Сабақтың тақырыбы: Мен-
елімнің патриотымын!
Сабақтың мақсаты: Шәкірттерді
елімізді сүюге баулу. Халқымыздың ең қымбат ұлттық құндылықтарын
дәріптеу.Әрі оларды елжандылыққа ,отансүйгіштікке баулу.Отанымызды
сүюге, бағалауға, қорғауға шақыру.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру
кезеңі.Сынып ахуалын қалыптастыру үшін М.Шахановтың «.Төрт ана»
өлеңін жатқа оқу
Тағдырыңды тамырсыздық
індетінен қалқала,
Әр адамда өз анасынан басқа
да,
Жебеп тұрар,демеп тұрар
арқада,
Болу керек қасиетті Төрт
Ана.
Туған жері - түп қазығы
,айбыны,
Туған тілі - сатылмайтын
байлығы,
Туған дәстүр,салт
санасы,тірегі,
Қадамына шуақ шашар
үнемі,
Және туған
тарихы,
Еске алуға
қаншама,
Ауыр әрі қасіретті болса
да,
Төрт Анасын сыйламаған
халықтың
Бақ жұлдызы ешқашанда
жанбаған,
Бұл қасиетті Төрт Ана -
тағдырыңның тынысы.
Төрт Ана үшін болған күрес -
күрестердің ұлысы.
2.-Иә, балалар, біз мемлекет
болып қалуымыз үшін, халық боп сақталып қалуымыз үшін, осы төрт
асыл дүниені төбемізге көтермесек, онда құрдымға кетеріміз анық.
Ата-бабамыздың қанымен қорғалған жеріміз, тарихымыз,
салт-дәстүріміз және ең қымбат тілімізді көзіміздің қарашығындай
қорғауымыз, бағалауымыз, сүюіміз керек.
3.Оқушыларды «Туған жер»,
«Туған тілі», «Тарих» және «Салт-дәстүр» атты 4 топқа
бөлу.
4. Мұғалім
:
-Әр топ өз топ атауларыңның
біздің халықтығымыз үшін қандай маңыздылығы барын
дәлелдеңдер!
Әр топ өздерінің топ аттарының
ел үшін, халық үшін маңыздылығын айтып, зерттеушілік әңгіме
құрады.
5. «Туған жер» тобына туған
жерге байланысты мақал-мәтелдер , қанатты сөздер тауып жазды. Сол
берілген сөздерден постер қорғау.
«Туған тіл» тобына тілге
байланысты мақал-мәтелдер, қанатты сөздерді тауып жазу тапсырылады.
Сол берілген сөздермен постер қорғайды.
«Салт –дәстүр» тобына
салт-дәстүрімізге байланысты мақал-мәтел, қанатты сөздер беріліп,
сол сөздерді пайдаланып, оқушылар постер қорғау
тапсырылады.
-Қазақ халқының өзіне тән асыл
қасиеттерін санамалаңдар!
-Қандай жақсы салт-дәстүрлері
бар?
-Ұлттық болмысымыздың қандай
асыл қасиеттері бар?
Осы топтың оқушылары қазақ
халқының асыл қасиеттерін санамалап, постер
қорғайды
Халқымның асыл қасиеттері
«Тарих» тобына қазақтың соңғы
ханы Кенесары жайлы постер қорғау
тапсырылады.
5. Әр топ постер қорғап болған
соң, бейнетаспадан Кенесары жайлы деректі фильмнен үзінді
көрсету.
Қорытынды:
6. Сынып оқушылары хормен «Көк
тудың желбірегені» атты өлеңді хормен
орындайды.
Үйге тапсырма: «Тілім
менің-тірлігімнің айғағы» атты эссе жа
Эпитет, теңеулерді мәтіннен
таба алады.Шығармада н кейіпкердің психологиясын білдіретін
үзінділерді таба алады. Бірақ үзінділерді талдауда, өз ойын
жеткізуде шашыраңқылық бар. Мақал-мәтелдерд і қолдануға талпыныс
бар
Шығарманың көркемдік
ерекшеліктерін таба алады. Мәтіннен кейіпкердің психологиялық
портретін көрсететін үзінділерді табуда қиналады.Мәтінн ен алынған
үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдануда кедергілер
көп.
Шығармадан троп түрлерін
қатесіз табады.Әрі Шығармадағы психологизмді табу үшін мәтіннен
үзінділерді дәл таба алады.Берілген үзіндіні шығармашылық жұмыста
еркін қолдана алады.Мәтіннен алынған үзіндіден кейіпкердің
психологиялық портретін нақты жаза алады.