптық жұмыс 5-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Мүмкіндік-возможность Білікті-квалифицированный Сала-отрасль, сфера Арманда-мечтай Дамыт-развивай Кәсіп-ремесло, промысел Алып-гигант Сыры-тайна Жазылым Синквэйн «Мамандық»
Айтылым Суреттерге қара. Суретте кімдер бейнеленген? Олардың арасында қандай байланыс бар? Ақпарат көздерінен мәлімет тауып, айт.
Жазылым Кәсіпке, мамандыққа қатысты 1 мақал-мәтел, 1 қанатты сөз жаз. Олардың мағынасын түсіндір. Есімдік түрлерін тап. Жұмысы жоқтың ырысы жоқ Ата кәсіп балаға нәсіп. Күндіз қойын күтерсін,кешке жүнін түтерсің. Атан түйе жүк астында қартаяр. Оқылым Мәтінді тыңда, оқы.«ПОПС формуласы» әдісі 1. «Біздің ойымызша, қазіргі өмірде сұранысқа ие мамандық — ....» 2. Себебі, біз оны былай түсіндіреміз, ……» 3. «Оны біз мына мысалдармен дәлелдей аламыз, ……» 4. Осыған байланысты мынадай қорытындыға келдік, …….» Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер. 1. Мәтінде не туралы айтылған? 2. Мәтінде табиғат пен адамның байланысы қалай көрсетілген? 3. Сенің ойыңша, кім күшті: табиғат па, адам ба? Неге? 4. Адам қай кезде табиғатпен тіл табысады? Диалог. Досыңмен өздерің ұнататын мамандық жайында әңгімелес. Жазылым Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта. Жаз. «Қос жазба» күнделігін пайдалан.
1-топ: Алғашқы мамандықтар және олардың дамуы
? Топ постер, қысқа әңгіме немесе иллюстрациялар арқылы түсіндіреді. 2-топ: Қазіргі және болашақ мамандықтарыҚазіргі таңда қандай мамандықтар сұранысқа ие? Технология дамыған сайын қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Болашақта қандай мамандықтар трендке айналуы мүмкін? Автоматтандыру қандай мамандықтарды алмастырады? Дифференциацияланған тапсырмалар: "Мамандық неден басталған?" 1-деңгей (Базалық) ? – Мамандықтардың пайда болуы ✅ Тапсырмалар: Алғашқы адамдар немен айналысты? Қай мамандықтар ең алғаш пайда болды? Бүгінде сақталған ежелгі мамандықтарды ата. ? Топ қарапайым постер, сурет немесе ауызша түсіндіру арқылы жауап береді. 2-деңгей (Орташа) ? – Мамандықтардың дамуы ✅ Тапсырмалар: Орта ғасырларда қандай мамандықтар маңызды болды? Технология мен ғылым дамыған сайын қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Қандай мамандықтар уақыт өте келе жойылып кетті? ? Топ уақыт шкаласын немесе инфографика жасап қорғайды. 3-деңгей (Жетілдірілген) ? – Қазіргі және болашақ мамандықтары ✅ Тапсырмалар: Бүгінде қандай мамандықтар сұранысқа ие? XXI ғасырда қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Болашақта қандай мамандықтар трендке айналуы мүмкін? Автоматтандыру мен жасанды интеллект қандай мамандықтарды алмастыруы мүмкін? |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Тақырыпқа сипаттама береді -Ойын айтады «Бағдаршам» Дескриптор: -Сұраққа жауап береді -Пікірін білдіреді «Қол шапалақ» Дескриптор 5 балл -Талқылайды -Пікірін білдіреді «Бас бармақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор 3 балл -Ойын жазады «Қоқыс жәшігі»
Дескриптор 3 балл -Тақырыпқа сипаттама береді -Ойын айтады |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд
https://wordwall.net/ru/resource/52531880 Сурет суреттер |
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 3- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «БББ» |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Білемін, білгім келеді, білдім» |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандық неден басталған?
Мамандық неден басталған?
|
6 Б Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8.Болашақтың мамандықтары |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. Мамандық неден басталған? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай алады. |
|||||
|
Қундылықтар |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Қалайсың?, Сәлем. Привет. Здравствуй. (Hello, Gudmoning). Сәтті өтсін сабағымыз Ашық болсын қабағымыз Балалар бір-бірімізге күлімдей қарап, сәттілік тілейміз. (сәттілік Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. Әр oқушығa қимa қaғaздaры таратылады. «Пазл әдісі» бойынша суреттерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді |
«Бас бармақ» «Үш шапалақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер Стикерлер Суреттер топтамасы Слайдтар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. «Прожeктоp модeлi» әдісі арқылы жаңа сөздеpмeн жұмыс жүргiзілeді. «Лотeрeя бaрaбaны» әдісі aрқылы жaңа сөздeрді мeңгeрeді. Мақсаты: жaңа сөздepдің мағынacын түciну, cөз тipкесінeн сұpaқтаp құрacтыpу. Жазылым. Қосымша тапсырма Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды 1-тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Мұғалім бағыт- бағдар береді. Жазылым Айтылым 2- тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Оқылым 4-тапсырма Айтылым 6-тапсырма Жұптық жұмыс 5-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Мүмкіндік-возможность Білікті-квалифицированный Сала-отрасль, сфера Арманда-мечтай Дамыт-развивай Кәсіп-ремесло, промысел Алып-гигант Сыры-тайна Жазылым Синквэйн «Мамандық»
Айтылым Суреттерге қара. Суретте кімдер бейнеленген? Олардың арасында қандай байланыс бар? Ақпарат көздерінен мәлімет тауып, айт.
Жазылым Кәсіпке, мамандыққа қатысты 1 мақал-мәтел, 1 қанатты сөз жаз. Олардың мағынасын түсіндір. Есімдік түрлерін тап. Жұмысы жоқтың ырысы жоқ Ата кәсіп балаға нәсіп. Күндіз қойын күтерсін,кешке жүнін түтерсің. Атан түйе жүк астында қартаяр. Оқылым Мәтінді тыңда, оқы.«ПОПС формуласы» әдісі 1. «Біздің ойымызша, қазіргі өмірде сұранысқа ие мамандық — ....» 2. Себебі, біз оны былай түсіндіреміз, ……» 3. «Оны біз мына мысалдармен дәлелдей аламыз, ……» 4. Осыған байланысты мынадай қорытындыға келдік, …….» Айтылым Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер. 1. Мәтінде не туралы айтылған? 2. Мәтінде табиғат пен адамның байланысы қалай көрсетілген? 3. Сенің ойыңша, кім күшті: табиғат па, адам ба? Неге? 4. Адам қай кезде табиғатпен тіл табысады? Диалог. Досыңмен өздерің ұнататын мамандық жайында әңгімелес. Жазылым Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта. Жаз. «Қос жазба» күнделігін пайдалан.
1-топ: Алғашқы мамандықтар және олардың дамуы
? Топ постер, қысқа әңгіме немесе иллюстрациялар арқылы түсіндіреді. 2-топ: Қазіргі және болашақ мамандықтарыҚазіргі таңда қандай мамандықтар сұранысқа ие? Технология дамыған сайын қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Болашақта қандай мамандықтар трендке айналуы мүмкін? Автоматтандыру қандай мамандықтарды алмастырады? Дифференциацияланған тапсырмалар: "Мамандық неден басталған?" 1-деңгей (Базалық) ? – Мамандықтардың пайда болуы ✅ Тапсырмалар: Алғашқы адамдар немен айналысты? Қай мамандықтар ең алғаш пайда болды? Бүгінде сақталған ежелгі мамандықтарды ата. ? Топ қарапайым постер, сурет немесе ауызша түсіндіру арқылы жауап береді. 2-деңгей (Орташа) ? – Мамандықтардың дамуы ✅ Тапсырмалар: Орта ғасырларда қандай мамандықтар маңызды болды? Технология мен ғылым дамыған сайын қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Қандай мамандықтар уақыт өте келе жойылып кетті? ? Топ уақыт шкаласын немесе инфографика жасап қорғайды. 3-деңгей (Жетілдірілген) ? – Қазіргі және болашақ мамандықтары ✅ Тапсырмалар: Бүгінде қандай мамандықтар сұранысқа ие? XXI ғасырда қандай жаңа мамандықтар пайда болды? Болашақта қандай мамандықтар трендке айналуы мүмкін? Автоматтандыру мен жасанды интеллект қандай мамандықтарды алмастыруы мүмкін? |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Тақырыпқа сипаттама береді -Ойын айтады «Бағдаршам» Дескриптор: -Сұраққа жауап береді -Пікірін білдіреді «Қол шапалақ» Дескриптор 5 балл -Талқылайды -Пікірін білдіреді «Бас бармақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор 3 балл -Ойын жазады «Қоқыс жәшігі»
Дескриптор 3 балл -Тақырыпқа сипаттама береді -Ойын айтады |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд
https://wordwall.net/ru/resource/52531880 Сурет суреттер |
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 3- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «БББ» |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Білемін, білгім келеді, білдім» |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз

















