|
Іс шараның тақырыптары: |
«Мамандықтар әлемі» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Исабай Гүлзира |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 «Ғ » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушылардың өмір туралы, мамандықтар туралы көзқарасын дамыту, алдағы уақытта мамандық таңдауда дұрыс жолда болуына себепкер болу, таңдаған мамандығының өз бейімділігі мен қабілетіне сәйкес келуін нақтылау, өз - өзін танудың жалпы әзірлігін қалыптастыру
|
||||
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. Түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерінзерттеуге қызығушылық таныту. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал туғызу Жұмбақ шешу Ұрсаң қатты зырлайды, Жерге қарғып тұрмайды. Абайлаңдар, балалар, Жолда ойнауға болмайды. Шешуі: доп «Допты қағып ал» әдісі бойынша допты лақтыра отырып, сұрақтарға жауап алу, назарларын сабаққа аудару, қызығушылықтарын туғызу. |
Жұмбақты шешеді Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп, диалогқа қатысады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптасады. |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
доп
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500 - ге тарта жаңа түрі қосылып отырады екен. Олардың ішінен өзімізге қажеттісін қалай таңдауға болады? Біз олардың қаншасы туралы білеміз? Мамандық таңдауда нені бағдар ретінде алуға болады? «Мектеп бітіргеннен кейін кім боласың?» деген сұрақтарға мектеп оқушыларының көбісі нақты жауап бере алмайды. Шындығына келгенде мамандық таңдау мәселесі әсіресе біздің қоғамымыз нарықтық қатынасқа көшіп отырған жағдайда өте күрделі мәселе. Көптеген жоғары сынып оқушылары өздерінің іскерліктері мен қабілеттерін дұрыс тани алмай, мамандық таңдауда көптеген кедергілерге ұшырайды. 9 - 11 класс оқушыларының алдында тұрған басты мәселе - болашақ мамандығын таңдау. Ал мамандықты дұрыс таңдау - ол өмір жолының сәттілігінің негізі. Тренинг Әр оқушы орнынан тұрып өз тілектерін айтады, яғни осы оқушылардың айтылған жақсы тілектері сыныбымызға, сыныбымызға қатысып отырған адамдарға жақсы көңілмен таралады деп білеміз. Мамандықты таңдау туралы не білеміз? Мамандық таңдау дегеніміз не? Осы сұраққа жауап беру үшін біз бүгінгі пікір алмасу сабағымызды ұйымдастырып отырмыз.
Сабағымыз 7 кезеңнен
тұрады, 1. «Менен сұрақ, сенен жауап». Әңгімелесу
1. Өзіңнің болашақ
мамандығыңды таңдадыңыздар ма?
Оқушылардың жауаптары тыңдалып, қысқа талдау жасалады.
Балалар, қазіргі
кезде мектеп бітіруші түлектердің ең жиі таңдайтын мамандықтары
мынандай екен:
Статистикаға сүйенсек, Қазақстанның ЖОО бірінші студенттерінің
28% өз таңдауларына
көңілдері толмай, сол мамандықты таңдағанына өкінген екен.
Сұрастыра келе, мамандықты таңдауда олардың:
2. «Мамандық әлемі». Статистикалық зерттеулер бойынша, әлемде 40 мыңға жуық мамандық бар көрінеді.
Мамандықтың
бірнеше классификациясы бар. Олардың неғұрлым белгілілері еңбек
пәніне негізделеді. Еңбек пәні бойынша жіктелетін мамандықтар 5
топқа бөлінеді:
«Қалаймын», «Қолымнан
келеді» және «Қажет» - осы үшеуін бір - бірімен үйлестіре алсаң,
сенің кәсіби таңдауың өте сәтті болмақ. 3. «Ең жақсы ойыны».
Ең қиын мамандықтар …....... ( өрт сөндірушілер, ұшқыштар, теле- және радиожүргізушілер, мұғалімдер, медицина және әлеуметтік қызмет саласының мамандары, шахтерлар, жедел жәрдем қызметінің диспетчерлері, мереке ұйымдастырушылар мен әуе диспетчерлері) Ең қажет етілетін мамандар (инженерлер, IT саласының мамандары, нанотехнология саласының мамандары, маркетологтар, қызмет көрсету бойынша мамандар, логистер, экологтар, дәрігерлер, химиктер) Ең қызықты мамандар …... ( гольф алаңыда доптарды жинап, ойынға қайта қосушы, жиһаз сынаушы шебер, пингвин бұрушы мамандығы, ми алушы, қолтық иіскеуші)
4. «Қазіргі заманның табысты мамандары».
Витражист – көрмедегі және дүкендердегі заттарды тартымды етіп орналастыра білетін мамандар. Олар сөрелердің және олардың бөлшектерінің дизайнын жасап, көрме кешендерін әрлендіреді.
Декоратор – түрлі
мекемелерді, ғимараттардың ішін әсемдеуші. Театр түсірімдеріне
арнайы сурет, графика. Сәулет туындыларын таңдап, техникалар
жарықтандыру құрылғыларын орнатушылар. Бүгінде біздің
театрларымыздың сахналары әлі ескі үлгімен жасалған. Ал шетелдік
тетрлардың барлығы заманға сай көркемделуі арнайы мамандардың
араласуымен жүзеге асады.
Интерьер дизайнері – үйіміздегі немесе кеңсеміздегі жиһаздарымызды талғаммен орналастыра білетін мамандар. Бұл да қазіргі заманның таптырмайтын мамандары.
|
Мұғалімнің қойған сұрақтарына да жауап іздейді. Оқушылар өз ойларын айтып ортада талқылайды. Келешекте қандай маман болғысы келетінін айтады. |
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. Смайликтер тарату |
Презентация, нақыл сөздер. |
|
|
«Жест» әдісі арқылы кері байланыс алу. Рефлексия: «БББ» әдісі Қорытындылау
|
Өзара келіскен жест бойынша кері байланыс береді. Кестені толтырады
|
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. Смайликтер тарату |
Стикерлер, қаламдар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандықтар әлемі. Тәрбие сағат.
Мамандықтар әлемі. Тәрбие сағат.
|
Іс шараның тақырыптары: |
«Мамандықтар әлемі» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Исабай Гүлзира |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 «Ғ » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушылардың өмір туралы, мамандықтар туралы көзқарасын дамыту, алдағы уақытта мамандық таңдауда дұрыс жолда болуына себепкер болу, таңдаған мамандығының өз бейімділігі мен қабілетіне сәйкес келуін нақтылау, өз - өзін танудың жалпы әзірлігін қалыптастыру
|
||||
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. Түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерінзерттеуге қызығушылық таныту. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал туғызу Жұмбақ шешу Ұрсаң қатты зырлайды, Жерге қарғып тұрмайды. Абайлаңдар, балалар, Жолда ойнауға болмайды. Шешуі: доп «Допты қағып ал» әдісі бойынша допты лақтыра отырып, сұрақтарға жауап алу, назарларын сабаққа аудару, қызығушылықтарын туғызу. |
Жұмбақты шешеді Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп, диалогқа қатысады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптасады. |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
доп
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500 - ге тарта жаңа түрі қосылып отырады екен. Олардың ішінен өзімізге қажеттісін қалай таңдауға болады? Біз олардың қаншасы туралы білеміз? Мамандық таңдауда нені бағдар ретінде алуға болады? «Мектеп бітіргеннен кейін кім боласың?» деген сұрақтарға мектеп оқушыларының көбісі нақты жауап бере алмайды. Шындығына келгенде мамандық таңдау мәселесі әсіресе біздің қоғамымыз нарықтық қатынасқа көшіп отырған жағдайда өте күрделі мәселе. Көптеген жоғары сынып оқушылары өздерінің іскерліктері мен қабілеттерін дұрыс тани алмай, мамандық таңдауда көптеген кедергілерге ұшырайды. 9 - 11 класс оқушыларының алдында тұрған басты мәселе - болашақ мамандығын таңдау. Ал мамандықты дұрыс таңдау - ол өмір жолының сәттілігінің негізі. Тренинг Әр оқушы орнынан тұрып өз тілектерін айтады, яғни осы оқушылардың айтылған жақсы тілектері сыныбымызға, сыныбымызға қатысып отырған адамдарға жақсы көңілмен таралады деп білеміз. Мамандықты таңдау туралы не білеміз? Мамандық таңдау дегеніміз не? Осы сұраққа жауап беру үшін біз бүгінгі пікір алмасу сабағымызды ұйымдастырып отырмыз.
Сабағымыз 7 кезеңнен
тұрады, 1. «Менен сұрақ, сенен жауап». Әңгімелесу
1. Өзіңнің болашақ
мамандығыңды таңдадыңыздар ма?
Оқушылардың жауаптары тыңдалып, қысқа талдау жасалады.
Балалар, қазіргі
кезде мектеп бітіруші түлектердің ең жиі таңдайтын мамандықтары
мынандай екен:
Статистикаға сүйенсек, Қазақстанның ЖОО бірінші студенттерінің
28% өз таңдауларына
көңілдері толмай, сол мамандықты таңдағанына өкінген екен.
Сұрастыра келе, мамандықты таңдауда олардың:
2. «Мамандық әлемі». Статистикалық зерттеулер бойынша, әлемде 40 мыңға жуық мамандық бар көрінеді.
Мамандықтың
бірнеше классификациясы бар. Олардың неғұрлым белгілілері еңбек
пәніне негізделеді. Еңбек пәні бойынша жіктелетін мамандықтар 5
топқа бөлінеді:
«Қалаймын», «Қолымнан
келеді» және «Қажет» - осы үшеуін бір - бірімен үйлестіре алсаң,
сенің кәсіби таңдауың өте сәтті болмақ. 3. «Ең жақсы ойыны».
Ең қиын мамандықтар …....... ( өрт сөндірушілер, ұшқыштар, теле- және радиожүргізушілер, мұғалімдер, медицина және әлеуметтік қызмет саласының мамандары, шахтерлар, жедел жәрдем қызметінің диспетчерлері, мереке ұйымдастырушылар мен әуе диспетчерлері) Ең қажет етілетін мамандар (инженерлер, IT саласының мамандары, нанотехнология саласының мамандары, маркетологтар, қызмет көрсету бойынша мамандар, логистер, экологтар, дәрігерлер, химиктер) Ең қызықты мамандар …... ( гольф алаңыда доптарды жинап, ойынға қайта қосушы, жиһаз сынаушы шебер, пингвин бұрушы мамандығы, ми алушы, қолтық иіскеуші)
4. «Қазіргі заманның табысты мамандары».
Витражист – көрмедегі және дүкендердегі заттарды тартымды етіп орналастыра білетін мамандар. Олар сөрелердің және олардың бөлшектерінің дизайнын жасап, көрме кешендерін әрлендіреді.
Декоратор – түрлі
мекемелерді, ғимараттардың ішін әсемдеуші. Театр түсірімдеріне
арнайы сурет, графика. Сәулет туындыларын таңдап, техникалар
жарықтандыру құрылғыларын орнатушылар. Бүгінде біздің
театрларымыздың сахналары әлі ескі үлгімен жасалған. Ал шетелдік
тетрлардың барлығы заманға сай көркемделуі арнайы мамандардың
араласуымен жүзеге асады.
Интерьер дизайнері – үйіміздегі немесе кеңсеміздегі жиһаздарымызды талғаммен орналастыра білетін мамандар. Бұл да қазіргі заманның таптырмайтын мамандары.
|
Мұғалімнің қойған сұрақтарына да жауап іздейді. Оқушылар өз ойларын айтып ортада талқылайды. Келешекте қандай маман болғысы келетінін айтады. |
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. Смайликтер тарату |
Презентация, нақыл сөздер. |
|
|
«Жест» әдісі арқылы кері байланыс алу. Рефлексия: «БББ» әдісі Қорытындылау
|
Өзара келіскен жест бойынша кері байланыс береді. Кестені толтырады
|
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. Смайликтер тарату |
Стикерлер, қаламдар |
||
шағым қалдыра аласыз













