Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жеке құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 24.01.2025 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А, Ә, Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәміле түсінігі және оның түрлері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.3.1.6 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындайды: Мәміле дегеннің не екенін біледі; Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратады; Мәміленің белгілерін анықтайды; Мәміленің нысанын анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Мәміленің жарамсыздық жағдайларына сипаттама береді;Мәмілелердің заңдық тұрғыдан ешбір мәні жоқ, даулы немесе даулы емес екендігін ажыратады (қолдану, талдау) Кейбір оқушылар орындайды: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама береді, ажыратады. Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша үш шартын анықтап,талдайды (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа 1,2,3,4-ке саналу арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады, топқа бөлінеді, жаңа тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Керемет! |
суреттер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Джигсо» әдісімен топта мәтінді оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды 1-тапсырма: 1-топ: Мәміле дегеннің не екенін анықтаңдар 2-топ: Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратыңдар 3-топ: Мәміленің белгілерін анықтаңдар 4-топ: Мәміленің нысанын анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: Кестемен жұппен орындайды 2-тапсырма: Мәміленің жарамсыздық жағдайларына сипаттама беріңдер
ЕБҚО тапсырмасы: Венн диаграммасымен мәмілелердің заңдық тұрғыдан ешбір мәні жоқ, даулы немесе даулы емес екендігін ажыратыңдар
Кейбір оқушылар орындайды: «Үш қадамдық сұқбат» әдісі
4-тапсырма: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама беріңдер.
Қосымша 5-тапсырма: Тірек сызбамен жұмыс. Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша үш шартын анықтап,талдаңдар
Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша
Шартты Шұғыл Мерзімі шектелмеген
|
Дескриптор: - топта мәтінді оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды; -Заңды фактілердің негізгі түрлері мәмілелер болып табылатынын анықтайды; -Мәмілелерді азаматтар мен заңды тұлғалардың азаматтық құқықтар мен міндеттемелерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған әрекеттері деп танитынын анықтайды; -Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратады; -Мәміленің 4 белгілерін анықтайды; - Мәміленің 3 нысанын анықтайды; -постерге жазады, сынып алдында қорғайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: - Даулы мәміле дегеніміз не екенін анықтайды; -Даулы емес мәмілені анықтайды; -Жалған мәмілені анықтайды; -Қулықпен жасалған мәмілені анықтайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Даулы мәміле белгілерін анықтайды; -Даулы емес мәмілелердің белгілерін анықтайды; -Даулы және даулы емес мәмілелердің ерекшеліктерін анықтайды; -Венн диаграммасына жазады; -Сынып алдында қорғайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Бірінші оқушы: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама береді; -Екінші оқушы тыңдайды, мысал келтіреді; -Үшінші оқушы қорытындылайды; -Мәміленің қарапайым жазбаша нысанын сақтамау оның орындалуын, мазмұнын, аяқталуын бекіту туралы дау болғанда тараптарды құқықтан айырады деп қорытындылайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Шартты мәмілелер-шарт бойынша жасалған мәмілелер екенін анықтайды; -Шартты мәміленің екі түрі: кейінге қалдырылатын және болдырмау шарттарын анықтайды; -Шұғыл мәмілелер-мерзімі көрсетілген мәмілелер екенін анықтайды; -Мерзімі шектелмеген мәмілелер-қарапайым мәмілелер, онда мерзімі көрсетілмейтінін анықтайды; -Кестені толтырып, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырады; -Топтық бағалау
|
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 5-7 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «ТТТ» әдісімен аламын
Үйге: тақырыптық тест жаттау. Бағалау: 10 балмен бағалау |
«ТТТ» рефлексия парағын толтырады. Үйге тапсырма алады. Өзінің жинаған балын хабарлайды мұғалімге
|
мадақтау
|
жазбаша бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәміле түсінігі және оның түрлері 10 сынып
Мәміле түсінігі және оның түрлері 10 сынып
Тексерілді: __________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жеке құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 24.01.2025 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А, Ә, Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәміле түсінігі және оның түрлері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.3.1.6 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындайды: Мәміле дегеннің не екенін біледі; Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратады; Мәміленің белгілерін анықтайды; Мәміленің нысанын анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Мәміленің жарамсыздық жағдайларына сипаттама береді;Мәмілелердің заңдық тұрғыдан ешбір мәні жоқ, даулы немесе даулы емес екендігін ажыратады (қолдану, талдау) Кейбір оқушылар орындайды: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама береді, ажыратады. Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша үш шартын анықтап,талдайды (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа 1,2,3,4-ке саналу арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады, топқа бөлінеді, жаңа тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Керемет! |
суреттер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Джигсо» әдісімен топта мәтінді оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды 1-тапсырма: 1-топ: Мәміле дегеннің не екенін анықтаңдар 2-топ: Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратыңдар 3-топ: Мәміленің белгілерін анықтаңдар 4-топ: Мәміленің нысанын анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: Кестемен жұппен орындайды 2-тапсырма: Мәміленің жарамсыздық жағдайларына сипаттама беріңдер
ЕБҚО тапсырмасы: Венн диаграммасымен мәмілелердің заңдық тұрғыдан ешбір мәні жоқ, даулы немесе даулы емес екендігін ажыратыңдар
Кейбір оқушылар орындайды: «Үш қадамдық сұқбат» әдісі
4-тапсырма: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама беріңдер.
Қосымша 5-тапсырма: Тірек сызбамен жұмыс. Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша үш шартын анықтап,талдаңдар
Құқықтар мен міндеттемелердің тоқтатылу мен туындау сәті бойынша
Шартты Шұғыл Мерзімі шектелмеген
|
Дескриптор: - топта мәтінді оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды; -Заңды фактілердің негізгі түрлері мәмілелер болып табылатынын анықтайды; -Мәмілелерді азаматтар мен заңды тұлғалардың азаматтық құқықтар мен міндеттемелерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған әрекеттері деп танитынын анықтайды; -Мәміле мен келісімшарт ұғымдарының аражігін ажыратады; -Мәміленің 4 белгілерін анықтайды; - Мәміленің 3 нысанын анықтайды; -постерге жазады, сынып алдында қорғайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: - Даулы мәміле дегеніміз не екенін анықтайды; -Даулы емес мәмілені анықтайды; -Жалған мәмілені анықтайды; -Қулықпен жасалған мәмілені анықтайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Даулы мәміле белгілерін анықтайды; -Даулы емес мәмілелердің белгілерін анықтайды; -Даулы және даулы емес мәмілелердің ерекшеліктерін анықтайды; -Венн диаграммасына жазады; -Сынып алдында қорғайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Бірінші оқушы: Мәміле нысанын сақтамаудың салдарына сипаттама береді; -Екінші оқушы тыңдайды, мысал келтіреді; -Үшінші оқушы қорытындылайды; -Мәміленің қарапайым жазбаша нысанын сақтамау оның орындалуын, мазмұнын, аяқталуын бекіту туралы дау болғанда тараптарды құқықтан айырады деп қорытындылайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: -Шартты мәмілелер-шарт бойынша жасалған мәмілелер екенін анықтайды; -Шартты мәміленің екі түрі: кейінге қалдырылатын және болдырмау шарттарын анықтайды; -Шұғыл мәмілелер-мерзімі көрсетілген мәмілелер екенін анықтайды; -Мерзімі шектелмеген мәмілелер-қарапайым мәмілелер, онда мерзімі көрсетілмейтінін анықтайды; -Кестені толтырып, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырады; -Топтық бағалау
|
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 5-7 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-2 балл аралығы
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «ТТТ» әдісімен аламын
Үйге: тақырыптық тест жаттау. Бағалау: 10 балмен бағалау |
«ТТТ» рефлексия парағын толтырады. Үйге тапсырма алады. Өзінің жинаған балын хабарлайды мұғалімге
|
мадақтау
|
жазбаша бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз













