|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Астана – мәдениет пен өнер ордасы (13). Әкім Ысқақ «Күн ұлымын» |
|||||
|
Күні : 29.11.24ж. |
Педагогтің аты-жөні:Абдираймова Г.С. |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мәңгілік ел» ескерткіші нені бейнелейді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру; 6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме; 6.5.1.1 мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есім, көптік мəнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлығы: мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есімдерді таба алады; Көпшілігі: мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыра біледі, Кейбіреуі: мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есім, көптік мəнді есімдерді ажырата біледі, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдана алады және ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтай алады (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме); |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы (7 минут) |
І.Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Менің Қазақстаным» – сабақтың ұйымдастыру кезеңінде білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін (Бірлік және Ынтымақ Үй жұмысын тексеру Сабақтың барысымен таныстырады. |
Білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар жаңа сөздермен танысады. Сол сөздер арқылы сөздік қоры дамиды. |
Қолпаштау
«Бас бармақ»
|
Слайд
Презен тация
Оқулық 106 бет Сөздер |
|
|
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сөздер 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. Сурет бойынша бірнеше сұрақ дайында. Көршіңнен сұра. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: «Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары және мәні ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырма. СҰРАҚТАРҒА ЖАУАП БЕР. ЖЕКЕ ЖҰМЫС
Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі
Сергіту сәті
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма.Мәтінді оқы.Мазмұнда. Мәтінге тақырып қой. Мәтіндегі деректі және дерексіз зат есімдерді тап. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: Тәуелсіздік және Отаншылдық» Астанадағы «Мәңгілік ел» ескерткіші, Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Мәңгілік ел» идеясы туралы қосымша ақпараттармен таныстыру. «Мәңгілік ел» ескерткіші туралы видео-ролик көрсетіп,Қазақстанның «Мәңгілік елге» айналу үшін атқарылып жатқан жұмыстары мен елдің дамуын, «Мәңгілік ел» ескерткішінің қазақ мәдениеті тарихында алатын орны мен ұлттық құндылығымыз ретіндегі тәрбиелік мәнін түсіндіру. ЖАЗЫЛЫМ 5-тапсырма.Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. АЙТЫЛЫМ 6-тапсырма.Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айт. ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма.Мәтінді пайдаланып, өз түйіндемеңді жаз. Қорытынды Бекіту сұрақтары қойылады. |
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. жасампаздық-созидание қақпа-ворота кереге-решетчатая стена юрты қастерлі-реликвия рухани-духовный Айтылым Сурет бойынша бірнеше сұрақ дайындайды. Көршісімен сұрақ жауап алмасады.
ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырмада сұрақтарға жауап береді, дәптерге жауаптарын жазады.
Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды. Синквэйн «Мәңгілік ел» 1.Мәңгілік ел. 2.Ынтымақты,тәуелсіз. 3.Сақталады,жаңарады,дамиды 4.Қазақстан Мәңгілік ел болады 5.Құндылық.
Сергіту сәтін орындайды. Қимыл қозғалыс арқылы сергіту. Оқылым Мәтінді оқиды. Мәтінге тақырып қояды. Майзмұндайды.Мәтіндегі деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Астанадағы «Мәңгілік ел» ескерткіші, Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Мәңгілік ел» идеясы туралы қосымша ақпарат жинап, ой бөліседі.Видео-ролик тамашалайды.
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары және мәні туралы түсінік алады
.
ЖАЗЫЛЫМ 5-тапсырма Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. АЙТЫЛЫМ 6-тапсырмада мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады. ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма.Мәтінді пайдаланып, өз түйіндемелерін жазады.
Бекіту сұрақтары: 1.«Мәңгілік» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? 2.«Мәңгілік ел» идеясының авторы кім? 3.«Мәңгілік ел» салтанат қақпасы қандай ескерткіш?
Бекіту сұрақтарына жауап беріп, тақырыпты меңгергендерін көрсетеді. |
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» Дескриптор:2 балл -сурет бойынша сұрақ дайындайды; - сұрақтарға жауап береді ; - жаңа сөздерді пайдаланады; «Бас бармақ»
Дескриптор:2 балл - сұрақтарға жауап береді; - жауаптарын жазады.; -жаңа сөздерді қолданады;
Дескриптор:2 балл - Мәтінді мұқият оқиды; -тақырып қояды; -мазмұндайды; - деректі және дерексіз зат есімдерді табады.
Дескриптор:2 балл - Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қояды; -сөйлемдерді көшіріп жазады; -қатесіз жазады;
Дескриптор:2 балл - мәтіндегі ақпаратты пайдаланады; - «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады.
Дескриптор:2 балл - мәтінді пайдаланады; - өз түйіндемелерін жазады. |
Оқулық 106 бет Видео-ролик Оқулық 106 бет Слайд суреттер
Оқулық 106 бет слайд
Оқулық 107 бет
Видео-ролик
Оқулық 108 бет Слайд |
|
|
|
https://ult.kz/post/mangilik-el-ideyasy-birlikke-bastar-zhol https://youtu.be/5MocHfv_crM |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 109 бет.10-тапсырма |
|||||
|
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Рефлексия пирамидасы» тәсілі бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Мәңгілік ел" ескерткіші нені бейнелейді? (ҚМЖ)
"Мәңгілік ел" ескерткіші нені бейнелейді? (ҚМЖ)
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Астана – мәдениет пен өнер ордасы (13). Әкім Ысқақ «Күн ұлымын» |
|||||
|
Күні : 29.11.24ж. |
Педагогтің аты-жөні:Абдираймова Г.С. |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мәңгілік ел» ескерткіші нені бейнелейді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру; 6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме; 6.5.1.1 мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есім, көптік мəнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлығы: мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есімдерді таба алады; Көпшілігі: мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыра біледі, Кейбіреуі: мəтіндерден деректі жəне дерексіз зат есім, көптік мəнді есімдерді ажырата біледі, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдана алады және ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтай алады (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме); |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы (7 минут) |
І.Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Менің Қазақстаным» – сабақтың ұйымдастыру кезеңінде білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін (Бірлік және Ынтымақ Үй жұмысын тексеру Сабақтың барысымен таныстырады. |
Білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар жаңа сөздермен танысады. Сол сөздер арқылы сөздік қоры дамиды. |
Қолпаштау
«Бас бармақ»
|
Слайд
Презен тация
Оқулық 106 бет Сөздер |
|
|
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сөздер 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. Сурет бойынша бірнеше сұрақ дайында. Көршіңнен сұра. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: «Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары және мәні ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырма. СҰРАҚТАРҒА ЖАУАП БЕР. ЖЕКЕ ЖҰМЫС
Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі
Сергіту сәті
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма.Мәтінді оқы.Мазмұнда. Мәтінге тақырып қой. Мәтіндегі деректі және дерексіз зат есімдерді тап. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы: Тәуелсіздік және Отаншылдық» Астанадағы «Мәңгілік ел» ескерткіші, Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Мәңгілік ел» идеясы туралы қосымша ақпараттармен таныстыру. «Мәңгілік ел» ескерткіші туралы видео-ролик көрсетіп,Қазақстанның «Мәңгілік елге» айналу үшін атқарылып жатқан жұмыстары мен елдің дамуын, «Мәңгілік ел» ескерткішінің қазақ мәдениеті тарихында алатын орны мен ұлттық құндылығымыз ретіндегі тәрбиелік мәнін түсіндіру. ЖАЗЫЛЫМ 5-тапсырма.Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. АЙТЫЛЫМ 6-тапсырма.Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айт. ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма.Мәтінді пайдаланып, өз түйіндемеңді жаз. Қорытынды Бекіту сұрақтары қойылады. |
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. жасампаздық-созидание қақпа-ворота кереге-решетчатая стена юрты қастерлі-реликвия рухани-духовный Айтылым Сурет бойынша бірнеше сұрақ дайындайды. Көршісімен сұрақ жауап алмасады.
ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырмада сұрақтарға жауап береді, дәптерге жауаптарын жазады.
Жеке қажеттілігі бар оқушылар мұғалім көмегімен жұмысты орындайды. Синквэйн «Мәңгілік ел» 1.Мәңгілік ел. 2.Ынтымақты,тәуелсіз. 3.Сақталады,жаңарады,дамиды 4.Қазақстан Мәңгілік ел болады 5.Құндылық.
Сергіту сәтін орындайды. Қимыл қозғалыс арқылы сергіту. Оқылым Мәтінді оқиды. Мәтінге тақырып қояды. Майзмұндайды.Мәтіндегі деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Астанадағы «Мәңгілік ел» ескерткіші, Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Мәңгілік ел» идеясы туралы қосымша ақпарат жинап, ой бөліседі.Видео-ролик тамашалайды.
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтары және мәні туралы түсінік алады
.
ЖАЗЫЛЫМ 5-тапсырма Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. АЙТЫЛЫМ 6-тапсырмада мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады. ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма.Мәтінді пайдаланып, өз түйіндемелерін жазады.
Бекіту сұрақтары: 1.«Мәңгілік» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? 2.«Мәңгілік ел» идеясының авторы кім? 3.«Мәңгілік ел» салтанат қақпасы қандай ескерткіш?
Бекіту сұрақтарына жауап беріп, тақырыпты меңгергендерін көрсетеді. |
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» Дескриптор:2 балл -сурет бойынша сұрақ дайындайды; - сұрақтарға жауап береді ; - жаңа сөздерді пайдаланады; «Бас бармақ»
Дескриптор:2 балл - сұрақтарға жауап береді; - жауаптарын жазады.; -жаңа сөздерді қолданады;
Дескриптор:2 балл - Мәтінді мұқият оқиды; -тақырып қояды; -мазмұндайды; - деректі және дерексіз зат есімдерді табады.
Дескриптор:2 балл - Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қояды; -сөйлемдерді көшіріп жазады; -қатесіз жазады;
Дескриптор:2 балл - мәтіндегі ақпаратты пайдаланады; - «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады.
Дескриптор:2 балл - мәтінді пайдаланады; - өз түйіндемелерін жазады. |
Оқулық 106 бет Видео-ролик Оқулық 106 бет Слайд суреттер
Оқулық 106 бет слайд
Оқулық 107 бет
Видео-ролик
Оқулық 108 бет Слайд |
|
|
|
https://ult.kz/post/mangilik-el-ideyasy-birlikke-bastar-zhol https://youtu.be/5MocHfv_crM |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 109 бет.10-тапсырма |
|||||
|
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Рефлексия пирамидасы» тәсілі бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз














