Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
16.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік Ел болу үшін... |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндегі мақсатты аудиторияны анықтайды, көркемдегіш құралдардың қолданылу себебін талдайды.Мәтіндегі ойға сыни көзқарасын білдіріп, дәлел келтіреді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
І Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады Алдыңғы білімді тексеру |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. 1-2 сөйлеммен өз ойын жазады / айтады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама https://chatgpt.com/ |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады.
«Миға шабуыл»
әдісі:
|
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Мәтіннің мақсатты аудиториясын анықтайды.Көркемдегіш құралдарды табады және олардың рөлін түсіндіреді.Мәтіндегі ойға байланысты өз көзқарасын білдіреді.Өз пікірін дәлелмен, логикалық жүйемен жеткізеді. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық Бағалау парқша сы |
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
1-тапсырма.
Мәтін:
ҚР Президентінің Жолдауынан үзінді (Мәңгілік
Ел идеясына қатысты бөлігі)
|
1-тапсырмада мәтінді оқып, мақсатты аудиторияны анықтайды.Көркемдегіш құралдарды табады.(мысалы: эпитет, метафора, риторикалық сұрақ, т.б.);Әр құралдың мәтіндегі рөлін түсіндіреді. Көркемдегіш құралдар: қайталанатын құрылым («бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ»), метафоралық тізбектер (\««Қазақстан — 2050» — Мәңгілік елге бастайтын ең абыройлы ең мәртебелі жол»), эмоционалдық сөздер («мәңгілік», «ырыс», «ортақ құндылықтар»). |
Дескриптор:
Жалпы балл- 4 |
Оқулық https://yandex.kz/video/preview/1574869666327125600 Бағалау парқша сы
|
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс.Жолдауда айтылған негізгі ойға байланысты өз көзқарасын жазбаша білдіреді (5–6 сөйлем);
|
2-тапсырмада жолдауда айтылған негізгі ойға байланысты өз көзқарасын жазбаша білдіреді (5–6 сөйлем). Жұбымен пікір алмасады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 Кері байланыс |
Оқулық Бағалау парқша сы ЖИ мәтінді түрлендіргіш blob:https://web.telegram.org/1082f493-132e-4421-a771-fbb42ec8d433 |
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма Жеке жұмыс.«Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа эссе (шолу түрінде) жаз.Өз көзқарасын сыни тұрғыдан негізде. (тарихи дерек, өмірден мысал, логикалық дәлелдер арқылы).
Саралау тапсырмасы:«Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа жауап беріп көр. |
3-тапсырмада «Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа эссе (шолу түрінде) жазады.Өз көзқарасын сыни тұрғыдан негіздейді (тарихи дерек, өмірден мысал, логикалық дәлелдер арқылы). |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Үйге тапсырма беру «Мәңгілік Ел – менің көзқарасым» тақырыбында 100–120 сөздік көлемде шағын мақала жазу. Рефлексия "3–2–1" әдісі (жеке түрде):3 жаңа ақпарат білдім.2 өзіммен байланыстыра алдым.1 сұрақ туындады |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . "3–2–1" әдісі арқылы рефлексия |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәңгілік Ел болу үшін...
Мәңгілік Ел болу үшін...
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
16.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік Ел болу үшін... |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндегі мақсатты аудиторияны анықтайды, көркемдегіш құралдардың қолданылу себебін талдайды.Мәтіндегі ойға сыни көзқарасын білдіріп, дәлел келтіреді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
І Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады Алдыңғы білімді тексеру |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. 1-2 сөйлеммен өз ойын жазады / айтады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама https://chatgpt.com/ |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады.
«Миға шабуыл»
әдісі:
|
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Мәтіннің мақсатты аудиториясын анықтайды.Көркемдегіш құралдарды табады және олардың рөлін түсіндіреді.Мәтіндегі ойға байланысты өз көзқарасын білдіреді.Өз пікірін дәлелмен, логикалық жүйемен жеткізеді. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық Бағалау парқша сы |
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
1-тапсырма.
Мәтін:
ҚР Президентінің Жолдауынан үзінді (Мәңгілік
Ел идеясына қатысты бөлігі)
|
1-тапсырмада мәтінді оқып, мақсатты аудиторияны анықтайды.Көркемдегіш құралдарды табады.(мысалы: эпитет, метафора, риторикалық сұрақ, т.б.);Әр құралдың мәтіндегі рөлін түсіндіреді. Көркемдегіш құралдар: қайталанатын құрылым («бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ»), метафоралық тізбектер (\««Қазақстан — 2050» — Мәңгілік елге бастайтын ең абыройлы ең мәртебелі жол»), эмоционалдық сөздер («мәңгілік», «ырыс», «ортақ құндылықтар»). |
Дескриптор:
Жалпы балл- 4 |
Оқулық https://yandex.kz/video/preview/1574869666327125600 Бағалау парқша сы
|
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс.Жолдауда айтылған негізгі ойға байланысты өз көзқарасын жазбаша білдіреді (5–6 сөйлем);
|
2-тапсырмада жолдауда айтылған негізгі ойға байланысты өз көзқарасын жазбаша білдіреді (5–6 сөйлем). Жұбымен пікір алмасады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 Кері байланыс |
Оқулық Бағалау парқша сы ЖИ мәтінді түрлендіргіш blob:https://web.telegram.org/1082f493-132e-4421-a771-fbb42ec8d433 |
||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма Жеке жұмыс.«Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа эссе (шолу түрінде) жаз.Өз көзқарасын сыни тұрғыдан негізде. (тарихи дерек, өмірден мысал, логикалық дәлелдер арқылы).
Саралау тапсырмасы:«Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа жауап беріп көр. |
3-тапсырмада «Мәңгілік Ел болу үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа эссе (шолу түрінде) жазады.Өз көзқарасын сыни тұрғыдан негіздейді (тарихи дерек, өмірден мысал, логикалық дәлелдер арқылы). |
Дескриптор:
Жалпы балл-3 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Үйге тапсырма беру «Мәңгілік Ел – менің көзқарасым» тақырыбында 100–120 сөздік көлемде шағын мақала жазу. Рефлексия "3–2–1" әдісі (жеке түрде):3 жаңа ақпарат білдім.2 өзіммен байланыстыра алдым.1 сұрақ туындады |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . "3–2–1" әдісі арқылы рефлексия |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз













