Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мақал сөздің мәйегі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тәрбие сағаты : |
Мақал –сөздің мәйегі |
||||
Күні: |
05.02.2024ж |
||||
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
Класс: 6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Мақал сөздің азығы, жұмбақ ойдың қазығы» (мақал-мәтел ) |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Мақал-мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Көлемі жағынан шағын болғанмен, мағынасы терең, құны қымбат қазына. Мақал-мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық туралы мағлұмат беру.Білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау,мақал – мәтелдерді орынды қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
||||
Құндылықтарды дарыту: |
Отансүйгіштік, еңбекқорлық |
||||
Құндылық: |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» Индикатор: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; |
||||
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат |
||||
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
«Мейірімділік туралы» |
||||
Дайындыққа арналған әдебиет |
Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады) Мұғалім: -Саламатсыздарма құрметті оқушылар !Бүгінгі біздің тәрбие сағатының тақырыбы «Мақал-сөздің мәйегі» атты мақал-мәтел ойынын бастаймыз.
«Шаңырақ» арқылы топқа бөлу І-топ: «Сұңқар» ІІ-топ: «Тұлпар» ІІІ-топ: «Болашақ» |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Оқушылар бір-біріңе жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды жылы сезімге толы екенін жақсылықтың бәрі жүректен шығатынын жеткізу. |
|
||
Сабақтың басы (13 минут) |
Ойын
барысы: 1. «Ойлы болсаң,озып көр» (Мақалдарды жалғастыру) 2. «Тапқыр болсаң тауып көр» (Берілген жұмбақтарды шешу.Оны қазақша,орысша,ағылшынша жауап беру) 3. «Біз білмейтін бір мақал» (Мақалдың мағынасын ашу) 4. «Айшықты сөздер» (Берілген тұрақты тіркестердің мағынасын толық ашу.)
5. «Кім жүйрік»
(Берілген жұмбақтың шешімін табу арқылы, соған сәйкес мақал-мәтел
құрастыру).
ІІІ-топ. Топтың аты –
«Болашақ»
Мұғалім: Бәйгеге түсіп жарыспай
І -айналым «Ойлы болсаң,озып
көр»
«Сұңқар»
тобына: Тұлпар тобына 1. Әдепті бала – арлы бала,( Әдепсіз бала сорлы бала ). 2. Білгенің бір тоғыз,.(білмегенің тоқсан тоғыз). 3. Ғылым теңіз. (Отбасы - шуақ) 4. Ұланы бар елдің. (ұраны бар)5.Еңбек ердің көркі ……. (ер елдің көркі) «Болашақ» тобына: 1. Көз - қорқақ (қол – батыр). 2. Батыр туса - ел ырысы. (Жаңбыр жауса – жер ырысы). 3. Білекті бірді жығады,. (білімді мыңды жығады) 4. Атаңның баласы болма,. (адамның баласы бол)
ІІ айналым «Тапқыр болсаң тауып
көр» Шемішке шағып тұрады. Бұл кісіден әр уақыт, Әркім мезгіл сұрайды.(сағат-часы-watch)
1-топ. Жұмбақ шешкіш кім екен?
2 топ. Жұқа тақтай
бөлшегі, 2-топ. Бір жәшік тор бұрышты сырғасы бар, Көтерсең сырғасынан дауыс шығар. Қанша алыс болсаңдағы екі сырға,
Естіліп бір – біріне жақын қылар.
(телефон-telephone )
Ақылды адам ісін істейді. (кітап-книга-book)
3-топ. Жеп көріп ем
өзім мен,
3-топ.Жел соқса жайқалып толқиды. 1-топ: 1.Қараңғыда тапқаныңды ханға берме, Жарықта тапқаныңды жанға берме. Мағынасы: еңбекпен тапқаныңды орынсыз шашпа. 2-топ: 2. Өзін -өзі сыйлаған ер бақытты,Өзін — өзі билеген ел бақытты. Мағынасы: Адам әуелі өз қадірін білсе ғана ел мен жер қадірін де біле алады. 3-топ: 3.Шын ер жеңсе, тасымас,Жеңілсе, жасымас. Мағынасы: Қандай жағдай болса да өз — өзіңді сабырлы ұстап үйре
|
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. -Әр бөлім бойынша әр топ мүшелері белсенді қатысып, сұрақтарға ұтымды, жүйелі жауап береді. Мақал-мәтелдің жалғасын табу |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд |
||
Сабақтың ортасы (20 минут) |
Сергіту сәті «Смайликтер билейді» Әр топтан 3 оқушыдан
IV айналымды
бастаймыз
1-топ 4. Ақсақ қой түстен кейін маңырайды. (кеш, жәй) 5. Тілдіңұшындатұр. (ұмыту, жеткізеалмау) 2-топ. Көзге түртсе көргісіз. (қараңғы) Бетінен оты шықты. ( ұялды) Араларынан қыл өтпейді. (достық) Күлін көкке ұшыру. ( құрту) Жүрек жалғап алды. (тамақтанды) Көз шырымын алу. ( ұйықтады) Көзді ашып-жұмғанша ( тез,лезде) 3-топ Беті бүлк етпеді. ( ұялмады) Ит терісін басына қаптады. (ұрысты) Ат ізін бір салмады. (іздеп келмеді) Су тегін. ( арзан) Тісіңнен шығармау. (айтпау,) Ешкімнен ештмесін аямайды. (жомарт,мырза) Ала жіпті аттама. (ұрлама)
5 – айналым. «Кім
жүйрік»
Жаңбыр бір жауса, терек екі жауады.
Кері байланыс: «Рефлексикалық нысана» арқылы өз ойларын жазып шығу.
Қорытынды: Ата-салтым, асыл мұрам, ардағым, Бабалардың жалғастырар арманын Сан ғасырда қалпын бұзбас, қадірім, Өткенімді бүгініммен жалғадым – дей келе бүгінгі сайысымыз аяқталды. Ұлттық өнерімізді ұрпақтан ұрпаққа жеткізетін біздер, сондықтанда құнды мұраларымызды насихаттап жүрейік.
|
Оқушылар белсенді қатысады. Берілген сұрақ бойынша постер қорғап, өз ойларымен бөліседі.
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |