Қисқа муддатли режа
Фан номи: математика
100-дарс
|
Бўлим: |
3А бўлим .Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Мантиқий фикрлашга оид масалалар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.4.2.2 мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган масалалар. |
|
Дарснинг мақсади: |
Мисолларни ечиш усулларидаги тезлик,масофа ўзаро орасидаги боғлиқликни фойдалана олади. Формула асосида масала туза олади |
|
Қадриятлар БТБ |
.Жасампаздық және Жаңашылдық |
|
|
|
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
“Мен ёмғирман, мен томчи” ўйини ўрганилган мавзуларни эсга тушириш, ўқувчилар кайфиятини кўтариш мақсадида уюштирилади. Об- ҳаво ҳолатларини им-ишоралар билан кўрсатинг. “Ёмғир томчилари” даги саволларга жавоб беринг.Об- ҳавонинг инсон ҳаётига қандай таъсири бор? -Томчилардаги саволларга жавоб беради; -“Чақмоқ” ва “Момокалдироқ” гуруҳига бирикишади. 1-топшириқни бажаришади 1-гуруҳ :566401(11258-27735)+374498 2-гуруҳ:451203-444444:11+3789 Дескриптор:Билим олувчи :-амалларни бажаради. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган мисолларни оғзаки хисоблайди. -жавобларини текширади (1балл) Дескриптор:-Билим олувчи: -им ишораларни қўлланади (1балл) Дескриптор:Билим олувчи :-амалларни бажаради.(2балл) |
Баҳолаш: “Балли” оғзаки рағбатлантириш усули |
|
|
Ўртаси 30минут |
4-5 топшириқлар “Ёмғир томчиси”ўйини. Ёмғир томчиларида ёзилган мисолларни тез ва тўғри бажариш,йиғиш. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади. (1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан. |
Слайд |
|
|
Дам олиш дақиқаси: . Жуфтликда ишлаш Чизмаларга қараб, масалани ечишнинг турли усулларидан фойдаланинг.Уларни тушунтиринг.Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади.(3балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан |
Китоб |
|
|
Гурух билан ишлаш Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топиш,бўш катакларнинг ўрнига қандай сонларни қўйиш мумкин |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топади. -Бўш катаклар ўрнига мос сон қўяди. |
|
|
|
|
Ижодий иш Расм ва чизмага қаранг.Масала тузинг ва турли усул билан ечинг. Якка иш 2-3-топшириқлар .Амалий иш ва топшириқни бажаринг. Саралаш: Барча ўқувчи: Мисолларни оғзаки ҳисоблай олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми:жавобларни текшира олади. Айрим ўқувчилар: Шунга ўхшаш мисоллар туза олади. |
Дескриптор: Билим олувчи: -Амалларни бажариш тартибини аниқлайди. -Ҳисоблаб чиқади. (2балл) |
Баҳолаш: Баҳолаш: ”Офарин” усули. |
Китоб Дафтар |
|
Якуни 5минут |
Ўйланг ва жавоб беринг. 8л ва 10л идишларнинг ёрдами билан 1л сувни қандай ўлчаш мумкин Уйга вазифа: 9-топшириқ Қайта боғланиш: «Бағдаршам» Дарсни қай даражада тушунганлари ҳақида рангли стикерларга ёзади. |
Дескриптор:Билим олувчи -Ўзлари мустақил ўйлайди, -Ўз фикрларини айтади. -Аниқ жавоб топилади |
Оғзаки бахоланади |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мантиқий фикрлашга оид масалалар.
Мантиқий фикрлашга оид масалалар.
Қисқа муддатли режа
Фан номи: математика
100-дарс
|
Бўлим: |
3А бўлим .Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Мантиқий фикрлашга оид масалалар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.4.2.2 мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган масалалар. |
|
Дарснинг мақсади: |
Мисолларни ечиш усулларидаги тезлик,масофа ўзаро орасидаги боғлиқликни фойдалана олади. Формула асосида масала туза олади |
|
Қадриятлар БТБ |
.Жасампаздық және Жаңашылдық |
|
|
|
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
“Мен ёмғирман, мен томчи” ўйини ўрганилган мавзуларни эсга тушириш, ўқувчилар кайфиятини кўтариш мақсадида уюштирилади. Об- ҳаво ҳолатларини им-ишоралар билан кўрсатинг. “Ёмғир томчилари” даги саволларга жавоб беринг.Об- ҳавонинг инсон ҳаётига қандай таъсири бор? -Томчилардаги саволларга жавоб беради; -“Чақмоқ” ва “Момокалдироқ” гуруҳига бирикишади. 1-топшириқни бажаришади 1-гуруҳ :566401(11258-27735)+374498 2-гуруҳ:451203-444444:11+3789 Дескриптор:Билим олувчи :-амалларни бажаради. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган мисолларни оғзаки хисоблайди. -жавобларини текширади (1балл) Дескриптор:-Билим олувчи: -им ишораларни қўлланади (1балл) Дескриптор:Билим олувчи :-амалларни бажаради.(2балл) |
Баҳолаш: “Балли” оғзаки рағбатлантириш усули |
|
|
Ўртаси 30минут |
4-5 топшириқлар “Ёмғир томчиси”ўйини. Ёмғир томчиларида ёзилган мисолларни тез ва тўғри бажариш,йиғиш. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади. (1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан. |
Слайд |
|
|
Дам олиш дақиқаси: . Жуфтликда ишлаш Чизмаларга қараб, масалани ечишнинг турли усулларидан фойдаланинг.Уларни тушунтиринг.Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади.(3балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан |
Китоб |
|
|
Гурух билан ишлаш Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топиш,бўш катакларнинг ўрнига қандай сонларни қўйиш мумкин |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топади. -Бўш катаклар ўрнига мос сон қўяди. |
|
|
|
|
Ижодий иш Расм ва чизмага қаранг.Масала тузинг ва турли усул билан ечинг. Якка иш 2-3-топшириқлар .Амалий иш ва топшириқни бажаринг. Саралаш: Барча ўқувчи: Мисолларни оғзаки ҳисоблай олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми:жавобларни текшира олади. Айрим ўқувчилар: Шунга ўхшаш мисоллар туза олади. |
Дескриптор: Билим олувчи: -Амалларни бажариш тартибини аниқлайди. -Ҳисоблаб чиқади. (2балл) |
Баҳолаш: Баҳолаш: ”Офарин” усули. |
Китоб Дафтар |
|
Якуни 5минут |
Ўйланг ва жавоб беринг. 8л ва 10л идишларнинг ёрдами билан 1л сувни қандай ўлчаш мумкин Уйга вазифа: 9-топшириқ Қайта боғланиш: «Бағдаршам» Дарсни қай даражада тушунганлари ҳақида рангли стикерларга ёзади. |
Дескриптор:Билим олувчи -Ўзлари мустақил ўйлайди, -Ўз фикрларини айтади. -Аниқ жавоб топилади |
Оғзаки бахоланади |
|
шағым қалдыра аласыз













