|
Мактаб: |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
||||||||||||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||||||||||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими: |
3-БЎЛИМ. ТАРИХИЙ ҲАҚИҚАТ ВА БАДИИЙ ҲАҚИҚАТ |
||||||||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи: |
Ниязова Шохида Шариббаевна |
||||||||||||||||
|
Куни: |
10.01.2025 |
||||||||||||||||
|
Синф: 8-“В” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||||||||
|
Дарс мавзуси |
1-дарс. МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ |
||||||||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
8.1.2.1 бадиий асарнинг ғояси ва жўшқинлигини миллий манфаатлар нуқтаи назаридан очиш 8.2.1.1композицияни яхлитликдан қисмларга, қисмлардан яхлитликка қараб таҳлил қилиш |
||||||||||||||||
|
Дарс мақсадлари
|
-М.Шайхзода ҳаёти ҳақида маълумот бериш; -“Мирзо Улуғбек” фожиасини ўрганиш; -Асар ғояси , композициясини таҳлил қилиш. |
||||||||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||||||||
|
Дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш-ҳаракати |
Ўқувчининг иш-ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
||||||||||||
|
Дарснинг кириш қисми 5-7 дақиқа
|
Ўқитувчи кириш сўзи. Саломлашади. Ўқувчиларга яхши кайфият тилаб, дарсга жалб этади. “Дўстлик давраси” ўйини орқали яхши кайфият ташкил этади. “Ягона тарбия” қадрияти ўқавчиларни билим олишга ,илму маърифатли бўлишга, фаҳм- фаросатли бўлишга, ҳақиқатгўй бўлишга, катталарни ҳурмат қилишга йўналтириш. “Бирлик ва ҳамжихатликда” ишлаш. Уйга вазифани сўрайди. Ўтилган дарс юзасидан бир-бирига саволлар: “Биз -сизга, сиз- бизга” 1. Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида нималарни биласиз? 2.Қуйи синфларда шоирнинг қайси шеърларини ўқиган эдингиз? Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали намойиш этиб, ўқувчиларга янги дарснинг мавзуси ва мақсадини айтади. |
Ўқувчилар саломлашади. Давоматни айтади. Ўқувчилар “Шодлик давраси” ўйини орқали бир-бирларига яхши кайфият тилайди. Гуруҳларга бирикадилар ва гуруҳ сардорларини аниқлайди. Ўтилган дарслар бўйича қисқача такрорлаш ўтказилади. ““Биз -сизга, сиз- бизга””саволларига жавоб беради. 6-синфда Мақсуд Шайхзоданинг “Йилларнинг саломин йилларга элтиб” шеърини ўқиганини эслайди ва саволларга жавоб беради. Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали билади. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўзаро бир-бирини баҳолаш Ўз-ўзини баҳолаш
|
Слайд 1-илова
Ўзбек адабиёти дарслик
Рангли қоғозлар Стикер, слайдлар |
|
||||||||||||
|
Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа |
Янги мавзу: МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ Дарсликда 195 бетдаги Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва ижоди ҳақидаги маълумот якка ҳолда ўрганилади . “Икки халқ фарзанди -Мақсуд Шайхзода” видеолавҳасини намойиш этади. Матнолди топшириқлари: “Мирзо Улуғбек” фожиаси мавзусини ўтишдан олдин қуйидаги саволларга жавоб беринг; 1.Мирзо Улуғбек ким? 2.У ҳақда қандай маълумотларга эгасиз? 3.У инсоннингқайси фанга алоқаси бор деб ўйлайсиз? 4.Ролларга бўлиб ўқинг. Гуруҳда муҳокама қилинг.
2.Улуғбекнинг Афлотунга қандай алоқаси бор? 3.Сизнингча, шоҳларнинг қўлидан қандай иш келмайди? 1.Пири Зиндонийнинг вақтни билмаслик сабабини тушунтиринг. 2.Улуғбекнинг бобосига қарши курашган инсонлар тақдири билан нима сабабдан қизиққанлигини айтинг. 3. Пири Зиндоний Амир Темурни қандай атайди? Асар матнига асосланиб фикрингизни изоҳланг. Қўллаш “Мирзо Улуғбек”драмасини томошо қилиб матн билан солиштиринг. 2. Пири Зиндоний сизда қандай таассурот қолдирди? “Ўйла, изла, топ” “Кластер” усули асосида Пири Зиндонийга таъриф беринг. Фожиа юзасидан “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг: 1-гап: Менинг фикримча, ... 2-гап: Сабаби уни мен бундай тушунтираман: ... 3-гап: Уни мен мана бундай далиллар билан исботлайманки, ... 4-гап: Шунга асосланиб, мен бундай хулосага келдимки, ... |
Ўқувчилар иш дафтарларига сана ва янги мавзу сарлавҳасини ёзадилар. Дарсликда 195 бетда берилган Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва ижоди ҳақидаги маълумотни мустақил ҳолда ўрганишади . Ўқитувчи намойиш қилган видеолавҳани томоша қилади. “Мирзо Улуғбек” фожиаси мавзусини ўқишдан олдин ўқитувчи берган саволларга жавоб беради; Асарни ролларга бўлиб ўқийди. Тушунчаларини гуруҳда муҳокама қилади. Дескрипторлар 1.Улуғбекнинг юлдузларга нисбатан меҳрибонларча мурожаатини изоҳлайди 2.Улуғбек ва Афлотун алоқаси борлигини билади 3.Пири Зиндонийнинг вақтни билмаслик сабабини тушунтиради. 4.Улуғбекнинг бобосига қарши курашган инсонлар тақдири билан қизиққанлигининг сабабини айтади. 5. Пири Зиндонийнинг Амир Темур ҳақида айтганини асар матнига асосланиб айтади. “Мирзо Улуғбек”драмасини томоша қилиб матн билан солиштиради. Пири Зиндоний ҳақида ўз таассуротини билдиради “Ўйла, изла, топ” “Кластер” усули асосида Пири Зиндонийга таъриф беради.
Пири Зиндоний
Дескриптор -матн билан танишади, -саволларга жавоб беради, -ролларга бўлиб ўқийди, -муҳокама қилади, -фикр билдиради, -жадвал тўлдиради, -таъриф беради. Фожиа юзасидан “ПОПС формуласи” орқали фикр билдириади. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш. “Бошбармоқ”
|
https://www.youtube.com/watch?v=6PcitVsQsWs
https://www.youtube.com/watch?v=XSyzGTwiKPU&t=538s
|
|
||||||||||||
|
Дарс якуни |
Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар:
Уйга вазифа: “Мирзо Улуғбек” фожиасини ўқиш. |
|
|||||||||||||||
|
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? |
|
||||||||||||||||
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур?
|
|||||||||||||||||
Текширди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ
МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ
|
Мактаб: |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
||||||||||||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||||||||||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими: |
3-БЎЛИМ. ТАРИХИЙ ҲАҚИҚАТ ВА БАДИИЙ ҲАҚИҚАТ |
||||||||||||||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи: |
Ниязова Шохида Шариббаевна |
||||||||||||||||
|
Куни: |
10.01.2025 |
||||||||||||||||
|
Синф: 8-“В” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||||||||||||
|
Дарс мавзуси |
1-дарс. МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ |
||||||||||||||||
|
Таълимий мақсадлар |
8.1.2.1 бадиий асарнинг ғояси ва жўшқинлигини миллий манфаатлар нуқтаи назаридан очиш 8.2.1.1композицияни яхлитликдан қисмларга, қисмлардан яхлитликка қараб таҳлил қилиш |
||||||||||||||||
|
Дарс мақсадлари
|
-М.Шайхзода ҳаёти ҳақида маълумот бериш; -“Мирзо Улуғбек” фожиасини ўрганиш; -Асар ғояси , композициясини таҳлил қилиш. |
||||||||||||||||
|
Дарснинг бориши |
|||||||||||||||||
|
Дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш-ҳаракати |
Ўқувчининг иш-ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
||||||||||||
|
Дарснинг кириш қисми 5-7 дақиқа
|
Ўқитувчи кириш сўзи. Саломлашади. Ўқувчиларга яхши кайфият тилаб, дарсга жалб этади. “Дўстлик давраси” ўйини орқали яхши кайфият ташкил этади. “Ягона тарбия” қадрияти ўқавчиларни билим олишга ,илму маърифатли бўлишга, фаҳм- фаросатли бўлишга, ҳақиқатгўй бўлишга, катталарни ҳурмат қилишга йўналтириш. “Бирлик ва ҳамжихатликда” ишлаш. Уйга вазифани сўрайди. Ўтилган дарс юзасидан бир-бирига саволлар: “Биз -сизга, сиз- бизга” 1. Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида нималарни биласиз? 2.Қуйи синфларда шоирнинг қайси шеърларини ўқиган эдингиз? Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали намойиш этиб, ўқувчиларга янги дарснинг мавзуси ва мақсадини айтади. |
Ўқувчилар саломлашади. Давоматни айтади. Ўқувчилар “Шодлик давраси” ўйини орқали бир-бирларига яхши кайфият тилайди. Гуруҳларга бирикадилар ва гуруҳ сардорларини аниқлайди. Ўтилган дарслар бўйича қисқача такрорлаш ўтказилади. ““Биз -сизга, сиз- бизга””саволларига жавоб беради. 6-синфда Мақсуд Шайхзоданинг “Йилларнинг саломин йилларга элтиб” шеърини ўқиганини эслайди ва саволларга жавоб беради. Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали билади. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўзаро бир-бирини баҳолаш Ўз-ўзини баҳолаш
|
Слайд 1-илова
Ўзбек адабиёти дарслик
Рангли қоғозлар Стикер, слайдлар |
|
||||||||||||
|
Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа |
Янги мавзу: МАҚСУД ШАЙХЗОДА. “МИРЗО УЛУҒБЕК” ФОЖИАСИ Дарсликда 195 бетдаги Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва ижоди ҳақидаги маълумот якка ҳолда ўрганилади . “Икки халқ фарзанди -Мақсуд Шайхзода” видеолавҳасини намойиш этади. Матнолди топшириқлари: “Мирзо Улуғбек” фожиаси мавзусини ўтишдан олдин қуйидаги саволларга жавоб беринг; 1.Мирзо Улуғбек ким? 2.У ҳақда қандай маълумотларга эгасиз? 3.У инсоннингқайси фанга алоқаси бор деб ўйлайсиз? 4.Ролларга бўлиб ўқинг. Гуруҳда муҳокама қилинг.
2.Улуғбекнинг Афлотунга қандай алоқаси бор? 3.Сизнингча, шоҳларнинг қўлидан қандай иш келмайди? 1.Пири Зиндонийнинг вақтни билмаслик сабабини тушунтиринг. 2.Улуғбекнинг бобосига қарши курашган инсонлар тақдири билан нима сабабдан қизиққанлигини айтинг. 3. Пири Зиндоний Амир Темурни қандай атайди? Асар матнига асосланиб фикрингизни изоҳланг. Қўллаш “Мирзо Улуғбек”драмасини томошо қилиб матн билан солиштиринг. 2. Пири Зиндоний сизда қандай таассурот қолдирди? “Ўйла, изла, топ” “Кластер” усули асосида Пири Зиндонийга таъриф беринг. Фожиа юзасидан “ПОПС формуласи” орқали фикр билдиринг: 1-гап: Менинг фикримча, ... 2-гап: Сабаби уни мен бундай тушунтираман: ... 3-гап: Уни мен мана бундай далиллар билан исботлайманки, ... 4-гап: Шунга асосланиб, мен бундай хулосага келдимки, ... |
Ўқувчилар иш дафтарларига сана ва янги мавзу сарлавҳасини ёзадилар. Дарсликда 195 бетда берилган Мақсуд Шайхзоданинг ҳаёти ва ижоди ҳақидаги маълумотни мустақил ҳолда ўрганишади . Ўқитувчи намойиш қилган видеолавҳани томоша қилади. “Мирзо Улуғбек” фожиаси мавзусини ўқишдан олдин ўқитувчи берган саволларга жавоб беради; Асарни ролларга бўлиб ўқийди. Тушунчаларини гуруҳда муҳокама қилади. Дескрипторлар 1.Улуғбекнинг юлдузларга нисбатан меҳрибонларча мурожаатини изоҳлайди 2.Улуғбек ва Афлотун алоқаси борлигини билади 3.Пири Зиндонийнинг вақтни билмаслик сабабини тушунтиради. 4.Улуғбекнинг бобосига қарши курашган инсонлар тақдири билан қизиққанлигининг сабабини айтади. 5. Пири Зиндонийнинг Амир Темур ҳақида айтганини асар матнига асосланиб айтади. “Мирзо Улуғбек”драмасини томоша қилиб матн билан солиштиради. Пири Зиндоний ҳақида ўз таассуротини билдиради “Ўйла, изла, топ” “Кластер” усули асосида Пири Зиндонийга таъриф беради.
Пири Зиндоний
Дескриптор -матн билан танишади, -саволларга жавоб беради, -ролларга бўлиб ўқийди, -муҳокама қилади, -фикр билдиради, -жадвал тўлдиради, -таъриф беради. Фожиа юзасидан “ПОПС формуласи” орқали фикр билдириади. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш. “Бошбармоқ”
|
https://www.youtube.com/watch?v=6PcitVsQsWs
https://www.youtube.com/watch?v=XSyzGTwiKPU&t=538s
|
|
||||||||||||
|
Дарс якуни |
Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар:
Уйга вазифа: “Мирзо Улуғбек” фожиасини ўқиш. |
|
|||||||||||||||
|
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? |
|
||||||||||||||||
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур?
|
|||||||||||||||||
Текширди
шағым қалдыра аласыз













