Бекітілді: __________________
|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Дулатқызы Динара |
|
|
Күні: |
05.02.2024 |
|
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мақал - мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық туралы мағлұмат беру. Білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, мақал – мәтелдерді орынды қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құдылықтарға баулу |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» Ұлттық мұраға ұқыпты қарау; |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Тақырыпқа сай презентация, тапсырма парақшалары |
|
Ресімдеу |
Слайд |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, дайындықтарын тексеру, Оқушылардың ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау. |
Мұғаліммен амандасады |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жанның жайын жарыққа шығару үшін, жанның сырын сыртқа білдіру үшін адамның екі құралы бар. Біреуі – мимика, біреуі – сөз. Мимика жанның сыртының дене арқылы сыртқа білінуі (күлу, жылау). Ал ым – ішкі тіл сезімі. Ым арқылы ойды жарыққа шығару мүмкін емес. Ойдың тілі – сөз. Тіл – жүрек түбіндегі бағасыз сезімдер, жан түкпіріндегі асыл ойлар жарық көрмей, қор болып қалар еді. Адам тіл арқасында жан сырын сыртқа шығарып, басқалардың жан сырын ұға алады. Тіл адамға осындай қымбат болса, әрине ұлт болу үшін бірінші шарт тіл болмақ. Жарық көрмей жатсаң да ұзақ, кең тілім. Таза терең өткір, күшті, кең тілім. Таралған балаларын бауырына Ақ қолыңмен тараларсың сен тілім.
І. «Ойлы болсаң,
озып көр» ІІІ. «Біз білмейтін бір мақал» Мағынасын ашу 1. Қараңғыда тапқаныңды ханға берме, Жарықта тапқаныңды жанға берме. Мағынасы: еңбекпен тапқаныңды орынсыз шашпа. 2. Өзін - өзі сыйлаған ер бақытты, Өзін — өзі билеген ел бақытты. Мағынасы: Адам әуелі өз қадірін білсе ғана ел мен жер қадірін де біле алады. 3. Шын ер жеңсе, тасымас, Жеңілсе, жасымас. Мағынасы: Қандай жағдай болса да өз — өзіңді сабырлы ұстап үйрен ІV. «Айшықты сөздер» Тұрақты сөз тіркестері беріледі. Ойланып,
мағынасын толық айтуларың керек. 2. Ине шаншар жер жоқ (бос жер жоқ) 3. Қой аузынан шөп алмас (жуас) 4. Ақсақ қой түстен кейін маңырайды. (кеш, жәй) 5. Тілдің ұшында тұр. (ұмыту, жеткізе алмау) V. «Кім жүйрік». Жұмбақ жасырылады да, оны шешеді, соның жауабына мақал айтады. 1. Отыз екі батыр, |
Мақалдың жалғасын табады Жұмбақтың жауабын айтады Мақалдың мағынасын ашады Тұрақты сөз тіркесінің мағынасын ашады Жұмбақтың жауабын шешіп, соған сәйкес мақал айтады |
ҚБ Мадақтау, қолдау ҚБ Мадақтау, қолдау ҚБ Мадақтау, қолдау |
Презентация Қима қағаздар Презентация |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Ата - салтым, асыл мұрам,
ардағым, |
|
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. |
Интерактивті тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы
Бекітілді: __________________
|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Дулатқызы Динара |
|
|
Күні: |
05.02.2024 |
|
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Мақал - мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық туралы мағлұмат беру. Білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, мақал – мәтелдерді орынды қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құдылықтарға баулу |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» Ұлттық мұраға ұқыпты қарау; |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Тақырыпқа сай презентация, тапсырма парақшалары |
|
Ресімдеу |
Слайд |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, дайындықтарын тексеру, Оқушылардың ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау. |
Мұғаліммен амандасады |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жанның жайын жарыққа шығару үшін, жанның сырын сыртқа білдіру үшін адамның екі құралы бар. Біреуі – мимика, біреуі – сөз. Мимика жанның сыртының дене арқылы сыртқа білінуі (күлу, жылау). Ал ым – ішкі тіл сезімі. Ым арқылы ойды жарыққа шығару мүмкін емес. Ойдың тілі – сөз. Тіл – жүрек түбіндегі бағасыз сезімдер, жан түкпіріндегі асыл ойлар жарық көрмей, қор болып қалар еді. Адам тіл арқасында жан сырын сыртқа шығарып, басқалардың жан сырын ұға алады. Тіл адамға осындай қымбат болса, әрине ұлт болу үшін бірінші шарт тіл болмақ. Жарық көрмей жатсаң да ұзақ, кең тілім. Таза терең өткір, күшті, кең тілім. Таралған балаларын бауырына Ақ қолыңмен тараларсың сен тілім.
І. «Ойлы болсаң,
озып көр» ІІІ. «Біз білмейтін бір мақал» Мағынасын ашу 1. Қараңғыда тапқаныңды ханға берме, Жарықта тапқаныңды жанға берме. Мағынасы: еңбекпен тапқаныңды орынсыз шашпа. 2. Өзін - өзі сыйлаған ер бақытты, Өзін — өзі билеген ел бақытты. Мағынасы: Адам әуелі өз қадірін білсе ғана ел мен жер қадірін де біле алады. 3. Шын ер жеңсе, тасымас, Жеңілсе, жасымас. Мағынасы: Қандай жағдай болса да өз — өзіңді сабырлы ұстап үйрен ІV. «Айшықты сөздер» Тұрақты сөз тіркестері беріледі. Ойланып,
мағынасын толық айтуларың керек. 2. Ине шаншар жер жоқ (бос жер жоқ) 3. Қой аузынан шөп алмас (жуас) 4. Ақсақ қой түстен кейін маңырайды. (кеш, жәй) 5. Тілдің ұшында тұр. (ұмыту, жеткізе алмау) V. «Кім жүйрік». Жұмбақ жасырылады да, оны шешеді, соның жауабына мақал айтады. 1. Отыз екі батыр, |
Мақалдың жалғасын табады Жұмбақтың жауабын айтады Мақалдың мағынасын ашады Тұрақты сөз тіркесінің мағынасын ашады Жұмбақтың жауабын шешіп, соған сәйкес мақал айтады |
ҚБ Мадақтау, қолдау ҚБ Мадақтау, қолдау ҚБ Мадақтау, қолдау |
Презентация Қима қағаздар Презентация |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Ата - салтым, асыл мұрам,
ардағым, |
|
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. |
Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз













