атындағы жалпы орта білім
беретін мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Сабақтан іс-шара
жоспары
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: 19 |
|
Тақырыбы |
Мамандық таңдау-болашақты таңдау |
|
Мақсаты: |
Оқушыларға кәсіптік таңдау бойынша психологиялық қолдау көрсету өмір туралы, мамандықтар туралы білімдерін нығайту |
|
Міндеттері: |
- Мамандық таңдаудың негізгі шарттары; - Мамандық таңдауда оң шешім қабылдауға жетелеу |
|
Әдіс-тәсілдер: |
Сұрақ-жауап, тренинг,шығармашылық жұмыс. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Ұйымдас-тыру |
Оқушылармен психологиялық ахуал орнату Сабақты көтеріңкі көңіл-күйде бастау үшін әсем әуеннің ырғағы мен керемет іс-қимылдар жасау арқылы сыныпқа енеді. Оқушылар арнайы қима-қағаздар арқылы топтарға бөлінеді.
|
Оқушылар көтеріңкі көңіл күймен сыныпқа енеді. Әртүрлі іс-қимылдар жасау арқылы ұстазбен сәлемдеседі. Топтарға бөлінеді. Топ атаулары: дәрігерлер,ұстаздар, полиция қызметкерлері және өнер тобы |
|
Жаңа тақырып |
«Бұл кім?» тренингін өткізу арқылы оқушылардың миына шабуыл жасап, жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз. «Кәсіптік бағдар беру» атты видеоролик көрсету және арнайы сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу 1.Осы мамандыққа менің қабілетім барма? 2.Ол мамандық менің арман мақсатымда барма? 3.Қаншалықты осы мамандық сұранысқа ие? 4.Бұл мамандыққа түсу үшін мен қазір не жасауым қажет? |
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Видеоролик көріп болған соң берілген сұрақтарға жауап береді.
|
|
«Келісемін, келіспеймінДәлелде!» тапсырма |
Нұсқау: Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар өзі келісетін, келіспейтін тұжырымдарды таңдап алып, пікірлерін ортаға салады. Мыс:
|
Оқушылар пікірлерін білдір мен қатар оны дәлелдеп береді. |
|
«Мамандықты тап» ойыны |
Оқушылардың көзбен көруін және ым -ишараларын,диаспарантты рецепторларын дамытуға бағытталған ойын
|
Оқушылар құлаққап киіп әуенді тыңдап бір-біріне ым-ишараларымен түрлі маман иелерін көрсетіп оны табуға тырысады.
|
|
«Менің баспалдағым» тренинг |
Оқушылардың өмір туралы, мамандықтар туралы көзқарасын дамыту, алдағы уақытта мамандық таңдауда дұрыс жолда болуына себепкер болу. |
|
|
«Ұйқыдағы қала» шығармашылық жұмыс |
Мақсаты:оқушылардың таңдаған мамандықтарына, өздеріне қоятын талаптарын ұғындыру және әрбір мамандыққа жауапкершілікпен қарауға үйрету |
Оқушылар шығармашылыққа бет бұрып өз мамандықтарның қиын да қызықты сәттерінен үзінді көрсетеді |
|
«Ең жақсы мамандық?»
|
Ең жақсы мамандықтар мен танысу. Әрбір мамандықтың адам өміріндегі алатын орны туралы ой -толғау |
Ұшқан ұшақтан хат алып, ең ең ең жақсы мамандықтарды тізімін атап өтеді. |
|
«Білеміз бе?»
|
Арнайы гүлдер арасында берілген мамандық туралы сұрақтарға жауап беру. Мыс: Соңғы 10-жылдықта пайда болған мамандықтарды ата?
|
Керемет гүлдер арасынан шыққан сұрақтар айдарына да назара аударып өз ойларын ортаға салады. |
|
«Менің арманым» ойыны
|
Оқушының өзі таңдайтын мамандық туралы ойын бір жүйеге келтіріп, өз бетінше шешім қабылдап, өзіндік мақсатын айқындай білу қабілеттілігін арттыру. |
Ақ парақты басына қоя отырып қиялдары арқылы суреттер салады.
|
|
«Хор» |
Ән: Бақыт деген.....
|
Ән көңілдің ажары демекші бірге ән шырқайды. |
|
Қорытынды |
Мамандықты дұрыс таңдау-табысты өмірдің кілті. Сондықтан сіздерге мамандық таңдау жолында адаспай, өмірден өз орындарыңызды тауып, дүниенің бір кірпіші болып қалануларыңызға шын жүректен тілектеспін |
Оқушылар алған әсерлерімен бөліседі.Мамандық таңдау- болашақтың жарқын кепілі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандық таңдау болашақты таңдау
Мамандық таңдау болашақты таңдау
атындағы жалпы орта білім
беретін мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Сабақтан іс-шара
жоспары
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: 19 |
|
Тақырыбы |
Мамандық таңдау-болашақты таңдау |
|
Мақсаты: |
Оқушыларға кәсіптік таңдау бойынша психологиялық қолдау көрсету өмір туралы, мамандықтар туралы білімдерін нығайту |
|
Міндеттері: |
- Мамандық таңдаудың негізгі шарттары; - Мамандық таңдауда оң шешім қабылдауға жетелеу |
|
Әдіс-тәсілдер: |
Сұрақ-жауап, тренинг,шығармашылық жұмыс. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Ұйымдас-тыру |
Оқушылармен психологиялық ахуал орнату Сабақты көтеріңкі көңіл-күйде бастау үшін әсем әуеннің ырғағы мен керемет іс-қимылдар жасау арқылы сыныпқа енеді. Оқушылар арнайы қима-қағаздар арқылы топтарға бөлінеді.
|
Оқушылар көтеріңкі көңіл күймен сыныпқа енеді. Әртүрлі іс-қимылдар жасау арқылы ұстазбен сәлемдеседі. Топтарға бөлінеді. Топ атаулары: дәрігерлер,ұстаздар, полиция қызметкерлері және өнер тобы |
|
Жаңа тақырып |
«Бұл кім?» тренингін өткізу арқылы оқушылардың миына шабуыл жасап, жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз. «Кәсіптік бағдар беру» атты видеоролик көрсету және арнайы сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу 1.Осы мамандыққа менің қабілетім барма? 2.Ол мамандық менің арман мақсатымда барма? 3.Қаншалықты осы мамандық сұранысқа ие? 4.Бұл мамандыққа түсу үшін мен қазір не жасауым қажет? |
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Видеоролик көріп болған соң берілген сұрақтарға жауап береді.
|
|
«Келісемін, келіспеймінДәлелде!» тапсырма |
Нұсқау: Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылар өзі келісетін, келіспейтін тұжырымдарды таңдап алып, пікірлерін ортаға салады. Мыс:
|
Оқушылар пікірлерін білдір мен қатар оны дәлелдеп береді. |
|
«Мамандықты тап» ойыны |
Оқушылардың көзбен көруін және ым -ишараларын,диаспарантты рецепторларын дамытуға бағытталған ойын
|
Оқушылар құлаққап киіп әуенді тыңдап бір-біріне ым-ишараларымен түрлі маман иелерін көрсетіп оны табуға тырысады.
|
|
«Менің баспалдағым» тренинг |
Оқушылардың өмір туралы, мамандықтар туралы көзқарасын дамыту, алдағы уақытта мамандық таңдауда дұрыс жолда болуына себепкер болу. |
|
|
«Ұйқыдағы қала» шығармашылық жұмыс |
Мақсаты:оқушылардың таңдаған мамандықтарына, өздеріне қоятын талаптарын ұғындыру және әрбір мамандыққа жауапкершілікпен қарауға үйрету |
Оқушылар шығармашылыққа бет бұрып өз мамандықтарның қиын да қызықты сәттерінен үзінді көрсетеді |
|
«Ең жақсы мамандық?»
|
Ең жақсы мамандықтар мен танысу. Әрбір мамандықтың адам өміріндегі алатын орны туралы ой -толғау |
Ұшқан ұшақтан хат алып, ең ең ең жақсы мамандықтарды тізімін атап өтеді. |
|
«Білеміз бе?»
|
Арнайы гүлдер арасында берілген мамандық туралы сұрақтарға жауап беру. Мыс: Соңғы 10-жылдықта пайда болған мамандықтарды ата?
|
Керемет гүлдер арасынан шыққан сұрақтар айдарына да назара аударып өз ойларын ортаға салады. |
|
«Менің арманым» ойыны
|
Оқушының өзі таңдайтын мамандық туралы ойын бір жүйеге келтіріп, өз бетінше шешім қабылдап, өзіндік мақсатын айқындай білу қабілеттілігін арттыру. |
Ақ парақты басына қоя отырып қиялдары арқылы суреттер салады.
|
|
«Хор» |
Ән: Бақыт деген.....
|
Ән көңілдің ажары демекші бірге ән шырқайды. |
|
Қорытынды |
Мамандықты дұрыс таңдау-табысты өмірдің кілті. Сондықтан сіздерге мамандық таңдау жолында адаспай, өмірден өз орындарыңызды тауып, дүниенің бір кірпіші болып қалануларыңызға шын жүректен тілектеспін |
Оқушылар алған әсерлерімен бөліседі.Мамандық таңдау- болашақтың жарқын кепілі. |
шағым қалдыра аласыз


















