Бекітілді ___________
Сынып сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Сынып сағаты |
|
|
|
Күні |
05.02.2024 |
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мақал - мәтел
– тәрбиелік
мәні зор, рухани
байлық туралы
мағлұмат беру. Білімдерін жүйеге
келтіріп пысықтау, мақал
– мәтелдерді орынды
қолдану дағдыларын қалыптастыру.. Ойлау, есте
сақтау, ой
түйіндеу, ауыз
екі сөйлеу, ой
– өрісін
кеңейту. |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөзбен жазылған плакаттар, жеке суреттер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
2 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, дайындықтарын тексеру, Топ мүшелерінің ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау. Мақал - мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Көлемі жағынан шағын болғанмен, мағынасы терең, құны қымбат қазына. |
Компьютер
|
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Мағынаны
тану. Жанның жайын жарыққа
шығару үшін, жанның сырын сыртқа білдіру үшін адамның екі құралы
бар. Біреуі – мимика, біреуі – сөз. Мимика жанның сыртының дене
арқылы сыртқа білінуі (күлу, жылау). Ал ым – ішкі тіл сезімі. Ым
арқылы ойды жарыққа шығару мүмкін емес. Ойдың тілі – сөз. Тіл –
жүрек түбіндегі бағасыз сезімдер, жан түкпіріндегі асыл ойлар жарық
көрмей, қор болып қалар еді. Адам тіл арқасында жан сырын сыртқа
шығарып, басқалардың жан сырын ұға алады. Тіл адамға осындай қымбат
болса, әрине ұлт болу үшін бірінші шарт тіл
болмақ. |
Оқушылар Өздері білетін мақал мәтел, жұмбақтарымен бөліседі |
|
|
Ортасы 12 мин
|
1-топ 1. Алдыңғы арба қайда жүрсе,... (соңғы арба
сонда жүреді.) .2-топ 2. «Тапқыр болсаң тауып көр» (Берілген жұмбақтарды шешу. Оны қазақша, орысша, ағылшынша жауап беру) Қолы менен қаламы
жоқ, Жұмбақ шешкіш кім
екен? 3. «Біз білмейтін бір мақал» (Мақалдың мағынасын ашу) 1. Қараңғыда тапқаныңды ханға
берме, Жарықта тапқаныңды жанға
берме. |
Оқушылар топ болып тапсырмаларды орындайды.
2. Өзін - өзі сыйлаған ер бақытты, Өзін — өзі билеген ел бақытты. Мағынасы: Адам әуелі өз қадірін білсе ғана ел мен жер
қадірін де біле
алады. |
Кеспе қағаздар
|
|
Соңы 5мин
|
Рефлексия «Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні» Бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін мақал-мәтелдер арқылы айтады. |
Музыка қосылады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Мақал- сөздің азығы, жұмбақ-ойдың қазығы" сынып сағаты
"Мақал- сөздің азығы, жұмбақ-ойдың қазығы" сынып сағаты
Бекітілді ___________
Сынып сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Сынып сағаты |
|
|
|
Күні |
05.02.2024 |
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мақал - мәтел
– тәрбиелік
мәні зор, рухани
байлық туралы
мағлұмат беру. Білімдерін жүйеге
келтіріп пысықтау, мақал
– мәтелдерді орынды
қолдану дағдыларын қалыптастыру.. Ойлау, есте
сақтау, ой
түйіндеу, ауыз
екі сөйлеу, ой
– өрісін
кеңейту. |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөзбен жазылған плакаттар, жеке суреттер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
2 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, дайындықтарын тексеру, Топ мүшелерінің ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау. Мақал - мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Көлемі жағынан шағын болғанмен, мағынасы терең, құны қымбат қазына. |
Компьютер
|
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Мағынаны
тану. Жанның жайын жарыққа
шығару үшін, жанның сырын сыртқа білдіру үшін адамның екі құралы
бар. Біреуі – мимика, біреуі – сөз. Мимика жанның сыртының дене
арқылы сыртқа білінуі (күлу, жылау). Ал ым – ішкі тіл сезімі. Ым
арқылы ойды жарыққа шығару мүмкін емес. Ойдың тілі – сөз. Тіл –
жүрек түбіндегі бағасыз сезімдер, жан түкпіріндегі асыл ойлар жарық
көрмей, қор болып қалар еді. Адам тіл арқасында жан сырын сыртқа
шығарып, басқалардың жан сырын ұға алады. Тіл адамға осындай қымбат
болса, әрине ұлт болу үшін бірінші шарт тіл
болмақ. |
Оқушылар Өздері білетін мақал мәтел, жұмбақтарымен бөліседі |
|
|
Ортасы 12 мин
|
1-топ 1. Алдыңғы арба қайда жүрсе,... (соңғы арба
сонда жүреді.) .2-топ 2. «Тапқыр болсаң тауып көр» (Берілген жұмбақтарды шешу. Оны қазақша, орысша, ағылшынша жауап беру) Қолы менен қаламы
жоқ, Жұмбақ шешкіш кім
екен? 3. «Біз білмейтін бір мақал» (Мақалдың мағынасын ашу) 1. Қараңғыда тапқаныңды ханға
берме, Жарықта тапқаныңды жанға
берме. |
Оқушылар топ болып тапсырмаларды орындайды.
2. Өзін - өзі сыйлаған ер бақытты, Өзін — өзі билеген ел бақытты. Мағынасы: Адам әуелі өз қадірін білсе ғана ел мен жер
қадірін де біле
алады. |
Кеспе қағаздар
|
|
Соңы 5мин
|
Рефлексия «Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні» Бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін мақал-мәтелдер арқылы айтады. |
Музыка қосылады |
|
шағым қалдыра аласыз













