|
Пәні: Жаратылыстану Мектеп: 19 КММ орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты- жөні: Тымбаева С.Ж. Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2,1 Қатысқандар: Сынып: 1 Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлардың қандай түрлері болады? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату 1.1.1.1. Құбылыстар, қоршаған әлем үдерістерімен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіну |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Жабайы жануарлардың үй жануарларынан айырмашылығын білу. Көптеген оқушылар: Құбылыстар, қоршаған әлем үдерістерімен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіну. Кейбір оқушылар: Үй жануарларының күтілу ерекшелігін анықтау. |
|||||||||||
|
Жетістіктер критерийлері |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Жабайы жануарлар тіршілігі Үй жануарлардың күтімі Үй жануарларының төлін атау Тірек сөздер: жабайы жануарлар, үй жануарлар, төл. Диалог:
|
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Құрметтеу: Жануарлардың айырмашылығына түсінік берген кезінде Ашықтық: Жабайы мен үй жануарларын ажырату кезінде Еңбек пен шығармашылық: Дәптермен жұмыс кезінде |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану: Жануарларды қолға үйрету |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнежазба, слайд, аудиожазба. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлар –тірі ағзалар, олардың қоректенуі, қозғалуы, көбеюі. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
Психологиялық дайындық Достар бері келіңдер, Қолдарыңды беріңдер, Шаттық толы шеңберге Қуанышпен еніңдер. (Ұ) Топқа бөлу Шеңбердің ортасында қоржын тұрады. (жануарлардың суреті бар). Балалар бір - бірден қоржын ішінен суретті таңдап алады. Орман жануарлары, үй жануарлары, төлдер болып үш топқа бөлінеді. Суретті әдемі бояған оқушыға қызыл жапырақ беремін. Жануарлардың айырмашылығын ажыратып айтқан оқушыға жасыл жапырақ беремін. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының күтімін айтқан оқушыға сары жапырақ беремін.
|
Қоржын, жануарлар суреті. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5- 8 мин 8 – 10 мин 10 – 23 мин 23 – 25 мин 25 – 27 мин 27 – 28 мин 28-31 мин 31 – 33 мин |
(Т.) «Сөзді тап» әдісі Әр топқа жануарлардың суреті беріледі, суретке қарап, қимылын көрсетеді. Табылған жануарлардың суреттері слайдтан көрсетіледі Диалог
- Үй жануары, жабайы жануарлары (М.Т) Әлемде жануарлардың орасан көп түрі бар. Алғашында олардың барлығы жабайы болған. Бірақ, адам кейбірін қолға үйретті. Адамдар үй жануарларына қамқорлық көрсетеді. Қамқорлық көрсету дегеніміз - оларды қоректендіру, емдеу, қорасын салу, олардың ұрпағына қамқорлық көрсету болып табылады. Жануарлар екі топқа бөлінеді: жабайы және үй жануарлары.
«Салыстыр» тәсілі Жабайы жануарлар мен үй жануарларын салыстыр. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының ұқсастығы мен айырмашылығын табайық Диалог
(Ж.) «Жалғастыр» ойыны Жануарлардың дыбыстары аудиомен айтылады. Оқушылар енесі мен төлдерін атайды. Мысалы: Ит- күшік, сиыр – бұзау Сергіту сәті «Аю, аю тұршы» (Ө.) Дәптермен жұмыс Мұғалімнің көмегін көп қажет ететін оқушылар: жануарларды бояйды. Шағын көмекті қажет ететін оқушылар: үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратып сандарын қояды. Көмекті аз қажет ететін оқушылар: үй жануарларының күтілу ерекшелігін анықтайды және адасқан жануарларды табады.
Тапсырма Суреттерге мұқият қара. Әр қатардағы жануарлар тобын ата. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін сал.
(Қ) Суретпен жұмыс
|
Слайд
Оқулық, слайд
Аудио
Видеожазба https // youtou.be/ 78laNKPjJhY
Дәптер, бояу қарындаш |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
33 – 34 мин
34 – 35 мин |
(Ұ) Рефлексия «Жұмбақ суреттер» Оқушыларға үлестірмелі материалдарды таратамыз. ( үйдің және орманның суреті) Слайдтан суреттер көрсетіледі. Оқушылар үлестірмелі қағаздарын жоғары көтереді. Мысалы: аю болса, орманның суретін көрсетеді.
Сабақ барысында берілген жапырақты оқушылар «Табыс ағашына» әкеліп жабыстырады. |
Суреттер, слайдтар
Ағаш, жапырақтар |
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||
|
Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар Сабақ барысында, Анельмен «Жануарлар тобын ажырата білу» тапсырмасы бойынша, саралау жұмысы жүргізілді. |
Суретті әдемі бояған оқушыға қызыл жапырақ беремін. Жануарлардың айырмашылығын ажыратып айтқан оқушыға жасыл жапырақ беремін. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының күтімін айтқан оқушыға сары жапырақ беремін.
|
Топтық, жұптық жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау. Интербелсенді тақтаны уақытында сөндіру.
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақта саралау жұмысы дұрыс жүргізілді ме?
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Сабақта саралау жұмысы дұрыс жүргізілді. Баубек жабайы жануарлардың тіршілігі туралы толық түсінік бере алмады. Себебі сабаққа кешігіп келді. Ауытқулар болған жоқ. |
|
||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Оқушылардың «Сөзді тап» әдісі тиімді болды. Сабақ жоспары дұрыс қойылған. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Бағалауды алдын ала хабарлағандықтан, оқушылардың ынтасы жоғары деңгейде болды. Слайд арқылы түсіндіру оқушыларға жақсы әсер етті. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Келесі сабақта Баубекпен «Жабайы жануарлардың тіршілігі» туралы саралау жұмысы ретінде жоспарлауым керек. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақала Жаратылыстану Жануарлардың қандай түрлері болады?
Мақала Жаратылыстану Жануарлардың қандай түрлері болады?
|
Пәні: Жаратылыстану Мектеп: 19 КММ орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты- жөні: Тымбаева С.Ж. Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2,1 Қатысқандар: Сынып: 1 Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлардың қандай түрлері болады? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату 1.1.1.1. Құбылыстар, қоршаған әлем үдерістерімен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіну |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Жабайы жануарлардың үй жануарларынан айырмашылығын білу. Көптеген оқушылар: Құбылыстар, қоршаған әлем үдерістерімен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіну. Кейбір оқушылар: Үй жануарларының күтілу ерекшелігін анықтау. |
|||||||||||
|
Жетістіктер критерийлері |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Жабайы жануарлар тіршілігі Үй жануарлардың күтімі Үй жануарларының төлін атау Тірек сөздер: жабайы жануарлар, үй жануарлар, төл. Диалог:
|
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Құрметтеу: Жануарлардың айырмашылығына түсінік берген кезінде Ашықтық: Жабайы мен үй жануарларын ажырату кезінде Еңбек пен шығармашылық: Дәптермен жұмыс кезінде |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану: Жануарларды қолға үйрету |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнежазба, слайд, аудиожазба. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлар –тірі ағзалар, олардың қоректенуі, қозғалуы, көбеюі. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
Психологиялық дайындық Достар бері келіңдер, Қолдарыңды беріңдер, Шаттық толы шеңберге Қуанышпен еніңдер. (Ұ) Топқа бөлу Шеңбердің ортасында қоржын тұрады. (жануарлардың суреті бар). Балалар бір - бірден қоржын ішінен суретті таңдап алады. Орман жануарлары, үй жануарлары, төлдер болып үш топқа бөлінеді. Суретті әдемі бояған оқушыға қызыл жапырақ беремін. Жануарлардың айырмашылығын ажыратып айтқан оқушыға жасыл жапырақ беремін. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының күтімін айтқан оқушыға сары жапырақ беремін.
|
Қоржын, жануарлар суреті. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5- 8 мин 8 – 10 мин 10 – 23 мин 23 – 25 мин 25 – 27 мин 27 – 28 мин 28-31 мин 31 – 33 мин |
(Т.) «Сөзді тап» әдісі Әр топқа жануарлардың суреті беріледі, суретке қарап, қимылын көрсетеді. Табылған жануарлардың суреттері слайдтан көрсетіледі Диалог
- Үй жануары, жабайы жануарлары (М.Т) Әлемде жануарлардың орасан көп түрі бар. Алғашында олардың барлығы жабайы болған. Бірақ, адам кейбірін қолға үйретті. Адамдар үй жануарларына қамқорлық көрсетеді. Қамқорлық көрсету дегеніміз - оларды қоректендіру, емдеу, қорасын салу, олардың ұрпағына қамқорлық көрсету болып табылады. Жануарлар екі топқа бөлінеді: жабайы және үй жануарлары.
«Салыстыр» тәсілі Жабайы жануарлар мен үй жануарларын салыстыр. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының ұқсастығы мен айырмашылығын табайық Диалог
(Ж.) «Жалғастыр» ойыны Жануарлардың дыбыстары аудиомен айтылады. Оқушылар енесі мен төлдерін атайды. Мысалы: Ит- күшік, сиыр – бұзау Сергіту сәті «Аю, аю тұршы» (Ө.) Дәптермен жұмыс Мұғалімнің көмегін көп қажет ететін оқушылар: жануарларды бояйды. Шағын көмекті қажет ететін оқушылар: үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратып сандарын қояды. Көмекті аз қажет ететін оқушылар: үй жануарларының күтілу ерекшелігін анықтайды және адасқан жануарларды табады.
Тапсырма Суреттерге мұқият қара. Әр қатардағы жануарлар тобын ата. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін сал.
(Қ) Суретпен жұмыс
|
Слайд
Оқулық, слайд
Аудио
Видеожазба https // youtou.be/ 78laNKPjJhY
Дәптер, бояу қарындаш |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
33 – 34 мин
34 – 35 мин |
(Ұ) Рефлексия «Жұмбақ суреттер» Оқушыларға үлестірмелі материалдарды таратамыз. ( үйдің және орманның суреті) Слайдтан суреттер көрсетіледі. Оқушылар үлестірмелі қағаздарын жоғары көтереді. Мысалы: аю болса, орманның суретін көрсетеді.
Сабақ барысында берілген жапырақты оқушылар «Табыс ағашына» әкеліп жабыстырады. |
Суреттер, слайдтар
Ағаш, жапырақтар |
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||
|
Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар Сабақ барысында, Анельмен «Жануарлар тобын ажырата білу» тапсырмасы бойынша, саралау жұмысы жүргізілді. |
Суретті әдемі бояған оқушыға қызыл жапырақ беремін. Жануарлардың айырмашылығын ажыратып айтқан оқушыға жасыл жапырақ беремін. Жабайы жануарлар мен үй жануарларының күтімін айтқан оқушыға сары жапырақ беремін.
|
Топтық, жұптық жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау. Интербелсенді тақтаны уақытында сөндіру.
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақта саралау жұмысы дұрыс жүргізілді ме?
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Сабақта саралау жұмысы дұрыс жүргізілді. Баубек жабайы жануарлардың тіршілігі туралы толық түсінік бере алмады. Себебі сабаққа кешігіп келді. Ауытқулар болған жоқ. |
|
||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Оқушылардың «Сөзді тап» әдісі тиімді болды. Сабақ жоспары дұрыс қойылған. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Бағалауды алдын ала хабарлағандықтан, оқушылардың ынтасы жоғары деңгейде болды. Слайд арқылы түсіндіру оқушыларға жақсы әсер етті. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Келесі сабақта Баубекпен «Жабайы жануарлардың тіршілігі» туралы саралау жұмысы ретінде жоспарлауым керек. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















