|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||
|
Бөлім: |
Қатынас |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Тобы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мақал сөздің-азығы,жұмбақ ойдың қазығы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Балаларға
мақал-мәтел,жұмбақтар айту арқылы
көркем,
Адамгершілікке,адалдыққа
тәрбиелеу.Ата-бабаларымыздың өсиетін қадір
тұтуға,мақал-мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш арқылы өз елінің тарихын
білу,әдет-ғұрып,
салт-дәстүрді |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық тəрбиеленушілер: Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. Мақал-мәтелді,жұмбақ,жаңылтпашты ажыратады. Көпшілік тəрбиеленушілер: Мақал-мәтелдердің мағынасын түсінеді Кейбір тəрбиеленушілер: Сюжетті суреттен таныс ақпаратты табады. Тақырып аясында диалогке қатысады. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Балалар мақал-мәтел,жаңылтпаш,жұмбақ не екенін түсінеді,күнделікті өмірде қолдануды үйренеді. |
|||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Сұрақтар -жауап» әдісі, «Жұмбақ жасыру» әдісі, «Сұрақтар тізбесі» әдісі, «Бағдаршам» әдісі |
|||
|
Ресурстар, дамытушы орта |
Видео, Слайд, суреттер. |
|||
|
Жоспарлау |
||||
|
ҰОҚ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Жылулық шеңбері. Сурет арқылы амандасу Өткен сабақты қайталау мақсатында «Сұрақ-жауап» әдісі. Балалар біз өткен сабақта жаңылтпаш,мақал-мәтел жаттаған болатынбыз.Қане кім есіне түсіреді екен? Шеше,шеше... Есек атам ет асатар... Қондық жаңа қонысқа, ҚБ(қайталау барысында)Дұрыс жауап берген балаларға көңіл күй таңбасы таратылады. |
|
||
|
Негізгі бөлімі |
Балалар бүгін біз сендермен ұлттық құндылығымыздың бір бөлшегі мақал-мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш айтып сайысатын боламыз.Ол үшін бірініші топқа бөлініп алайық. (асық арқылы) 1-топ Тұлпар 2-топ Сұңқар 3-топ Болашақ Сайыс 4 кезеңнен тұрады. 1 кезең. «Білгенге маржан» мақал –мәтелдің жалғасын табамыз. 2 кезең «Тапқыр болсаң,тауып көр»жұмбақ шешу 3 кезең Пазл құрастыру 4кезең «Намыс дода» ұяшықтарды ашу. ҚБ жауаптарына сәйкес көңіл күй таңбасы таратылады 1.Білгенге маржан,мақал-мәтелді жалғастыр -Білетінің бір тоғыз... -Білмесең үндеме... -Киіміне қарап қарсы алады... -Күш білімде... -Қына тасқа бітеді... -Наданмен дос болғанша... -Қарағайға қарап тал өсер... -Отансыз адам... Ғажайып сәт. (ынталандыру) Балапанның тапсырмалары. Ал балалар, мен Сіздерге жұмбақ айтамын. Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. 2.Тапқыр болсаң,тауып көр Жұмбақ шешу Өзі ширақ,өзі қу. Жүрген жері айқай шу.(түлкі) Ти десем
тимейді, Ұрмай-соқпай жылатады, Әркiм бiрақ ұнатады. (пияз) Үстінен тоны түспеген, Сонда да араз қыспенен.(аю) Сергіту сәті: «Қара жорға»
3.Пазл құрастыру 4 . Намыс дода Асық ату арқылы сұрақтарға жауап беру |
|
||
|
Қорытынды бөлімі |
Сабағымды қорытындылау «Сұрақтар тізбесі» әдісі. Кері байланыс орнату мақсатында «Бағдаршам» әдісі Кызыл түс – мен бүгінгі сабақты түсінбедім Сары түс – маған сабақ түсінікті болды Жасыл түс – маған барлығы қатты ұнады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақал- сөздің азығы,жұмбақ- ойдың қазығы
Мақал- сөздің азығы,жұмбақ- ойдың қазығы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||
|
Бөлім: |
Қатынас |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Тобы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мақал сөздің-азығы,жұмбақ ойдың қазығы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Балаларға
мақал-мәтел,жұмбақтар айту арқылы
көркем,
Адамгершілікке,адалдыққа
тәрбиелеу.Ата-бабаларымыздың өсиетін қадір
тұтуға,мақал-мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш арқылы өз елінің тарихын
білу,әдет-ғұрып,
салт-дәстүрді |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық тəрбиеленушілер: Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. Мақал-мәтелді,жұмбақ,жаңылтпашты ажыратады. Көпшілік тəрбиеленушілер: Мақал-мәтелдердің мағынасын түсінеді Кейбір тəрбиеленушілер: Сюжетті суреттен таныс ақпаратты табады. Тақырып аясында диалогке қатысады. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Балалар мақал-мәтел,жаңылтпаш,жұмбақ не екенін түсінеді,күнделікті өмірде қолдануды үйренеді. |
|||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Сұрақтар -жауап» әдісі, «Жұмбақ жасыру» әдісі, «Сұрақтар тізбесі» әдісі, «Бағдаршам» әдісі |
|||
|
Ресурстар, дамытушы орта |
Видео, Слайд, суреттер. |
|||
|
Жоспарлау |
||||
|
ҰОҚ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Жылулық шеңбері. Сурет арқылы амандасу Өткен сабақты қайталау мақсатында «Сұрақ-жауап» әдісі. Балалар біз өткен сабақта жаңылтпаш,мақал-мәтел жаттаған болатынбыз.Қане кім есіне түсіреді екен? Шеше,шеше... Есек атам ет асатар... Қондық жаңа қонысқа, ҚБ(қайталау барысында)Дұрыс жауап берген балаларға көңіл күй таңбасы таратылады. |
|
||
|
Негізгі бөлімі |
Балалар бүгін біз сендермен ұлттық құндылығымыздың бір бөлшегі мақал-мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш айтып сайысатын боламыз.Ол үшін бірініші топқа бөлініп алайық. (асық арқылы) 1-топ Тұлпар 2-топ Сұңқар 3-топ Болашақ Сайыс 4 кезеңнен тұрады. 1 кезең. «Білгенге маржан» мақал –мәтелдің жалғасын табамыз. 2 кезең «Тапқыр болсаң,тауып көр»жұмбақ шешу 3 кезең Пазл құрастыру 4кезең «Намыс дода» ұяшықтарды ашу. ҚБ жауаптарына сәйкес көңіл күй таңбасы таратылады 1.Білгенге маржан,мақал-мәтелді жалғастыр -Білетінің бір тоғыз... -Білмесең үндеме... -Киіміне қарап қарсы алады... -Күш білімде... -Қына тасқа бітеді... -Наданмен дос болғанша... -Қарағайға қарап тал өсер... -Отансыз адам... Ғажайып сәт. (ынталандыру) Балапанның тапсырмалары. Ал балалар, мен Сіздерге жұмбақ айтамын. Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. 2.Тапқыр болсаң,тауып көр Жұмбақ шешу Өзі ширақ,өзі қу. Жүрген жері айқай шу.(түлкі) Ти десем
тимейді, Ұрмай-соқпай жылатады, Әркiм бiрақ ұнатады. (пияз) Үстінен тоны түспеген, Сонда да араз қыспенен.(аю) Сергіту сәті: «Қара жорға»
3.Пазл құрастыру 4 . Намыс дода Асық ату арқылы сұрақтарға жауап беру |
|
||
|
Қорытынды бөлімі |
Сабағымды қорытындылау «Сұрақтар тізбесі» әдісі. Кері байланыс орнату мақсатында «Бағдаршам» әдісі Кызыл түс – мен бүгінгі сабақты түсінбедім Сары түс – маған сабақ түсінікті болды Жасыл түс – маған барлығы қатты ұнады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз














