|
Бөлім: |
I тарау Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.09.2023 жыл |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәңгілік Ел идеясы – ұлы мұратымыз.Ауызекі сөйлеу стилі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1. Қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.2.2.1. Қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
Түрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырады. Мәтінге күрделі жоспар құрастырады. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма 1.Мәңгілік ел, мұраты деген ұғымдарды ұалай түсінесің? 2.Мәңгілік елдің мұраты не болуы мүмкін? 3. Мәңгілік ел болу үшін не керек?
2-тапсырма Мақала жазу үшін мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланып, күрделі жоспар құрыңыз. Мақаланың жоспары Жазу алдында оның неден басталып, қалай аяқталатынын, негізгі бөлімде қандай мәселе айтылатынын белгілеп алыңыз. Егер күрделі жоспар құратын болсаңыз, мақаланың қай бөлімінде композициялық қате барын, қай бөліміндегі деректі толықтыру керектігін біле алатын боласыз. Жазу стиліне, құрылымына уақыт бөліңіз. Аудиторияның жасы мен көңіл-күйіне назар аударыңыз. Мақала мәтінінің құрылымы: Кіріспе Эксперимент әдістері (әдістемесі). Нәтижелері және талқылау. Қорытынды (тұжырым қорытындылар және ұсыныстар)
3-тапсырма Тәуелсіздік тұғырын нық ұстап, іргелі елге айналу үшін нені жаңғыртып, неден арылу керек?
Әңгіменің мазмұнын сақтай отырып он онбес сөйлем жазып көріңдер. Саралау тапсырмасы Қалай ойлайсың? біздің ата-бабамыз нені армандады? Ата-бабамыздың арманы мен өз арманыңды жазып, оларды салыстыр. Ұқсастықтары мен ерекшеліктері бар ма? Егер бар болса олар неден туындап жатыр ? |
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, мәтінді түсініп оқып берілген тапсырманы орындайды. .
Кестені толтырады орындайды
Оқыған мәтінді негізге ала отырып мақала жазыңыз.
ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Сұрақтарға жауап береді 1балл Кестені толтырады 1балл
№2Дескриптор 4 балл Мақала жазуға деректер мен ақпараттарды жинақтайды, жоспар құрады; 2 балл негізгі бөлім абзацтарының тақырыптарын жазады: 2 балл
№3Дескриптор 3 балл Сұраққа жауап береді1балл Пікірін білдіреді 1 балл Дәлелді түрде жазады 1 балл №4Дескриптор 1 балл Сұрақтарға жауап бер |
АКТ Оқулық
Қағаздан жасалған қар кесегі
таратпа материалдар
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 3 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәңгілік Ел идеясы – ұлы мұратымыз.Ауызекі сөйлеу стилі
Мәңгілік Ел идеясы – ұлы мұратымыз.Ауызекі сөйлеу стилі
|
Бөлім: |
I тарау Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.09.2023 жыл |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәңгілік Ел идеясы – ұлы мұратымыз.Ауызекі сөйлеу стилі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1. Қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.2.2.1. Қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
Түрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырады. Мәтінге күрделі жоспар құрастырады. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма 1.Мәңгілік ел, мұраты деген ұғымдарды ұалай түсінесің? 2.Мәңгілік елдің мұраты не болуы мүмкін? 3. Мәңгілік ел болу үшін не керек?
2-тапсырма Мақала жазу үшін мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланып, күрделі жоспар құрыңыз. Мақаланың жоспары Жазу алдында оның неден басталып, қалай аяқталатынын, негізгі бөлімде қандай мәселе айтылатынын белгілеп алыңыз. Егер күрделі жоспар құратын болсаңыз, мақаланың қай бөлімінде композициялық қате барын, қай бөліміндегі деректі толықтыру керектігін біле алатын боласыз. Жазу стиліне, құрылымына уақыт бөліңіз. Аудиторияның жасы мен көңіл-күйіне назар аударыңыз. Мақала мәтінінің құрылымы: Кіріспе Эксперимент әдістері (әдістемесі). Нәтижелері және талқылау. Қорытынды (тұжырым қорытындылар және ұсыныстар)
3-тапсырма Тәуелсіздік тұғырын нық ұстап, іргелі елге айналу үшін нені жаңғыртып, неден арылу керек?
Әңгіменің мазмұнын сақтай отырып он онбес сөйлем жазып көріңдер. Саралау тапсырмасы Қалай ойлайсың? біздің ата-бабамыз нені армандады? Ата-бабамыздың арманы мен өз арманыңды жазып, оларды салыстыр. Ұқсастықтары мен ерекшеліктері бар ма? Егер бар болса олар неден туындап жатыр ? |
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, мәтінді түсініп оқып берілген тапсырманы орындайды. .
Кестені толтырады орындайды
Оқыған мәтінді негізге ала отырып мақала жазыңыз.
ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Сұрақтарға жауап береді 1балл Кестені толтырады 1балл
№2Дескриптор 4 балл Мақала жазуға деректер мен ақпараттарды жинақтайды, жоспар құрады; 2 балл негізгі бөлім абзацтарының тақырыптарын жазады: 2 балл
№3Дескриптор 3 балл Сұраққа жауап береді1балл Пікірін білдіреді 1 балл Дәлелді түрде жазады 1 балл №4Дескриптор 1 балл Сұрақтарға жауап бер |
АКТ Оқулық
Қағаздан жасалған қар кесегі
таратпа материалдар
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 3 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














