Рухани байлық-игілік
негізі
Адамгершілік — бұл рухани
тәрбие. Адамгершілік - адам бойындағы ең асыл қасиет және адамзат
баласының ең жоғарғы мақсатына бағытталады. Бұл қасиет адамды
мейірімділікке, Отанын, елін, отбасын сүюге үйретеді. Егер адамда
адамгершілік қасиет болмаса, ол адам өз - өзін сыйламайды.
Осы орайда өзін-өзі тану пәнінің балаға адамгершілік-рухани тәрбие
берудегі атқарар маңы өте зор. Өзін-өзі тану пәнінің жүргізілуі
барысында оқушыларға рухани - адамгершілік тәрбиесі - өзіндік
сананы дамытуға жағдай жасауды, жеке тұлғаның әдеп ұстанымын, оның
қоғам өмірінің нормалары мен дәстүрлерімен келістірілетін моральдік
қасиеттерін және бағдарларын қалыптастыруды үйретеді.. Оқушыларды
рухани - адамгершілікке тәрбиелеу, болашағына жол сілтеу – бүгінгі
қажетті, кезек күттірмес мәселе. Әсірсе, мектеп жасына дейінгі
балаларды адамгершілікке тәрбиелеудің мазмұны осы жастағы
балалардың ерекшеліктеріне сай келуі тиіс. Негізгі міндет –
балалардың жақсы әдет, мінез - құлықын қалыптастыру. Баланың
сезіміне әсер ету арқылы ішкі жан дүниесін ояту нәтижесінде оның
рухани - адамгершілік қасиеттері қалыптасады.
Соған байланысты №35 орта мектебінің 10,11сыныптарымен жалпы
адамзаттық құндылықтар мен адамгершілік рухани тәрбие беру
мақсатында «Рухани байлық-игілік негізі» тақырыбында ашық сабақ
өткізілді. Сабақ барысында оқушылар “Адам бойында жақсы қасиеттер
көп болса, оған бақ та, бақытта қонады” деген сөзге сүйене отырып,
жағымсыз қылық - қасиеттер болса одан арылту қажеттігін білді.
Нәтижесінде: Рухани - адамгершілік білім беру – жас ұрпақтың бойына
өмірдің мәні, сүйіспеншілік, бақыт, сыйластық, татулық, бірлік,
төзімділік сынды құндылықтарды дарыту арқылы адамның қоғамда өз
орнын табуына, қабілет - дарынының ашыла түсуіне, ақыл - парасатын
дамытуына, яғни сәнді де мәнді өмір сүруіне қызмет ететінін
ұғынды..
Көптеген қайырымды істер жасап, жақсы мінез - құлықтарды өн бойыңа
жинап, ақылдылық танытсаң, міне адамшылдық болғаны.Жаңа кезеңдегі
білім берудің өзекті мәселесі жас ұрпаққа - адамгершілік - рухани
тәрбие беру. «Адамгершілікке тәрбиелеу құралы – еңбек пен ата - ана
үлгісі» - деп, Ы. Алтынсарин атамыз айтқандай, құнды қасиеттерге ие
болу, рухани бай адамды қалыптастыру баланың туылған кезінен
басталуы керек. Халықта «Ағаш түзу өсу үшін оған көшет кезінде
көмектесуге болады, ал үлкен ағаш болғанда оны түзете алмайсың» деп
бекер айтылмаған. Сондықтан баланың бойына жастайынан ізгілік,
мейірімділік, қайырымдылық, яғни адамгершілік құнды қасиеттерді
сіңіріп, өз - өзіне сенімділікті тәрбиелеуде отбасы мен педагогтар
шешуші роль атқарады. Рухани - адамгершілік тәрбие - екі жақты
процесс. Адамгершілікке, еңбекке тәрбиелеу күнделікті өмірде,
үлкендердің қолдан келетін жұмысты ұйымдастыру барысында, ойын және
оқу ісінде жоспарлы түрде іске асады.
Адамгершілік тақырыбы - мәңгілік. Жас ұрпақтың бойына адамгершілік
қасиеттерді сіңіру ата - ана мен ұстаздардың басты міндеті.
Көрнекті педагог В. Сухомлинский «Егер балаға қуаныш пен бақыт бере
білсек, ол бала солай бола алады», — дейді. Демек, шәкіртке жан -
жақты терең білім беріп, оның жүрегіне адамгершіліктің асыл
қасиеттерін үздіксіз ұялата білсек, ертеңгі азамат жеке тұлғаның
өзіндік көзқарасының қалыптасуына, айналасымен санасуына ықпал
етері сөзсіз.
Тілегенова К.Ж. №35 орта
мектебінің «өзін-өзі тану» пәні мұғалімі